בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית מחלות סיסטיק פיברוזיס התעוררות בתחום התרופות לטיפול ב- CF, לייפת כיסתית - סיסטיק פיברוזיס
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  התעוררות בתחום התרופות לטיפול ב- CF, לייפת כיסתית - סיסטיק פיברוזיס

  התעוררות בתחום התרופות לטיפול ב- CF, לייפת כיסתית - סיסטיק פיברוזיס
  בריאות CF היא לבטח אחת מהמחלות הגנטיות היותר קשות, והיא כלל לא נדירה, כאשר באוכלוסייה הלבנה, אחד מ-25 אנשים ממוצא אירופי הוא נשא של אלל אחד ל-CF, וכאשר בארה"ב חולים במחלה זו 30,000 איש.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב

   

  CF היא לבטח אחת מהמחלות הגנטיות היותר קשות, והיא כלל לא נדירה, כאשר באוכלוסייה הלבנה, אחד מ-25 אנשים ממוצא אירופי הוא נשא של אלל אחד ל-CF, וכאשר בארה"ב חולים במחלה זו 30,000 איש.

  אירלנד היא המדינה עם שכיחות המחלה הגדולה בעולם, כאשר 3 מתוך 10,000 איש לוקים שם במחלה, ואחד מכל 19 אירים הוא נשא של האלל הפגום.

  נזקי CF ניכרים במערכות גוף רבות וחיוניות, עד כדי מוּגבּלוּת הולכת וגוברת המקצרת את החיים באופן משמעותי.

  אכן, שם המחלה שתוארה לראשונה על ידי Dorothy Andersen בשנת 1938, מעיד על תהליך ההצטלקות או לייפת, ויצירת כיסיות (cysts) בתוך בלוטת הלבלב. הקושי בנשימה הוא אולי המאפיין העיקרי של המחלה, והוא נובע מדלקות ריאה המטופלות בגישה אנטיביוטית, ובטיפולים תרופתיים נוספים. תסמינים נוספים של CF הם דלקות בסינוסים, שלשולים, עיכוב בגדילה, ופגיעה בפוריות.

   

  CF נגרמת על ידי מוטציה בגן CFTR המקודד לחלבון הידוע כ-cystic fibrosis transmembrane conductance regulator.

  גן זה ממוקם בעמדה q31.2 על פני כרומוזום 7, והחלבון לו הוא מקודד היא באורך של 1,480 חומצות אמינו והוא מהווה חלק מתעלה אניונית החיונית לוויסות הפרשת זיעה, מיצי קיבה ועיכול, וריר (mocus) במערכות הגוף.

  למרות שרוב האנשים שאינם סובלים מ-CF מכילים את שני העותקים של גן זה, רק עותק אחד נדרש כדי למנוע את המחלה.

  המוטציה השכיחה ביותר ידועה כ-Δ508, והיא נובעת מחסר (deletion) של שלושה נוקלאוטידים הגורם לאובדן של חומצת האמינו פניל-אלנין בעמדה 508 ברצף חומצות האמינו במבנה החלבון CFTR. מוטציה זו הפוגעת במעבר יונים דרך ממברנות, אחראית לשני שליש מכלל מקרי CF בעולם, אם כי זוהו עוד כ-1,700 מוטציות נוספות שיכולות לגרום ל-CF. 

  בנוסף ל-CFTR ישנם עוד גורמים גנטיים המסייעים במודולציה של של חומרת המחלה: דוגמה אחת היא לֶקטין קושר-Mannan שיש לו תפקיד בבליעת מיקרואורגניזמים וחסינות, כאשר העדרו מגביר את ההדבקות הכרוניות בחיידקים, ונזק סופני לריאות. CF היא מחלה אוטוסומאלית-רצסיבית שמתפתחת כאשר שני עותקי הגן פגומים. היום ניתן לזהות עובר ברחם עם CF בבדיקה גנטית, או בעזרת מבחן זיעה בגיל צעיר ביותר.

  לעתים, המחלה מחמירה ומגיעה לשלב קריטי המחייב השתלת ריאות.  

   

  פריצת דרך של ממש נעשתה בשנת 1989, כאשר קבוצת מחקר בטורונטו הודיעה במאמר ב-Science על זיהוי הגן הרלוונטי ל-CF. תגלית זאת אִפשרה כמובן את יישום הבדיקות בעת ההיריון לזיהוי מוקדם של לוקים במחלה באופן שמאפשר הפסקת הריון, , והביאה ישירות להפחתה ניכרת במספר החולים במחלה שיצאו לאוויר העולם.

  כעת, למעלה מ-20 שנה לאחר אותה תגלית קריטית, מודיעה החברה הפרמצבטיתVertex , על הולדת התכשיר ivacaftor (שם מותג VX-770), הנחשב לתכשיר המתקדם ביותר בתחום הקלת המחלה, הנמצא בימים אלה בשלב Phase III של הניסויים הקליניים המקדימים. המגמה במחקר הפרמצבטי בשנים האחרונות בתחום של CF, התמקדה בזיהוי תרופות קטנות מבחינת המבנה שלהן, היכולות להתמקד בפגמים ספציפיים בגן CFTR. 

   

  בכינוס האירופי לחקר CF שהתקיים בהמבורג ביוני 2011, הוצגו פרטים הנראים מבטיחים לגבי תוצאות ביניים של הטיפול ב-VX-770, בטיפול במגזר של כ-4% מחולי CF הסובלים ממוטציה G551D לפחות בעותק אחד של הגן CFTR.

  אלה הנושאים מוטציה זו, תעלת CFTR אינה מתפקדת כראוי בממברנות התאים, וכך נפגע הטרנספורט של יונים דרך ממברנה זו.

  תפקידו של VX-770 הוא לתגבר את היכולת אותן תעלות להישאר פתוחות, ובכך להגדיל כניסה ויציאה של יונים דרכן. הטיפול בתכשיר זה בנשאי המוטציה האמורה, הראה שיפור ניכר בתפקוד הריאות בשיעור של 10.6% בהשוואה לפלצבו שלא טופלו בתכשיר, לאחר 24 שבועות של טיפול. כמו כן הניסוי המקדים בתכשיר VX-770, השיג מטרת ביניים נוספת, בכך שנמצא ש-48 שבועות של טיפול בו, הביאו לשיפור בתפקוד הריאות ב-10.5% בהשוואה לקבוצת פלצבו של לוקים במוטציה זו, שלא טופלו בתכשיר האמור.  

   

  תוצאות פרלימינאריות אלה של התכשיר VX-770, הביאו את Robert Beall נשיא ה-Cystic Fibrosis Foundation  להתבטאות מאוד אופטימית במהלך הכינוס בהמבורג, והוא תאר את המולקולה המסייעת לפתוח תעלות בממברנה למעבר יוני כלור כ"התפתחות מרגשת שכן לא רק שתפקוד הריאות השתפר, אלא ש-55% מהמטופלים ב-VX-770 הראו פחות החמרה בתפקוד הריאות, ואף העלו במשקלם, באופן שמייתר את הצורך להזנה ישירות לקיבה דרך צינור".

  ממצאים אלה על פי Beall היו מעודדים יותר מכל טיפול בעבר בעזרת תכשירים אנטיביוטיים, או בעזרת תמיסות saline היפרטוניות.

   

  בכינוס בהמבורג הוצגו נתונים ממחקר ENVISION, ניסוי פאזה III עם VX-770 בילדים בני 6 עד 11 שנה, להם לפחות עותק אחד של הגן CFTR עם המוטציה G551D. טיפול של 24 או של 48 שבועות, הדגים במטופלים הצעירים יעילות ודרגת בטיחות גבוהות. על פי הצפי אישור לשימוש בתכשיר החדש צפוי לקראת סוף שנת 2011.

   

  אך בתוצאות המעודדות של VX-770 אין בשורה לכשני שליש מהחולים ב-CF, אלה עם המוטציה העיקרית Δ508. מוטציה זו מונעת מהחלבון CFTR אפילו מלהגיע לפני התא באופן יעיל.

  אך חברת Vertex מקווה ששילוב של VX-770 ותרופה נוספת-VX-809 הידועה גם כ-lumacaftor, שהוא תכשיר חדש נוסף של חברה זו הנמצא בשלב phase II של הניסויים הקליניים, יביאו לתועלת ממשית באלה עם המוטציה השולטת Δ508. התרופה VX-809 היא מולקולה קטנה "מתקנת" הפועלת על ידי שיפור התנועה של תעלת הכלור לעבר הממברנה באופן שתעלה זו יכולה להגיע אל פני התא.

  תוצאות ביניים של ניסוי של טיפול משולב בחולי CF עם מוטציה Δ508 בשני העותקים של CFTR, העלו שטיפול זה מפחית את רמת הכלור בזיעה באופן משמעותי. התוצאות אמנם לא היו כה בולטות כפי שיצרני התרופות קיוו מראש, אך הם בפירוש בכיוון הנכון, ורק בהמשך ניתן יהיה להסיק מסקנות לגבי השפעתן על תפקוד הריאות וההחמרה של הדבקות ומדדי מחלה אחרים. 

   

  נראה שתיקון מוטציה Δ508 הוא אתגר גדול יותר מטיפול במוטציה G551D, שכן כאן מדובר הן ב"הובלת" התעלה היונית לממברנה, והן בסיוע לטרנספוט של היונים דרך תעלה זו כאשר היא כבר תקעה יתד בממברנה, שכן ידוע שמוטציה Δ508 גורמת להפחתה ביעילות של טרנספורט היונים בתעלה. 

   

  חברת Vertex אינה קופאת על שמריה ולקראת סוף שנת 2011 היא מתכננת להתחיל ניסויים שלבII  של תרופה "מתקנת" נוספת לטיפול באלה עם מוטציה Δ508, תרופה שכינוייה VX-661.

  חברת תרופות אחרת, PTC Therapeutics, מבצעת ניסויים בשלב III בתכשיר הקרוי Ataluren, שהיא מולקולה קטנה שבניגוד לתרופות של חברת Vertex, תרופה נבחנת זו מאלצת את תהליך התרגום של מוטציות nonsense בגן של CFTR, מוטציות מהסוג שמוצאים בערך ב-10% מהלוקים ב-CF.

  על פי העוסקים בתכשיר זה, טיפול פומי בתכשיר הביא לשחזור של פעילות תעלות הכלוריד, והגביר את פעילות הריאות ב-5% במבוגרים מטופלים וגם בילדים מעל גיל 5 שנים נמצא שיפור בסדר גודל דומה.  

   

  גם הגישה שהחלה עוד בתחילת שנות ה-90 של Gene therapy לא אמרה את המילה האחרונה. בולטת המגמה שהמאמצים בכיוון זה נדדו מארה"ב לכיוון בריטניה.

  לאחר 10 שנות מחקר קדם-קליני, יצאה החברה הבריטית העוסקת בתחום הטיפול הגֶני ב-CF, עם תוצר שיש אופטימיות זעירה כלפיו. הטיפול נעשה בשאיפה של פלסמיד של DNA המבטא את הגן CFTR, העטוף בחלקיק ליפידי הקרוי "ליפוזום קטיוני", המסוגל להעביר את הפלסמיד לתאי הריאה. ניסוי מקדמי ב-40 חולי CF נתן "תוצאות מפתיעות" על פי Eric Alton העומד בראש התאגיד הבריטי העוסק בנושא. אם כי אין עדיין פרטים של ממש.

   

  אך גל התרופות החדשות הנבחנות לטיפול ב-CF עדיין גואה.

  חברת Novartis מסיימת כעת את שלב Phase III עם תכשיר אנטיביוטי בשם TOBI Podhaler, חברת Insmed בוחנת תכשיר אנטיביוטי אחר ב-Phase III בשם Arikace, ואילו חברת Mpex Pharmaceutics אף היא בשלב III של בחינת חומר אנטיביוטי בשם Aeroquin.

  חברת Pharmaxis היא בעיצומו של  שלבIII  של בחינת חומר מכייח (מוקוליטי) בשם Bronchitol, ואילו GlaxoSmithKline שוקדת על תכשיר נוגד דלקת עם הכינוי GSK656933 הנמצא בניסויים בשלב II.

  קבוצת Ventura בשלב II של הערכת תכשיר נוגד דלקת ומוקוליטי עם השם VR496, ואילו Sanofi בוחנת בשלב II את KB001, שהוא נוגדן כנגד החיידק Pseudomonas aeruginosa שפגיעתו ידועה בחולי CF.

  נה כי כן, מחלה קשה זו מגייסת משאבים מחקריים רבים, להפקת תרופות להקלת תסמיניה.

   

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע


  13/08/2011
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  CF - סיסטיק פיברוזיס

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן