בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית סרטן מיאלומה נפוצה על MGUS, מצב שנחשב פעם שפיר, וכעת מתייחסים אליו כאל מצב קדם-סרטני
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  על MGUS, מצב שנחשב פעם שפיר, וכעת מתייחסים אליו כאל מצב קדם-סרטני

  על MGUS, מצב שנחשב פעם שפיר, וכעת מתייחסים אליו כאל מצב קדם-סרטני
  בריאות על MGUS, מצב שנחשב פעם שפיר, וכעת מתייחסים אליו כאל מצב קדם-סרטני.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

   

  בעשרים השנים האחרונות, זכורים לי מקרים בודדים בלבד של נבדקים במרכז הרפואי שלנו שנדרשה עבורם בדיקת אלקטרופורזה של חלבוני הדם, ואותו ממצא עצמו שפוענח אצלם בפעם הראשונה כממצא שפיר, הפך כעבור 4-6 שנים לממצא המשקף מצב ממאיר.

  אכן, ישנם במעבדה הקלינית מעט מאוד מדדים או סמנים, המשקפים בעצם הגילוי שלהם מצב ממאיר, אך בנסיבות של שנים אחדות קודם לכן, שיקפו אותם מדדים עצמם מצב שפיר.

  כדאי להקדיש כאן דברים לתופעה זו שזכתה לכינוי MGUS, או monoclonal gammopathy of undetermined significance. ולמה הכוונה?

  רבות נכתב באתר זה על מיאלומה נפוצה או multiple myeloma (להלן MM), אותה מחלה סרטנית חשוכת מרפא ברוב המכריע של המקרים, בה שבט אוclone  של תא פלסמה במערכת החיסון הופך לתא סרטני ומתחיל לייצר באופן בלתי מרוסן כמויות עצומות של מולקולות אימונוגלובולינים מסוג מסוים (IgG ,IgM או IgA).

  חציון תוחלת החיים ב- MM הוא כ-4 שנים. אין זו מחלה שכיחה במיוחד בין הממאירויות ההמאטולוגיות, כאשר מקובל שמדי שנה מתגלים 4-5 מקרים חדשים לכל 100,000 באוכלוסיה: בארה"ב לדוגמה, בשנת 2008 אובחנו 19,900 מקרים חדשים של  MM , ו-10,700 פטירות ממאירות זו נרשמו שם באותה שנה.

   

  אחד הכינויים הנרדפים של MM הוא monoclonal gammopathy שפירושו: מחלה חד שבטית (או מונוקלונאלית) של גאמאלובולינים, שהרי אותו אימונוגלובולין סרטני מופיע באלקטרופורזה כפס צר שצביעתו חריפה מה שמבטא יצירה בלתי מרוסנת של אותה מולקולה; פס זה מופיע באזור הקאטודה הידוע כאזור ה"גאמא גלובולינים".

  אך מדי פעם מסתבר שאנו במעבדה מקבלים באלקטרופורזה תמונה אופיינית של פס חד וחריף ב"אזור גאמא", ובמעקב המשך מתברר לנו, ולשמחתו של הנבדק, שמדובר ב-MGUS כלומר גאמופתיה חד שבטית ללא כל תסמינים קליניים המאפיינים חולה עם MM, לכן אנו מכנים מצב לא רגיל זה "גאמופתיה חד-שבטית עם משמעות בלתי מוסברת".

  פעם, עוד בתחילת העשור הזה, הייתה נטייה להתייחס למצבים אלה של MGUS שהופיעו ב-ערך ב-5% מכלל בדיקות האלקטרופורזה כאל מצבים שפירים. אך ברבות השנים מטבע הדברים, כאשר הצטברו נתונים רבים במעקב אחר נבדקים אלה, התברר שהחזות התמימה והשפירה לכאורה, מתחלפת בהתפתחות תסמינים קליניים ובהופעת MM של ממש.

   

  כלומר יש כאן מצב שבו בפירוש תא פלסמה מייצר כמות גדולה מהמקובל של אימונוגלובולינים מסוג מסוים, המדמה את התסריט שלMM , אלא שמבחינה קלינית אין כל ממצאים פתולוגיים כגון אזורי הרס בעצמות או כאבי עצמות אופייניים, אין אנמיה, אין מצב של היפר-קלצמיה (עודף סידן בדם), אין בעיית כליות על רקע של עודף של שרשראות קלות של האימונוגלובולין המיוצר בעודף והמופרשות בשתן, ואחוז תאי הפלסמה "המועדים לפורענות" אינן עולה בבדיקה של משטח מח עצם לרמה של יותר מ-10% מכלל התאים.

  אף על פי כן MGUS נחשב לאחד התרחישים הקדם-ממאירים השכיחים ביותר בארצות המערב, עם שכיחות של 3.2% בקרב מבוגרים לבנים בגיל שמעל 50 שנה. משמעות ממצא זה היא שאם היינו מבצעים בדיקת אלקטרופורזה  בכל המבוגרים הלבנים מעל גיל 50 שנה, היינו מוצאים שאחד מכל 30 נבדקים כאלה מכיל בדמו את הפס המוכר והמעורר חשש שנוהגים לכנותו spike.

  במלים אחרות אחד מכל 30 מבוגרים מכיל מקטע בעל פוטנציאל להפוך ל-MM סרטני, אם כי במציאות כאמור אחוז אלה בהם MGUS הופך ל-MM  הוא קטן מאוד:

  מדי שנה 1-2% מאלה עם MGUS יעשו את ה-switch ממצב קדם-סרטני למחלה סרטנית.

  MGUS שכיח מעט יותר בקרב גברים (4.0% מעל גיל 50 באוכלוסיה הלבנה) לעומת 2.7% בקרב נשים עם נתונים דומים אתנית וכן באותה קבוצת גיל.   

   

  אמנם כן, ההבדלים בין MGUS לבין MM הם כנראה משמעותיים: רמת האימונוגלובולין הפתולוגי בדם שנוהגים לכנות M protein, נמוכה בהרבה ב-MGUS והיא נמוכה מ-3 גרם לדציליטר. כשבוחנים בתאי פלזמה במח העצם פרמטרים אנטיגניים המעידים על א-נורמאליות, מוצאים ב-MGUS יותר מ-3% מכלל תאים אלה עם פנוטיפ תקין ((CD38+ CD65- CD19+ מעורבבים עם תאים בעלי פנוטיפ בלתי-תקין (CD38+ CD56+ CD19-); ב-MM  לעומת זאת, פחות מ-3% מהתאים הם עם פנוטיפ תקין. מה גורם למעבר ממצב של MGUS לזה של MM הוא עדיין בבחינת תעלומה.

  יש לקחת גם בחשבון שבגלל הגיל המתקדם יחסית של אלה עם MGUS, יש סיכוי ניכר שהם לא "יצליחו" לפתח MM  ברבות  השנים, שכן הם עלולים למות ממחלות אחרות שאין קשר בינן לבין MM.

  בשנת 2009 התפרסם ב-Blood סקר מרתק של חוקרים מה-NIH במרילנד ואנשי Mayo Clinic היוקרתי במינסוטה  בראשות Robert Kyle.

  מחקר זה הגיע למסקנה המפתיעה שכמעט כל המקרים של MM  למעשה הוקדמו על ידי פאזה של MGUS.  בנוסף מצאו חוקרים אלה שמקרים עם MGUS יכולים להתפתח למחלת עמילואידוזיס ראשונית, ללימפומה של תאי B, ל-CLL או לויקמיה לימפוציטית כרונית וכן למאקרוגלובולינמיה ע"ש Waldenström.

   

  הסקר של Kyle וחבריו, הביא לנתונים מפתיעים בהחלט: בין 77,469 מבוגרים בריאים שהשתתפו במחקר בארה"ב לגילוי מוקדם של סרטני הערמונית, הריאות, המעי הגס והשחלות ((PLCO,, נתגלו כ"ערך מוסף" בסקר PLCO זה 71 מקרים בהם התפתחה מיאלומה נפוצה במהלך הסקר.

  כיוון שבכל המקרים הללו, המעקב החל בערך 9.8 שנים לפני הממצא של התפרצות המחלה, והיו שמורות דגימות נסיוב של אותם נסקרים שנלקחו מהם מדי שנה במסגרת המעקב ההדוק אחריהם, נוצרה פה הזדמנות חד-פעמית לנסות ולבחון האם במישהו מתוך 71 מקרים אלה, הייתה מתגלה תופעה של MGUS אם אמנם היו מבצעים בדמו בדיקת אלקטרופורזה שבדרך כלל לא מתבצעת לגילוי 4 סוגי הסרטן האחרים, להם נועד מחקר PLCO מראש.

  ואמנם, כאשר הופשרו דגימות נסיוב קפואות אלה והתבצעה בכל אחת מהם אלקטרופורזה ההפתעה הייתה גדולה:

   

  ב-82.4% בממוצע מהדגימות שנלקחו 9.8 שנים לפני הופעת MM, נתגלה ה-spike המתאים
  ל-
  MGUS.

  ב-93.3% בממוצע מהדגימות שנלקחו 7 שנים לפני הופעת MM, נתגלה MGUS.

  ב-100% בממוצע מהדגימות שנלקחו 6 שנים לפני הופעת MM, נתגלה MGUS.

  ב-94.6% בממוצע מהדגימות שנלקחו 5 שנים לפני הופעת MM, נתגלה MGUS.

   ב-97.9% בממוצע מהדגימות שנלקחו 4 שנים לפני הופעת MM, נתגלה MGUS.

  ב-98.3% בממוצע מהדגימות שנלקחו 3 שנים לפני הופעת MM, נתגלה MGUS.

  ב-100% בממוצע מהדגימות שנלקחו 2 שנים לפני הופעת MM, נתגלה MGUS.

   

  פרמטר נוסף שנבדק באותן דגימות נסיוב בהקשר של "רמזים מוקדמים" להופעתMM  באותם 71 מקרים בהם התפרצה המחלה במהלך מחקר PLCO, היה היחס "הבלתי נורמאלי" בין שרשראות קצרות מסוגκ   ו-λ של אימונוגלובולינים, יחס שאנו אמנם מוצאים בחולים עם MM.

  התברר, שגם לגבי מדד זה "הכתובת הופיעה על הקיר" כבר למעלה מ-8 שנים לפני הופעת MM ב-47.1% מהדגימות, וכצפוי אחוז הלך ועלה בהדרגה עד שבדגימות שנלקחו 2 שנים לפני התפרצות MM נמצא יחס בלתי נורמאלי בין השרשראות הקלות ב-85.2% מהדגימות.

   

  המחקר שלKyle  וחבריו על נבדקי סקר PLCO מאתגר לניסיון להבין את הסתירה לכאורה בין שני נתונים: אם אמנם נכון הניסיון רב השנים עם אנשים בהם התגלתה באקראי בבדיקות אלקטרופורזה תמונת MGUS , ואשר מראה שקצב הפיכתם לחולי MM הוא 1-2% בשנה בלבד, כיצד ניתן להסביר את הנתונים שלKyle  לפיהם באופן מעשי 9 מתוך 10 חולי MM היו בשנים לפני אבחון מחלתם עם מאפיינים של MGUS ?

  במלים אחרות, כיצד ייתכן שרק אחוז קטן יחסית של כאלה עם MGUS ייהפכו לחולי MM, בה בשעה שהרוב המכריע של חולי MM "החלו דרכם אל המחלה" עם ממצאי MGUS ?

  אך ברפואה כמו ברפואה, הדברים הרבה יותר מורכבים ומסובכים ממה שאנו יכולים להבין או להסביר תמיד!

  ובכן, כדאי אולי בעקבות ממצאי Kyle, לחדד את הגדרת MGUS ולהפכה ליותר כוללנית: כלומר, כאשר אנו מוצאים באלקטרופורזה את ממצא הפס החריף (spike) של אימונוגלובולין באזור גאמא גלובולינים, יש צורך במספר בדיקות המשך מתחייבות, כגון מדידת רמתו בדם של אותו M פרוטאין, ובחינת היחס בין שרשראות קלות κ ו-λ לאפשרות של יחס בלתי נורמאלי האופייני ל-MM.

   

  אך ללא ספק, כפי שהדברים נראים בנקודת זמן זו, יש איזושהי אניגמה  ביחסי הגומלין בין MGUS ל-MM.

  אי-הסימטריה בולטת לעין והיא עדיין מחכה להסבר מחייב. אם נכון ש-3.2% באוכלוסיית מבוגרים לבנים נמצאים מתאימים להגדרת MGUS, אך רק 4-5 מקרים חדשים שלMM  מאובחנים מדי שנה באוכלוסיה של 100,000, נראה שהמעבר של MGUS ל-MM  אינו אוטומטי, לשמחתנו.

  הממצא החשוב של Kyle וחבריו שכמעט כל אלה עם מיאלומה נפוצה היו קודם לכן בטווח של לפחות 10 שנים מוגדרים כ-MGUS  מוליך למסקנה בלתי נמנעת: כדי לחלות  ב- MM צריך לעבור קודם לכן שלב א-סימפטומטי של MGUS, אך לא כל MGUS יהפוך ל-MM. וטוב שכך. 

   

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע


  04/06/2011
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  על MGUS

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן