בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית דיאטה ותזונה דיאטה - שיטות שונות מורה נבוכים לנוכח 8 הדיאטה האולטימטיבית
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  מורה נבוכים לנוכח 8 הדיאטה האולטימטיבית

  מורה נבוכים לנוכח 8 הדיאטה האולטימטיבית
  בריאות סוגי הדיאטות השונות דיאטה הרזיה הדיאטה הכי טובה דיאטצת אטקינס פורום דיאטה
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית
  מורה נבוכים לנוכח 8 ספרים רבי מכר על "הדיאטה האולטימטיבית" על המדפים

  פרופ` בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לביוכימיה קלינית, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

  הצצה חטופה בטבלת רבי המכר המתפרסמים ביולי-אוגוסט 2004 במוספי הספרות אצלנו, מוצאת מעט במפתיע במקום הראשון את הספר "דיאטת South beach" מאת ד"ר ארתור אגטסטון, בהפרש גדול משאר ספרי השירה, והעיון, והספרות היפה המזדנבים מאחור. הציניקנים יגידו ודאי שזו עוד הוכחה לתסמונת "הדור ההולך ופוחת.....במשקלו". הנחתומים לעומתם, שדווקא כן מעידים על עיסתם, צופים בהשתאות על המגמה הבולטת בחנויות הספרים, בהם ספרי בישול וגורמֶה בעשרותיהם, מפנים מקוֹמם לספרים על "דיאטה נכונה" או "כיצד לאכול מזון משביע ובריא, ולהפחית במשקל". ואנו אמורים לבחור משפע ההצעות על הרזייה נכונה את הטובה ביותר: האם להאמין למי שמציע לנו ל"רזות ב-6 קילוגרמים תוך שבועיים", ואולי להעדיף את "כיצד תרזה מבלי לחוש רעֵב לעולם". האופנות המתחלפות בתחום האכילה החסכנית השומרת על גזרתנו החטובה, מייצגות אסכולות תזונה שונות בתכלית, והציבור עומד לעתים פעור פה, ברצותו לאכול אך מתוך תְהיָה: האם תיאוריות אלה מבוססות על עובדות, ובעיקר האם דיאטות אלה בטוחות מבחינת הפיזיולוגיה של הגוף? שמונה ספרים בולטים התפרסמו בשנים האחרונות, וכל אחד מהם מנסה לשכנע את הציבור שהוא מייצג את "הדיאטה המנצחת". לכן, נביא תחת קורת-גג אחת את כל שמונה הגרסאות בדבר המזון שרצוי לצרוך כדי להישאר בריא ודק-גזרה.

  1. "מהפכת הדיאטה החדשה שלך ד"ר אטקינס" יצירתו של Robert Etkins, ממליצה על מזון דל בפחמימות, ומזון עם מדד גליקֶמי ( Glycemic index )נמוך, שיסייע להוריד רמת הסוכר בדם כמו גם את רמת האינסולין, ויעזור להפחית במשקל. כאשר מקור הפחמימות מוגבל, הגוף "ישרוף" את שומניו כמקור אנרגיה. התפריט על פי אטקינס כולל סוגי מזון דלים בפחמימות כבשר, עוף, וביצים בנוסף לירקות שאינם עתירים בעמילן. דיאטה זו מונעת או מגבילה אכילת רוב סוגי המזון הדגניים, אפונים, שעועית, פירות, לחם, פסטות וירקות עתירי-עמילן. האם דיאטת אטקינס מסייעת לאבד במשקל לטווח ארוך? זו חולשתה הגדולה! מחקרים מצאו איבוד משקל משמעותי בחודשים הראשונים של מעבר לדיאטה זו, בהשוואה לדיאטת "שמירה על קלוריות" " קלאסית, אך כעבור שנה לא נמצאה שינוי משמעותי במשקל מזה שלפני תחילת הדיאטה. האם דיאטה זו טובה לבריאות? היא מכילה סוגי מזון העשירים בשומנים רוויים ושוללות סוגי מזון בריא כפירות ירקות מכילי-עמילן ודגניים. מעט מאוד ידוע על ההשפעות ארוכות הטווח של דיאטת אטקינס בטווח זמן שמעל שנה.

  2. הספר "Eating for life" מאת William Phillips, מצדד באיבוד משקל התלוי ב"תפריט הנכון" דהיינו סוגי מזון "נכונים", בכמויות הנכונות, בשילוב הנכון ובמועדי האכילה הנכונים. פיליפס מצדד ב-6 ארוחות-קטנות (minimeals) ליום, הכוללות בדרך כלל רסק (shake) של פירות, וכמויות קטנות יחסית של בשר דל-שומן, ועוף, דגנים מלאים ירקות ופירות, כאלה 6 ימים מדי שבוע. יום אחד בשבוע הוא "יום חופשי" בו ניתן לסטות מדיאטת פיליפס. למרות שהספר מונה אנקדוטות רבות של סיפורי הצלחה בנוקטים בדיאטה זו, אין לה כל סימוכין בניסויים מבוקרים.

  3. "The G.I.(Glycemic index) diet" מאת Rick Gallop. ספר זה מצדד באיבוד משקל על ידי אכילת מזון עם מדד-גליקמי נמוך כלומר סוגי מזון שמיד לאחר עיכולם אינם מעלים את רמת הסוכר בדם במידה רבה. דיאטה זו כוללת בשר דל-שומן, עוף ומוצרי חלב, קטניות, דגנים מלאים, וכמות מוגבלת של ירקות ופירות. דיאטה זו שוללת את רוב סוגי הלחם, פסטות ומכלי דגנים בחלב (cereals). נראה שבדיאטה זו איבוד המשקל מקורו בצריכת פחות קלוריות, ולא מדובר בצריכת סוגי מזון שהם בעלי מדד-גליקמי נמוך דווקא. דיאטת Gallop ממליצה בכללותו על סוגי "מזון בריא", אך יתרונותיה אינם דווקא בגין שיקולי המדד הגליקמי.

  4. "The L.A Shape Diet: The 14 day Total Weight Loss Plan" מאת David Heber. ספר זה מבטא שיטת דיאטה עם אפשרות להתאמה "אישית" יותר, המבוססת על מזון עשיר בחלבון שיכול להפחית את תחושת הרעב, להגביר את מאגרי האנרגיה בגוף ולהפוך את ההפחתה במשקל לקלה יותר. דיאטת L.A. Shape כוללת שני מנות עשירות חלבון מדי יום, המבוססות על בשר דל-שומן, עוף ומוצרי חלב, וכן פירות וירקות. נראה שההפסד במשקל מקורו יותר בתפריט המוגבל בקלוריות ולאו דווקא בגין תכולת החלבון הגבוהה בו. דיאטה זו ממליצה על כמות של 100 עד 150 גר` חלבון ביום, שהיא גבוהה לפחות פי-2 מרמת החלבון המומלצת על ידי איגוד התזונאים האמריקני. אין כל הוכחה ישירה שרמת חלבונים מוגברת זו תגרם הפחתה במשקל, ואף ייתכן שבמצבים קליניים אחדים, רמה כה מוגברת של חלבונים עלולה להזיק.

  5. "The Ultimate Weight Solution" מאת Phil McGraw, מתאר שבעה עקרונות להשיג ירידה קבועה במשקל, כל אלה בגישה "רוחנית, פסיכולוגית" הכוללת "מחשבה נכונה", "תחושות של ריפוי" ו"שליטה על תחושות הרעב והדחף לאכול". דיאטת McGraw כוללת סוגי מזון המבוסס על מגוון סוגיו המוכרים כבשרים, עוף, דגנים מלאים, קטניות, פירות וירקות טריים. אמנם אין בדיאטה זו כל בשורה באכילת סוגי מזון מסוימים, וההדגשה היא על התייחסות "רוחנית ופחות גשמית" לאכילה בכללותה. למשל, McGraw ממליץ על ארוחות שיש לטרוח רבות בהכנתן, אם כי אינו יורד לפרטים באשר לכמויות המזון שיש לצרוך, או היחס בין אבות המזון בדיאטה המומלצת. McGraw שם דגש על התייחסות נפשית מיוחדת לכל הכרוך באכילה (state of mind) אך בשורות של ממש אין בו.

  6. "The Maker`s Diet" מאת Jordan Rubin, אותו ניתן בפירוש להגדיר כ"חזרה למקורות" שהרי Rubin מייחס את הדיאטה המומלצת על ידיו לבורא-עולם. Rubin ממליץ על סוגי מזון שהופיעו בתנ"ך (Bible) והתמכרות לשמירת ההיגיינה האישית והסביבתית, ואלה על פיו המסייעות להפחתה במשקל ולשמירה על בריאות טובה. דיאטה תנ"כית זו ממליצה על אכילת בשר בקר, כבש, וסוגי בשר "טהורים" " מנקודת המבט הדתית, כמו גם מוצרי עוף וחלב שמקורו ב"יונקים נקיים תנכ"ית", ומיהדותו של Rubin, נראה שהוא אמנם מתייחס לחיות כשרות. כן הוא ממליץ על מיני דגנים שהוּשרוּ במים, הנצוּ ואף תססו. Rubin שולל אכילת בשר חזיר או רכיכות (shellfish), והוא אף ממליץ על "צום חלקי" יום אחד בשבוע. אין כל הוכחה מדעית או אף עדות אפידמיולוגית שדיאטה "כשרה" זו, אמנם מסייעת להפחתת משקל. התבססות על סוגי מזון תנ"כיים לא הוּכחה אף כבעלת יתרונות תזונתיים מובהקים.

  7. "The Zone: A dietary Road Map מאת Barry Sears, שסיסמתה "על ידי אכילת הכמויות המתאימות של חלבון, פחמימות ושומנים ניתן להפחית במשקל ולשפר את היכולת המנטלית". הדיאטה ממליצה על בשר עוף, דגים, בשר עגל, מוצרי חלב דלי-שומן, חלבון ביצה, קמח שיבולת-שועל (oatmeal) וסוגים אחדים של פירות וירקות. יש להגביל אכילת רוב הדגנים ומוצרי דגנים, או פירות וירקות עתירי-עמילן. גם בדיאטת Zone , נראה שאיבוד המשקל מקורו באכילת קלוריות מועטות יותר, ולא בגין השילוב של סוגי המזון המומלצים. הבעיה הבולטת ביותר עם דיאטת Zone, היא בכך שהתפריט היומי המומלץ מכיל רק 850 קלוריות, הרבה מתחת לרמת הקלוריות האמורות להיצרך ביום, ולא מקובל שרמת קלוריות יומית כזו היא בריאה או אף בטוחה.

  8. "The South Beach Diet" מאת Arthur Agatstone, נוקטת על פי התובנה שיש להימנע ממזון המגביר את הסוכר בדם ("Bad carbs"), להימנע מעליה בכולסטרול ("Bad fats") ובכך להקטין את התיאבון, לאבד במשקל ולהקטין את הסיכון למחלת לב. דיאטת South Beach שואבת שמה מהחוף הדרומי של מיאמי-פלורידה, שיצא שמו ברחבי ארה"ב בשל הצעירים השזופים והחטובים המאכלסים חוף זה, והם משאת נפשם של כל אמריקאי. עקרונות דיאטה זו הם באכילת בשר דל-שומן, עוף ומוצרי חלב, ביצים, גבינה וסוגי פירות וירקות. דיאטה זו שוללת דגנים, פירות וירקות בעלי מדד-גליקמי גבוה כמו תפוחי אדמה, גזר, בננות ואגסים. נראה שעיקר הפסד המשקל ההתחלתי נובע מאיבוד נוזלים, והמשך איבוד המשקל מתבסס על רמת הקלוריות הנמוכה הנצרכת, ולאו דווקא מהימנעות מ"פחמימות רעים" או מ"שומנים רעים". יש לציין שבשלבים הראשונים של דיאטה מומלצת זו המזון המומלץ מוגבל ביותר בסוגי המזון, אך בשלבים מאוחרים יותר מתמתנות מגבלות דיאטה זו.

  אין סוף מאמרים ודעות נכתבו והובעו על הדיאטות למיניהן, ולכמה מאלה אף חסידים נלהבים. אך אין עדיין להצביע על הדיאטה האולטימטיבית, שתעזור לנו לשמור על גזרה חטובה ועל יתרונות בריאותיים מובהקים. אכילה, וסוגי המזון והתפריטים השונים, וכל מה שערב לחך ואף טוב לבריאות, יהיו לעולם תלויים בנטיית הלב-ואולי נטיית הלשון- של כל אחד מאיתנו. אך הרוב מסכימים שיש לאכול מזון מגוון ככל האפשר, ובמידה.

  בברכה, פרופ` בן עמי סלע

  להלן שלושת ספריו של פרופ` בן עמי סלע:
  "הומוציסטאין" ו"המדריך לבדיקות מעבדה רפואיות"
  " חידושים בהבנת מחלות כלי-דם"
  21/02/2005 09:08:00
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן