בריאות שמלות ערב
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית התמכרויות על כל אלה שלא הגיעו לחגיגות היובל של מרלבורו, המותג המתנקם באופן כה מובהק בצורכים אותו
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  על כל אלה שלא הגיעו לחגיגות היובל של מרלבורו, המותג המתנקם באופן כה מובהק בצורכים אותו

  על כל אלה שלא הגיעו לחגיגות היובל של מרלבורו, המותג המתנקם באופן כה מובהק בצורכים אותו
  בריאות עישון מרלבורו בן עמי סלע סרטן ריאות פורום סרטן פורומים בריאות סיגריות וסרטן סרטן ריאות
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית
  על כל אלה שלא הגיעו לחגיגות היובל של מרלבורו

  מאת: פרופ` בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

  ב-5 בנובמבר 2005 חגגה חברת הסיגריות פיליפ-מוריס את יובל ה-50 של המותג המוביל שלה, מרלבורו. באותו ערב נערכו בעת ובעונה אחת, נשפי גאלה מפוארים ב-49 מדינות בארה"ב, אליהם הוזמנו כמקובל והגיעו פוליטיקאים נחשבים, אילי הון, וידוענים יפי-מראה מתעשיית הבידור.
  הכל חגגו ברוח מרוממת 50 שנה מאז סיגרית הדגל של פיליפ-מוריס, הוסבה מסיגריה המיועדת לנשים, לכזו האמורה לעורר דווקא את הגאווה הגברית, קרי נעורים ועוצמה. למרות התדמית האמריקנית המובהקת של חברת פיליפ-מוריס, ראוי לציין שהיא התחילה דרכה בארה"ב בשנת 1902, כחברת בת של חברת האם הבריטית, ועד שנות ה-30, שיווקו את מרלבורו כסיגריה לנשים תחת הסיסמה-"Mild as May" אמירה על דרך החיוך שכוונה לכוכבת הסרטים הבלתי מתונה בעליל Mae West, הסמל לנשיות מתפרצת באותם ימים.
  כך נמכרה סיגריה "נשית" זאת עד שפרצה מלחמת העולם השנייה, אלא שאז נפלו מכירותיה והיא הוסרה מהמדפים, כדי לפנות מקום בתום המלחמה לשלושה מותגים חדשים של פיליפ-מוריס בארה"ב, Camel המובילה, וכן Lucky Strikeו-Chesterfield. אך באמצע שנות ה-50 הייתה למרלבורו עדנה מחודשת, אלא שהפעם כסיגריה המיועדת לגברים, עם דמות הקאובוי האידיאלי, איש מדינת מונטנה Herf Ingersoll, הרוכב על סוסו תוך שהוא מוביל את העדר לשדות המרעה הירוקים, עם סיגריה מרגיעה נעוצה בפיו. אגב, השם המקובל Marlbobro ניתן לציון המיקום של בית החרושת המקורי של פיליפ- מוריס לייצור סיגריות בלונדון, Great Marlborough Street.

  אך השקתה של הסיגריה בארה"ב ב-1955, נתקלה עד מהרה באבן נגף בלתי צפויה: השבועון Reader`s Digest החל בשנה זו ממש בסדרת כתבות הכורכות עישון וסרטן ריאות, ותגובת פיליפ-מוריס לקדם את פני הרעה הייתה בייצור החל מ-1955 של סיגריות מרלבורו עם מסנן (פילטר) תחת הסיסמה הכובשת: The filter doesn`t get between you and the flavor"" ובלשוננו:"הפילטר אינו חוצץ בינך לבין טעמה הטוב של הסיגריה". אמנם, סיסמה זו ופרסומת נמרצת של סיגריה זו על גבי שלטי-חוצות (Billboards), שנצרבה בתודעה כמושג נרדף לדרך החיים האמריקנית, עשו את שלהם: היום, מרלבורו מהווה כ-40% משוק הסיגריות האמריקאי, וסיגריה זו הפכה אחד המותגים המסחריים המובילים במכירות בעולם כולו, והפכה לסיפור הצלחה כלכלי מסחרר.
  בשנת 1955, כאשר השיקו סיגריה זו, היא תפסה אך 1.7% משוק הסיגריות האמריקני, אלא שמכירותיה עלו בהדרגה ובעקביות, ובשנת 1960 היא היוותה 4.6% מכלל הסיגריות הנמכרות בארה"ב.

  שנת 1970 כבר הראתה עלייה ל-9.8% ממכירת הסיגריות שם, וזו טיפסה ל-17.7% בשנת 1980 ועד 30% בשנת 1995. עשר שנים לאחר מכן, ומכירותיה של מרלבורו בארה"ב הרקיעו עד כדי 40.5% מכלל הסיגריות הנמכרות, ואם בוחנים את מגמת העלייה העקבית במכירותיה, ניתן להניח בסבירות גבוהה, שאם לא יחולו איסורים או הגבלות יוצאות דופן במסגרת חקיקה נגן עישון, עד שנת 2020 יעשן אחד מכל שני מעשנים בארה"ב דווקא סיגרית מרלבורו. אין להצלחה זו מקבילה בשום תחום אחר המופיע בפרסומים השנתיים של ארגון הצרכנים האמריקני רב הפעלים (American Consumers` Report): אין כיום אף מותג אמריקני צרכני שהוא פופולארי יותר ממרלבורו!!

  אין נהוג להשבית שמחתם של אחרים ביום חגם, אך דווקא משום שמדובר בבעלי המניות של פיליפ-מוריס, ייסלח לנו אם נביע כאן מספר מילות כפירה. דרכה של מרלבורו בכיבוש פסגת המכירות רצופה במיליוני מעשנים נאמנים של סיגריה זו שחלו ומתו על מזבח העישון. בשנת 1965, השנה הראשונה בה ניתן היה לעשות הערכות על תמותה המיוחסת לעישון סיגריות מרלבורו בארה"ב, מספר הנפטרים מסיגריה זו היה "צנוע" יחסית: 2,856. אך העלייה התלולה בצריכת מרלבורו מ-5.3% בשנת 1965 עד 40.5% בשנת 2005 העלתה את מספרם של אלה שמתו מעישון מרלבורו ל-133,213 בשנה האחרונה. על פי Hyland וקבוצתו מהמכון לחקר הסרטן ע"ש Roswell Park בבופלו, 50 שנות עישון מרלבורו הביאו למותם טרם-עת של 2.3 מיליוני מעשנים אמריקנים, ואל אלה יתווספו עוד כ-1.6 מיליונים שימותו עד שנת 2016.

  אם נתייחס לעובדה שמרלבורו כבשה באופן מרשים את ליבם של מעשנים בעולם כולו, ניתן להניח בסבירות גבוהה שסיגריה זו המיתה במהלך המחצית השנייה של המאה הקודמת בין 15 ל-20 מיליוני מעשנים ברחבי העולם. Hyland מכנה מותג זה בתואר המפוקפק "המוצר הקטלני ביותר שנמכר לציבור הרחב, מאז ומעולם". יותר אמריקנים מתו ממרלבורו מאשר חיילים אמריקנים שנפלו בכל המלחמות בהן השתתפה ארה"ב מחוץ לגבולותיה! כיוון שפיליפ מוריס מדגישה בגאווה שמרלבורו הוא מותג הדגל שלה בעולם כולו, מתברכת חברה זו ב"הישג" שהוא ייחודי רק לה: אין תוצר מסחרי יחיד אחר, הנמכר באופן גלוי וחופשי בעולם כולו, המתנקם באופן כה מובהק בצורכים אותו. אין מותג אחר, הנצרך על ידי מאות מיליוני מעשנים בעולם כולו, שניתן לרכשו בחנויות מכולת, מכונות ממכר אוטומטיות, בבתי-קפה ובמזנונים (כולל אלה הממוקמים בבתי-חולים) שהוא ידידותי יותר לשימוש, טעים ומקנה תחושות טובות, הבוגד בצרכניו שהיו נאמנים לו שנים רבות ועושה שמות בבריאותם.

  עדיין קשה לנתח מה סוד הקסם של סיגריה ספציפית זו ובמה כבשה את ליבם, ואלי נכון יותר-את ריאותיהם, של רבים כל כך בארה"ב ובעולם כולו. יש המשערים שסיגריה זו זכתה להצלחה על כי משך העישון שלה קצר ב-25% בהשוואה למותגים עיקריים אחרים כ-Camel, וכן Winston ו-Dunhill. זמן בערה קצר יותר הושג על ידי החדרת כימיקאלים דוגמת פורמאלדהיד ואמוניה לתערובת הטבק של סיגריה זו, שניהם חומרים מזיקים לבריאות.
  אך נראה שמעבר למניפולציות המעבדתיות להפוך סיגריה זו פופולארית יותר, הרבה מחשבה ודמיון הוקדשו על ידי אנשי הפרסום לעטות אותה בהילה של יוקרה, רומנטיקה ונעורים, יופי ועוצמה. לדוגמה, בהשקתה בשנת 1955 היא לוותה בקמפיין נמרץ של "Marlboro man", אך בראשית שנות ה-60 עלה הרעיון של זיהוי סיגריה זו עם "Marlboro Country" תוך שימוש בתמונות מרחיבות-דמיון של מרחבים עם נוף עוצר נשימה מערבות אריזונה, יוטה ומדינות מערב תיכון אחרות. הרעיון לשלב פרסומת למרלבורו עם מנגינת הרקע הנפלאה של המלחין Elmer Bernstein לסרט כובש הקופות "שבעת המופלאים" משנת 1961, הקפיצה את מכירותיה של הסיגריה מעל לכל התחזיות.

  עד מהרה נצרבה הסיגריה הזאת בתת-המודע של האמריקנים כמזוהה עם אורח החיים האידיאלי, התמים והטהור של האמריקני הממוצע. וכך, לא במפתיע, המשיכו אנשי יחסי הציבור של פיליפ-מוריס לטוות בחוטים בלתי-נראים את הקשר בין מרלבורו לבין אורח חיים בריא, ומה טוב יותר לבריאות מאשר עיסוק בספורט? גם כאן פנו יחצני מרלבורו לתחום הספורטיבי המלהיב והמרתק מיליוני אמריקאים אל המרקע, כגון מרוצי מכוניות. בשנת 2006 זכתה בפעם השמינית מכונית המעוטרת בסמל מרלבורו במירוץ "אינדיאנאפוליס 500" המהווה בארה"ב אירוע כמעט לאומי. אך כיוון שעיני יחצני מרלבורו נישאות לעולם כולו, לא ייפלא אפוא שגם מרוצי המכוניות המחזיקים בשיא פופולאריות וצפייה בעולם הגדול, אלה של "פורמולה 1", זוכים לחסותה של מרלבורו. בשנות ה-80 היו אלה מכוניות McLaren שנשאו את מרלבורו בצבעים מרהיבים , כמו גם צמד הנהגים עם הסמל הכל כך מוכר על חליפות הנהג כמו גם על קסדותיהם.
  בשנת 1990 עם המעבר של השליטה והניצחונות במירוצי פורמולה 1 לחברת פרארי האיטלקית, הפכו צמד מכוניות המרוץ הצבועות אדום, מעוטרות בסמלי מרלבורו. צוות חברת Peugeot הצרפתית, ממשתתפי מרוץ ראלי פריס-דקאר היוקרתי, נושא את סמל מרלבורו על מכוניותיו ובגדי נהגיו. ועוד לא הזכרנו חסויות של מרלבורו בענפי ספורט אחרים.

  כלפתן לקינוח הארוחות החגיגיות של חברת פיליפ-מוריס לציון יובל ה-50 למותג המצליח והרווחי שלה מרלבורו, חשבנו להעלות פרט שלא הוזכר במהלך אירועים משמחים אלה. שניים מהגברים הנאים והקשוחים, שנבחרו בשנות ה-60 וה-70 למלא תפקיד "Marlboro Man", והיו מזוהים מאין-כמותם עם סיגריה זו, לא הגיעו לחגיגות היובל. Wayne McLaren ו-David McLean, שהיו נאמנים לסיגריה זו גם בחייהם הפרטיים, נפטרו מסרטן הריאות. שניהם היו שחקני קולנוע מוכרים ואהובים בעיקר בתחום סרטי העלילה, מערבונים ודרמות מתח. לא בכדי נבחרו הם לשמש בתפקיד "איש מרלבורו". סיפורו של McLaren מרתק אף יותר: יליד 1940 זה, נבחר בשנת 1976 לתפקיד האמור. הוא עישן קופסה וחצי מדי יום עד שהתגלה אצלו סרטן הריאות בהיותו בן 49 בלבד. שנתיים לאחר שאובחן עם המחלה, נפטר טרם מלאו לו 52 שנה. בחודשי חייו האחרונים, ובהיותו כבר על ערש דווי התגייס למאבק למלחמה בעישון, וזכור כיצד הישיר מבט מעונה אל צופי הטלוויזיה ולוחש בקול מרוסק את המשפט הבלתי נשכח:
  This thing (smoking) will kill you"!.
  מודה ועוזב, לא תמיד ירוחם!

  בברכה, פרופ` בן-עמי סלע
  13/01/2007
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן