בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית מחלות אבולה אבולה: נגיף קטלני שמקורותיו הגיאוגרפיים רחוקים לכאורה מאיתנו, אך יש לעקוב אחריו בערנות, חלק ב`
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  אבולה: נגיף קטלני שמקורותיו הגיאוגרפיים רחוקים לכאורה מאיתנו, אך יש לעקוב אחריו בערנות, חלק ב`

  אבולה: נגיף קטלני שמקורותיו הגיאוגרפיים רחוקים לכאורה מאיתנו, אך יש לעקוב אחריו בערנות, חלק ב`
  בריאות אבולה - חלק ב`. העברת נגיף האבולה בין בני-אדם, מתבצעת או במגע עם דמו או נוזלי-גוף של אדם נגוע, או אפילו בקיום יחסי מין עם חולה או נשא של הנגיף, שיכול לשרוד בנוזל הזרע לתקופה של כ-50 יום.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

   

  לקריאת חלק א' לחץ כאן

         

  חיסון:

  נכון לאוגוסט 2014 אין חיסון כנד נגיף האבולה באדם. המועמדים הטובים ביותר הם חיסוני DNA, או חיסונים שמקורם בנגיפים טרנסגניים, כמו נגיף adeno או נגיף vesicular stomatitis Indiana שלתוכם הוחדר הגליקופרוטאין של מעטפת נגיף האבולה. האיגוד הקנדי לבריאות הציבור תרם לאחרונה 1,000 מנות חיסון של התכשיר הניסויי VSV-EBOV, תרכיב המבוסס על נגיף סטומטיטיס וסיקולארי המבטא את הגליקופרוטאין של אבולה.

  תרכיב זה נוסה בקופי macaque והגן בהצלחה על 100% מתוכם כאשר הקופים חוסנו איתו 21 יום לפני הדבקתם בנגיף האבולה.

   

  ה-NIH בארה"ב וחברת GlaxoSmithKline מפתחים תרכיב שני, אדנו-וירוס ריקומביננטי שפותח בשימפנזים, ואשר מבטא את הגליקופרוטאינים של 2 זנים שונים של נגיף האבולה. תרכיב זה סיפק הגנה של 100% כאשר נוסה פרופילקטית בקופים והוא ייכנס בספטמבר 2014 לניסויי phase 1 במתנדבים בריאים. 

   

  פתופיזיולוגיה:

  תאי היעד העיקריים של נגיף האבולה הם תאי האנדותל, פגוציטים מונו-נוקלאריים והפאטוציטים. מחזור החיים של הנגיף מתחיל כאשר ה-virion שלו נקשר לקולטנים ספציפיים על פני שטח התא המותקף. ובשלב זה מעטפת ה-virion עוברת איחוי עם ממברנת התא המותקף, ומשתחררת תכולת ה-nucleocapsid הנגיפי אל תוך ציטופלזמת התא.

  לאחר הדבקת התא הפונדקאי מסונטז הגליקופרוטאין הנגיפי, והאנזים הנגיפי RNA polymerase מסיר את מעטפת הנוקלאוקפסיד, ומעתיק את הגנים הנגיפיים אל מולקולות mRNA עם הגדיל החיובי, ואלה מתורגמות אז ליצירת חלבונים מבניים ובלתי-מבניים של הנגיף.

  החלבון הנוצר השכיח ביותר הוא ה-nucleoprotein, שריכוזו בתא המודבק קובע את השלב בו שעתוק הגן עובר לשלב שכפול הגנום הנגיפי. כאשר נוצרים חלקיקי הנגיף השלמים, הם בוקעים מהתא תוך שהם נעטפים במעטפת המתפתחת מממברנת התא הפונדקאי, ותאי נגיף בוגרים אלה תוקפים תאי פונדקאי שכנים, וכך חוזר חלילה מעגל ההדבקה. 

   

   הדבקה בנגיף האבולה, פוגעת במנגנון סינתזת חלבוני התא המותקף, ובעיקר נפגעת מערכת החיסון של הפונדקאי. הגליקופרוטאין הנגיפי המשתחרר אל תוך התא פוגעת קשות בתאי האנדותל, ומכאן פגיעתו במערכת הוסקולארית, אך גם פוגע ביכולת שליחת האיתותים על ידי תאים נויטרופילים, ובכך משבש את יכולת מערכת החיסון של הפונדקאי. נויטרופילים משמשים גם כנשאים המניידים את הנגיף בכל רחבי הגוף לקשי הלימפה, לכבד, לריאות ולטחול.

   

  אלמנטים אחרים של מערכת החיסון הנפגעים מנגיף האבולה הם תאים דנדריטיים, שתפקידם להציג את אותו הזיהום על פני שטח פניהם, ולהציגו לצורך שפעול לימפוציטים מסוג T, שתפקידם להרוס תאים מודבקים בנגיף, כדי להאט את שכפול העותקים הרבים של הנגיף. תאים דנדריטיים שנפגמו על ידי הנגיף, לא מציגים את האות הרצוי ותאי T אינם מגיבים לזיהום. כך גם נוגדנים שתאי T אמורים לשפעל אינם יעילים כנגד הפלישה נגיפית.

  פגיעת נגיף האבולה בתאי מערכת החיסון גורמים לשלשולים מתמשכים, מה שגורם לאיבוד מסיבי של נוזלים ולהתייבשות. ואמנם הטיפול המסייע העיקרי המקובל כיום עם המודבקים בנגיף הוא עירוי נוזלים המכילים אלקטרוליטים לווריד או שתייה מרובה. 

  הנגיף פוגע גם בבלוטת יותרת הכליה (האדרנל) ובכך נפגעת יצירת סטרואידים  ומשתבש וויסות לחץ הדם, שהוא בדרך כלל נמוך ביותר בהדבקה כגון זו, מה שעלול לגרום להלם ולמוות. 

   

  נגיף אבולה פועל  ע"י עיכוב של אינטרפרון - המולקולה האמורה לעכב התרבות נגיפית. נמצא שאחד מחלבוני האבולה, הקרוי VP24, קושר וחוסם את חלבון התובלה הממוקם בשטח הפנים של תאי מערכת החיסון שלו תפקיד חשוב במסלול פעילות האינטרפרון.

  ראוי לציין שהלימפוציטים עצמם לא מושפעים ולא נפגמים ע"י הנגיף, אך פגיעה בפקטורים אחרים האמורים לגרות תאים מסוימים ואותות טוקסיים של תאים אחרים- מונעת מתאי מערכת חיסון מרכזיים אלה להשתלט על נגיף זה. נוכחות חלקי נגיף חדשים והנזק הנגרם לתא המאחסן כתוצאה מבקיעתם ממנו, גורם לשרור של ציטוקינים, כגון IL-6, IL-8 ו-TNF-α, המחישים תהליכי דלקת וחום בגוף.

  הנזק שנגרם לכבד מביא בין היתר לתפקודי קרישה לקויים.

   

   תסמינים מתחילים, לאחר תקופת דגירה של 2 עד 21 יום (זמן ממוצע 8-10 ימים) לאחר ההדבקה.בחום גבוה, כאבי גרון וראש, עייפות, כאבי שרירים ופרקים, ולאלה מתווספים תסמינים השונים מחולה לחולה: עייפות, חום, כאבי ראש, גרון, שרירים ובטן, הקאות, שלשולים וחוסר תיאבון כמו גם פריחה עורית מקולו-פפולארית ב-50% מהמקרים.

  בהמשך מתפתחת אי-ספיקה של הכבד והכליות, ובפרק זמן זה עלולים להופיע שטפי דם פנימיים וחיצוניים, ודימומים ניכרים שהם גורמי התמותה העיקריים תוך ימים אחדים.

  הנגיף המופרש בנוזלי הגוף עובר בקלות מאדם לאדם. התסמינים המוקדמים של נגיף אבולה יכולים להיות דומים לאלה שמופיעים במלריה, קדחת Dengue, וקדחת טרופית, לפני שהמחלה מתקדמת לשלב הדימומים.

   

  ב-40-50% מהמקרים, הדימום נובע בנקודות הדקירה או הפציעה,  מממברנות ריריות כגון אלה של המעי, האף, הנרתיק והחניכיים.

  בפאזת הדימום שבדרך כלל מתחילה 5-7 ימים מהתסמינים הראשונים, והיא מתבטאת בעיניים אדומות, קיא דמי וצואה דמית. כל המקרים של הדבקה בגיף מראים תסמינים בדרגות שונות של הפרעות קרישה.

  אם החולה אינו מתאושש, מוות כתוצאה מכשל רב מערכתי יתרחש תוך 7-16 יום ובממוצע תוך 8-9 ימים מתחילת הופעת התסמינים.

   

  טיפולים אחרים המקובלים הם מתן של נוגדי קרישה בשלב המוקדם של המחלה, כדי למנוע או לווסת את התופעה הידועה כ-DIC או disseminated intravascular coaggulation. בשלב מחלה מתקדם דווקא נהוג לתת תכשירים מעודדי קרישה, למנוע דימומים ולשמור על רמות נאותות של חמצן, וכן לתת תכשירים לטיפול בהדבקה שניונית עם חיידקים או פטריות מזדמנים.

   

  נגיף האבולה שייך למשפחת נגיפי Filo
  בפירושו בלטינית "תולעת" בשל צורתם 
  הדומה לתולעת, שהם נגיפי RNA
  בעלי קופסית גלילית. 

  נגיפי Filo מכילים את נגיף Marburg שיש לו זן יחיד, שהתגלה לראשונה ב-1967 במעבדת מחקר בעיר הגרמנית, כמו גם בפרנקפורט ובבלגרד, כאשר כל 31 הנפגעים היו עובדי מעבדה שעבדו עם קופים ירוקים שהגיעו מאוגנדה. 

  הקופים עצמם לא הראו כל תסמינים. בשנות
  ה-80 מתו בקניה 2 תיירים מאירופה שנדבקו בזן מרבורג, ובין השנים 1998 ל-2004 היו מספר התפרצויות של זן זה, בקונגו ובאנגולה בהם חלו סך הכול 528 איש מתוכם נפטרו 457 (כ-86%) מה שמעיד על היותו נגיף המרבורג קטלני ביותר.

   

  הנגיף השני במשפחת נגיפי Filo הוא נגיף האבולה, ולו 5 זנים ששמם נקבע על שם המקום בו נתגלו לראשונה:E. Zaire , E. Sudan, E. Ivory Coast, E.Bundibudyo  ו-E. Reston, ע"ש עיר בווירג'יניה בארה"ב, כאשר הנגיף האחרון אינו ידוע כגורם מחלה באדם. נגיפים אלה מכילים גנום המקודד ל-8 חלבונים בלבד ש-7 מתוכם הם מבניים להרכבת קופסית הנגיף, ואילו הגן השמיני מקודד לגליקופרוטאין הנגיפי שמדכא את מערכת החיסון של המודבק.  

   

  מחלת אבולה בבעלי חיים אחרים: 

  יש ראיות חזקות לכך שהתפרצויות מחלת אבולה בקרב בני-אדם, נובעות ממגע ישיר עם פגרים של חיות ואמנם משנת 2003 התברר שהתפרצויות אלה היו קשורות למגע ישיר ואף לאכילת גורילות, יום -יומיים לאחר מות האחרונות מהדבקה בנגיף. התברר כמו כן, שפגרי חיות המתחילים בשלב הריקבון, אינם מדביקים יותר לאחר 3-4 ימים ממות החיה.

   

  הדבקה בנגיף אבולה גורמת לתמותה ניכרת בקרב פרימטים. התפרצויות תכופות של אבולה הביאו באזורים שונים באפריקה למותן של כ-5,000 גורילות בכל התפרצות כזו, ובין השנים 2003-13 הייתה תמותה של 88% באוכלוסיית השימפנזים בתחום של 420 קילומטר רבועים בשמורת Lossi בצצפון-מערב הרפובליקה של קונגו. חזירים המודבקים בנגיף מראים תסמיני מחלה, אם כי כלבים אינם חולים כתוצאה מהדבקה זו.

   

  המאגר הטבעי ( reservoir) של נגיף אבולה מיוחס לעטלפים, אם כי עופות אחרים גם כן נלקחו בחשבון. ידוע שעטלפים נוהגים לשהות במחסנים של תעשיית הכותנה, ושם אמנם הגלו המקרים הראשונים של הדבקת בני-אדם בהתפרצויות המוקדמות של 1976 ו-1979.

  כאשר הוזרק הנגיף ל-24 סוגי צמחים ול19 סוגים של בעלי-חוליות, רק עטלפים נדבקו בנגיף. העדר תסמינים קליניים בעטלפים נושאי הנגיף, אופייני ל"נשא נגיף טבעי".

   

  סקר שנערך בשנים 2002-3 בו נבדקו 1,030 בעלי חיים כולל 679 עטלפים בגאבון וברפובליקה של קונגו, זיהה את ה- RNA הנגיפי בדמם של 13 עטלפי פירות, וכיום הנטייה לחשוד בסוג ספציפי זה של עטלפים כפונדקאי הטבעי של נגיף אבולה. 

  גם בבנגלדש נמצאו עטלפי- פירות נגועים בנגיף, מה שמדגיש שגם מדינות בדרום-מזרח אסיה עלולות להימצא בעין הסערה.   

   

  מעבר הנגיף בין מקור "המאגר הטבעי" שלו לאדם הוא נדיר, ומתרחש רק אם פגרי גורילות או שימפנזים נאכלו על ידו, מה שלא נהוג ברוב המקרים, אפילו באפריקה. 

  יש אמנם דיווחים על כך שעטלפי פירות נאכלים על ידי אדם בחלקים של מערב אפריקה, אלא שבמקרים אלה העטלף עובר תהליך של עישון וצלייה מה שכנראה דרסטי דיו כדי להשמיד את נגיף האבולה, שכן זה מושמד בחימום של 30 עד 60 דקות בטמפרטורה של 60 מעלות, או בבישול במים רותחים למשך 5 דקות.

   

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  20/09/2014
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  אבולה - חלק ב`

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן