בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית מחלות מחלות כללי דווקא עם תרופות פופולאריות ממשפחת-NSAID, צריך להקפיד שבעתיים מפאת תופעות לוואי, חלק ב`.
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  דווקא עם תרופות פופולאריות ממשפחת-NSAID, צריך להקפיד שבעתיים מפאת תופעות לוואי, חלק ב`.

  דווקא עם תרופות פופולאריות ממשפחת-NSAID, צריך להקפיד שבעתיים מפאת תופעות לוואי, חלק ב`.
  בריאות תרופות NSAID עלולות להסב נזק ותופעות לוואי למערכות גוף רבות ושונות: כאמור מלבד הנזק למערכת העיכול, יש אפשרות לפגיעה קרדיו-וסקולארית, פגיעה בכבד, בכליות, במערכה ההמטולוגית, במערכת העצבים והנשימה
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

   

  הכליות מערכת הכליות נתמכת על ידי ההשפעה המרחיבה כלי הדם (vasodilatory) של פרוסטגלנדינים הנוצרים בעיקר על ידי האנזים COX-2. תלות זו, בולטת יותר באנשים עם מחלת כליות, כשל גדוש של הלב או אלה עם שחמת הכבד.

  כיוון ש-COX-2  חשוב ליצירת פרוסטגלנדינים בכליות, כל התרופות ממשפחת NSAID (סלקטיביות ובלתי סלקטיביות), עלולות לגרום לכשל כליות משינויים בנפח הדם, מדלקת כליות אינטרסטיציאלית או כתוצאה מתסמונת נפרוטית.

  האינטרסטיציום היא רקמה כלייתית המקיפה את פקעיות הכליה  (glomeruli).

  דלקת כליה אינטרסטיציאלית ((Interstitial nephritis, נגרמת לרוב ע"י תגובה אלרגית חריפה לתרופות דוגמת  פניצילין, או תרופות נוגדות דלקת וכאבים כמו איבופרופן (אדויל, נורופן), בייחוד בשילוב עם תרופות מְשתנת.

  מעריכים ש-2% מנוטלי תרופות NSAID יפסיקו לקחתן, אחרי הופעת סיבוכי כליה.

  תרופות מסוימות כגון חוסמי בתא, או מעכבי האנזים המהפך אנגיוטנסין (ACE), עלולות להגביר את הסיבוכים הכלייתיים של NSAID. במידת האפשר, אלה עם מחלות כליה, כשל לב גדוש או שחמת הכבד אמורים להימנע מנטילת NSAID, כדי למנוע כשל כליות חריף.

  יש רופאים הנוהגים לנטר אחת לשבוע למשך שלושה שבועות את תפקודי הכליות במדידת קראטינין, באלה שמתחילים טיפול בתרופות NSAID.

  המערכת ההמאטולוגית כיוון שתרופות NSAID הן בעלות פעילות נוגדת-טסיות, יש להימנע מנטילתן על ידי אלה עם פגיעה ידועה בתפקודי טסיות או ספירה נמוכה של טסיות (תרומבוציטופניה).

  באנשים בסיכון גבוה, שעברו לאחרונה אוטם שריר לב או שהושתל בהם לאחרונה תומכן (stent), יש להתחיל בטיפול באספירין לפני הפרוצדורה הניתוחית ולהמשיך בו אחרי הפרוצדורה.

  אנשים אחרים, שלהם סיכון מוגבר לאירועים קרדיו-וסקולאריים המשך הטיפול באספירין צריך להישקל, ואם הוא אפשרי, צריך התמיד בו בתקופה הסב-ניתוחית. אם יש להפסיק את הטיפול באספירין לפני הניתוח, יש להפסיקו בין 7 ל-10 ימים לפני הניתוח.

  תרופות NSAID  אחרות, שיש להפסיק ליטול בהכנה לניתוח, ויש לעשות זאת בנקודת זמן שתהיה רחוקה חמישה פרקי זמן המבטאים כל אחד את תקופת ההשפעה של התרופה בדם: לדוגמה, טיפול ב-ibuprofen הידוע כ-Advil או Nurofen, יש להפסיק יומיים לפני הניתוח, טיפול ב-naproxen יש להפסיק יומיים עד שלושה ימים לפני הניתוח ואילו טיפול ב-piroxicam (הידוע כ-Feldene), יש להפסיק 10 ימים לפני הניתוח.     

   

   טיפול באספירין כרוך בהתרחשות מעט מוגברת של שבץ מוחי על רקע שטף-דם מוחי, וכן בעלייה מוגברת מעט בסך הכל מקרי תמותה. יחד עם זאת, סך היתרונות של הישרדות באנשים בסיכון מוגבר לאירועים קרדיו- או צרברו-וסקולאריים המטופלים באספירין, עולה במשקל חשיבותו על הסכנות האמורות.

  יש להימנע מטיפול באספירין באלה בהם יתרונות טיפול בו אינם עולים על הסכנות הכרוכות בטיפול, כמו למשל אנשים בדרגת סיכון נמוכה  למחלה קרדיו-וסקולארית. כאשר טיפול בתרופות NSAID משולב בטיפול אנטי-קואגולנטי, יש סיכון מוגבר פי-3 עד פי-6 לדימום במערכת העיכול, כתוצאה מהפעילות הסינרגיסטית (משולבת) של 2 סוגי התרופות, מה שיגביר את זמן הקרישה (PT) הבא לביטוי בערך INR בערך ב-15%.

  כאשר צריך להתחיל בטיפול ב-NSAID באלה הנוטלים נוגדי-קרישה, צפויה עליה בערך INR, וצריך לנטר את המדד האחרון והתאמה במינון הקומאדין שניתן כטיפול, וצריך גם לפקוח עין על אפשרות של דימום במערכת העיכול.

   

  מערכת העצבים המרכזית - תופעות לוואי לא רצויות במערכת העצבים המרכזית כתוצאה מטיפול בתרופות NSAID נחשבות נדירות, ואם הן מתרחשות מדובר באנשים בגיל מתקדם.

  תופעות עליהן מדווח מדי פעם הן טינטון באזניים (tinnitus) החולף עם הפסקת הטיפול, והוא עשויי לבטא רמת תרופה גבוהה מדי בדם.

  שינויים קוגניטיביים עד כדי פסיכוזה שכיחים יותר באנשים קשישים המטופלים בדרך כלל ב-indomethacin. תופעות לוואי בלתי-שכיחות אך פוטנציאליות אחרות, כוללות כאבי ראש, בלבול, דיכאון, , טשטוש ורדימוּת.

   

  רגישות-יתר (hypersensitivity) לאספירין והטיפול ב-NSAID בחולי אסתמה - אספירין או תרופות NSAID הגורמות או תורמות למפגע של מערכת הנשימה, הוא גורם נוסף לדאגה ומחייב זהירות. מספר תופעות קליניות תוארו בספרות הרפואית, כאשר השכיחים ביניהם הם מחלת נשימה המוחמרת על ידי שימוש באספירין, מחלה שעלולה להיות מתוארת כהיצרות דרכי האוויר בריאות, או דלקת-אף או נזלת אלרגית (ריניטיס), כל אלה במתן אספירין או תרופות NSAID אחרות.

  תופעות אלה נובעות מעיכוב COX-1, ובכך הסבת חומצה ארכידונית למסלול ה-leukotriene. זו אינה אלרגיה לשמה, המתווכת על ידי אימונוגלובולין IgE, יחד עם זאת יש להדגיש שהשכיחות של מפגע נשימתי המחמיר בעקבות טיפול באספירין באוכלוסיה הכללית אינה עולה על 0.07%, אך היא עלולה להגיע ל-21% במבוגרים עם אסתמה.

   

  טיפול בתרופות NSAID בנשים הרות או מניקות - תרופות NSAID אינן ידועות להיות טרטוגניות בבני-אדם, דהינו לגרום למומים מולדים בעובר. יחד עם זאת מודלים בחיות הראו שתרופות אלה עלולות לחסום את השרשת צבר התאים ברחם כ-10 ימים מההפריה (blastocyst implantaion), לכן כדאי שנשים המנסות באופן פעיל להרות, תפסקנה שימוש בתרופות אלה בתקופה הרלבנטית.

  תרופותNSAID  נחשבות בדרך כלל בטוחות לשימוש בעת הריון, , כל עוד הן נלקחות במינונים נמוכים, לסירוגין, ומפסיקים ליטול אותן 6-8 שבועות לפני הלידה. .
  ההשפעות על האישה ההרה מנטילת NSAID בהיריון סמוך יחסית למועד הלידה, כוללות התארכות תקופת ההיריון ותהליך הלידה עצמו, כתוצאה מעיכוב סינתזה של פרוסטגלנדין, סכנה לדימום יותר מסיבי במהלך הלידה ואנמיה בעקבות כך.
  השפעות אפשריות על העובר-יילוד בסמוך ללידה, כוללות אפשרות של דימום עורי או תוך-גולגלתי מוגבר, או ליתר לחץ-דם ריאתי, הפרעה לתפקוד הכליות בעובר והפחתת הפרשת השתן, הפחתה בנפח נוזל מי השפיר, וסגירה מוקדמת מדי של הדוקטוס ארטריוזוס (ductus arteriosus), המכונה גם צינור עורקני.

  כלי דם זה מצוי בבית החזה של העובר ומחבר את עורק הריאהישירות אל אבי העורקים, וכך עוקף את מחזור הדם הריאתי(המכונה גם המחזור הקטן). תפקידו של כלי הדם הזה הוא לצמצם את ספיקת הדםהמוזרמת אל ריאותהעובר, לנוכח אי יכולתן לשמש לנשימה (קליטת חמצןופליטת CO2). הדוקטוס נסגר אחרי הלידה, מתנוון ומסיים בכך את תפקידו.

   

  השפעות אלה הודגמו עם תרופות כמו אינדומתאצין, נפרוקסן, ketoprofen ו-ibuprofen, כאשר המינון, משך הטיפול, ובאיזה חלק של ההיריון הוא ניתן, כל אלה גורמים חשובים להשפעות התרופתיות המתוארות. איגוד רופאי הילדים האמריקני, מתייחס לתרופות NSAID כגון ibuprofen, אינדומתאצין ונפרוקסן כתרופות בטיחותיות לשימוש על ידי האם המניקה, גם עם שאריות זעירות של תרופות אלה נמצאות בחלב האם המגיע לתינוק.
  כיוון שרוב תרופות NSAID גורמות לבילירובין הקשור להשתחרר מתאחיזתו ולהפוך לבילירובין חופשי, נאסר על האם הנוטלת NSAID להניק תינוק בימים הראשונים לאחר הלידה אם הוא סובל מצהבת היילוד.  בשל הסכנה הפוטנציאלית של הרעלת חומצה סליצילית המהווה מרכיב של אספירין, באופן שעלול לגרום לבעיות דימומים ביילוד, נשים מניקות אמורות להימנע מנטילת אספירין, או ליטול אותה במינונים נמוכים. במשך ההיריון נטילת אספירין במינון נמוך נחשבת בדרך כלל בטוחה ואינה מגבירה את הסיכון לאם או לעובר.

   

   תרופות NSAID בילדים - יש אינספור המלצות והוריות על סוגי תרופות NSAID שונות לטיפול בילדים במחלות חום, דלקות או לשיכוך כאבים.

  כדאי במסגרת מצומצמת זו, להתייחס רק להוריית-נגד על איסור שימוש באספירין מתחת גיל 16 שנה, בילדים עם מחלות חום כתוצאה מאבעבועות רוח, או תסמיני שפעת בגלל הסיכון לתסמונת ריי (Reye's syndrome). תסמונת ריי היא מחלה חריפה המתבטאת בהקאות חוזרות ומרובות מלוות בשקיעה במצב ההכרה בדרגות חומרה שונות ומלווה בפגיעה כבדית.

  המחלה הופיעה בשכיחות יתרה כאשר השימוש באספירין במהלך מחלות חם היה נפוץ בעיקר לאחר שפעת או אבעבועות רוח. מאז הופסק השימוש באספירין להורדת חם בילדים במחלות אלו ירדה השכיחות של המחלה באופן תלול.

  תסמיני תסמונת ריי מופיעים במערכת העיכול, מחלת כיב קיבה, כבד שומני, הפרעות דימומים. בתחילת שנות החמישים הופיעה תסמונת ריי שפגעה בעיקר בילדים מתחת לגיל 18. מספר מחקרים הצביעו על הקשר בין אספירין ותסמונת ריי ועקב כך הוצאה התרופה משימוש בילדים מתחת לגיל 18 שנים.

  החל משנות השמונים תסמונת ריי כמעט ונעלמה. ישנם הגורסים שהקשר בין אספירין ותסמונת ריי אינו הגורם לתסמונת ריי וכי כנראה מדובר במוטציה נגיפית או בהפרעות מטבוליות שלא תוארו או זוהו. למרות זאת, ההמלצה הגורפת היא להימנע משימוש באספירין בילדים מתחת לגיל 16 שנים לצורך הורדת חום. 

   

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע


  13/03/2010
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  תרופות משפחת NSAID

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן