בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית מחלות סוכרת האינסולין טוב לסוכרתיים
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  האינסולין טוב לסוכרתיים

  בריאות האינסולין טוב לסוכרתיים
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית
  האינסולין טוב לסוכרתי יים

  פרופ` איתמר רז

  התפיסה המטבולית העדכנית מאמצת את הקדמת הזרקת האינסולין. בעקבות מחקרים שהוכיחו כי מתן טיפול אגרסיבי יותר לאיזון רמות הסוכר בדם עשוי לדחות, או למנוע את סיבוכי מחלת הסוכרת ולהבטיח איכות חיים טובה.

  * הזרקת האינסולין היא לא מה שחשבת

  בבדיקות הסתבר ש "הסוכר שלי קצת גבוה." האם יש לי סיבה לדאגה?
  אחת הטעויות הנפוצות בהתייחסות למחלת הסוכרת היא שסוכרת מסוג 1 (תלויה באינסולין) היא מחלה קשה שעלולה להסב לחולה נזק בריאותי קשה ולעומתה סוכרת מסוג 2, הנה מחלה דומה בגרסה קלה ולא מסוכנת. טעות זו מתבטאת גם באופן הדיבור, כאשר חולי סוכרת מבוגרים רבים נוהגים להגדיר את עצמם כמי שסובלים מ"קצת סוכר". במשך שנים השפיעה טעות תפיסתית זו על האופן שבו טופלו חולי סוכרת מסוג 2.
  כיום, יותר ויותר מרכזים רפואיים מובילים בעולם אמצו את הגישה הטיפולית המבוססת על מחקרים קליניים של מתן אינסולין לחולי סוכרת מסוג 2, בשלב מוקדם ככל שניתן של המחלה. אותם מחקרים הוכיחו שטיפול אגרסיבי יותר לאיזון רמות סוכר בדם ידחה או ימנע את סיבוכי מחלת הסוכרת ויבטיח למטופל איכות חיים טובה יותר.

  חשיבות האיזון
  האם סוכרת סוג 2 הנה מחלה מסוכנת?
  כיוון שבשלביה הראשונים, תסמיני מחלת הסוכרת אינם פוגעים באיכות חיי החולים ואינם גורמים למכאובים וייסורים, חולים רבים נוטים להקל בה ראש ולדחות את הטיפול. אולם, חשוב לדעת שסוכרת שאינה מאוזנת - כלומר שרמות הסוכר בדם אינן מאוזנות לערכים נורמליים לאורך זמן - עלול הדבר להוביל לסיבוכי הסוכרת הנגרמים ע"י חוסר האיזון.
  מחקרים רבים הוכיחו שניתן למנוע, או לכל הפחות לעכב את סיבוכי הסוכרת באמצעות טיפול. מטרת טיפול זה לאזן את רמות הסוכר בדם ולהביאן לרמות דומות ככל האפשר לאלו של אדם שאינו לוקה במחלה.
  איזון רמת הסוכר בדם משפר את איכות חיי החולה ומצמצם את התופעות מהם החולה סובל, כמו: השתנה תכופה (בעיקר בלילה), נטייה ללקות בזיהומים וריפוי איטי של פצעים. אך חשוב מכל, איזון הסוכר בדם עשוי למנוע או לדחות את שאר המחלות שמקורן ברמות סוכר גבוהות בדם (היפרגליקמיה), כולל פגיעה בראיה עד כדי עיוורון, מחלות עצבים, מחלות כליה עד אי ספיקת כליות וצורך בדיאליזה. ניתן למנוע או לפחות לדחות את הופעת הסיבוכים בעזרת איזון קפדני של רמות הסוכר.

  הטיפול בשלב הראשון
  מה הוא הטיפול שנועד להוריד את רמת הסוכר בדם?
  הטיפול המקובל בסוכרת מסוג 2 – כולל שלושה מרכיבים: דיאטה נכונה, פעילות גופנית וטיפול תרופתי על פי הצורך. לרוב, בשלב הראשון, הסמוך בדרך כלל לגילוי המחלה, היעד המרכזי הוא איזון רמות הסוכר בדם באמצעות הפחתה במשקל וביצוע פעילות גופנית. עם האבחון, , החולים מקבלים ייעוץ אישי והנחייה בנושאים הבאים: דיאטה ואכילה נכונה (מהם סוגי המזון שמותר להם לאכול, כמויות ומועדי ארוחות), פעילות גופנית, טיפול תרופתי. כמו כן, הצוות המטפל משוחח עם החולה על יעדי איזון מטבולי שאליהם שואפים להגיע, ועל אורח החיים הנכון שיאפשר לו להגיע ליעדים רצויים אלה. מלבד ערכי הסוכר, הצוות הרפואי בודק את רמות השומנים בדם החולה, לחץ הדם שלו ומשקלו.
  לדאבוננו, חולים רבים מתקשים לבצע את השינויים באורח החיים וההישגים נותרים קצרי-טווח בלבד. עבור חולים שאינם מסוגלים לשנות את אורח חייהם על ידי הפחתה במשקל והגברת רמת הפעילות הגופנית, קיים מגוון של תרופות הניתנות דרך הפה ומיועדות להפחית את הצטברות יתר של הסוכר בדם.

  המעבר לזריקות אינסולין
  האם טיפול תרופתי יסייע לחולה באיזון הסוכרת לאורך זמן?
  סוכרת מסוג 2 היא מחלה כרונית. עם הזמן, פוחתת יכולתם של תאי הבטא שבלבלב להפריש אינסולין. כך, ככל שהמחלה מתקדמת, פוחתת יעילותן של התרופות הניטלות דרך הפה וגם אם מגדילים את מינונן או את תדירות נטילתן – אין הדבר מסייע בשמירה על רמה מאוזנת של הסוכר בדם. בשלב זה, אשר עלול לחול כ- 15-10 שנים לאחר האבחון הראשוני, נוהגים הרופאים להמליץ לעבור לטיפול באינסולין על מנת למנוע עליה מסוכנת של רמת הסוכר בדם.
  יתרונו הגדול של האינסולין בכך הטיפול בו הנו בעל סיכוי רב לאזן את רמת הסוכר בדם לרמה קרובה לנורמאלית. אולם, למרות היתרונות המוכחים של האינסולין ויעילותו הרבה, הוא נשמר תמיד לסוף כטיפול האחרון שמוצע לחולה, בין היתר, עקב רתיעתם הן של הצוותים הרפואיים והן של החולים עצמם, מהזרקתו. בישראל, למשל, רק כ-15% מכלל החולים בסוכרת מטופלים באינסולין (בארה"ב, לעומת זאת, שיעור זה גדול יותר מפי שניים).
  היום, טוענים מומחים כי ההחלטה לטפל באינסולין מתקבלת בשלב מאוחר מדי של המחלה. על מנת למנוע נזק וסיבוכים רבים שמקורם בתקופה ממושכת של חוסר איזון, יש להקדים ככל שניתן את הטיפול באינסולין. טיפול באינסולין בשלב מוקדם יותר של המחלה עשוי להביא לשיפור בתפקוד תאי הבטא ולמנוע את הנזק הבלתי הפיך לתאים אלה היוצרים את האינסולין בלבלב. ואמנם, נמצא כי מעבר מהיר לטיפול באינסולין מביא לנסיגה במחלה ולשיפור במצבם של חולי סוכרת מסוג 2.

  האינסולינים החדשים
  אני מפחד מזריקות. האם בכל זאת אוכל להיעזר באינסולין?
  כאמור, אינסולין הנו חומר טבעי, זהה לחלוטין לחומר הנמצא בגופנו והוא מתפרק במערכת העיכול. לכן, אם ניטול אינסולין בטבליות, הוא יתפרק במערכת העיכול לפני שיוכל להשפיע על איזון רמות הסוכר בדם. זאת הסיבה לצורך להזריק אינסולין. בעבר, הזרקת אינסולין הייתה כרוכה באי-נוחות ובכאב, וחולים נדרשו להזריק לעצמם אינסולין פעמים רבות ביום.
  לשמחתנו, בעשור האחרון, חלו התפתחויות מרחיקות לכת בהבנת המנגנונים הגורמים למחלת הסוכרת. בעקבות הידע שהצטבר, פותחו תרופות חדישות ויעילות, טכנולוגיות חדשות ואמצעים חדשים להזרקת אינסולין. חידושי הרפואה מאפשרים כיום לחלק מחולי הסוכרת לקבל את מנת האינסולין הדרושה לאיזון רמות הסוכר בדמו באמצעות 2 זריקות אינסולין ביום בלבד - אחת בבוקר ואחת בערב. אמצעי ההזרקה, העומדים לרשות החולים כיום, כה משוכללים ומתוחכמים עד שההזרקה עצמה פשוטה וכמעט אינה מורגשת, בין השאר, בזכות המחט הזעירה.
  אינסולין חדש המגיע לישראל הוא "נובומיקס 30", הניתן פעמיים ביום בלבד ומעניק אפשרות טיפול משופרת של שתי פעולות בהזרקה אחת, בדומה לאופן ההפרשה הפיזיולוגי: השפעה מהירה ומיידית כתגובה לארוחה והשפעה מתמשכת לרמת איזון בסיסית. תכשיר בעל תכונות דומות, "הומולוג מיקס 25" כבר נמצא בשימוש בארץ מזה כשנתיים. תוצאות מחקרים קליניים שבוצעו והניסיון הקליני שהצטבר עד עתה מוכיחים את יעילותו של "נובומיקס 30" בשיפור האיזון, בשיפור קלות ההזרקה וההיענות לטיפול וכל זאת תוך כדי ירידה בסיכון לאירועי היפוגליקמיה (מצב בו נוצרת ירידה חדה מדי בערכי הסוכר).
  "נובומיקס 30" מוגש באמצעי הזרקה ייחודי חד-פעמי מוכן לשימוש, במזרק חומר המספיק ל-10 ימי טיפול ובסיומם מקבל החולה מזרק חדש. אין צורך בחיטוי של מקום ההזרקה ואין צורך בשמירת האינסולין שבשימוש בקירור. החומר נישא במזרק שצורתו כצורת עט לכל דבר, הוא קל לשימוש. הזרקת האינסולין מבטיחה לחולה הסוכרת ניידות מושלמת וגמישות בקביעת מועדי הארוחות ומועדי הפעילות הגופנית.

  "ההתנגדות הפסיכולוגית" לאינסולין
  האם זה "מקובל " לחשוש מהזרקת אינסולין?
  מסתבר שנטילת אינסולין מעוררת חששות וחרדות בלב החולים אך גם בלב הצוותים הרפואיים, עד כדי כך שניתן לתופעה השם: "התנגדות פסיכולוגית לאינסולין". עבור חולים רבים, המעבר מטיפול בכדורים לטיפול בזריקות אינסולין טראומטי ומעורר התנגדות יותר מאבחון הסוכרת עצמה. חולים חוששים מאובדן העצמאות ומהשתעבדות לזריקות, חוסר הנוחות הכרוך לתפיסתם בהזרקת האינסולין ומתופעות הלוואי של האינסולין, כגון: עלייה במשקל. אך, החשש העיקרי הוא כנראה התפיסה שתחילת הטיפול באינסולין מהווה "תמרור" המסמן כי הגיעו להחמרה במצבם ול"סוף הדרך".
  ההתנגדות באה לידי ביטוי הן ברמת החשיבה, הן ברמת הרגשות והתפיסות והן ברמת ההתנהגות. מנגנונים מוכרים כגון הדחקה, הכחשה והימנעות עוזרים למשל, לאדם המפתח תסמינים של סוכרת, להתעלם מהתסמינים ולתרץ אותם בתירוצים שונים והכל כדי להימנע מהתמודדות ישירה עם המחלה ועם תוצאותיה.
  מסתבר שגם רופאים ואחיות שותפים לחששות אלה, אם כי באופן קצת שונה. מחקרים מצאו כי לצוות הרפואי יש תחושה שהטיפול באינסולין מסובך מדי, הן עבור הרופא והן עבור החולה. כמו כן, גם עבור הצוות הרפואי, תחילת הטיפול באינסולין מהווה "תמרור" אזהרה ובדרך כלל מקננת בהם התחושה שהמעבר לטיפול באינסולין מרמז על "כישלונם" בטיפול במחלה.

  ההזרקה כמעט לא מכאיבה
  האם החשש מהזרקות אינסולין מוצדק?
  כאשר אנו בוחנים את חששות החולים והצוותים הרפואיים, אחד לאחד, מסתבר שמדובר בסדרה של תפיסות שגויות או חשש מתופעות לוואי, כגון השמנה, אשר ניתן להתגבר עליהם באמצעות תזונה נכונה, פעילות גופנית ואף תרופות מסוימות. אמצעי ההזרקה, העומדים לרשות החולים כיום, כה משוכללים ומתוחכמים עד שההזרקה עצמה פשוטה וכמעט אינה גורמת כאב פחות כואב מאשר בדיקה לניטור עצמי של רמות הסוכר בדם מהאצבע). רוב תופעות הלוואי המיוחסות באופן שגוי לאינסולין מקורן בסיבוכי הסוכרת עצמה, ואת חלקן ניתן היה למנוע אם החולים היו מטופלים משלב מוקדם יותר באינסולין.

  לשלוט במחלה
  כיצד פועלים הצוותים הרפואיים להתגבר על ההתנגדות לאינסולין?
  כיום רופאים משנים את הגישה הטיפולית בסוכרת. בשלב הראשון הם מלמדים את ציבור החולים והצוותים הרפואיים מהן טעויות התפיסה אודות מחלת הסוכרת והטיפול באינסולין. הצוותים הרפואיים והחולים לומדים כיצד להתמודד עם חששותיהם ולטפל בהם. רופאים ואחיות הגיעו למסקנה שהדרך הטובה ביותר להתגבר על החשש היא למסור לחולה מידע רחב, אמין ומדויק על מנת שהוא "ינהל" וישלוט במחלה ולא שיווצר מצב בו המחלה שולטת בחולה. מרבית החולים אשר סרבו במשך שנים להתחיל להזריק לעצמם אינסולין, הופתעו כבר אחרי מספר ימי הזרקה מקלות הטיפול ומביעים צער על הזמן שבוזבז.

  לסיכום ניתן לומר כי טיפול באינסולין בשלב מוקדם ככל שניתן של הסוכרת מעניק לחולה סיכוי טוב לשפר את איכות חייו, לדחות את החמרת המחלה ולהימנע מסיבוכיה.

  פרופ` איתמר רז - מנהל מרכז הסוכרת בביה"ח הדסה עין כרם ונשיא האגודה הישראלית לסוכרת
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן