בריאות שמלות ערב
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית התמכרויות איפה אנו עומדים במאבק נגד עישון? המלאכה עוד רבה!
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  איפה אנו עומדים במאבק נגד עישון? המלאכה עוד רבה!

  איפה אנו עומדים במאבק נגד עישון? המלאכה עוד רבה!
  בריאות העובדה הבלתי ניתנת לערעור שעישון הוא גורם מחלות יעיל, חלחלה כבר לתחום של נזקי העישון מיד שנייה, העישון הפסיבי.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

   

  ב-1 ביולי 2009 הוצג באינטרנט לרשות הציבור מסמך משפטי ארוך ומרתק מאין כמוהו. המסמך המשתרע על 1,654 עמודים, מופיע תחת הכותרת: ארה"ב נגד פיליפ מוריס בע"מ: תביעה אזרחית מס' 99-2496. אלה מכם שאינם נרתעים מקריאת מסמך משפטי על פני 1,654 עמודים, מוזמנים להיכנס לכתובת:

  http://www.library.ucsf.edu/sites/all/files/ucsf_admin/editor/assets/FinalOpinion

  full_version.pdf

   

  המסמך חתום על ידי השופטת הבכירה Gladys Kessler מ- Washington DC, ומסוכמים בו בפירוט רב כמעט 50 שנה של מאבק משפטי עיקש של הממסד הרפואי/משפטי בארה"ב כנגד חברות הטבק שם, שחברת פיליפ-מוריס, היא הבכירה בהם.

  כמי שעוקב שנים אחר המאבקים הציבוריים-משפטיים בנוסח של "חתול ועכבר" המתנהלים בעיקר בארה"ב נגד חברות הטבק, וכל מה שהם מייצגים מבחינת בריאות הציבור, אני חייב להודות שההתקדמות עקב-בצד-אגודל, בכיוון של הגדרת עישון "כקוטל ההמונים היעיל ביותר שעדיין מותר על פי החוק", היא אכן איטית מדי.

  כמעט מחצית המאה מאותה נקודת זמן (1964) בה הרפואה הכירה לראשונה בנזקי העישון, חלה אמנם התקדמות משמעותית בפיקוח על עישון בארה"ב: אכן, אחוז המעשנים בארה"ב ובעולם המערבי ירד לכדי 40% ואף יותר, ממספרם במחצית המאה הקודמת.

  זאת ועוד, רוב האמריקנים ותושבי ארצות מערביות אחרות עובדים היום, ומבלים את זמנם במבנים נקיים מעישון. אך כאילו על פי חוקי הכלים השלובים, ככל שהעישון במדינות מפותחות דועך ונמצא במגננה מתמדת, דווקא במדינות המפותחות פחות, ממדיו הולכים ותופחים.

   

  אך כעת, אנו באמת נמצאים בנקודת צומת בכל הקשור לפיקוח על עישון.

  העובדה הבלתי ניתנת לערעור שעישון הוא גורם מחלות יעיל, חלחלה כבר לתחום של נזקי העישון מיד שנייה, העישון הפסיבי.

  אכן, בארה"ב רוב המדינות אמצו ואִשררו כבר חקיקה ותקנות של "אוויר נקי מעשן", ולראשונה הקונגרס הפקיד בימים אלה את הסמכות בידי ה-FDA לפקח על ייצור הטבק, תחום שהיה כל אותם שנים "מחוץ תחום" לעין זרה.

  רוב מדינות העולם, כבר אִשררו את האמנה של ארגון הבריאות העולמי (WHO) המקנה למדינה בקרה ושליטה על נושא הטבק (FCTC). שניים מגדולי הפילנטרופים בעולם, שהם גם לוחמים נחושים למען בריאות כדור הארץ, ראש עיריית ניו-יורק Michael Blooberg וטייקון המחשבים Bill Gates, תרמו יחדיו 500 מיליון דולר לנושא קיצוץ צריכת הטבק בעולם כולו.

   

  אך יש עוד תחומים רבים בהם ניתן עוד לשפר. המסים המוטלים על סיגריות עדיין נמוכים יחסית, וניתן להמשיך ולהעלותם באופן משמעותי בעיקר כדי להפוך את חפיסת הסיגריות למצרך פחות זמין לבני הנעורים.

  עדיין יש להגביר את המאמצים ואת החקיקה להפיכת מקומות ציבור סגורים לנקיים מעשן באופן מוחלט. בארה"ב לדוגמה, 39 מתוך 50 המדינות לא אסרו עדיין לחלוטין עישון במסעדות ובבארים, זאת למרות שהניסיון ב-5 השנים האחרונות בארצות המערב הוכיח שאיסור כזה לא הפחית באופן משמעותי את הפופולאריות של מקומות אוכל ועינוגים האוסרים לחלוטין עישון, ואת ההכנסות הכספיות שלהם.

  החוקים למניעת עישון במקומות סגורים עדיין אינם כוללים את הבתים והדירות פרטיות, או מה שקרוי "תחום הפרט", ודווקא שם נחשפים לעשן שעות רבות ביממה ילדים או אף תינוקות.

  כיוון שכמעט בלתי אפשרי לאכוף חוקי איסור עישון במקומות פרטיים, חלה חובה להגביר את החינוך והשכנוע החינוכי-תקשורתי, וזה יילמד הורים שחשיפת ילדיהם הקטנים לעשן הסיגריות בתוך הדירה, אינה הוגנת, ולבטח לא מוסרית.

  עדיין יש מה לשפר בתחום העישון בסרטים, אם כי תעשיית הסרטים במערב כבר הפנימה חלקית את הנושא הזה, באופן שבו פחות מאהבים שהציבור מעריץ ומחקה על המסך, מרשימים את נשואות אהבתם מבעד למסך סמיך של עשן סיגריה ומילות כיבושין. 

   

  יש עוד הרבה מה לעשות בתחום השיטות והטיפולים לגמילה מעישון.

  בממוצע, ניתן לומר שרק כ-10% מהמעשנים בעולם שניסו להיגמל בעזרת השיטות הקיימות, אכן פסקו לעשן, אחד מכל עשרה.

  נתון זה אין בו כדי לעודד לפחות 40% מהמעשנים בכל זמן נתון, המצהירים על כך שהיו מפסיקים לעשן "בשמחה רבה" לוּ רק הדבר היה ניתן בידם.

  חייבים להמשיך ולחקור ולהגיע לפתרונות תרופתיים, תחליפיים וטיפוליים יעילים יותר ממה שמקובל כיום, ואולי חשוב מכך, חייבים לתמוך ולסבסד את הטיפולים הללו אם על ידי הביטוח הרפואי, קופות החולים או המדינה. השקעה של כמה מאות דולרים בניסיון גמילה עשוי לחסוך למעשן ולמדינה סכומים גדולים בהרבה, במהלך שנים רבות של תחלואה קשה בהמשך.

   

  הפיקוח על טבק שהופקד לאחרונה בידי ה-FDA, שרבים תולים בו תקוות, אינו בלתי מוגבל ביעילותו, והשליטה החלקית שניתנה ל-FDA על חברות הטבק, לא תוכל למנוע שהמוצר המגיע אל פינו, קרי הסיגריה, יהיה אמנם חף מכל החומרים המסוכנים לבריאות שהיא מכילה.

  כבר ידענו בעבר על שיפורים ושינויים שחברות הטבק הכניסו במותג הידוע כסיגריה, במטרה להפיס את דעתו של הממסד הרפואי ולהיראות יותר ידידותיים למעשנים, אך אלה לא בהכרח הורידו באופן דרמטי את התחלואה שגורם העישון.

  למעשה, עם התחלת עידן המסננים (פילטרים) בשנות ה-50, היו הכול משוכנעים שהמסנן יביא לכך שחלק ניכר מהחומרים הבלתי רצויים יסוננו או יפחתו, בפרט כיוון שהמסנן מעדן ומרגיע את הטעם החריף שיש לסיגריה. אך התברר שפתחי האוויר, או אותם חרירים (pores) זעירים במסנן, מאבדים במידה רבה את יעילותם, שהרי לא רק שהמעשן הממולל את הסיגריה באצבעותיו בעת העישון נוטה לאחוז בסיגריה באזור המסנן ובכך חוסם את אפקט הסינון, אלא שגם הרוק המרטיב את המסנן נוטה לאטום אותו ולבטל חלק מיתרונותיו.

   

  בשנות ה-60 וה-70, יצאו חברות הטבק בבשורת הסיגריות Light, שמכילות פחות עיטרן או tar, וכן פחות ניקוטין, ובכך מקטינות לכאורה את הסכנה למעשן, ואת כמיהתו לסיגריה.

  בדיעבד הסתבר, שהמעשן המכור לארומה המיוחדת של העיטרן וכמובן לסם הממכר ניקוטין, "התגבר" על "דלות החומר" בכך שסיגל לעצמו טכניקת עישון אגרסיבית יותר בה עשן הסיגריה נשאף עמוק יותר לריאות, תדירות שאיפות העשן עלתה, וכמובן מספר הסיגריות הנצרכות עלה.

  כל אלה שפרו את המאזן הכלכלי של חברות הטבק, אך לא שפרו את בריאותם של המעשנים.

  אך נראה שהדמיון הפורה של חברות הטבק אינו חדל לייצר מותגים ותחליפים, כדי שיהוו פתרונות, למשל במצבים של איסור עישון הנכפה עליהם במקומות ציבוריים סגורים.

   

  תעשיית הטבק המתוחכמת ורבת ההשראה מקדמת את הרעה של הגבלות עישון בהשקת מותגים שהיא מגדירה כPREP- או Potentially Reduced-Exposure Products, שיבואו במקומן של הסיגריות הרגילות.

  המגמה היא להמיר את עישון הסיגריה ואת העשן המיתמר, במוצרי טבק לעיסה, ובכך גם מנסות חברות אלה להציג מוצר שסכנתו פחותה לבריאות.

  לדוגמה, SNUS, אותו מוצר טבק לעיסה לח מכיל רמה נמוכה יותר של ניטרוזאמינים מסרטנים, והוא פופולארי מאוד בשוודיה, אך מסתבר לאחרונה שגם מוצר טבק ללא-עשן זה (smokeless), אינו חף מאשמה.

  ב-2008 התפרסם ב-International Journal of Cancer מאמר של חוקרים ממכון קרולינסקה רב היוקרה בשטוקהולם, בו נבחנו 9,976 גברים שוודיים במעקב שנמשך למעלה מ-20 שנה לגבי תחלואה הנגרמת ממציצת SNUS בהשוואה כמובן לגברים לא מעשנים.

  מציצת מוצר טבק "ללא עשן" זה אמנם חוסכת כצפוי תחלואה בתחום סרטן הריאות, אך נרשמה עלייה של פי 3.1 במקרים של סרטן הפה והגרון, ועלייה צנועה אך משמעותית של 10% בתמותה מכל הסיבות האפשריות (Overall mortality).

   

  אך בפיתוח תכשירים כ-SNUS שסכנתם פחותה בעליל מזו של הסיגריה, יש ניסיון שקוף של חברות הטבק להסיח את הדעת, ולהמעיט בדעת הקהל ואצל המומחים את המאמצים לשכנע צעירים לא להתחיל לעשן, ולשכנע מעשנים לחדול מעישון. בשיווק SNUS בארה"ב, לדוגמה, תעשיית הטבק מעודדת אותו כמוצר "לעת מצוא", או לאותם מצבים כאשר עישון רגיל לא מתאפשר, כמו שהייה בציבור במקום סגור, או במקום העבודה.

  השיווק של SNUS בארה"ב כולל פרסומות מתוחכמות:  Anytime. Anywhere!"" , דהינו, פתרון של עישון ללא עשן בכל שעה, בכל מקום, בלי חשש לענישה, כמו גם: No smoking? No problem!"" דהינו, אם לא מתאפשר לעשן את הדבר האמיתי, אין בעיה, יש SNUS. 

   

  דווקא בנושא המלחמה בעישון, מצטיירת ארה"ב המדינה המובילה בעולם בכל כך הרבה תחומים בחיינו, כמדינה מהססת. ההחלטה מחודש יולי האחרון בבתי הנבחרים, למרות שהתקבלה ברוב מוחץ, לא העניקה, לשם דוגמה, ל-FDA זכות וסמכות לפקח ולבחון את הנושא של הוספת מנטול לסיגריות, מה שהופך את העישון ליותר ערב לחיך, וממילא יותר קשה לגמילה.

  השדולה של תעשיות הטבק, וחברי קונגרס וסנאט ממדינות דרומיות המגדלות טבק, עשו מאמץ עילאי להשאיר את המנטול מחוץ לתחום של ה-FDA, והם יודעים למה! צחוק גורל, 12 שעות בלבד לאחר ההצבעה בקונגרס לא לכלול על האצלת סמכויות פיקוח של ה-FDA על תעשיות הסיגריות "ללא סעיף מנטול", הזדרזהAltria , חברת האם של פיליפ מוריס, להוציא לשוק את המותג החדש "Marlboro #54", שהיא סיגרית מנטול המוגדרת בפרסומות כ"עשירה יותר בטעמה, ונועזת יותר"-Richer, Bolder!" ".

  ובמחשבה נוספת,  רק 2 מתוך 168 מדינות תבל, ארה"ב ואינדונזיה, עדיין לא אשררו את אמנת FCTC של ה-WHO, מסיבותיהן. עם אינדונזיה, אין לי בעיה! 

   

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע

   


  02/10/2010
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  עישון סיגריות

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן