בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית התמכרויות על המאמצים לערוף את ראש הדרקון: או כיצד תעשיית הטבק מסרבת למות?
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  על המאמצים לערוף את ראש הדרקון: או כיצד תעשיית הטבק מסרבת למות?

  על המאמצים לערוף את ראש הדרקון: או כיצד תעשיית הטבק מסרבת למות?
  בריאות חשוב להבין שמוצרי טבק הם המוצרים החוקיים הזמינים היחידים שהורגים עד 50% מהצורכים אותם, אם אתה משתמש בהם על פי הוראות היצרן".
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית ביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

  ב-11 במרס 2015 אישר הבית התחתון של הפרלמנט הבריטי ברוב גדול של 367 תומכים לעומת 113 מתנגדים הצעת חוק לפיה תיאסר מכירת סיגריות בחפיסות ממותגות ומעוצבות. הצעת החוק, עוד צריכה לעבור אישור של הבית העליון עד שתחוקק.

  על פי ההערכות, החקיקה תיכנס לתוקף במאי 2016. בכך הלכה בריטניה בעקבות אוסטרליה שהייתה מדינה חלוצה בתחום זה, ואשררה חוק זה כבר בשנת 2012, בקובעה כי החפיסות תימכרנה רק באריזה ירוקה, מה שהביא לירידה באחוזי המעשנים שם. "חפיסות סטנדרטיות יעזרו להקטין את מספר הקורבנות מעישון, ויקדמו אותנו לקראת קיומו של דור חף מטבק", אמר הארפל קומר, בכיר באגודה הבריטית למלחמה בסרטן. . בסקר שנערך בבריטניה בפברואר האחרון, 72 אחוז מהציבור הבריטי תמך במהלך, בעוד 15 אחוז בלבד התנגד. גם אירלנד חוקקה תקנה זו בתחילת השנה.

  החלטה זו של בית המחוקקים הבריטי ודאי תגרום לשפע של תביעות משפטיות מצד תעשיית הטבק, הרואה בצעד זה סכנה מוחשית לירידת רווחיהם העומדים כרגע על עשרות מיליארדי דולרים ברחבי העולם, רווחים הנעשים באופן מובהק על חשבון בריאותם וחייהם המתקצרים של המעשנים. אכן, אם נתבונן בנתונים של המחיר הנגבה על ידי עישון בבריטניה בשנת 2012, ניווכח לדעת שעישון הורג שם יותר אנשים בהשוואה לכל גורמי התמותה האחרים שאדם מביא על עצמו בהתנהגות בלתי זהירה ובאורח חיים בלתי בריא: עישון הרג בבריטניה בשנת 2012 מאה אלף מעשנים, לעומת 34,100 שמתו שם ממחלות שמקורן בהשמנת-יתר, 6,490 שמתו שם מאלכוהוליזם, 1,713 איש שנהרגו שם בתאונות דרכים, 1,605 שמתו שם מצריכת סמים בלתי חוקיים, ועוד 504 איש ואישה שמתו בבריטניה בשנת 2012 מאיידס.  

  ומה באשר לעלויות הכספיות שנגרמו לכלכלה הבריטית בשנת 2012 מהוצאות שהעישון גרם באופן ישיר? ובכן, סך ההוצאות עמד באותה שנה על 12.9 מיליארד סטרלינג, לפי הפירוט הבא: 5.0 מיליארד סטרלינג הייתה העלות לתעשייה למסחר ולעסקים אחרים בגין "הפסקות" העישון בהן נאלץ המעשן להפסיק עיסוקיו, ולצאת לאוויר העולם כדי לא להפר חוק איסור עישון במקומות עבודה בחללים סגורים (מדי יום בין 45-60 דקות); 3.0 מיליארד סטרלינג על אובדן כושר עבודה בגין תמותה מוקדמת; 2.0 מיליארד סטרלינג בגין טיפולים רפואיים במחלות שנגרמו מעישון; 1.1 מיליארד סטרלינג בגין תמיכה סוציאלית במעשנים מבוגרים בגין פרישה מוקדמת ממקומות העבודה; 1.0 מיליארד סטרלינג בגין ימי עבודה שהלכו לאיבוד מתחלואה שעישון גרם;  0.4 מיליארד סטרלינג בגין דליקות שהתרחשו כתוצאה מסיגריות בוערות. אכן נזק נכבד מעבר לנזק הבריאותי הכבד!

  באישור התקנה החדשה, צפויה בריטניה כמו אוסטרליה 3 שנים קודם לכן, לשפע של מערכות משפטיות ותביעות כספיות על הנזק העלול להיגרם לתעשיית הטבק. על פי Judith Mackay, היועצת הבכירה בתחום זה לארגון הבריאות העולמי, בתי המשפט מבטלים את רוב התביעות הללו, אך תעשיית הטבק חוזרת ומעלה אותן בפני ערכאות משפטיות גבוהות יותר והתהליכים המשפטיים הללו נמשכים שנים רבות.

  עורכי דין מתוחכמים ומתוגמלים היטב המייצגים את תעשיית הטבק, מעלים סוגיות "עקרוניות" של "אובדן זכויות הקניין האינטלקטואלי" שלהן, הבא לביטוי "בידע שהושקע בעיצוב חפיסות הסיגריות", ובעבירות על תקנות "איגוד המסחר הבינלאומי".

  התלונות העיקריות על חקיקת ה-“Plain Package” באות מטבע הדברים מ-4 חברות הטבק הגדולות, שרווחיהן המשותפים מהווים כ-29 מיליארדי דולרים מדי שנה: פיליפ מוריס, British-American Tobacco, Japan Tobacco International וחברת Imperial Tobacco Group. ארבעת חברות אלה מייצרות מדי שנה 41% מכלל הסיגריות המיוצרות בעולם, או 2.4 טריליון סיגריות מתוך 5.8 טריליון סיגריות הנצרכות בעולם כולו מדי שנה.

  Axel Gietz, מנהל בכיר בחברת Imperial, טוען שהחקיקה החדשה היא משגה חמור מכל בחינה: "יש לנו את הזכות העקרונית להבדיל את הסיגריות שאנו מייצרים מאלו של החברות המתחרות בנו, והחקיקה בדבר חפיסות לא ממותגות, לא תשאיר לנו ברירה אלא לפנות לבתי משפט, להגן על זכויותינו הבסיסיות". אכן טענה נוגעת ללב של תעשייה החוששת שמא צעד זה או אחר יפחית את מספר הסיגריות הנצרכות בעולם. אם ניקח לצורך העניין את שלושת המעצמות, ארה"ב, סין ורוסיה, נגיע למסקנות הבאות: בארה"ב 70 מיליוני מעשנים צרכו באותה שנה 287 מיליארד סיגריות שהן כ-15 מיליארד חפיסות, ובממוצע כל מעשן אמריקאי משחית בשנה כ-215 חפיסות בממוצע.

  ברוסיה, 39 מיליון מעשנים מתוך אוכלוסייה של 143 מיליוני רוסים, צרכו בשנת 2012 כ-374 מיליארד סיגריות או כ-19 מיליארד חפיסות, ובממוצע כל רוסי מעשן 487 חפיסות בשנה, פי-2.3 יותר מאשר האמריקני הממוצע.

  בסין, הענק המתעורר באסיה, עישנו בשנת 2012 כ-280 מיליון איש מתוך אוכלוסיה של 1.35 מיליארד, וכמות הסיגריות שנצרכו אותה שנה בסין עמד על 2.57 טריליון סיגריות שהן 129 מיליארד חפיסות, דהינו כל סיני מעשן צרך ב-2012 כ-461 חפיסות.

  אך השוק הסיני הוא גן העדן המובטח של תעשיות הטבק, ואכן מדינה זו בעצמה צורכת 42% מכלל הסיגריות הנצרכות בעולם כולו, ואין כל סימן שהדברים נרגעים שם מבחינת העישון.

  ולפני שנחזור להשתתף בדאגת תעשיית הטבק על רווחיהם שעלולים להצטמק רחמנא לצלן, הבה נתבונן שוב בתוצאות החמורות של מגיפת העישון בעולם: כיום מתים כל שנה מעישון בעולם 6 מיליון מעשנים ומתוך מספר זה כ-600 אלף איש מתים מעישון מיד שנייה (עישון פסיבי).

  כל 6 שניות נופח מעשן אחד בעולם את נשמתו! אם במאה ה-20 מתו מעישון כ-100 מיליון מעשנים והשוהים בסביבתם, והצפי למאה ה-21 הוא כמיליארד מתים מעישון. אולי מפתיע עוד יותר הוא הנתון הבא: לאורך כל המאה ה-20 נהרגו במלחמות גדולות או בסכסוכים מזוינים כ-72 מיליון איש, כאשר עישון הרג במהלך מאה זו כ-100 מיליון איש!   

  נראה אם כן שיש להרהר ברצינות הראויה באמירה של ה-WHO לפיה:" חשוב להבין שמוצרי טבק הם המוצרים החוקיים הזמינים היחידים שהורגים עד 50% מהצורכים אותם, אם אתה משתמש בהם על פי הוראות היצרן". ומתקבל הרושם שדאגת תעשיית הטבק לצמצום רווחיהם בשנים הבאות הוא חשש שווא.

  אמנם במדינות הרווחה המתועשות בצפון אמריקה, במערב אירופה ובאוסטרליה מגמת העישון נמצאת בנסיגה אך לעומת זאת תופח במהירות שוק המעשנים במדינות אסיה. אם ניקח לדוגמה את בריטניה, אחוז המעשנים בה צנח ב-40 השנים האחרונות,

  מ-46% ב-1974 ל-19% בשנת 2013. אך חברת British American Tobacco מכרה בשנת 2014 כ-667 מיליארד סיגריות, ירידה של 1.4% בלבד בהשוואה לשנים הקודמות, כיוון שחברה זו מגבירה מכירותיה בשוק הסיני.

  אכן, כרגע עומדת אוכלוסיית העולם על 7.1 מיליארד בני-אדם, והיא אמורה לתפוח בעשור הקרוב במיליארד נוספים, ולהגיע ל-9.6 מיליארד בני-אדם בשנת 2050, רובם בארצות העולם השני והשלישי, שם עדיין העישון נמצא בקו עליה, ולכן הצפי הוא שבשנת 2030 או 2040 מספר המשנים בעולם יהיה גדול משמעותית ממספרם כעת. לכן אומרת Judith Mackay, "אין כל סיבה לדאגת תעשיית הטבק, שהולכת להתעשר יותר ויותר".

  צחוק הגורל הוא שתעשיית הטבק אף נכנסה בעוצמה ניכרת לשוק מכירת סיגריות אלקטרוניות, מתוך רצון לשיפור תדמיתי של תעשייה המוכרת פריט שעלול להפחית את כמות המעשנים הקונבנציונאלים בעולם.

  טיפוח יחסים עם חברי הפרלמנט הבריטי:

  אחת השיטות בהן נקטה תעשיית הטבק מאז ומתמיד, היא רכישת ליבם של חברי פרלמנט במאבקה נגד פיקוח והגבלת מכירותיה. בריטניה הייתה בין המדינות הראשונות שחתמו על מסמך WHO משנת 2003 שנועד להגביל עישון בעולם, מסמך שמגביל בין היתר את הקשרים "החברתיים והעסקיים" עם חברות הטבק. למרות זאת, מספר גדול של חברי הפרלמנט הבריטי וחברים של בית הלורדים שם, ממשיכים לקיים קשרים עם תעשייה זו.

  לדוגמה, נמצא שמשנת 201,לא פחות מ-38 חברי פרלמנט קבלו בשמחה הזמנות בעיקר מחברת Japan Tobacco International, להשתתף באירועים יוקרתיים, במשחקי קריקט, בקונצרטים של מוזיקת פופ, במשחקי טניס בווימבלדון, ובמופעי אופרה בפסטיבל Glyndebourne השנתי והיוקרתי.

  באופן "לגמרי מקרי" מתוך 38 חברי פרלמנט אלה, 20 הצביעו בפרלמנט נגד ההחלטה על חפיסות לא ממותגות ב-11 במרס, 10 מתוכם נמנעו בהצבעה, ורק 7 הצביעו בעד ההחלטה. חבר פרלמנט אחד מתוך קבוצה זו נעדר מההצבעה "בגלל התחייבויות קודמות". בבית הלורדים הבריטי 18 לורדים נכבדים הצהירו שהם חברים ב-Lords and Commons Cigar Club, שהוא מועדון מכובד דרכו הם מקבלים באופן שוטף הזמנות ואירוח מפנק לאירועים יוקרתיים כאשר כל ההוצאות מכוסות על ידי  ה-Tobacco Manufacturers’ Association. עוד תשעה לורדים הצהירו על כך שהם מחזיקים במניות של חברות טבק.

  נראה שממשלת בריטניה נעולה בחיבוק פרדוקסאלי מבחינה מוסרית עם תעשיית הטבק. מחד גיסא היא מחויבת לנהוג תוך גישה מגבילה ומחמירה עם תעשייה זו, ומאידך גיסא היא נהנית עיקרית מהמיסוי על מוצרי טבק שמעשיר את קופתה.

  האוצר הבריטי מרוויח כיום כ-10 מיליארד סטרלינג לשנה ממכירת מוצרי טבק, פלוס 2 מיליארד סטרלינג ממע"מ. זהו אם כן מעגל קסמים של יחסי "שנאה-אהבה" שיבטיח לכאורה לתעשיית הטבק שלעולם היא תתעשר ותפרח, שהרי על הוצאת עישון סיגריות אל מחוץ לחוק, הס מלהזכיר. 

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  24/05/2015
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  עישון סיגריות

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן