בריאות שמלות ערב
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית התמכרויות קצב הדעיכה בשיעור העישון בעולם מתון מדי: מה אחוז העישון הנמוך ביותר באוכלוסיה שניתן לשאוף אליו?
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  קצב הדעיכה בשיעור העישון בעולם מתון מדי: מה אחוז העישון הנמוך ביותר באוכלוסיה שניתן לשאוף אליו?

  קצב הדעיכה בשיעור העישון בעולם מתון מדי: מה אחוז העישון הנמוך ביותר באוכלוסיה שניתן לשאוף אליו?
  בריאות עישון, גמילה מעישון, לחץ דם, סרטן
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

   

  כצפוי, ארבעים השנים הראשונות מאז הדו"ח המרשיע המקורי של ה-Surgeon General האמריקני בשנת 1964, על הקשר המיידי בין עישון, תחלואה קשה ומוות, עמדו בסימן של ירידה משמעותית באחוז המעשנים בעולם. ולא היה במגמת ירידה זו כדי להפתיע. לפתע, כרעם ביום בהיר, מבשרים לך שהמנהג החביב עליך מאז ומתמיד, עישון סיגריה, כמוהו כהזרקת רעל לריאותיך, ולדמך, והוא שיקעקע את בריאותך, ויקצר את חייך. התגובה המיידית בשנות ה-60 לחדשות הרעות על עישון הייתה זו של אי-אמון, היסוס, כמעט של כעס: וכי מה כבר יכול להיות רע בעשן התכלכל, שיש לו ארומה כה מפתה ומתקתקה? ומי יעלה על בדל דעתו, שאיש המרלבּוֹרוֹ המשופם, החסון, הרוכב על סוס עם בדל סיגריה נתון תמיד בין שפתיו, יחלה וימות טרם-עת?

   

  אך אין-ספור המחקרים הרפואיים (שמספרם עד קיץ 2007 מתקרב ל-110,000), והנתונים האפידמיולוגים המרשיעים, והכרתנו מיד ראשונה של בני-משפחה וידידים שהפכו קורבנות עישון, כל אלה אינם משקרים. ואמנם, מאחוזי מעשנים שהגיעו באמצע המאה הקודמת בארצות המתועשות עד כדי 60% מכלל הגברים, ו-40% בין הנשים, החל גרף המעשנים בקרב שני המינים לעשות דרכו באופן בולט כלפי מטה. אך אם הערכנו בשנות ה-80 על פי זווית הירידה של גרף זה, שהעישון יישאר נחלתם של מעטים מאוד, כאן התבדינו. בארצות המערב "המתקדמות" עדיין כרבע מבין המבוגרים מעשנים, ובמדינות מזרח אסיה עתירות האוכלוסין, אחוז הגברים המעשנים עדיין גבוה במיוחד, כ-60%.

   

  השאלה הנשאלת היא "לכמה נמוך ניתן לשאוף בהערכה עתידית של רמת המעשנים בעולם?" באופן בולט וכלל לא פרדוקסאלי, אותן מדינות בהן אחוז המעשנים הכללי בקרב שני המינים נמוך יחסית, הן דווקא המדינות בהן מסיבות דתיות ותרבותיות, נמנע מן הנשים או נאסר עליהן לעשן.

  ארגון הבריאות העולמי (WHO) מדווח על כך שבעולם 44 מדינות בהן אחוז העישון בקרב נשים נמוך מ-10%, ב-28 מדינות אחוז הנשים המעשנות אינו עולה על 5%, ואילו ב-12 מדינות אחוז המעשנות אף נמוך מ-2%. בקטאר (Qatar) לדוגמה, מדינת המפרץ הפרסי, שהיא מדינה מוסלמית עשירה יחסית, פחות מ-0.5% מהנשים מעשנות. אך באותן 84 מדינות בהן אחוז הנשים המעשנות זעום ביותר, בהשוואה לאחוז הנשים המעשנות במדינות התרבות "הפתוחה"-המערבית, הסיבות למיעוט העישון בקרב נשים אינן קשורות לירידה דרמטית בהרגלי עישון כתוצאה משכנוע ברע שבעישון, חינוך, הסברים על הנזק הגופני, או אכיפה של תקנות. מדובר במדינות עולם שלישי מובהקות שבהן המצוקה הכלכלית והעוני שהם קשים מנשוא לעתים, מכתיבים את ההפליה, לפיה את מעט הכסף הנותר ינצל אב המשפחה לסיפוק צרכי העישון שלו, בעוד האישה תאלץ לוותר על ה"תענוג" האמור.

  אך אולי משמעותיים יותר האיסורים הדתיים-מסורתיים במדינות אִסלאם בעיקר, המונעים מאישה לעשן, במסגרת הגבלות חופש הפרט, המקובלות בחברות אלה בעיקר לגבי צניעות והליכות שהאישה נדרשת להם, בהירארכיה שהיא בעיקרה פטריארכאלית.

   

  אך מטבע הדברים, אנו מתעניינים יותר במה שקורה במדינות המערביות המודרניות, להן אנו נוטים לשייך את עצמנו. אם ירידה משמעותית באחוז המעשנים הוא הקריטריון אותו אנו בוחנים, מזדקרות 4 מדינות שהן אולי הבולטות ביותר לטובה בתחום הגבלת העישון והפיקוח עליו: קנדה, אוסטרליה, ארה"ב ושוודיה. המדינה האחרונה, שוודיה, השיגה את רמת העישון הנמוכה ביותר בין כל המדינות, כאשר בשנת 2002 הנתונים הצביעו על 16% מעשנים בכלל האוכלוסייה מעל גיל 16 שנה, אחוז שראוי להתגאות בו.

  כיצד הגיעה שוודיה לאחוז כה נמוך של מעשני סיגריות? באופן מובהק על ידי מעבר לצריכת snus, אותה אבקת טבק לחה המכילה רמת ניקוטין גבוהה יחסית, ואשר קמצוץ ממנה מחזיקים משך שעות אחדות לעתים מתחת לשפה העליונה בתוך הפה, כאשר החומר נספג באיטיות מאבקה זו אל תוך הרוק. שוודיה היא המדינה בו צריכת snus היא הגבוהה בעולם , ואחריה נורווגיה ודנמרק.

   

  כ-20% מהגברים בשוודיה ו-2% מהנשים שם, צורכים snus על בסיס יומיומי, ואינם מעשנים סיגריות. בקנדה 14% מהאוכלוסייה מעשנים על בסיס יומיומי ו-עוד 4% מעשנים לעתים פחות תכופות, ובסה"כ 18% מהקנדים מעשנים כאשר מחוז קולומביה הבריטית ((British Columbia במערב קנדה בה ממוקמת העיר ונקובר, מתבלט לטובה באחוז מעשנים כללי נמוך באופן מעורר השתהות: רק 11.0% (!!). אוסטרליה, מדינה נוספת ברביעייה נכבדה הזאת, בה על פי נתוני 2004 נמצא 17.4% מכלל האוכלוסייה המעשנים על בסיס יומיומי, ועוד 3.2% המעשנים לעתים פחות תכופות, ובסך הכול 20.6% מעשנים. יצוין שבחבל New South Wales שסידני בירתו, אחוז המעשנים עומד על 13.9%, ממש נפלא.

  ונסיים בנתונים של הגדולה במדינות המערב, והסמל לעולם מודרני וחופשי: בארה"ב על פי נתוני 2005 16.9% מכלל האמריקנים מעשנים מדי יום, ועוד 4.0% מעשנים באופן פחות תכוף, ובסך הכול מעשנים בארה"ב בממוצע 20.9% מהאוכלוסייה מעל גיל 18 שנה. ואם לציין לשבח את המדינה בארה"ב בה אחוז המעשנים הנמוך ביותר, נעלה על נס את קליפורניה, בה אחוז המעשנים ירד תלולות עד ל-12.8% (!!) מכלל הבוגרים שם,  מה שמביא לשפל את העישון במדינת ענק זו שהייתה הראשונה בין מדינות ארה"ב להכניס בשנת 1988 את הגבלות העישון הנוקשות, והיא המדינה המקצה משאבים כספיים גבוהים יותר מכל מדינה אחרת בארה"ב לחינוך למניעת עישון, להקצאת אזורים ציבוריים נקיים מעישון, מה שהביא במרות דור שלם כמעט להפחתה מרשימה של העישון בקליפורניה. מדינת יוּטָה, בה רוב מורמוני גדול, עם עקרונות המוסר הנעלה, מתחרה בקליפורניה באחוז המעשנים הנמוך גם שם באופן מרשים: רק 13.5% מעשנים.

   

    אם נתעכב מעט על נתוני העישון באוסטרליה בין השנים 1991 עד 2004, נתרשם מהירידה התלולה של מעשנים מ-27.1% ל-19.0%, מה שמבטא ירידה של 29.9% במושגים יחסיים. אם צניחה זו בעישון באוסטרליה הייתה מבטאת מגמה יציבה שניתן לצפות לה המשכיות, הרי שבאופן תיאורטי העישון באוסטרליה בשנת 2034 היה צונח לכאורה עד לאפס (!!). אך האם הערכה ורודה זו היא אמנם ריאלית?

  האם ניתן בכלל להעלות על הדעת מצב בו העישון יגיע לרמת אפס, או שמא ימשיך בדעיכה מתונה עד לרמת של 8-10%, שנראית אוטופית במושגים של היום, ושם יישאר? האופטימיים שבינינו מאמינים על פי התמתנות מסוימת העישון בקרב בני-נוער שאולי יש יסוד להניח שההתמתנות בעישון העולמי אפילו תואץ.

   

  מאמר משנת 1998 ב-American Journal of Epidemiology, קבע שבסופו של תהליך של עשרות שנים, רק 12.5% מהמבוגרים בארה"ב יעשנו. לעומת האחרונים Warner ו-Burns במחקרם משנת 2003 ב-Nicotine & Tobacco Research טוענים כנגד שכל זמן ש-2.1% מבין תלמידות קולג'ים מעשנות בהיותן בהיריון, כל עוד 3.5% מהרופאים בארה"ב מעשנים, כל עוד 6.4% מבוגרי קולג'ים במדינת קליפורניה מעשנים,  כל עוד 8.5% מהאמריקנים עם תואריPh.D.  מעשנים, וכל עוד 36.4% מהאמריקנים במקצועות פיזיים (blue-collar workers) מעשנים, הירידה בשיעור המעשנים שם, תהיה מתונה בהרבה.

   

  בבוא הזמן, והוא יבוא, כאשר רק אדם אחד בוגר מכל עשרה אנשים בקהילה יעשן, ואף הוא יביע כנראה חרטה ומחשבה שנייה על עצם היותו מעשן, הדינאמיקה החברתית של עישון תהיה שונה לחלוטין מזו שלה אנו מורגלים כיום, כאשר יותר מאדם אחד מתוך חמישה אנשים מעשן במדינות המערב. ההפנמה הולכת וגוברת בחוגים נרחבים בציבור שעישון הוא "מעשה רע" למעשן ולסובבים אותו, ותהליך הדה-נורמליזציה של עישון חלף כבר את נקודת האל-חזור. יותר אנשי ציבור ופוליטיקאים משתכנעים לפעול לפיקוח הולך וגדל והגבלת העישון, בחוקים ותקנות שנראו עד לפני 5 שנים כדרקוניים, שהביאו לתגובות של צעקות שבר מצד החרדים ל"חופש הביטוי, חופש המעשה, כבוד האדם וחירותו", כאשר היום תקנות אלה מתקבלות בהבנה ומתוך השלמה.

   

  כשאנו באים לדון במגמת התמעטות העישון בעולם, לא ניתן להתעלם מכך שבאופן מובהק ביותר, העישון שכיח יותר בקרב האוכלוסיות העניות יותר והמשכילות פחות. לדוגמה, כאשר משווים במדינה מתקדמת בנושא העישון כאוסטרליה, עדיין אלה בחמישון התחתון מבחינת הכנסתם הכספית, מעשנים ב-43% יותר מאשר אלה בחמישון העליון, וכאשר מדובר בהשכלה, האוסטרלים בחמישון התחתון מעשנים 69% יותר מאשר אלה בפסגת ההשכלה.

  כאשר מודדים בשנים את משך העישון מגיל התחלת העישון ועד לגמילה ממנו, מסתבר שאלה המשתכרים פחות מ-300 דולר אוסטרלי לשבוע מתמידים לעשן לאורך תקופה שהיא בממוצע ב-38% ארוכה יותר ממשך תקופת העישון המשתכרים למעלה מ-800 דולר אוסטרלי לשבוע.

  בין האימהות האוסטרליות החד-הוריות אחוז המעשנות גדול פי 2.1 בהשוואה לאימהות אוסטרליות עם בני זוג. מאמר מצוטט מאוד שהתפרסם בשנת 2000 ב-JAMA, הראה שאנשים עם בעיות נפשיות נוהגים להירגע עם סיגריה פי שניים יותר מאנשים בריאים בנפשם. מחקר עדכני הראה שאחוז המעשנים בין כ-2 מיליון עצירים ואסירים בבתי הכלא בארה"ב מגיע ל-85%: רק אחד משבעה היושבים בכלא אינו מעשן! מחקר אחר בין כ-3,000 יצאניות באמסטרדם מצא שאת רגעי האתנחתא שלהן, 82% מתוכן מבלות עם הסיגריה. אין כלל ספק שהסיכוי לחלץ אוכלוסיות מצוקה כאלה האחרונות מן העישון, קשה לאין ערוך: לא תשכנע אסיר עם מלחמת קיום יומיומית בין כתלי הכלא, על תחלואה בגין עישון ממנה יסבול בעוד 20 שנה.

   

  אך קהל היעד שלנו בשכנוע העיקש, המטריד, היומיומי על הרעה שבעישון, הוא הקהל הפתוח, החופשי המחליט על מעשיו ועיסוקיו והתמכרויותיו מתוך חופש בחירה מוחלט: אותם צריך לשכנע ולהדריך מילדות שעישון הוא המפתה והערמומי בין "ידידינו", המתברר במרוצת שנות העישון כנבל המסוכן מכולם.  

   

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע


  02/09/2007
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  עישון גמילה מעישון לחץ דם סרטן.

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן