בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית דיאטה ותזונה הפרעות אכילה הטיפול באנורקסיה ובולימיה בהומאופתיה ודמיון מודרך
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  הטיפול באנורקסיה ובולימיה בהומאופתיה ודמיון מודרך

  הטיפול באנורקסיה ובולימיה בהומאופתיה ודמיון מודרך
  בריאות הטיפול באנורקסיה ובולמיה בהומאופתיה ודמיון מודרך
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית
  הטיפול באנורקסיה ובולמיה בהומאופתיה ודמיון מודרך

  במאמר זה ננסה להרחיב על הטיפול בהפרעות האכילה, בכלים של ההומאופתיה הקלאסית וטכניקות הדמיון המודרך. לשני הכלים הטיפוליים ההוליסטיים האלו, ישנה היכולת המיוחדת והיוצאת דופן לעקוף את המחסומים של השכל ולגעת באותם חלקי הנפש הנסתרים שיוצרים את הפרעות האכילה, חלקים שקשה מאוד לחשפם ולרפאם באמצעים רגילים.

  הפרעות אכילה הן אחד מתוצרי הלוואי של הרגלי הצריכה והתרבות של העולם המערבי. עד לפני 40 שנה הן היו תופעות לא מצויות, אבל עם השנים שכיחותן עלתה באלפי אחוזים והגיל בו הן מופיעות הולך ויורד. הפרעות אלו מתחלקות לשני סוגים עיקריים: האחד הוא "הפחד מהשמנה", שגורם לאנורקסיה ובולמיה והשני הוא אכילה כפייתית הגורמת להשמנת יתר. אנורקסיה והבולמיה אופייניות יותר לנשים צעירות ובגיל ההתבגרות, ואילו הסוג השני, אכילת יתר, קיים בכל הגילים ובשני המינים. בכל המצבים האלו יש נטייה חזקה לדיכאון, , ומחקרים רבים מראים על ירידה ברמת הסרטונין בדם.

  העולם המערבי, שהוא תחרותי והישגי באופיו ושואף לאורח חיים ברמה אסתטית וחומרית גבוהה, הצורך להיות מיוחד ואטרקטיבי במראה החיצוני הפך להיות נושא פולחני, שאליו מוקדשות אנרגיות נפשיות ופיזיות רבות. החשיפה הרבה לאמצעי התקשורת יוצרת מצב בו המתבגרים בחברה זו קולטים שפע של מסרים המחברים הצלחה בתחומי החופש האישי, האהבה והיכולת הכלכלית עם גוף רזה, חטוב וצעיר. רוב הנשים בחברה המערבית מאמינות שגוף חטוב משפיע באופן ישיר על ההרגשה הטובה וההצלחה בחיים, והן נעשות מתוסכלות יותר כאשר מודל האישה המושלמת נעשה שדוף יותר משנה לשנה. החיבור של הערך העצמי למראה החטוב ואיתו לפחד מהשמנה, יוצר אובססיות כמו ספירת קלוריות, , עיסוק במזון ופעילות גופנית במכוני יופי וכושר. כאשר הערצת המראה החטוב מתחברת לבעיות רגשיות כמו דימוי עצמי נמוך, דחייה עצמית וחסכים רגשיים, אנו מקבלים את המרשם הנפוץ לבעיות האכילה המצויות.

  כאשר נעמיק להסתכל על בעיות אכילה מהזווית ההוליסטית-פסיכולוגית, אנו נחפש אצל כל הסובלים מבעיות אכילה את דמות הצל הפנימית, את הבור הפנימי השחור והכואב, שהעיסוק באוכל מהווה תחליף זול ונגיש לריפוי האמיתי שלו. נערות אנורקסיות מסממות ומקהות את הכאב של הבור הזה על ידי שכרון ה"הי" שנוצר בצום ובהרעבה העצמית, לעומת הבחורות הבולימיות שמקהות אותו באופן הפוך על ידי בולמוסי אכילה. בשני המקרים זוהי אותה הגברת בשינוי אדרת. הטיפול ההומאופתי מסוגל לסייע לריפוי הדחייה העצמית באופן אנרגטי, ואילו הדמיון המודרך הוא המפה והדרך הישירה אל מקום מחבואו של החלק הנפשי הפגוע.

  כיוון שמגמת הטיפול בהומאופתיה והדמיון המודרך בטיפול בהפרעות אכילה אלו מתמקד בעיקר במערכת היחסים שבין "הילד הפנימי" לבין "האדם הבוגר", אנו ננסה לנתח את התופעות הללו על פי המתרחש במערכת יחסים זו. כמעט בכל מקרה של הפרעת אכילה, לצידו של סיפור הכיסוי החיצוני של הפחד מהשמנה, קיים סיפור פנימי לא מודע של הדחייה העצמית, ואת הסיפור הזה אנו רוצים לחשוף בתהליך הטיפולי. הילדה הפנימית הלכה לאיבוד בבור האפל הזה של הדחייה העצמית, ויש להיכנס אליו על מנת למצוא אותה ולחלץ אותה משם, ובדרך זו תבוא הריפוי להפרעת האכילה.

  המצב האנורקסי מאופיין על ידי העדר מחזור, הרעבה עצמית, משקל הנמוך ב-15 אחוז ויותר מהמשקל המאוזן, פחד אובססיבי מהשמנה, תסביך "המראה המשמינה", והרגלי טיהור למיניהם. אם "נצלם" את הילדה הפנימית אצל נערות ובחורות האנורקטיות, נמצא את הילדה הזו ממש על גבול הניוון והגסיסה. כמו גברים מסוימים המכורים באופן אובססיבי לחדר הכושר ולניפוח השרירים, בגלל שהילד הפנימי שלהם תופס את עצמו חלשלוש וחסר אונים, כך גם הבחורה אנורקטית מרעיבה את עצמה כי היא סובלת באופן חריף מתסמונת הברווזון המכוער – בחורה נאה ונורמלית, שתופסת עצמה כמגעילה, שמנה ודוחה. ילדה פנימית זו של הבחורה האנורקסית סבלה בעבר מתחושת דחייה חזקה מהסביבה או היתה תחת השפעת מבוגרים שליליים שדיכאו ונצלו אותה. הרקע הנפשי עליו צומחת בדרך כלל הנטייה האנורקטית הוא דחייה ושנאה עצמית שנובעות פעמים רבות מרקע של התעללות נפשית ומינית בילדות, ואיתן נטיות של פרפקציונזם אובססיבי, ופחד עמוק מאבדן שליטה. על הילדה הפנימית הזו יושב קול פנימי מבקר ושתלטני הפועל בעוצמה הרסנית, קול שדורש ממנה להעלם תרתי משמע, כי למעשה אין לה זכות קיום בעולם. ההשמנה נתפסת כמוות פנימי, שיש להימנע ממנו בכל מחיר. תחת קיומו של קול מהלך אימים זה, לילדה הפנימית החופשית והספונטנית נשאר מעט מאד מרחב תמרון, במלחמת ההישרדות האובססיבית מול אויב הקלוריות הנורא, מלחמה שדורשת שליטה עצמית גדולה. הריפוי בהומאופתיה ובדמיון המודרך במקרים אלו הוא לנסות להציל את הילדה הפנימית הזו ממשטר האימים של ההכחשה העצמית שבו היא נמצאת.

  בולמיה מאופיינת על ידי בולמוסי אכילה לפחות פעמיים בשבוע, שלאחריהם "תהליכי טיהור" של הקאות ושימוש בחומרים משלשלים ודיאטות כסח. במקרה זה נמצא ברקע הנפשי בעיקר חסכים רגשיים וחסימות רגשיות, שגורמים לחיפוש אחר האוכל כמרגיע וממלא את בור הדיכאון הפנימי. לאחר האכילה מופיע בדרך כלל דכדוך עמוק על "החטא" של התמלאות במזון המשמין וחוזר חלילה. הבולמיה נמצאת למעשה באמצע הדרך בין תופעת האנורקסיה וההרעבה העצמית, לבין תופעת האכילה הכפייתית חסרת המעצורים. אם באנורקסיה החלק המבקר הינו השולט והמרעיב, ואילו באכילה הכפייתית הילד הרעב והדחוי הינו השולט והזולל ללא מעצורים, הרי שבבולמיה שני אלו פועלים אחד אחר השני: קודם פועל הילד הדחוי ודורש פתרון מידי לרעב הפנימי בצורה של סיפוק הנאת האכילה, ולאחר מכן נכנס החלק המבקר והמלקה לפעולה ודורש גם הוא פתרון מידי לחטא שנעשה, בצורה של הקאה או משטר ספורט ודיאטה. . במקרה זה הטיפול בדמיון המודרך מתמקד בשתי דמויות: בילדה המורעבת רגשית והדחויה ובסוהר שלה, המנהל המחמיר ששופט אותה על כל חטא של אכילה.

  השמנה ואכילה כפייתית היא למעשה מצב בולימי של התקפי אכילה, אך ללא תהליכי הטיהור שבאים אחריהם. הזמינות של האוכל וקלות השגתו ברשתות המזון המהיר, האריזות המפתות שלו והשיווק והאגרסיבי שלו, גורמים לבעיה זו להיות חריפה הרבה יותר, כפי שקורה בארצות הברית, בה היא הפכה לבעיה בריאותית מהשורה הראשונה. ברקע של המצב הנפשי הזה נמצא ש"הילד הרעב" שולט במחזה הפנימי, והחלק המבקר והפרפקציוניסטי הינו חסר אונים מולו, בדיוק ההפך מכפי שקורה במקרה האנורקסיה. סם האוכל שמסמם את הכאב הפנימי, הופך את הכאב לאפטיות וקהות רגשית בלתי חדירה. ברוב המקרים יתלוו להתקפי האכילה דיכאונות ודימוי עצמי נמוך.

  לגבי אפשרויות הטיפול ההוליסטי, נקדים ונאמר, שאנו לא מדברים כאן על טיפול במצבים המתקדמים של האנורקסיה, מצבים המחייבים בדרך כלל פיקוח רפואי צמוד, אלא בשלבים הראשונים של הבעיה, שהם שלבים שאחוז גדול של הנערות המתבגרות סובלות ממנו בצורה מתונה יותר, מבלי להגיע לסכנת מוות ונזק למערכות הגוף. גם במצבים הקיצוניים ניתן לטפל, אבל רק בתור טיפול מלווה ומשלים, ולא כטיפול ראשוני.

  להלן שתי דוגמאות של טיפולים משולבים בדמיון מודרך ובהומאופתיה בבולמיה ואנורקסיה:

  ליסה (שם בדוי) סבלה מנטיות אנורקסיות כבר מגיל 13. כאשר היא הגיעה לטיפול בגיל 15, היא היתה רזה ודכאונית וסבלה מהתנהגות כפייתית, בעיקר בנושאי ניקיון וסדר. ליסה סבלה מפחדים להיות לבד ועשתה מניפולציות רבות למשפחתה בנושא זה. בגיל צעיר יותר היא סבלה מאסטמה קשה, כך שהיא במשך שנים רבות היתה בסיטואציה טיפולית דרמטית ביותר. ההתנהגות הכפייתית שלה התמקדה בהכנת האוכל במשך שעות ארוכות ובטקסים שונים בדרכי אכילתו. ליסה היתה מספרת שבימים של צום היא היתה מרגישה בשליטה, קלילה ובטוחה בעצמה, מצב שהיה נעלם עם שבירת הצום. כל בוקר היא היתה שואלת מול המראה, "היש שמנה ומכוערת ממני בעולם?" בדמיון המודרך ליסה מצאה את דמות הילדה שלה חולה ושוכבת לבדה בבקתה נטושה ביער, לאחר שהיא נעזבה על ידי הוריה שזנחו אותה. לקח זמן רב עד שהילדה הנטושה הזו נענתה בכלל לניסיונות ההדברות איתה בדמיון המודרך, והסכימה לקבל עזרה. ליסה טופלה במקביל בתרופה הומאופתית בשם "אסניקום", המתאימה לאנשים בעלי פחד קיומי חזק המנצלים את האנשים סביבם כדי ליצור לעצמם רשת של ביטחון. בתקופה של חצי שנה בטיפול, ליסה חזרה למשקל ותפקוד רגיל.

  מירב, (שם בדוי), בחורה נשואה בת 34 בעמדה בכירה במשרד פרסום, הגיעה לטיפול בגלל מצב של בולמיה שנמשכה יותר מ-10 שנים. הבולמיה פרצה לאחר משבר פרידה מחבר, משבר שבו נפרצו הגבולות והיא איבדה שליטה על האכילה, וביחד עם זאת לא יכלה לוותר על הזוהר והיופי, שהיו תעודת הביטוח לקבלת תשומת הלב ואהבה. לאחר טיפולים פסיכולוגיים רבים, היא ידעה לספר ברהיטות רבה על כך שהאמא הגרושה שלה השליכה עליה את כל תסכוליה וצפתה ממנה להיות מוצלחת זוהרת ויפה, והתעסקה בצורתה החיצונית של מירב כאילו היא עצמה היתה יוצאת לבילוי במקומה. למרות כל התובנות שנוצרו בטיפול, עדיין הרעב הפנימי והחסך הגדול בקבלה העצמית נשאר בעינו. לאחר 4 שנות נישואים, בעלה לא ידע על הפרעות האכילה שלה, וביקוריה בשרותים היו בסתר. בעולם הדימויים הפנימי שלה היא תפסה את עצמה כבובה ערומה, שבירה וסדוקה מחרסינה, שעומדת על המדף ויכולה ליפול כל רגע, כיוון שהבית מתנדנד. בדמיון המודרך היא למדה לקחת את הבובה ולדבר אליה, להגן עליה ולהפוך אותה לילדה יפה, חיה ונושמת. מירב קיבלה תרופה הומאופתית בשם "תויה", שמתאימה לאנשים שהמאפיין אותם הוא שהם סבלו מדיכוי רגשי בילדותם, והם מתאמצים מאוד להסתיר את החלק המכוער של עצמם ולחפות עליו בדימוי זוהר של בובה יפיפיה. תוך שלושה חדשים של הטיפול, נעלמו הפרעות האכילה.

  בברכה, יאיר שמר
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן