בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית מחלות מחלות אוטואימוניות ונדירות ALS - האם מחלת ניוון שרירים, דינה מוות ?
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  ALS - האם מחלת ניוון שרירים, דינה מוות ?

  בריאות ALS - האם מחלת ניוון שרירים דינה מוות?
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית
  מאת ד"ר חיים סדובסקי

  איננו יודעים לרפא, לכן ננתק מהמכשירים
  "אל תזיק" במלים אלה תירץ הרופא בבית המשפט, את הצטרפותו לבקשת החולה בניוון שרירים, לניתוקה מהמכשירים ובכך לגרום להמתתה. "אל תזיק" סיפר הרופא על המילים שכתב על הלוח, המורה שלו באוניברסיטה, אשר לימד את פרחי הרפואה שמוטב ראשית, שלא לגרום נזק במידה שאין הרופא יודע כיצד לרפא.

  לכן, מכיוון שאין בידי הרפואה המודרנית לעשות דבר למען החולה בניוון שרירים, טען הרופא בעדותו, ומכיוון שנחרץ דינה לחיות חיי סבל איום, כלואה בתוך גופה, אין טעם וסיבה להאריך את חייה. שהרי במקרה זה, על פי הרופא, הארכת החיים, מהווה נזק של ממש לחולה הסובלת ולפיכך יש טעם לנתק את המכשירים ולהביא למותה. בעקבות העדות הזו, קיבל בית המשפט את רצונה ואיפשר לנתקה מהמכשירים.
  זו היתה הפעם השניה בישראל שבוצעה "המתת חסד" או כפי שכונתה "אי הארכת חיים" על פי חוק ובהסכמת בית המשפט. אחריה כבר היתה עוד אחת וכנראה שיהיו עוד. הפעם הראשונה היתה כבר בדצמבר 1998, כשקיבל בית המשפט את בקשתו של הטייס איתי ארד, חולה בניוון שרירים שהיה אז בן 49. פרופ` אבינועם רכס מבית החולים הדסה עין כרם התנדב להזריק לו כמות גדולה של סמי הרגעה ולאחר זמן מה, לנתקו מהמכשירים ולהביא למותו.

  כל פרח רפואה בתחילת לימודיו לומד את המשפט הלטיני: "פרימום נון נוצ`רה". (Primum non noc`ere) שאמור להזכיר לרופא שלא להזיק אם אינו יודע לרפא. דהיינו, רופא יקר, אל תיתן לחולה טיפול תרופתי או כל טיפול אחר, אם אינך יודע שיש ביכולתך להביא מזור בעזרת טיפול זה, או שמא ספק בליבך שאולי הטיפול עלול להזיק. מורהו של הרופא לא התכוון ואף לא לשניה אחת שיש להביא למותו של חולה שאין לו תרופה ואין אפשרות לרפא אותו. המורה התכוון שקודם כל אסור להזיק ע"י טיפול לא נכון! וזוהי רוח הדברים כפי שמובאת ע"י המשפט הלטיני שלעיל. מעולם לא הוצע ומעולם לא נלמד בפקולטה לרפואה שיש לגרום למותם של חולים שאין יודעים כיצד להביא להבראתם.

  שהרי הפלא ופלא, לרוב המחלות הכרוניות של ימינו, אין תרופה ואין ריפוי. הטיפול בהן מסתכם בטיפול בסימפטומים בלבד! ולכן יש בכל אחת מהמחלות הללו, ליטול תרופות עד מוות. שאם לא כן יופיעו הסימפטומים שוב ויגרמו לנזק. כך במחלות לב, כך בסוכרת, , יתר לחץ דם, , כולסטרול גבוה ועוד, ועוד. ברור שיש חשיבות בטיפולים אלה אשר אומנם אינם מרפאים ממש, אולם גורמים ללא ספק להארכת החיים וזאת ע"י טיפול בסימפטומים. ברור גם שבכל מחלה קיים מוטיב הסבל ברמה כזו או אחרת. אולם אי אפשר לטעון שהארכת החיים לכשעצמה היא נזק, רק בגלל העובדה שהרפואה הקונבנציונאלית אינה יודעת כיצד להתמודד עם הבעיה והחולה נידון לחיי סבל....

  מהי מחלת ניוון שרירים? האם ניתן להימלט מהמכה של הגורל?

  ניוון שרירים או ALS היא מחלה הפוגעת דווקא בעצבים. מבחינה של שם המחלה ניתן ללמוד מהי בעצם, "אמיטרופיק לאטראל סקלרוזיס" ((Amytrophic Lateral Sclerosis. האות A שבתחילת המלה Amytrophic מסמלת שלילה, דהיינו, היעדרות. כוונת האותיות MY היא שריר. פירוש המונח Trophic הוא "הזנה". כלומר, כבר במלה הראשונה מקופלת כל בעייתה של המחלה הזו, דהיינו "אין מזון לשריר" פירושה של המילה השניה Lateral "מן הצד או מנוגד" והכוונה לאזורים שבהם מצויים תאי עצב המזינים את השריר. המלה Sclerosis פירושה הסתיידות או התקשות. כלומר, אין הזנה מתאי העצב לשריר, ולכן מתפתחת התקשות.
  מחלת ניוון שרירים הוגדרה לראשונה ותוארה במלואה ע"י הנוירולוג הצרפתי שרקו (Dr. Jean-Martin Charcot) בשנת 1874 וקרויה לכן על שמו בארצות הדוברות צרפתית.
  בממלכה הבריטית היא מכונה גם "מחלת העצבים המוטוריים" (motor neuron disease MND) ואילו בארה"ב היא נקראת גם מחלת לו גהריג (Lou Gehrig`s disease), ע"ש שחקן בייסבול אמריקאי ממוצא גרמני, הנרי לואיס גהריג (1903-1941) שנפטר כתוצאה ממנה.

  בישראל חיים כארבע מאות עד חמש מאות חולים במצבי מחלה שונים. בדרך כלל עלולה להופיע המחלה אצל אנשים שבין הגילאים 40 עד 70, עם יוצאים מהכלל צעירים או מבוגרים יותר. מסיבה כלשהי נהרסים תאי עצב מוטוריים (תאי עצב המאפשרים את תנועות השרירים) במוח ובחוט השידרה, בתהליך המכונה אפופטוזיס (ביוונית שלכת והכוונה להתאבדות תאים). עקב כך מתנוונים השרירים ונפגעת יכולת החולים לתפקד כראוי עד שהם הופכים להיות משותקים לחלוטין. המחלה עלולה להיות סוערת ולהתפתח במהירות, אבל עשויה להיות גם איטית ומתמשכת כשתאי עצב בריאים מצליחים לחפות על המחלה, למלא מקומם של תאי עצב פגועים ולהסתיר את קיומה של בעיה. המחלה עלולה לפגוע בגברים ונשים במידה שווה, אם כי דווקא בין הגברים יש יותר חולים.
  תחילת המחלה עשויה להתבטא בדרכים שונות. יש שיחושו תחילה בחולשה בשרירי הגפיים. אחרים יחוו דיבור איטי עד לא ברור וקשיים באכילה עקב ירידה בכושר הבליעה ויש שיגלו שאין ביכולתם לבצע פעולות עדינות בידיהם ותנועתם הפכה מגושמת. בין הסימנים המוקדמים תהיינה גם התכווצויות שרירים חלשות שתעדנה על פגיעה אפשרית בתאי העצב.

  ככל שיתקדם מצב המחלה, כך יאבדו שרירי החולה מנפחם ויידלדלו במצב המכונה אטרופיה (atrophy) שיגרום לחולה לאבד עשרות קילוגרמים ממשקלו. בהמשך יאבדו החולים את השליטה על כל שריריהם. גם שרירי הסרעפת, הלשון והגרון של החולים נפגעים ללא תקנה, עד אשר אינם יכולים לאכול ולבלוע, אינם יכולים לדבר, ובסופו של דבר אף אינם יכולים לנשום בכוחות עצמם ולכן נזקקים לתזונה מלאכותית ולמכונת הנשמה. לבסוף, עלולים החולים להפוך משותקים לחלוטין מלבד שרירי הסוגרים והעיניים. כמו כן עלול החולה לסבול מכאבי מפרקים או פריצות דיסק בעמוד השידרה ועשויים להופיע גם רעידות, עיוותים ועוויתות. המחלה נחשבת כ"מחלה סופנית" ומשך החיים לאחר האבחון הוא כארבע, חמש שנים בממוצע. אמנם חלק מהחולים עשויים לחיות רק שנתיים או שלוש לאחר האבחנה, אולם ידועים מקרים של מי שהאריך חיים מעבר לכך ואפילו למעלה מ- 40 שנים, מפני שנעצרה מחלתו, ראו הפיזיקאי הבריטי המפורסם סטיבן הוקינג (S.W. Hawking) שחלה בשנות השישים המוקדמות כשהיה בתחילת שנות העשרים לחייו, ותרם לאנושות גדולות ונצורות למרות מחלתו, ועוד נמצא עימנו היום.

  עד הזמן האחרון שהביא עימו את פלאי הטכנולוגיה והמחשבים, היו לחולה ALS שנים של גיהנום וסבל מתמשך. מה עוד שיש לזכור שמוחו של החולה נשאר על פי רוב צלול והוא חש ככלוא בתוך גופו שלו. התקשורת עם החולה נעשתה לפני עידן המחשב בעזרת קשר עין בלבד, כך שבמידה והמכשירים המשמשים להזנה או להנשמה, היו פוצעים או מכאיבים לחולה, או כל דבר מה אחר היה מפריע, לא היתה לו כל דרך להתריע על כך והוא נידון לסבול עד שייצור קשר עין עם המטפל, שהרי למרות הפגיעה בעצבים המוטוריים, אין נפגעים עצבי החישה ולפחות לא במידה שניתנת למדידה. וכך יכול אמנם החולה לראות ולשמוע אבל גם להרגיש....

  אומנם בדרך כלל אין מחלת העצבים גורמת במישרין למוות, אולם כתוצאה מפגיעה בעצבים והתנוונות השרירים, מתרחשת פגיעה מערכתית כוללת שמביאה לבסוף למוות ובעיקר עקב שיתוק שרירי הנשימה, או עקב היחלשות מערכת החיסון של החולה ופגיעה בו כתוצאה מזיהומים. בדיקות מקיפות גופניות וכן בדיקות בעזרת EMG ,MRI ו- CT ואף בדיקת NCV יובילו לאיבחון שמדובר במחלה שאין לה מרפא והטיפול הניתן לה הוא טיפול תומך בעיקרו. ובין היתר כאמור, הזנה והנשמה מלאכותיים.

  למעט טיפול תומך אין לרפואה דרך להתמודד עם המחלה משום שעדיין אין מבינים אותה. למרות שידוע על קשר למוביל כימי עצבי (נוירוטרנסמיטר) בשם גלוטמאט שעליו אתעכב בהמשך, לא ידועה הסיבה למחלה, לא משכה, ואף לא מדוע יש מי שנעצרה אצלו המחלה.
  ALS עשויה לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות. בעיקרון, ברור שזוהי מחלה מתקדמת וקטלנית. מה שמשתנה הוא כאמור לעיל, היקף הפגיעה וזמן ההישרדות. יש חולים שתופיע אצלם רק התנוונות בעצבי חוט השדרה, האחראים על הספקת גרוי חשמלי לשרירים. גרוי ההכרחי לפעילות השרירים ותנועת הגוף. אלה שורדים בדרך כלל יותר מאלה שאצלם מופיעה בנוסף, גם התנוונות של תאי העצב בגולגולת ובגזע המוח. אצל חולים אלה, קשים מלכתחילה הלעיסה, הבליעה והדיבור ולעיתים קרובות תופענה הפרעות מוטוריות שעשויות להיראות כהתפרצויות של בכי או צחוק בתופעה המכונה פסוידובולברית. במידה שלא תיעצר המחלה או תתעכב, אצל חולים הנכנעים ומפסיקים, יבוא המוות בתוך שנה עד שלוש מהאבחנה.

  למעלה מ-90% מהחולים סובלים מ- ALS קלאסי אקראי שמקורו אינו ידוע ואילו בין 5 ל-10 אחוזים, חולים כתוצאה של תורשה גנטית, עקב קיומה של מוטציה בגן המייצר את האנזים סופראוקסיד דיסמוטאז
  (superoxide dismutase) שמסלק רדיקאלים חופשיים מתאי הגוף. כתוצאה מהמוטציה, נוצר כנראה ניטרול לא יעיל של הרדיקאלים החופשיים, אשר בצורה סלקטיבית (בררנית) הורסים תאי עצב מוטוריים. כמו כן, קיימת מחלה גנטית דומה, מחלה שמופיעה אצל חולים מהאי גואם ונקראת ALS בצורת איי מריאנה.

  אין כאמור טיפול ואין ריפוי ל- ALS. הטיפול בעיקרו תומך. מסייעים לחולה להתמודד עם קשיי היומיום. כמו כן יקבל החולה טיפול פיזיוטרפי לחיזוק השרירים, מניעת התקשותם ושמירה על גמישותם. מטפלים גם בסיבוכים משניים למחלה, כגון דלקות וזיהומים. לעיתים ניתן גם טיפול לדיכוי מערכת החיסון עקב התלקחויות שנובעות מפעולתו לכאורה של הגוף כנגד רקמותיו שלו. לאחרונה אושר ע"י מינהל המזון והתרופות בארה"ב (FDA) שימוש בתרופה בשם רילוטק (RILUTEK) או רילוזול (RILUZOLE ) אשר דומה כאילו מאריכה את חיי חלק מהחולים בחודשיים תמימים בממוצע.

  הפתעה! מחלה קטלנית דומה ל- ALS, מחלה שאין לה תרופה, אבל יש לה בכל זאת מרפא!

  למעשה, ניתן להשוות את מחלת ניוון השרירים למחלה קטלנית אחרת, מחלה שהיתה חשוכת מרפא הידועה כבר למעלה מאלף שנים, מחלה שנפוצה בעיקר בדרום מזרח אסיה והפילה מיליוני חללים. המחלה נקראת בסינהליז (שפתה של ציילון) "בריברי" ובעברית "חולשה קיצונית" או "עייפות קיצונית". בתחילה חש החולה תשישות וחולשה כללית, קהות וחולשה בגפיים, אבדן תיאבון ואי סדירות בפעולת מעיים. בהמשך נצפית התנוונות הדרגתית של תאי העצב המוטוריים האחראים על שרירי הגפיים ומופיע ניוון שרירים ושיתוק ברגליים ולאחר מכן בכפות הידיים, בזרועות ובכתפיים. לעתים יופיעו בצקות, אי ספיקת לב ובעיות במחזור הדם. אין תרופה למחלת בריברי. גם לא היום(!) לפני מותו הוודאי, יהיה החולה כלוא, משותק בתוך גופו ללא יכולת תזוזה, כשראשו צלול. למעשה יהיו סימני המחלה דומים למדי לסימני מחלת ניוון השרירים ALS שגם לה עדיין אין תרופה. בעצם, מחלת בריברי קשה יותר. שהרי גם השרירים החלקים כמו שריר הלב למשל, נפגעים.

  והנה למרות שאין תרופה לבריברי, יש ריפוי. ריפוי שהושג עקב תהליך שהחל בשנת 1897 ע"י רופא הולנדי, ד"ר כריסטיאן אייקמן (Christiaan Eijkman) (1858-1930) שעבד בדרום מזרח אסיה, היכן שנמצאת אינדונזיה כיום. בנסיונותיו למצוא את הסיבה למחלה, הוא הצליח להוכיח שמחלה הדומה לבריברי מופיעה אצל תרנגולות הניזונות באורז לבן בלבד. לתדהמתו ושמחתו החלו התרנגולות להבריא לאחר שהאכיל אותן עם אורז מלא על קליפתו. מה שהוביל מיד להזנת החולים האנושיים באורז מלא והבראתם.

  פרס נובל על גילוי ויטמין
  גילוי זה הוביל את ד"ר אייקמן להבנת סיבת המחלה ולחיפוש החומר המצוי באורז המלא הגורם להבראה מהמחלה האיומה. חומר זה ידוע כיום בשם תיאמין, (ויטמין B1) המצוי לרוב בקליפת האורז. או אז הוברר שמחלת בריברי היא מחלת מחסור גרידא. מחלת מחסור בתיאמין. חלו בה רק בני אדם משכבה סוציואקונומית נמוכה, כלומר אנשים עניים שלא היה באפשרותם לאכול מזון מגוון, אלא אורז בלבד. או אז כשהתחילו ללטש את האורז ולהוריד ממנו את הקליפה והעניים ניזונו בעיקר מאורז לבן, הופיעה בריברי וגבתה את שלה. בני אדם שאכלו מזון מגוון לא היו זקוקים לקליפת האורז מפני שאת התיאמין ניתן למצוא גם במזונות רבים נוספים. בשנת 1929 קיבל כריסטיאן אייקמן פרס נובל לרפואה ופיזיולוגיה על גילוי התיאמין. את הפרס הוא חלק אגב, עם פרדריק גאולנד הופקינס (1861-1947) ביוכימאי בריטי אשר גילה שהויטמינים שבמזון המלא חיוניים לחיים.

  התיאמין מתפקד בגוף כקואנזים. ככזה יש לו תפקיד חיוני בחילוף החומרים של פחמימות ושומנים, כמו גם לתפקוד תקין של אנזימים ועצבים, בהיעדרו יצטברו ברקמות תוצרים של עיכול פחמימות, חומצה פירובית וחומצה לקטית, לשתי חומצות אלה יש כנראה מעורבות בתאי העצב ובלב. לכן בעת חסרון התיאמין יופיעו הפרעות בפעולת הלב והפרעות עצביות שיובילו לבסוף לשיתוק ומוות.

  כיום נפגעים ממחלת בריברי אנשים הסובלים מתת תזונה קיצוני מתמשך, מי שניזון ממאכלים מעובדים בלבד, מי שסובל מספיגת רכיבי מזון לקויה עקב שלשול כרוני, מחסור בויטמינים בעת הריון, , ניצול גרוע של רכיבי מזון עקב מחלות כבד, יתר פעילות של בלוטת התריס, חום גבוה מתמשך ואלכוהוליזם כרוני.

  האם יתכן ש- ALS ובריברי הן מחלות קרובות?
  האם יתכן שמחלת ניוון השרירים, ALS, היא בסך הכל מחלת מחסור? בדיוק כפי שהתבררה ככזו מחלת בריברי? האם סבלם של אלה הלכודים בתוך גופם וראשם צלול, הינו בלתי נמנע? האם באמת צריך לנתק אדם ממכשירי ההחיאה רק בגלל שהרופא איננו יודע כיצד לרפא אותו? אומנם אין כאן טענה שניתן לרפא ALS בעזרת תיאמין, אולם יש כאן בהחלט טענה שיש טעם לנסות ולבדוק שמא מדובר במזון, האם יתכן מחסור תזונתי מתמשך של כמה רכיבי מזון אצל חולי ALS? או אולי מדובר בעודף של חומרים אחרים המוספים למזון?

  הרי גם צריכה מוגזמת של חומרים מוספים למזון עלולה לתרום את שלה לבעיה הבריאותית. הנה למשל מחקרים שהצביעו על אפשרות של עודף בגלוטמאט, הנוירוטרנסמיטר, (מוליך כימי עצבי) אשר מוליך מסרים בין תאי העצבים, אצל חולי ALS. עודף כזה עלול לגרום לפעילות מוגזמת של תאי העצב עד הריסתם המוחלטת בדרך שתאים מתאבדים המכונה אפופטוזיס. גלוטמאט או חומצה גלוטאמית הוא אחד מאבני הבנין של החלבונים שמרכיבים את הגוף ונמצאים בכל מזון. ואילו מונוסודיום גלוטמאט הוא מלח הנתרן של חומצה זו שבצורה המסחרית הידועה כמשפר טעם הוא מופיע בצורת D, הצורה שאינה טבעית ושאותה מתקשים בני אדם רבים לפרק.

  אבל בוודאי שבעיקר מחסור והפרת איזונים עלולים לגרום למחלה. מלבד חשיבותו של ויטמין B1 (תיאמין) למערכת העצבים, יש חשיבות יתירה גם לויטמינים נוספים מקבוצת B כמו ויטמין B6, חומצה פולית או ויטמין B12 וכן מינרלים כמו אבץ, מגנזיום ומנגן. מלבד אלה, יש חשיבות לרכיבי מזון נוספים כמו חומצות אמינו, אבני הבנין של חלבונים, למשל החומצות גלוטמאט, ואלין, ליאוצין ואיזוליאוצין, וכן חשובות חומצות שומן חיוניות למערכות שונות ובוודאי שלמערכות העצבים ובעיקר למעטפת העצבים, המיאלין, חומצות שבלעדיהן ייפסקו החיים במוקדם או במאוחר.

  אלה כולם חיוניים למערכת העצבים ולמוליכים הכימיים (נוירוטרנסמיטרים) שפועלים בין תאי העצב (נוירונים) שבמוח וכמובן גם להורמונים המופרשים מבלוטות שונות בגוף ופועלים כמערכת מקבילה למערכת העצבים. שאם מערכת העצבים פועלת בגוף כמערכת חשמל, הרי המערכת האנדוקרינית, מערכת ההורמונים, פועלת כמערכת הטלפון. ואלה הם רק קצה הקרחון, הקצה הידוע. מעבר להם יש ככל הנראה עוד הרבה שעוד לא הגענו אליהם. ולא זו בלבד, אלא שמחסור בחומר אחד עלול לגרום להפרת איזונים ולעודף בחומר אחר....

  לכן, לפני שנגלגל עינינו השמימה בתקווה למצוא את תרופת הפלא שמעולם לא התגלתה, הבה נחפש עד שנמצא את החומרים הספציפיים הדרושים לכל חולה. שהרי צריך להיות לא חכם בלשון המעטה כדי לחשוב שלשם הזנת מערכות גופו של החולה ב- ALS ניתן להסתפק בתרכובות כמו אנשור או אוסמולייט המכילות רק חלק מהחומרים הדרושים ואולי אפילו רק חלק ממה שהביא את החולה למצבו מלכתחילה. רק חלק ....

  ועוד כמה מלים...
  אם נשים את רגשות המשפחה בצד, ממש לא משנה כמה זמן חי אדם. שנה, עשר שנים, ארבעים, או מאה שנים. שהרי לעומת הנצח, הכל מתגמד והופך לאפס אחר עגול. אחרי שמת, הוא כבר איננו וממש לא משנה עבורו כמה זמן היה. גם אין מה לפחוד מהמוות, הרי הוא כמו שינה קצת יותר עמוקה. אבל כל עוד האדם בחיים, כל עוד החיים בידיו, יכול הוא למשוך עוד קצת. לצפות עוד פעם בשקיעה, לשמוע צחוק של ילד, להאזין לשיר מקסים. לראות אדם אהוב... ואז מתגמד הנצח....

  בברכה, ד"ר חיים סדובסקי
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן