בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית הורמונים ובלוטות בלוטת התריס תת פעילות של בלוטת התריס במבוגרים
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  תת פעילות של בלוטת התריס במבוגרים

  תת פעילות של בלוטת התריס במבוגרים
  בריאות תת פעילות של בלוטת התריס במבוגרים
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית
  תת פעילות של בלוטת התריס (HYPOTHYROIDISM) במבוגרים

  יצירה מופחתת או חוסר יצירה של הורמון בלוטת התריס=תירוקסין

  מערכת ההיזון החוזר של הורמון בלוטת התריס (תירוקסין) מההיפותלמוס נפרש הורמון ה- TRH = THYROTROPIN STIMULATIN HORMONE, ה- TRH משפיע על ההיפופיזה (יותרת המח) להפריש את הורמון ה- TSH המגרה את בלוטת התריס (Thyroid Stimulating Hormone=TSH), ה- TSH משפיע על בלוטת התריס (תירואיד) להפריש את הורמון התירוקסין. התירוקסין נמדד בדם כ- T4 כיוון שיש לו 4 מולקולות של יוד. בדם ה- T4 מאבד מולקולת יוד והופך ל- T3. ה- T3 הוא ההורמון הפעיל המשפיע על ההיזון החוזר השלילי בתוך רקמות המטרה. כלומר כאשר רמת ההורמון המופרש מבלוטת התריס גבוהה, פוחתת הפרשת ה- TSH וה- TRH. כאשר רמת הורמון בלוטת התריס נמוכה, עולה רמת ה- TRH וה- TSH בניסיון להגביר הפרשת התירוקסין. כאשר אין לבלוטה יכולת ליצר הורמון, ה- TSH גורם להגדלה הולכת וגוברת של הבלוטה. עד שלא נדכא את הפרשת ה- TSH הבלוטה תלך ותגדל.
  על כן, כאשר יש תת פעילות ראשונית של בלוטת התריס, כלומר, חוסר יכולת שלה ליצר את ה- T4, ה- TSH בדם יהיה גבוה וה- T4 יהיה נמוך.
  כאשר יש פגם בהיפופיזה שאינה יכולה ליצר TSH או כאשר ההיפותלמוס אינו יכול ליצר TRH, תהיה תת פעילות של בלוטת התריס. אולם אז בדיקות הדם יראו TSH נמוך ו- T4 נמוך. ל- T3 אין ערך אבחנתי במקרים אלה כיוון שבחוסר יצירה מספקת של הורמון בלוטת התריס, בלוטת התריס מפרישה יותר מהרגיל T3 מאשר T4 והפיכת T4 ל- T3 יעילה. רמתו של ה- T3 יורדת רק יותר מאוחר וגורמת לאיחור באבחנה.
  בתמונת המחלה המביאה את החולה המבוגר לרופא, יש לזכור שלא בכל אדם מתפתחים כל הסימנים ולא כולם באותה מידה. התפתחות המחלה איטית לעיתים במשך מספר שנים. כיוון שהמשפחה והחברים רואים את האדם יום-יום אין הם מרגישים בשינוי ההדרגתי. עייפות רצון לישון וחוסר סבלנות המקשים על ביצוע התפקוד היומיומי. אדישות ואיבוד עניין בסביבה, בעבודה ובכל הסובב. איטיות במחשבה ובתפקוד. עצירות ההולכת וגוברת. הרגשת קור גם כאשר לכל הסביבה חם. נשירת שער, שבירות ציפורניים. קול מתעבה ונעשה צרוד. תווי הפנים מתעבים, עליה במשקל למרות חוסר תיאבון ומעוט אכילה. הרגשת נמלים באצבעות, הרגשת נוקשות בגפיים ובשרירים. נפיחות ידיים ורגליים (לא בצקתית). כאבי שרירים - עלולים לטעות במצב ולחשוב על ראומטיזם.


  סימני תת פעילות של בלוטת התריס ושכיחותם באחוזים:
  נפגעות כל הרקמות וכל אברי הגוף. באופן כללי יש האטה של כל המערכות וכל פעולות החיים. דרגת הפגיעה והיקפה שונה מאדם לאדם - התמונה המלאה מופיעה באדם לא מטופל לאורך זמן, אך לא מוכרחה להופיע. יתכן מאד שיהיה קושי לגלותה מוקדם עקב התפתחות איטית של סימני המחלה, עקב התפתחות איטית של הסימנים. להלן סימני המחלה ושכיחותם באחוזים:.
  חולשה 99, עור יבש 97, עור גס 97, דיבור איטי 91, תחושת קור 89, ירידה ביכולת ההזעה 89, עור קר 82, לשון מעובה 82, נפיחות הפנים 79, שער גס 76, עור חיוור 67, הפרעה בזיכרון 66, עצירת 61, השמנה 59, נשירת שער 57, קוצר נשימה 55, בצקות בגפיים 55, קול צרוד 52, חוסר תיאבון 35, עצבנות 35, דימום רב במחזור (Menorrhagia), דפיקות לב 31, חירשות 30, כאבים בקדמת החזה 25.

  הפגיעות המערכתיות הנגרמות ע"י תת פעילות של בלוטת התריס:
  עוצמת הפגיעה שונה מאדם לאדם ותלויה במשך הזמן לפני שהגיע לטיפול בכל רקמות הגוף נאגרת חומצה היאלורונית הסופחת כמות רבה של מים - זו הסיבה העיקרית של עלית משקלם של חולים אלה.

  חילוף חומרים:
  בחילוף החומרים המביא לייצור אנרגיה ויצור חום. הטכניקה למדידת מצב יצור האנרגיה נקראת BMR (Basal Metabolic Rate). ה- BMR ירוד בתת פעילות של בלוטת התריס. תהליך היצירה והפרוק החלבונים מופחת. כתוצאה מכך גם גדילת השלד וגם גדילת הרקמות השונות נפגעת. יצור הורמונים בונים כגון הורמון גדילה ואינסולין מופחתים. יעילות ספיגת הסוכר מהמעי מופחתת, סילוק הסוכר הנספג לדם אף הוא מופחת. כיוון שיש עליה בחדירות כלי הדם הקטנים "בורח" החלבון, אלבומין לחללי הגוף. קצב יצירה ופרוק השומנים מופחת. כיוון שהפרוק נפגע פחות, תהיה עליה בשומני הדם, במיוחד כולסטרול (גם LDL ו- טריגליצרידים, HDL נמוך)

  הפגיעה בעור ובשערות:
  נאגרת חומצה היאלורונית הקושרת מים ומשווה לעור מראה מעובה, מופיעות בצקות. ריבוי קרטין בעור גורם לסתימת זקיקי השערות. השערות נעשות יבשות ושבירות, השיער נושר.

  הלב וכלי הדם:
  נפח הזרמת הדם יורד. כיוון שקצב הלב יורד וכושר התכווצות שריר הלב פוחתת. כלי הדם הקטנים עולה, יורדת הזרימה לכלים אלה ולכן החיוורון בחולים, חמצון הרקמות יורד. בתת פעילות קשה הלב מוגדל מצטבר נוזל סביב קרום הלב. בתת פעילות קצב הלב איטי ויש הגדלת משך הגל החשמלי R-P.

  מערכת הנשימה:
  יכולת הנשימה מופחתת, שיחלוף הגזים (חמצן, 2CO) מוקטנים, תהיה צבירה של דו-תחמוצת הפחמן וירידת ריכוז החמצן יכול להביא לאבוד הכרה (Myxedema Coma). תתכן הצטברות נוזל בקרום הריאה.

  מערכת העיכול:
  ככל פעולות החיים גם תנועתיות המעי מופחתת, למרות שקצה הספיגה של חומרים רבים מופחת, עקב שהיית החומרים זמן ארוך מהרגיל במעי, הספיגה בסך הכל, עולה. אותם משקעים המצטברים בעור שוקעים גם בכל דפנות מערכת העיכול וגורמות לעיבוי דופנותיה ושינוי פעולתה. התיאבון והאכילה מופחתים ויחד עם התנועתיות המופחתת של המעי גורם לעצירות ולהתנפחות חלל המעי והצטברות גזים רבה עד כדי כך שניתן לחשוב על מצב של חסימת מעיים (Illeus), הדורש ניתוח או על פגיעה עצבית במעי. תתכן גם הצטברות נוזל בחלל הבטן (Ascites). תת פעילות של בלוטת התריס עלולה לגרום להצטברות CARCINO EMBRIONIC ANTIGEN, חומר זה הוא סמן של מחלה גידולית. קיומו יחד עם חסימת מעיים עלול להטעות כך שיתקבל הרושם שגידול בטני גורם לחסימת מעיים. הפרשת החומצה יורדת באופן משני מתפתח ניוון של רירית הקיבה. בחלק מהאנשים מתפתח חוסר ויטמין 12B יחד עם נוגדנים נגד רירית הקיבה, מביא מחשבה שלפחות בחלק מן האנשים זו מחלה של נוגדנים עצמיים.

  מערכת העצבים:
  התירוקסין חיוני להתפתחות המוח. חוסר תירוקסין בעובר מביא להפרעה בהתפתחות המוח. חוסר תירוקסין בשנת החיים הראשונה, מביא לפיגור שכלי.
  בתת פעילות, אין הפרעה בחמצון רקמות המוח, אולם, זרימת הדם במוח מופחתת. כולל הפעולות האינטלקטואליות - המחשבה, זמן התגובה, הדיבור מופחתים. חוסר יוזמה, רצון לישון. בגיל מתקדם שינויים אלה יצרו את הרושם שהאדם "סנילי". יתכנו שינויים פסיכיאטריים דיכאון, , שיגעון רדיפה, אגרסיביות. יתכנו התעלפות ממושכת וכאבי ראש מירידה בריווי החמצן. תיתכן הפרעה בשיווי משקל עקב פגיעה במח הקטן. יתכנו מוקדי ניוון. שקיעת חומצה היאלורונית וגלוקוז-אמינו-גליקנים בעצבים שונים יכולה לגרום לפגיעות עצביות מערכתיות: חירשות, עיוורון לילה. תגובות הרפלקסים איטיות ביותר. בבדיקת רקמת המוח נראה שהוא תפוח, בצקתי מלא משקעיים ריריים סביב סיבי העצב.

  מערכת השרירים והשלד:
  כאבים ונוקשות של השרירים, במיוחד בקור. הצטברות חומר רירי בשרירים. גם תגובות הרפלקסים וגם התכווצות השריר והרפיתו איטיים. הופעת רעד בשריר בעת לחץ עליו (MYOCLONUS).
  עצם ושלד: בגיל הילדות קיימת הפרעה בהתפתחות העצם והתגרמותה. במבוגר יש האטה בבנית ופרוק עצם רמת הורמון בלוטת הפאראתירואיד מעט מוגברת, רמת ויטמין D 1-25 מעט מוגברת, סידן בדם יכול להיות מעט מוגבר (גם המגנזיום). האנזים פוספטז בסיסי, המבטא בריחת עצם, יהיה נמוך.
  פעילות כיליתית: זרימת הדם בכיליה, קצב הסינון הכיליתי יורד, ספיגת החומרים מהשתן הראשוני חזרה יורדים. יצור השתן פוחת. בנוסף לכך מתפתחת תסמונת של הפרשת יתר יחסית של הורמון אנטי-דיורטי (Inappropriate ADH) ההורמון גורם להפחתה באיבוד המים בשתן. מוסיף לאגירת המים והמשקל בתת פעילות של בלוטת התריס.

  פעילות כיליתית ומשק המים:
  זרימת הדם בכיליה, קצב הסינון הכיליתי יורד, ספיגת החומרים מהשתן הראשוני חזרה יורדים. יצור השתן פוחת. בנוסף לכך מתפתחת תסמונת של הפרשת יתר יחסית של הורמון אנטי-דיורטי (Inappropriate ADH) ההורמון גורם להפחתה באיבוד המים בשתן. מוסיף לאגירת המים והמשקל בתת פעילות של בלוטת התריס.

  מערכת יצור תאי הדם (Hematopoietic):
  בדרך כלל האנמיה לא קשה. אם חסר ויטמין 12B יהיו תאי דם אדומים גדולים (Macrocytic Anemia) תיתכן תמונה שלמה של חוסר ויטמין 12B הכוללת חוסר בחומצת קיבה ונוגדנים נגד התאים הפריטליים של הקיבה. אם אין חוסר בויטמין B12, התאים האדומים יהיו רגילים בגודלם (Normocytic Anemia). האנמיה נובעת מהפחתה בצריכת החמצן והפחתה ביצור אריטרופויטין (ההורמון הגורם ליצור כדוריות אדומות). אין בדרך כלל פגיעה ביצור תאי דם אחרים. תתכן הפרעה במנגנון הקרישה בגלל הפחתה ביצור גורמי קרישה (פקטור 8 ו- 9), עליה בשבירות כלי דם קטנים וירידה ביכולת ההדבקות של טסיות הדם.

  פוריות
  בנשים: תת פעילות של בלוטת התריס גורמת לירידה בהפרשת LH, ירידה בהפרשת פרוגסטרון. כתוצאה תהיה יצירה של רירית הרחם ומחזור לא סדיר. תיתכן ירידה בפוריות וריבוי הפלות. יצר המין פוחת.
  בגברים: ירידה ביצר המין, אינ-אונות ומיעוט תאי זרע.

  המערכת ההורמונלית
  בלוטת יותרת המוח (Hypophysis)
  פעילות קשה של הורמון בלוטת התריס גורם לריבוי יצירת תאים המייצרים TSH.
  יכול להגיע לממדים של גוש החשוד כגידול. גוש זה לוחץ על יתר התאים ויכול לגרום לחוסר של הורמונים אחרים. מתן של תירוקסין גורם להיפוך התהליך.
  פרולקטין: בחוסר ראשוני של הורמון בלוטת התריס, התירוקסין עולה ה- TRH.
  ה- TRH גורם לעליית פרולקטין ו- TSH, עלית רמת שניהם מקבילה. על כן כאשר מוצאים פרולקטין גבוה יש לוודא שהגורם אינו חוסר בתירוקסין. לעיתים כתוצאה מהפרולקטין הגבוה תהיה הפרשת חלב.
  הורמון גדילה: הפרשתו מופחתת. טיפול בטירוקסין מחזיר את הפרשתו לנורמה.
  קורטיזול: אמנם רמתו בדם תקינה, אולם עקב חילוף החומרים המופחת הפרשת תוצרי הפרוק שלו בשתן 24 שעות - מופחתת. תגובת הפרשת הקורטיזול לגירויים כמו ירידת סוכר הדם, אף היא מופחתת.

  שכיחות המחלה: 2% בנשים, 0.2% בגברים.
  הסיבות העיקריות: הרס הבלוטה ע"י נוגדנים עצמיים - מחלת השימוטו, בעקבות פעילות יתר של בלוטת התריס (תוצאת המחלה או הטיפול). פגם מלידה
  (השכיח ביותר)

  בדיקות מעבדה
  שינויים בבדיקות המעבדה: 4FT - נמוך, TSH - גבוה בפגיעה ראשונית, נמוך כאשר הפגיעה בהיפותלמוס או ההיפופיזה.
  בדיקות אחרות: אנזימים בדם גבוהים: GOT, GPT, LDH, CPK, כולסטרול גבוה. נתרן ואשלגן יכולים להיות נמוכים עקב חוסר יכולת להפריש מים (אפקט של דילול)
  צילום חזה: תיתכן הרחבה של צל הלב בגלל ריבוי נוזל תחת קרום הלב.
  אלקטרו-קררדיו-גרם (ECG): קצב לב נמוך, רווח מאורך PR, שינויים בגל T.

  טיפול
  המינון ואופן תחילת הטיפול תלויים בגיל. המינון ההתחלתי תלוי בגיל המטופל, משדך הזמן שסבל מהמחלה לפני תחילת הטיפול וקיום מחלות נוספות המיוחד מחלות לב וכלי דם. ברוב המבוגרים מתחת לגיל 60 ניתן לתת מינון מלא כבר מהיום הראשון. התרופה המועדפת היא תירוקסין (THYROXINE ) המינון הוא 1.6-1.8 מיקרוגרם\קג משקל ליום. המינון לילדים גבוה יותר. גברים מבוגרים צריכים בדרך כלל 125-200 מיקרו גרם ליום, נשים 100-150 מיקרו גרם ליום.
  לאנשים מעל גיל 60, אנשים הסובלים ממחלת לב וכלי דם ואנשים שסובלים מתת פעילות קשה שנמשכה זמן רב לפני תחילת הטיפול אין לתת מינון מלא מהיום הראשון. טיפול בתירוקסין מעלה את צריכת החמצן של שריר הלב. למרות שהוא מעלה גם את כושר התכווצות שריר הלב וזרימת הדם, מצב זה יכול לגרום לחוסר חמצן רקמתי בשריר הלב והתקף לב. בקבוצות המוזכרות יש להתחיל טיפול בהדרגה. נותנים 25 מיקרוגרם ליום ומעלים ב- 25 מיקרוגרם כל 8 שבועות. (7-9). המעקב אחר רמת התירוקסין בדם נעשית 3 שבות לאחר שינוי המינון. יש הממליצים על בדיקה כעבור 8 שבועות. לעיתים האיזון יכול להמשך מעל חודשיים. המעקב הרצוי לאחר מכן הוא חצי שנתי. במצב של איזון רצוי לשמור את רמת ה- TSH בתחום התחתון של הנורמה ואת רמות ה- 4FT בתחום העליון של הנורמה. 3T בדרך כלל אינו מדידה שגרתית לשם איזון רמתו נשמרת באמצע תחום הנורמה. במטופלים עם תת פעילות מרכזית- האיזון מתבסס על מדידת רמות 4FT ו- 3T כיוון שאין להם יצור .TSH במטופלים שאינם ממושמעים ושאינם מקפידים על טיפול ניתן לתת מנון של 7 ימים פעם בשבוע.

  סיבוכי הטיפול: באדם מאוזן לא סביר שיהיו סיבוכים והוא אינו שונה מכל אדם אחר. מינון יתר של תירוקסין כזה הגורם לערכי TSH נמוכים מ- 0.1 מילי יח\ליטר יכול לגרום להפרעות קצב לב, אבוד מסת עצם. באשה בהריון מינון התירוקסין חייב להיות על הצד הגבוה. בנשים בהריון בהן רמת ה- 4FT היתה פחותה מ- 10.4 פיקומול\ליטר נמצא שילדיהן היו מפותחים פחות בבדיקות פסיכומוטוריות שבוצעו בגיל 10 חודשים ובבדיקות שבוצעו בגיל 7-9 שנים נמצאה בהם אינטליגנציה נמוכה יותר.

  בברכה, פרופ` צבי צדיק
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן