בריאות שמלות ערב
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית התמכרויות על הסוציולוגיה של עישון: מי בסביבה הקרובה משפיע על מעשנים במנהגם?
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  על הסוציולוגיה של עישון: מי בסביבה הקרובה משפיע על מעשנים במנהגם?

  על הסוציולוגיה של עישון: מי בסביבה הקרובה משפיע על מעשנים במנהגם?
  בריאות עישון, הירידה המרשימה באחוז המעשנים בארה"ב עד כדי כשליש מאחוז המעשנים לפני יובל שנים, מוכיחה שיש דרכים יעילות להביא את הציבור באמצעים הסברתיים או אכיפתיים, להפחית משמעותית את ההתמכרות למוצרי טבק
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

   

  כל חיינו אנו מושפעים מהסובבים אותנו, לטוב אך גם לרע. כל חיינו אנו מושפעים מאופנות חדשות שלא ידענו קודם לכן בתפריטי מזון חדשים, במסכי פלזמה, בפרטי לבוש שהיו פעם מקסי, והפכו למידי ואף למיני ר"ל, וכך הלאה. גם באהבה אנו נוהגים היום ביתר חופשיות מאשר בעבר, ולכך כיוון משוררנו הלאומי ביאליק במכתם "מנהג חדש בא למדינה, היום חנה מחר פנינה". אך דווקא במקרה של ביאליק שהיה מעשן כבד מנערותו בז'יטומיר בסוף המאה ה-19, הוא יכול היה להתכוון באותה מידה למנהג החדש של עישון, שעשה לו נפשות באותה תקופה.

   

  המאה ה-20 הייתה עדה לשתי מגמות הפוכות באשר לרמת העישון בעולם: בראשית המאה היה אחוז המעשנים בעולם זניח, אך הוא טיפס במהירות בעת מלחמת העולם הראשונה והמצוקות שאחריה, שהרי בכך רב כוחה של הסיגריה, בפיתוי אנשים בעת מצוקה רגשית. בשנות ה-50 וה-60 הגיע העישון בעולם לשיאו: בארה"ב עישנו בשנת 1955 57% מבין הגברים, ואילו בשנת 1965 34% מבין הנשים האמריקניות היו מעשנות באופן סדיר.

  אך אז חלה נקודת השבר במגמת העישון בעולם המערבי. הדו"ח הרפואי הראשון מאז ומעולם שנשא את חתימת ה-Surgeon General, שחשף את התחלואה הקשה תולדת העישון, הביא בהדרגה להתמתנות בעישון, אך סייעו לא מעט גם צעדים מנהליים כגון העלאת מסים על מוצרי טבק, החוקים למניעת עישון במקומות ציבוריים, מגבלות על פרסום לסיגריות בשלטי חוצות ובאמצעי התקשורת, ופיתוח שיטות תרופתיות וטיפוליות לגמילה מעישון, כל אלה הביאו לנפילה המשמעותית  במספר המעשנים.

  נכון לשנת 2006 אחוז המעשנים הכללי באוכלוסיית המבוגרים בארה"ב ירד ל-19%, ללא ספק שפל מעודד, הממריץ שם את הגופים המתריעים נגד עישון בהמשך פעילותם.

   

  אך ברצותנו להבין טוב יותר איך נוצרת רשת המעשנים (smoker's network) כדאי לפנות למחקרם המרתק של Fowler ו-Christakis המתפרסם במאי 2008 ב-New England Journal of Medicine הנסמך על נתוני מחקר Framingham המפורסם, המציע שקשרים חברתיים בין בני משפחה וחברים, הם בעלי השפעה מכרעת בקביעת הרגלי העישון של הפרט.

  שני חוקרים אלה נתחו נתונים על למעלה מ-12 אלף איש ואישה משך 32 שנות חיים, ומצאו שהפחתה בעישון במדגם זה במרוצת השנים 1971 עד 2003, שיקף כצפוי את הירידה "הלאומית" בממדי העישון בארה"ב. לדוגמה, בקרב אלה בשכבת הגיל שבין 40 ו-50 שנה הייתה ירידה דרמטית בעישון מ-66% עד 22%, אך מעניינים במיוחד יחסי הגומלין בין המעשנים לסביבתם הקרובה. כך למשל, צברים (clusters) חברתיים הדוקים של מעשנים השפיעו בכיוון של נטישה חד פעמית נחושה של העישון (at-once quit) בניגוד לכאלה המנסים להיגמל מעישון באופן מתון והדרגתי.

   

  מעשנים הושפעו באופן דיפרנציאלי מהרגלי העישון של אחרים בסביבתם הקרובה. אם ניקח בני זוג למשל, כאשר אחד מהם החליט להניח לסיגריה הדבר הקטין ב-67% את ההסתברות שבן הזוג ימשיך לעשן. אך כאשר חבר קרוב הפסיק לעשן הדבר השפיע על החבר המעשן בהחלטה דומה לחדול מעישון בשיעור של 36% בלבד.

  מעניין, שכאשר אח או אחות חדלו לעשן, הדבר הפחית את ההסתברות של המשך עישון על ידי אחאים אחרים במשפחה רק ב-25%. ומה באשר להשפעה הדדית של הפסקת עישון על ידי קולגות למקום עבודה? נרשמה השפעה רבה יותר דווקא במקומות עבודה קטנים ואינטימיים יותר, כאשר ראובן חדל לעשן נרשמה ירידה של 34% בסיכוי ששמעון ימשיך לעשן.

  ככל שהחברות בין שני חברים גדולה יותר, וככל שהשכלתם (במספר שנות לימוד) גבוהה יותר, כך רב הסיכוי שהחדל לעשן ישפיע באופן רב יותר על חברו המעשן עדיין. תחושת "ההידחקות החברתית לשוליים" (social marginalization) גדולה יותר בקרב מעשנים משכילים מאשר בקרב מעשנים פחות משכילים, דהינו המעשן המשכיל מוּדע יותר להסתייגות של לא-מעשנים בסביבתו הקרובה מעצם היותו מעשן.

  ההשפעה בתוך המשפחה על החלטת המעשן לחדול מעישון דומה בין אם המעשן היה מעשן כבד או מתון, אך ההשפעה ההדדית בקרב חברים באשר להחלטה להיגמל מעישון, גדולה יותר כצפוי על המעשן המתון, ופחות משמעותית על המעשן הכבד.

   

  האם יש לתמוה על כך שהתנהגויות אישיות לא רצויות כמו אכילה מרובה עד כדי השמנת-יתר וכן עישון, מושפעות על ידי התנהגותם והתייחסותם של בני משפחה וידידים בשני תחומים אלה? האם יש להתפלא על כך שמעשנים עוברים תהליך של דחיקה לשוליים (marginalization), או לפחות חשים כך? התשובות לשאלות אלה הן- "כן" ו"לא". מה שמתרחש ב-30 השנים האחרונות במובן התהליך ההדרגתי של פסילה או לפחות התנערות מטבק ומוצריו ברוב חלקי ארה"ב ומדינות מערב אירופה, עומד בניגוד מסוים להתייחסות לעישון ולמעשנים ב-1971, כאשר החלו עוקבים אחר מדדי העישון במדגם Framingham.

  בקליפורניה לדוגמה, המדינה שהייתה חלוצה בארה"ב להכניס מגבלות עישון של ממש כבר בשנת 1988, מתקיימים כיום חוקים מאוד מגבילים על עישון אפילו במקומות פתוחים כמו פרקים ציבוריים וחוף הים, כמו גם בחדרי מדרגות של בתי-דירות, וכעת נחקקים במדינה זו חוקים האוסרים עישון בכלי רכב פרטיים בהם יושבים ילדים.

  הנתונים המשכנעים על תחלואה הנגרמת על ידי עישון פסיבי, הולכים ומחלחלים בתודעת הציבור. חסידי העשן המתמר ברשות הרבים, כבר לא נדים

  בראשם בחוסר אמונה וציניות להכרה המתחזקת שגם מי ששואף לריאותיו עשן שאינו מגיע באופן ישיר משאיפת סיגריה מסתכן במחלות כלי דם וסרטן הריאה. וכך בהדרגה, החלו מתייחסים הלא-מעשנים אל המעשנים לא רק כאלה המסכנים את בריאותם שלהם, אלא בעיקר כאלה הנוהגים בחסר הגינות ובאי התחשבות כלפי הסובבים אותם. 

   

  אך למרות ההשפעה ההדדית הלא-מבוטלת של בני –זוג, ובני-משפחה וידידים קרובים על ההחלטה האם לעשן, או שמא לחדול מעישון, עדיין העישון יונק שורשיו ממסורת ורמת השכלה.

  העובדה שבמדינת קנטאקי אחוז המעשנים הכללי בין מבוגרים בשנת 2005 עמד על 27.8% כאשר ביוטה היו רק 11.5% מעשנים ובקליפורניה 15.2%, לא הייתה מקרית. קנטאקי מדינה דרומית שבאופן מסורתי רבים משדותיה משמשים לגידול טבק, ומפעלים למוצרי טבק רבים בה יחסית, היא מדינה שקשה יותר להשתכנע בה ברעה שבעישון. יוטה היא מדינה שמרנית מעוז המורמונים עם ערכי חינוך ודת ייחודיים, שאינה מזדהה עם עישון, ואילו קליפורניה-אולי המדינה בעלת הרוח החברתית החופשית והפתוחה ביותר בארה"ב (free spirit), אלא שבה חוקי העישון המחמירים והוותיקים ביותר.

  אין לתמוה גם על כך שהשכלה גבוהה מזוהה עם עישון נמוך: בארה"ב רק 7.1% מאלה עם השכלה גבוהה מעשנים, בעוד 32.6 מבין אלה עם השכלה עממית או פחות ממנה (שמונה שנות לימוד ומטה) מעשנים. המגזר היוצא דופן במיעוט בו בארה"ב הם הרופאים בהם רק 1% עישנו ב-2005. הלוואי שהרופאים בישראל היו מפגינים דוגמה אישית כזו לציבור מטופליהם, אך רופאים בישראל מעשנים בשיעור של כ-7.5%, הרבה יותר מדי!

   

  חברות מסחריות מסוימות בארה"ב כמו גם מעסיקים פרטיים, מסרבים לקבל לעבודה מעשנים. מה המשמעות לטווח רחוק של תחושת "רדיפה" או "זינוב", נחלתם של המעשנים? האם העובדה שמעשנים נדחקים יותר ויותר לשוליים של החברה, בהיותם מוקפים על ידי הרוב הגדול שאינו מאשר או סובל עישון של אחרים בקרבו, יגרום להם לנטוש את הסיגריה, או אולי נהפוך הוא, הם ינהגו כקבוצה נצורה עם המאפיינים של "לא ניכנע"! האם תחושת השותפות לצרה של מעשנים בתוך איי-מעשנים מגבירה את הנחישות שלהם להתמיד ולהפריח עשן? בשנת 1971 היה מותר לעשן אפילו בתוככי בתי-חולים בארה"ב, ועדיין לא היו כל אמצעים תרופתיים או טיפוליים לרשות הציבור, לגמילה מעישון.

  כיום בשנת 2008, שבעה סוגים שונים של טיפולים תרופתיים מאושרים קיימים המגבירים את הסיכוי להיחלץ מעישון. בכל מדינה בארה"ב קיים קו טלפון חינם (1-800-QUITNOW) בו מקבלים הדרכה ועצות המבקשים להיגמל מעישון. בארה"ב יש היום כבר יותר מעשנים לשעבר מאשר מעשנים בהווה.

   

  ההתייחסות אל עישון כמו אל מחולל המחלות היעיל ביותר הניתן למניעה, חייבת להמשיך ולעמוד בראש סדר היום הלאומי של כל מדינה מתוקנת. אם ניקח את ארה"ב כדוגמה למדינה שהשקיעה יותר מכל מדינה אחרת בעולם במחקר על נזקי העישון, בחינוך ושכנוע למניעת עישון, ובחקיקה והגבלות לבלימת עישון, ניווכח לדעת שעדיין מוקדם להכריז על כך שהעישון הולך ומוכרע.

  בין כל גורמי התחלואה שיש לנו שליטה עליהם, טבק ממשיך להיות אויב מספר 1 לבריאות בארה"ב, כמו גם בעולם כולו. בארה"ב ממשיכים למות כל שנה למעלה מ-400 אלף אמריקנים מעישון, ועוד 8 מיליון ממשיך להתמודד שם בכל זמן נתון ממחלות הנגרמות מעישון.

   

  רשויות הבריאות בארה"ב מעמידות לעצמן אחת לכמה שנים יעדים להשגה בתחום המלחמה בצריכת טבק לסוגיו. הבה נבחן עד כמה קרובים האמריקנים להשגת יעדים אלה. בשנת 1998 נחשבו 24% מהמבוגרים מעל גיל 18 בארה"ב למעשנים, ובשנת 2005 פחת אחוז זה עד כדי 20.9%.

  היעד לשנת 2010 נראה כרגע מעט יומרני שהרי היעד שהציבו לעצמם בארה"ב הוא להגיע אז ל-12.0% מעשנים. ומה באשר לעידוד המעשנים להיגמל מכך? בשנת 1999 הצהירו 40.7% מכלל המעשנים בארה"ב שלא עישנו לפחות יום שלם אחד בשנה האחרונה בניסיון כן לחוש טעמה של גמילה; בשנת 2005 עלה אחוז המצהירים על ניסיון להיגמל מעישון שם ל-42.5%, והיעד שהציבו לעצמם האמריקנים לשנת 2010 ההולכת ומתקרבת הוא  ש-75% מהמעשנים יפגינו רצון להיגמל, שנראה אף הוא מעט יומרני.

  ומה באשר לעישון סיגרים שם? בשנת 1999 הפריחו עשן סיגרים 2.4% מהאמריקנים, ואילו בשנת 2005 פחת אחוז זה באופן זעיר ל-2.2%. היעד שהציבו לעצמם האמריקנים לשנת 2010, הוא להפחית את אחוז מעשני הסיגר שם עד כדי 1.2% מכלל האוכלוסייה. ובאשר ללועסי הטבק האמריקנים, שרובם המכריע גברים כצפוי, בשנת 1999 היו אלה 2.5% מהגברים שם, עם ירידה זעומה ל-2.3% לועסי טבק ב-2005, ויעד של 0.4% לועסי טבק בשנת 2100, שספק אם יושג.

   

   הירידה המרשימה באחוז המעשנים בארה"ב עד כדי כשליש מאחוז המעשנים לפני יובל שנים, מוכיחה שיש דרכים יעילות להביא את הציבור באמצעים הסברתיים או אכיפתיים, להפחית משמעותית את ההתמכרות למוצרי טבק. על פי העקרונות של החיקוי והרצון לנהוג כמו הסובבים אותך, ככל שהמסה הקריטית של מעשנים בעולם תפחת, כך יתמעט מספרם של הנגרפים למערבולת העישון.

  הרופא והאתיקן הידוע מהרווארד Allan Brandt, פרסם בשנת 2007 ספר תחת הכותרת: "המאה של הסיגריה: עלייתו, נפילתו, והישרדותו של מוצר קטלני שהגדיר את ההוויה האמריקנית". על פי Brandt, הסיגריה אמנם נבלמה, אך היא עדיין שורדת, ואם לא נמשיך להילחם בה, היא תתעורר מחדש.

   

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע


  31/05/2008
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  עישון - גמילה מעישון.

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן