בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית מחלות מחלות כללי נוירופתיה - מאת דר` חיים סדובסקי
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  נוירופתיה - מאת דר` חיים סדובסקי

  בריאות נוירופתיה רגליים עצב עצבים נירמול הרדמות קותים חייים רגל נרדמת נירמול ברגל
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית
  נוירופתיה
  מאת ד"ר חיים סדובסקי

  לא מעטים הם בני האדם, בין המבוגרים בעיקר, אשר סובלים מתופעות של כאבים או תחושה בלתי נעימה (בלשון המעטה) ברגליים, בכפות הרגליים, או בידיים. יהיו כאלה שיסבלו מכמה תופעות יחדיו ויהיו שיתייסרו רק מאחת מהן. בין התסמינים השכיחים תהיינה תחושות של הירדמות האיבר ו"אי הרגשתו" לכאורה, תחושות "שריפה" בעור, דקירות והרגשת נימול (כאילו נמלים הולכות על או מתחת העור). תלונה שכיחה היא על תחושה של הליכה על אבנים או על סיכות, על אף שמדרכי הנעליים נקיים ואין בהם בליטות. התחושות הבלתי נעימות עלולות להופיע בעת מגע או דריכה, באופן ספונטאני עצמוני בכל שעה ביום, או בלילה בזמן שכיבה במיטה.

  בעיה מציקה זו אשר עשויה להציג גם תסמינים אחרים שאינם מוסברים לכאורה וביניהם גם כאבים חדים או כאבים עמומים שמופיעים לפתע ולעיתים גם חולשת שרירים, היא מחלת עצבים היקפיים המכונה נוירופתיה (neuropathy), אשר מתרחשת כתוצאה מפגיעה פיזית, נזק ממקור שאיננו פיזי או דלקת בעצבים. הפגיעה המתרחשת מסיבות שונות עשויה לערב עצבים יחידים ועלולה לערב עצבים רבים. ככל שמעורבים יותר עצבים כך תהיינה יותר תחושות בלתי נעימות. למרות שהפגיעה עלולה להתרחש בכל מקום בגוף, היא תופיע בקצות הגפיים בדרך כלל.

  מערכת העצבים פזורה בכל הגוף ותפקידה להעביר פקודות מהמוח לגוף ותחושות וגירויים מהגוף למוח.
  אפשר לדמות את מערכת העצבים למערכת של טלפונים. זוהי רשת של תאי עצב העשויים כל אחד מגוף התא, ממנו מבצבצים קולטנים המכונים דנדריטים וממנו יוצא גם סיב ארוך המכונה אקסון (סיב אחד בדרך כלל, למרות שיש יוצאים מהכלל) המתפצל לסעיפים המקושרים עם קולטנים של תאי עצב שכנים ומעבירים אליהם מידע וחוזר חלילה. מערכת תאי עצב כאלה מאפשרת העברת פקודות מהמוח לכל אברי הגוף, בין היתר כדי לקיים את תהליכי החיים הבסיסיים, לשם הפעלת שרירים ובשביל לבצע פעולות שונות. באותה דרך בדיוק מגיעים תחושות וגירויים המעידים על שינויי טמפרטורה, צרכים שונים או כאבים מאיברי הגוף בחזרה אל המוח על מנת שיהיה לו את המידע שבעזרתו יוכל להמשיך לפקד על הגוף כדי שיתאפשרו פעולותיו ויתקיימו סימני החיים הנורמאלים שלו.

  למרות שמערכת העצבים היא מערכת אחת שלמה, ניתן לחלקה לשתי רקמות עצבים עיקריות: "מערכת העצבים המרכזית", הכוללת את המוח וחוט השדרה, ורקמת "מערכת העצבים ההיקפית" אשר מצויים בה כל חלקי מערכת העצבים שמחוץ למערכת העצבים המרכזית. המערכת ההיקפית כוללת את "מערכת העצבים האוטונומית" האחראית על שמירת היציבות בגוף (הומיאוסטזיס) ולכן, כדי שיישמר האיזון, מורכבת היא בעצמה, משתי מערכות בעלות פעולה מנוגדת: המערכת הסימפתטית המופעלת בעיקר במצבי לחץ במצבים הידועים כ- fight or flight (הילחם או ברח) והמערכת הפרה-סימפתטית הפעילה בעיקר במצבי רגיעה. "מערכת העצבים ההיקפית" מקיפה גם את העצבים המעצבבים את השרירים האחראיים על תנועה ואת העצבים האחראים על העברת התחושה מהעור והאיברים הפנימיים אל המוח.

  כאשר מערכת העצבים ההיקפית נפגעת והעצבים האחראיים על העברת תחושות ניזוקו מסיבה כלשהי, נפגם מעבר המידע התקין בין המוח לאברי הגוף והגפיים וביניהם בחזרה אל המוח. פגיעה כזו משבשת את התחושות, גירויים מהעור מתורגמים בצורה מעוותת ע"י המוח, לעתים מייצרים העצבים הפגועים גירויים בעצמם, גירויים שאינם קיימים למעשה והאדם נחשב כסובל מנוירופתיה. בחלק מהמקרים, בעיקר כשהמחלה מתקדמת ואיננה מטופלת כיאות, היא עלולה לערב את העצבים האחראים על התחושה עד כדי פגיעה ממשית בתפקודם.

  כמו כן עלולה נוירופתיה לבוא לידי ביטוי גם בפגיעה בעצבים האחראים על התנועה, עקב הפגיעה בעצבים אלה ייפגע איזון השרירים ברגלים, מה שעלול להוביל לשינויים בהליכה, לדלדול השרירים, והתפתחות כיבים. ולא זו בלבד אלא שגם העצבים האחראיים על פעולות בלתי רצוניות עלולים להיפגע ולהשפיע על הפחתת רמת ההזעה בכף הרגל ולגרום ליובש והיסדקות של העור, ולפתוח פתח לזיהומים.

  נוירופתיה בלתי מטופלת עלולה לערב מערכות נוספות של הגוף וביניהן מערכת כלי הדם והלב. מעורבות זו תבוא לידי ביטוי בתגובה לא נכונה של הלב לגירויים וקשיים של הסתגלות למצבים משתנים כגון מעבר משכיבה לעמידה, מישיבה להליכה וכד`. פגיעה אחרת תהיה במערכת העיכול ותבוא לידי ביטוי בבעיות עיכול וספיגת מזון. בנוסף לאלה עלולות להיפגע הכליות ומערכת השתן וכן עלול להיפגע גם התפקוד המיני.

  תחושות אלה של נוירופתיה, נגרמות כאמור בגלל שיבוש במערכת העצבים ובעיקר שיבוש בהולכה החשמלית. קיימות כמה סיבות למחלה. האחת היא נוירופתיה ראשונית שבסיסה גנטי ופוגעת בעיקר באנשים צעירים. כשלושת אלפים אנשים בישראל סובלים מנוירופתיה תורשתית כשהם נושאים גן פגום אשר בגללו נפגעים גופי תאי העצב או נוצרת הפרעה ביצירת חלק מהמרכיבים של העצבים, כמו למשל הפרעה ביצירת המעטפת השומנית שעוטה את העצב המכונה מיאלין. פגיעה במערכת העצבים ההיקפית עלולה להתרחש גם כתוצאה מתאונה או חבלה חיצונית מסיבה כלשהי.

  חשיפה לחומרים רעילים ממקורות שונים, עלולה גם היא לפגוע במערכת העצבים ההיקפית. השפעה רעילה והפרעה לרכיבי העצבים יש לאלכוהול, מה שמסביר את העובדה שכשליש מהאלכוהוליסטים חולים בנוירופתיה. אולם לא רק אלכוהוליסטים סובלים מהבעיה, גם מי שנוהגים ללגום מפעם לפעם יתר על המידה עלולים לחלות בנוירופתיה, כמו גם אנשים הנחשפים חשיפה ממושכת למתכות כבדות או רעלים תעשייתיים שונים.

  בנוסף למחלה הראשונית, זו שמקורה הוא עצבי, ישנה המחלה המשנית הנובעת מפגיעה במערכת העצבים ההיקפית שמתרחשת כתוצאה מסיבוך של מחלה אחרת. נוירופתיה היא אחד הסיבוכים של מחלות רבות כגון: מחלות של בלוטת התריס, אי ספיקת כליות, אי ספיקת כבד ובעיקר תהיה נוירופתיה סיבוך של מחלת סוכרת ובמיוחד סוכרת שאיננה מאוזנת כהלכה.

  פגיעה במערכת העצבים ההיקפית עלולה להתחולל גם בעקבות מחלות אוטואימוניות, זיהום של חיידקים או נגיפים וגידולים ממאירים, במיוחד גידולים בריאות. הסיבה לנוירופתיה שתופיע בעקבות מקרים אלה היא במערכת החיסון היוצרת באופן טבעי נוגדנים כדי להילחם במה שעלול לפגוע בו, אולם מפני שרכיבים מסוימים במחוללי המחלות דומים לרכיבים מסוימים בעצבים, פוגעים הנוגדנים גם בעצבים ומופיעה נוירופתיה.

  נוירופתיה עלולה להתרחש גם כתוצאה מתזונה החסרה רכיבי מזון אשר חשובים למערכת העצבים או פגיעה בספיגת אותם רכיבים חיוניים. תסמינים של נוירופתיה עלולים להתרחש כתוצאה ממחסור מתמשך של ויטמינים ובמיוחד ויטמינים מקבוצת B, בין הויטמינים החיוניים ביותר למערכת העצבים יהיו ויטמין 1B, ויטמין 6B, ויטמין 12B וויטמין E. כמו כן חיוניים למערכת העצבים גם אינוזיטול וביוטין השייכים לקבוצת הויטמינים B, ויטמין C, המינרל מגנזיום ועוד.

  לטפל בנוירופתיה

  מלבד האבחון הברור כמעט לחלוטין שנעשה לפי תלונות החולה, נעשה אבחון המחלה על ידי בדיקת רופא נוירולוג, הכוללת בדיקה גופנית של מגע, תחושה ועוד. כמו כן נעשית בדיקת הולכה עצבית, בדיקת EMG (אלקטרומיוגרפיה) אשר בודקת את תקינות ההולכה החשמלית בעצב ובשריר. הרופא גורם לגירויים חשמליים קטנים של העצב ובודק את הולכת הגירוי לאורך העצב, על מנת להעריך את פעולת העצבים ההיקפיים והשרירים. כמו כן הוכנסו לאחרונה לשימוש, בדיקות נוספות שהביאו לשיפור ניכר ביכולת האבחנה של המחלה. באחת מהשיטות נוטלים דגימה קטנה מהעור המכונה ביופסיה של העור, צובעים אותה וסופרים את קצות העצבים המצויים עליה. במקרה שמספר העצבים נמוך מהרגיל מדובר בנוירופתיה. בשיטה חדשה אחרת מחברים את החולה למחשב בתוך כדי גרימת גירויים בעוצמות שונות של חום, קור או רטט. לפי תחושות החולה והרגשתו בשינוי הטמפרטורה או התנודה, מגדירה תוכנת המחשב את סף הגירוי שלו וניתן לקבוע באם מדובר בחולה נוירופתיה ובאיזו עוצמה.

  הפתרון הטוב והיעיל ביותר לנוירופתיה מחולק לשניים. החלק האחד הוא ההימנעות מהסיבה שגרמה למחלה ולתחושות הרעות מלכתחילה והשנייה היא הספקה ראויה של הרכיבים התזונתיים הדרושים למערכת העצבים בפרט והספקת כל רכיבי המזון הדרושים לגוף בכלל, כדי שיתפקד כהלכה. בדרך כלל ניתן לשקם את מערכת העצבים ובתנאי שלא נפגעו תאי העצב גופם אלא רק הסיבים (אקסונים) הקשורים אליהם. על פי רוב ניתן לטפל בנוירופתיה בהצלחה מלאה או חלקית, אם כי עד שיבוא הכול על מקומו בשלום עלול לעבור זמן רב ואף חדשים ארוכים.

  מכיוון שאחת הסיבות לנוירופתיה היא שתיית עודף אלכוהול (אתנול) שיש לו השפעה רעילה ישירה על העצבים, תהיה זו סיבה מצוינת, מלבד סיבות אחרות, להפסיק ללגום את הטיפה המרה.

  נוירופתיה עשויה להופיע גם כבעיה משנית של מחלת הסוכרת. זו למעשה אחת הסיבות העיקריות לתופעה. רמות סוכר גבוהות בדם אשר מאפיינות סוכרת שאיננה מאוזנת גורמות בין היתר להיווצרות רדיקלים חופשיים אשר גורמים למצוקה חמצונית אשר תביא להרס של תאים שונים בגוף ופגיעה במערכת העצבים ההיקפית. ככל שחולף הזמן יסבלו יותר חולי סוכרת מנוירופתיה עד שלאחר כ- 25 שנים יסבלו מפגיעה במערכת העצבים ההיקפית כמחצית מחולי הסוכרת, מה שמגדיל פי חמישה את אחוזי התמותה בין החולים.

  מכיוון שהאמרה המפורסמת "יהיו מזונותיך תרופותיך" המיוחסת לרמב"ם מזה כ- 800 שנים ויש הטוענים שמקורה ב"אבי הרפואה" – היפוקרטס, מזה כ- 2400 שנים, איננה עדיין לחם חוקה של הרפואה המודרנית, מכוון הטיפול הרפואי בעיקר להקלה על הסימפטומים בעזרת תרופות נגד דיכאון ממשפחת הטריציקליים שנמצא שיש להם השפעה נגד כאבים של נוירופתיה, עם תרופות נגד אפילפסיה המדכאות את מעבר הגירויים בעצבים ובעזרת משככי כאבים. תרופות אלה אינן מרפאות את המחלה, אם כי הן נושאות עימן תופעות לוואי לא מעטות. טיפול אחר שאין לו תופעות לוואי נעשה ע"י משחה המבוססת על פלפל חריף אשר מפחיתה את תחושת הכאב.

  למרות הכול יש תשובה לא רעה לנוירופתיה. אמנם שיטת טיפול זו עלולה לארוך לא פעם זמן רב, אולם אין לה תופעות לוואי. ראשית, חשוב להימנע מהסיבה לבעיה. דהיינו להפסיק ללגום מהטיפה המרה, או לחילופין לשמור על רמת סוכר נאותה בדם במחלת הסוכרת. בנוסף חשוב לדאוג להספקה סדירה של רכיבי המזון החיוניים למערכת העצבים, הן במזון והן כתוספים בהתאם לצורך. ניתן לקבל בקלות את רכיבי המזון הללו מביצים, גבינות, דגים ובשר, קטניות, אגוזים, שמן זית, ירקות ופירות. זה נשמע אולי הרבה ולכן מוטב ואפילו חשוב להפחית במיני מזון עשויים קמח. כמו כן, כיוון שויטמין 12B החסר אצל לא מעט בני אדם מסיבות שונות, אינו נספג תמיד דרך הקיבה, כדאי במקרים מוכחים של מחסור לפי בדיקת דם, לנטלו גם בנפרד תחת הלשון, שם הוא נספג דרך כלי דם המצויים שם, ישירות לזרם הדם.

  טיפול בסיבות לנוירופתיה בד בבד עם הספקה מתאימה של רכיבי המזון מהמזון המלא, עשוי לרפא לחלוטין חלק מהמקרים ולשפר או לפחות לעצור את ההתקדמות המחלה במקרים אחרים.

  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן