בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית מחלות דלקת ומחלת כבד צמקת הכבד על רקע מחלת צינורות המרה: PBC או primary biliary cirrhosis, מחלה כלל לא נדירה, חלק ב`
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  צמקת הכבד על רקע מחלת צינורות המרה: PBC או primary biliary cirrhosis, מחלה כלל לא נדירה, חלק ב`

  צמקת הכבד על רקע מחלת צינורות המרה: PBC או primary biliary cirrhosis, מחלה כלל לא נדירה, חלק ב`
  בריאות צמקת כבד, מצב זה פוגע הדרגתית בכבד, על ידי הצטלקויות, ותהליך הידוע כלייפת (פיברוזיס) המתפתח מאוחר יותר לצירוזיס
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  צמקת הכבד על רקע מחלת צינורות המרה: PBC או primary biliary cirrhosis, מחלה כלל לא נדירה, חלק ב'

   

   פרופ' בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב..

   

  לקריאת חלק א' לחץ כאן

   

  מאפיינים קליניים:

  יש שוני רב בין חולים שונים ב-PBC והמאפיינים הקליניים שלהם, שיכולים להתבטא לעתים בחוסר תסמינים מוחלט והתפתחות איטית מאוד של מהלך המחלה, עד מהלך תסמיני עם התפתחות מהירה שלה.

  רבים מאלה שהמחלה מתחילה אצלם בצורה א-תסמינית, ייפתחו מחלה תסמינית תוך 5 שנים מאז האבחון הראשוני, אם כי כשליש מתוכם יכולים להישאר א-תסמיניים למשך שנים רבות.

  עייפות היא התסמין השכיח ביותר ב-PBC, והיא תופיע ב-80% מכלל החולים במחלה, כאשר עייפות זו מתבטאת בנמנמת מרובה בשעות היום. 

   

  התסמין הבולט השני הוא גרד בעור (pruritus) האופייני לשלב הכולסטאזיס של המחלה, ושלב הגרד בדרך כלל מקדים של שלב הצהבת. גורמים שונים תורמים להופעת גרד ולעוצמת התופעה.

  ראשית, כולסטאזיס עצמו פוגע בהפרשת חומרים שונים במרה, ובכך גדל ריכוז הסיסטמי של חומרים "גורמי גרד". מלחי מרה עצמם הם כנראה גורמים לגרד, וזאת מסיקים מיעילות התכשיר colestyramine להפחתת גרד, כאשר פעילות תכשיר זה להיקשר לחומצות מרה במעי ולמנוע ספיגתם בדם.    

   

  תסמין נוסף המשותף לאלה עם PBC, היא ירידה בצפיפות עצם, כאשר אוסטיאופניה מופיעה ב-33% מהמקרים, ואוסטיאופורוזיס בערך ב-11% מהמקרים. הטיפול עם ויטמין D מומלץ בעיקר בשלבים מתקדמים של PBC כיוון שאז יש בדם חסר בוויטמינים מסיסי שומן, ותופעה של צואה שומנית (steatorrhoea) כתוצאה מספיגה לקויה של שומנים מהמזון.

   

  לחולים עם PBC יש נטייה לפתח מחלות אוטו-אימוניות נוספות, וידוע שכשליש מאלה עם PBC אכן סובלים מעוד תסמונת אוטו-אימונית. לרוב מדובר בתסמונת שיוגרן או במחלת תירואיד אוטו-אימוניית.

  יחד עם זאת נוכחות של תסמונת אוטו-אימונית נוספת אינה בהכרח משנה או משפיעה על מהלך PBC, פרט לסקלרודרמה שידועה דווקא בכך שהיא מאיטה את תהליך הפיברוזיס במטופלים עם PBC.

   

  צהבת היא שלב מוגדר ב-PBC, עם רמות מוגברות משמעותית של בילירובין בדם, ורמות בילירובין משמשות לעתים כמדד פרוגנוסטי במחלה זו.

  אלה עם רמות בילירובין של 2 עד 6 מיליגרם לדציליטר הם בעלי תוחלת חיים ממוצעת של 4.1 שנים; אלה עם רמת בילירובין של 6-10 מיליגרם לדציליטר ישרדו בממוצע 2.1 שנים, וכאשר רמת בילירובין עולה מעבר ל-10 מיליגרם לדציליטר משך החיים הממוצע שנותר אינו עולה על 1.4 שנים.

   

  יש לעתים הופעה של xanthoma דהינו הצטברויות מקומיות של כולסטרול בעור כגון במרפקים אך אולי בולטת יותר תופעת ה- xanthelasma או הצטברות כולסטרול סביב העיניים ויצירת "שקיקי שומן".

  בשלב מתקדם יותר של המחלה אנו עדים להסתבכויות של צמקת הכדב ויתר לחץ-דם שערי, כגון מיימת בבטן (ascites), טחול מוגדל, דליות בוושט, ואף אנצפאלופתיה הפאטית עד כדי תרדמת, במקרים קיצוניים. 

   

  מאז שהוכנסה לשימוש התרופה  ursodeoxycholic acid נצפה ירידה משמעותית בצורך להשתלות כבד מסיבת PBC.

  לפני שהחלו משתמשים ב-ursodeoxycholic acid, חלפו 2.0-4.2 שנים מרגע האבחון עד להופעת התסמינים, נעשה ניסיון לנבא את משך ההישרדות של המטופל עם PBC, והמודל של מרכז Mayo הוא הנחשב ביותר, והוא כולל חמישה משתנים פרוגנוסטיים בלתי-תלויים: גיל, רמת בילירובין, רמת אלבומין, זמן פרותרומבין (PT), וחומרת הצטברות המים בחלל הבטן (ascites), כאשר רמת הבילירובין הוא המדד החשוב ביותר. מדדים נוספים בשלבי מחלה מוקדמים, הם הערכת רמת הפיברוזיס של הכבד תוך שימוש בסמני פיברוזיס בנסיוב, וכן הערכת נוכחות של נוגדנים נגד גרעין התא (ANA או anti nuclear antibodies  ). 

   

  האבחון של PBC:

  אבחון מחלה זו צריך להילקח בחשבון בכל מקרה של ממצאים של כולסטאזיס כרוני אחרי בחינת תפקודי כבד, בעיקר עם ערכים מוגברים של פוספטאזה בסיסית.

  יתרה מכך, מטופלים עם PBC מתאפיינים בדרך כלל בערכים מוגברים של שני אנזימי הטרנסםראזה  (AST ו-ALT) וכן ערכי IgM מוגברים.

  האבחון יכול להתבסס על קיומם של 2 מתוך 3 קריטריונים אובייקטיביים: 

  א. ריכוז בנסיוב של נוגדנים ל-AMA בכייל הגדול מ-1:40;

  ב. עליה בלתי מוסברת ברמת פוספטאזה בסיסית ברמה של לפחות פי-1.5 מהרף העליון של הנורמה של אנזים זה למשך 24 שבועות לפחות;

  ג. ממצאים היסטולוגיים מתאימים בכבד, כמו כולנגיטיס לא מוגלתית ופגיעה בדרכי המרה בתוך אונות הכבד.

  לא ברור עדיין האם נבדקים עם כייל מוגבר של נוגדנים ל-AMA, אך ללא ממצאים ביוכימיים חריגים, ייפתחו בסופו של דבר PBC, אך באלה יש להמשיך ולעקוב אחת לשנה על ידי ביצוע הבדיקות הביוכימיות.   

   

   לעומת זאת, אלה עם PBC ללא נוגדנים ל-AMA, מאובחנים על בסיס הריכוז הבלתי תקין של פוספטאזה בסיסית והממצאים ההיסטולוגיים שלהם, מראים מהלך דומה של המחלה לזה של אלה עם נוגדנים ל-AMA. במקרים אלה של ממצאים קליניים ללא נוגדנים ל-AMA מומלץ לבצע MRI או בדיקת ERCP כדי לשלול מצב של primary sclerosing cholangitis שעלול להוביל לכולסטאזיס כרונית.

   

   -50% מדגימות הדם מאלה המאובחנים עם PBC מוצאים נוגדנים כנגד גרעין התא (ANA או anti nuclear antibodies).

  שיטת הבדיקה האימונו-פלואורסצנטית מגלה 2 סוגי צביעה באלה עם PBC: צורה אחת של צביעה טבעתית סביב הגרעין הנוצרת על ידי נוגדנים עצמיים המגיבים עם אחד משני אנטיגנים הידועים כ-גליקופרוטאין 210 ונוקלאופרוטאין 62, (שניהם נמצאים בקופלקס  של ליבת הגרעין).

  צורת צביעה אחרת המתקבלת היא של ניקוד גרעיני (dots), הנובע מתגובה של נוגדנים עצמיים עם האנטיגן Sp100, וכן עם אנטיגן הידוע כ-PMLA או promyelocytic leukemia antigen. לא ברור עדיין מהי המשמעות הקלינית של הופעת הנוגדנים העצמיים של ANA באלה עם PBC.

  יש לציין שבנוסף לנוגדנים עצמיים כנגד האנזים פירובאט דהידרוגנאזה המיטוכונדריאלי, ובנוסף לנוגדנים העצמיים כנגד מרכיבי הגרעין gp210 ו-nup62, בערך ב-25% מהמקרים מוצאים גם נוגדנים עצמיים ל-CENP או centromere protein. 

   

  הצורך לבצע ביופסיה של הכבד ב-PBC שנוי במחלוקת, למרות שרוב הקלינאים מסכימים שביופסיה היא בעלת ערך להגדרת שלב המחלה (staging). מנקודת המבט האבחונית, אין צורך לבצע ביופסיה אם שני ההליכים האחרים, MRI ו-ERCP בוצעו. ביופסיה חיונית כדי לבצע אבחנה דיפרנציאלית בין PBC לבין מפגעי כבד אחרים כמו סרקואידוזיס, כולסטאזיס הנגרמת מתרופות או primary sclerosing cholangitis של צינורות מרה קטנים.

  בביצוע של ביופסיה, שני הממצאים העיקריים של PBC כוללים: דלקת של צינוריות המרה, מאופיינת על ידי לימפוציטים בתוך האפיתל של ציוריות אלה, וכן הופעת רקמה מגורענת (גרנולומות) סביב צינוריות אלה. 

   

  הטיפול: 

  הטיפול היחיד המוסכם כיום ב-PBC הוא ursodeoxycholic acid במינון יומי של 13-15 מיליגרם לק"ג משקל גוף, שניתן לחלקו ל-2 עד שלוש מנות.

  הטיפול נסבל היטב ופרט לעליה מתונה במשקל אינו מלווה בתופעות לוואי נוספות במרוצת משך הטיפול מנגנון הפעולה של תרופה זו אינו ברור וייתכן שהאופי ההידרופילי של התכשיר מפחית את כמות חומצות המרה, והוא גם יכול לווסת איתות תוך-תאי ולהגן מפני מוות של תאי כבד בנוסח של אפופטוזיס.

  בכל הניסויים הקליניים בהם נבחנה פעולת תרופה זו, נמצא שיפור משמעותי בסמנים של כולסטאזיס.

  ב-20% מהמטופלים עם תרופה זו לא תימצא התקדמות בממצאים ההיסטולוגיים של המחלה משך 4 שנים, ובחלק מהם לא תתקדם המחלה אפילו משך 10 שנים ומעלה.

  תרופה זו נמצאה כמפחיתה יתר לחץ-דם שערי כמו גם את הופעת דליות (ורידים מורחבים) בוושט, והיא גם דוחה משמעותי את פרק הזמן עד לצורך להשתיל כבד.

  גם  יחד עם זאת, ייאמר שלמרות כל יתרונותיה המוכחים רק מחקר אחד מצא שתרופה זו מאריכה את תוחלת חיי המטופלים בה. לעומת זאת, נתוני ההישרדות של מטופלים בתרופה בשלבים I ו-II  של המחלה היו דומים לאלה של אנשים בריאים לחלוטין.

   מחקר אחד הגיע למסקנה שיעלותה של התרופה בהארכת תוחלת החיים נמצאה רק במטופלים שרמת הבילירובין בדמם הייתה

  גבוהה מ-1.4 מיליגרם לדציליטר בתחילת הטיפולים בתרופה.

   

  למרות היעילות של ursodeoxycholic acid, מסתבר שיש תת קבוצה של מוובחנים עם PBC שלא יגיבו ביעילות לטיפול, והם בסיכון גדול יותר להתקדמות המחלה. לכו הוצעו קריטריונים להגדיר את תכונותיהם של "המגיבים הטובים" לתרופה, כאשר קריטריונים אלה כוללים: ירידה בתגובה לטיפול בתרופה ברמת האנזים פוספטאזה בסיסית (ALP) שהיא גדולה ב-40% בהשוואה לרמת האנזים התקינה בדם; ריכוזי האנזים ALP שהם פחות מאשר פי-3 מרמת הנורמה של אנזים זה; עליה ברמת האנזים אספרטאט טרנסאמינאזה (AST) שאינה עולה על פי-2 מרמת הנורמה של אנזים זה; ורמת בילירובין שאינה עולה על 0.98 מיליגרם לדציליטר.    

   

  במטופלים שאינם מגיבים טוב ל-ursodeoxycholic acid, יש כמובן לחשוב על חלופות טיפוליות. כיום יש נתונים מוקדמים מבטיחים על חומרים המשמים אגוניסטים של הקולטן לחומצת מרה הידוע כ-BAR  או bile acid receptor או גם כ- farnesoid X receptor, המתבטא בריכוז גבוה בעיקר בכבד ובמעי. במצבים של PBC הטיפול התרופתי מתייחס גם לתופעות נלוות כמו גרד
  (pruritus), ולמטרה אחרונה זו הטיפול הפומי המקובל הוא בתרופה colestyramine, או במקרים של תגובה לא יעילה לתרופה זו מטפלים ב-rifampicin לטווח זמן קצר.

  יש לקחת בחשבון שטיפול ב-colestyramine יכול לעכב ספיגת ursodeoxycholic acid, מה שמחייב לעשות הפסקה של שעתיים בין נטילת 2 תרופות אלה. 

   

  ב-75% מהמקרים עם PBC יש גם תסמונת שיוגרן, ובמקרים אלה ניתן לטפל עם דמעות מלאכותיות, כאשר במקרים עקשים במיוחד ניתן להשתמש ב-pilocarpine או ב-cevimeline.

  בגלל השיעור הגבוה של אוסטיאופניה ואוסטיאופורוזיס במטופלים עם PBC, כדאי לבצע בדיקות צפיפות עצם כל 2-3 שנים. טיפול יומי ב-1,000 יחידות ויטמין D, וב-1,500 מיליגרם סידן מומלץ, ואלה עם אוסטיאופניה יטופלו אחת לשבוע עם 70 מיליגרם alendronate. באותם מקרים שנאלצים להגיע בהם עד כדי השתלת כבד, ההישרדות לאחר השתלה כזאת הם של 92% לשנה אחת, או 85% ל-5 שנים. חזרת תסמיני המחלה לאחר השתלת כבד הם בשיעור של 18% לאחר 5 שנים, או של 30% לאחר 10 שנים מאז ההשתלה. 

   

  התנהלות ב-PBC:

  האיגודים האמריקאי והאירופי למחלות כבד, ממליצים שמאובחנים עם מחלה זו יטופלו במינון יומי של 13-15 מיליגרם לק"ג משקל גוף של ursodeoxycholic acid. כל המטופלים רמת בילירובין בדם כמום גם כמות טסיות הדם חייבים להיות מנוטרים, כדי לנסות לגלות סימנים מוקדמים של התקדמות המחלה, או הופעת יתר לחץ-דם שערי.

  כמו במקרים של מחלות כבד אחרות, ההמלצה היא  שאלה עם PBC, יעברו מבדקי אולטרה-סאונד , ותיבדק בדמם רמת החלבון העוברי, אחת ל-6 חודשים, לגילוי אפשרי של קרצינומה של הכבד. בשלב מתקדם של המחלה השתלת כליה צריכה להילקח בחשבון.

   

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.

   


  17/07/2011
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  צמקת הכבד על רקע מחלת צינורות המרה

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן