בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית מחלות מחלות כבד עדכונים על הפטיטיס C - מחלת הכבד הקשה ולעתים אף קטלנית, חלק ג`.
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  עדכונים על הפטיטיס C - מחלת הכבד הקשה ולעתים אף קטלנית, חלק ג`.

  בריאות חלק ג` - הפטיטיס C - נכון להיום כ-180 מיליוני אנשים ברחבי העולם הם נשאים של נגיף זה, משמע נדבקו בו, ומדובר אם כן בכמעט 3% מכלל האנושות, שיעור הדבקה גבוה במיוחד, שמשמעותו האפידמיולוגית, מי ישורנה.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

  לקריאתל חלק ב' לחץ כאן     לקריאת חלק א' לחץ כאן

  טיפולים ב-HCV:  

  משך שנים רבות הטיפול ב-HCV כרוני לא היה מיטבי עם שיעור הצלחה של פחות מ-50%, בתלות בגנוטיפ של הנגיף.

  הטיפול הסטנדרטי עד שנת 2011 היה שילוב של הזרקה תת-עורית של peg-interferon (שהוא אינטרפרון אליו חיברו "זנב" של פולי-אתילן-גליקול או  PEG), ביחד עם נטילה פומית של ribavirin.

  טיפול משולב זה יכול להוביל למה שנהוג לכנות sustained viral response או SVR, שהוא מד יעילות טיפול ב-HCV, המוגדר כהיעדר RNA נגיפי שניתן לגילוי בנסיוב, לאחר פרק זמן של 24 שבועות ממועד הפסקת הטיפול. יחד עם זאת, טיפול זה כרוך בתופעות לוואי קליניות משמעותיות, והוא לא נסבל על ידי רבים מהמטופלים, ואף אינו יעיל באלה עם מחלה מתקדמת (עפ"י Fried וחב' ב-New England Journal of Medicine משנת 2002). 

  פריצת הדרך בטיפול ב-HCV ששינתה באופן דרמטי את ההתנהלות עם מחלה כרונית זו התרחשה במאי שנת 2011, עם אישור ה-FDA להכנסת הטיפול המשולב שכלל את 2 מעכבי הפרוטאזה HCV NS3/4A הידועים בשמות   boceprevir(שם מותג Victrelis) ו-telaprevir (שם מותג Incivek) בתוספת לטיפול המקובל עד אז של peg-interferon ו-ribavirin.

  טיפול "משולש" זה מוגדר כ-DAAs או direct acting antivirals והוא אושר לשימוש בארה"ב לטיפול בגנוטיפ 1 של הנגיף. כיום נמצאים בשלבים אחרונים של ניסויים קדם-קליניים מספר DAAs, כולל NS3/NS4A (שהוא מעכב סרין פרוטאזות), NS5A המעכב פרוטאזות כללי, NS5B המעכב את האנזים polymerase, וכן מעכבי cyclophilin (שהוא הקולטן של ציקלוספורין), כאשר טיפולים אלה יכולים להינתן לבד או בשילוב עם peg-interferon ו-ribavirin.

  הטיפול החדש נראה מבטיח ויתרונותיו הם בהיותו מכוון באופן ספציפי כנגד התרבות הנגיף HCV, ולכן הוא תלוי פחות במאפיינים של המאחסן של הנגיף, הוא מביא לתגובה מאוד יעילה של היעלמות הנגיף מהדם, הוא גורם לפחות תופעות לוואי ומצריך מינוני תרופות נמוכים יותר.  

  הכנסת ה-DAAs לשגרת הטיפולים ב-HCV הגדילה משמעותית את מספר המטופלים המגיבים לטיפול, ועל כך יעידו נתוני -SVR החל משנת 1990: אכן, בתחילת שנות ה-90 כאשר הטיפול המקובל היה אינטרפרון הגיבו לטיפול 7-10% מנשאי HCV; בשנת 1998 כאשר החלו בטיפול המשולב של אינטרפרון פלוס ribavirin הגיבו לטיפול זה 25% מהמטופלים; בשנת 2001 כאשר הטיפול המשולב כלל Peg-interferon פלוס ribavirin עלה אחוז המגיבים לטיפול ל-40-50%; בשנת 2011 כאשר החל הטיפול המשולש של Peg-interferon פלוס ribavirin פלוס PI (מעכבי פרוטאזות) עלה אחוז המגיבים לטיפול ל-60-70%; בשנת 2014 כאשר הטיפול לא כלל אינטרפרון, עלה שיעור המגיבים ליותר מ-90%.

  תכשירים מעכבי-פרוטאזות:

  אך גם בתחום הזה חלו תמורות: מספר מועט של שנים מאז אישור 2 התרופות הללו הן כבר אינן מומלצות כיוון שנמצא שקוקטייל תרופתי המכיל sofosbuvir ו-simeprevir, יעיל יותר. באוגוסט 2014 הודיעה חברת vatex Pharmaceuticals על הפסקת שיווק telaprevir בארה"ב באוקטובר 2014.

  מעכב נוסף של HCV NS3/4A protease, שכינויו simeprevir (שם מותג Olysio) אושר לשימוש בנובמבר 2013. שני התכשירים החדשים אושרו לטיפול בהדבקה כרונית עם HCV  type 1, בשילוב עם PEG-IFN α ו-ribavirin במבוגרים עם מחלת כבד כגון צמקת, שכבר טופלו בעבר, אך הטיפול באינטרפרון וב-ribavirin נכשל. בנובמבר 2014, אישר ה-FDA טיפול פומי משולב של simeprevir ו- sofosbuvir בחולים ללא טיפול קודם או בכאלה בהם טיפולים קודמים לא צלחו. משך הטיפול 12 שבועות למטופלים ללא צמקת הכבד, ו-24 שבועות באלה עם צמקת.

  האישור לטיפול ב-simeprevir ו-sofosbuvir היה מבוסס על מחקר COSMOS, מחקר אקראי ב-phase II, במטופלים לשעבר או בלא-מטופלים, וכן באלה עם צמקת או ללא צמקת. ב-93% מכל המטופלים הושג SVR לאחר 12 שבועות טיפול, ו-97% מתוכם הושג SVR לאחר 24 שבועות טיפול.

  שני ניסויים מקדמיים נוספים, QUEST 1 ו-QUEST 2, איששו את היעילות של simeprevir ב-785 מבוגרים ללא טיפול קודם עם HCV type 1. התוצאות הצביעו בשני ניסויים אלה על 80% ועל 81% תגובה (SVR) באלה שטופלו 12 שבועות עם simeprevir (במשולב עם peg-interferon-α ו-ribavirin) בהשוואה לאלה שטופלו רק עם peg-interferon-α ו-ribavirin שרק ב-50% מתוכם הושג SVR.

  בניסוי PROMISE השתתפו 393 מטופלים בהם לא הושג SVR לאחר השלמת הטיפול המשולב עם peg-interferon-α ו-ribavirin. מטופלים אלה חולקו באופן אקראי לטיפול יומי למשך 12 שבועות עם 150 מיליגרם simeprevir משולב עם peg-interferon-α ו-ribavirin, ואלה שטופלו משך 48 שבועות עם peg-interferon-α ו-ribavirin בלבד. בקבוצת מטופלי simeprevir הושג לאחר 12 שבועות SVR של 79%, לעומת 37% של SVR בקבוצת peg-interferon-α ו-ribavirin בלבד.

  גישות חדשות יותר לטיפול ב-HCV כרוכות בשני תכשירים הפועלים ישירות נגד הנגיף.

  בניסוי ראשוני עם מעכב רפליקציה של NS5A הידוע כ- daclatasvirבמינון יומי של 60 מיליגרם, או במעכב הפרןטאזה NS3 הידוע כ- asunaprevir(טיפול יומי כפול של 600 מיליגרם). שני הטיפולים האחרונים הביאו ל-SVR באלה עםHCV type 1  שלא הגיבו קודם לכן לטיפול המשולב של peg-interferon פלוס ribavirin.       

  תכשירים מעכבי פולימראזה:

  הפולימראזה HCV NS5B משחקת תפקיד חיוני ברפליקציה של HCV. התכשיר sofosbuvir מעכב את הפולימראזה האמורה מה שמדכא את הרפליקציה של HCV, ואת מחזור חיי הנגיף. בנובמבר 2013 אישר ה-FDA לשימוש את sofosbuvir לטיפול ב-HCV  מהגנוטיפים 1,2,3 ו-4, כחלק מטיפול אנטי-נגיפי משולב, כולל אלה עם קרצינומה של הכבד, הממלאים את הקריטריונים של מילאנו וממתינים להשתלת כבד, על מנת למנוע הישנות של HCV  באלה עם הדדבקה כפולה עםHCV  ו-HIV.

  האישור של sofosbuvir נתמך על ידי נתונים ממספר ניסויי phase 3 בהם טופלו משך 12-16 שבועות עם התכשיר האמור,  במשולב עם ribavirin או במשולב עם peg-interferon-α פלוס ribavirin.

  בשלושה מתוך ניסויים אלה הוערך הטיפול המשולב של sofosbuvir פלוס ribavirin מטופלים פעם ראשונה או לאחר טיפולים קודמים עם גנוטיפים 2 ו-3, או אלה שאינם יכולים לשאת טיפול ב-peg-interferon.

  ניסוי רביעי בחן טיפול משולב של sofosbuvir עם peg-interferon/ribavirin במטופלים עם גנוטיפים 1,4,5 או 6 ללא טיפול קודם. במחקרים אלה, טיפול מבוסס על sofosbuvir נמצא עדיף לטיפולים "היסטוריים" וכן לפלצבו, ואכן מטופלים עם sofosbuvir בניסויים אלה השיגו ב-50% עד 90% SVR של 12 שבועות הנחשבים ככאלה החופשיים מהנגיף.

  ב-2 ניסויים קליניים ב-phase 3 נמצא שמטופלים עם גנוטיפ 3 של HCV, שטופלו עם sofosbuvir משולב עם ribavirin משך 24 שבועות, לא פחות מ-84% מהמטופלים השיגו SVR12. בכל הניסויים עם sofosbuvir לא נמצאו ראיות לכך שהמטופלים פיתחו עמידות לתכשיר. באוקטובר 2014, אישר ה-FDA לטיפול בנשאי גנוטיפ 1 את התכשיר harvoni שהוא תכשיר פומי המכיל ledipsvir (שהוא מעכב של NS5A) ביחד עם sofosbuvir. מחקרים מצאו אחוז גבוה של SVR (94-99%( בכל הקבוצות הטיפוליות (טיפול ראשוני, טיפול לאחר טיפולים בתכשירים קודמים אחרים, עם או ללא צמקת. המשתתפים בניסויים אלה טופלו עם ledipasvir או עם sofosbuvir, וכן עם פלצבו למשך 24 שבועות.

  משתתפי הניסוי טופלו או עם ledipasvir ו-sofosbuvir למשל 24 שבועות, או עם פלצבו למשך 12 שבועות מלווה על ידי ledipasvir ו-sofosbuvir למשך 12 שבועות. בשתי קבוצות הטיפול הושג SVR דומה של 96-97%, שני עשר שבועות לאחר הטיפול. 

  המלצות נוכחיות לטיפול ב-HCV  כרונית של האיגוד האמריקני לחקר מחלות כבד (AASLD) וכן של החברה האמריקנית של מחלות מדבקות (IDSA).

  טיפול בחולים שלא טופלו קודם לכן:

  נשאי גנוטיפ 1: מדי יום 400 מיליגרם של sofosbuvir בשילוב עם PEG IFN/Ribavirin במינון יומי של 1,000 עד 1,200 בהתאם למשקל, זאת למשך 12 שבועות, שלאחריהם טיפול נוסף של 12 שבועות של simeprevir במינון של 150 מיליגרם במשולב עם PEG IFN/Ribavirin, ולאחריהם סדרה נוספת של 12 שבועות טיפול עם PEG IFN/Ribavirin בלבד.

  לאלה שאינם יכולים לשאת טיפול באינטרפרון החלופה המומלצת היא טיפול משולב של sofosbuvir, simeprevir ו-Ribavirin למשך 12 שבועות.

   נשאי גנוטיפ 2:

  טיפול יומי עם sofosbuvir במינון 400 מיליגרם במשולב עם ribavirin במינון יומי של 1,000 עד 1,200 בהתאם למשקל, כל זאת ל-12 שבועות.

  נשאי גנוטיפ 3:

  טיפול זה לטיפול הקודם למשך 24 שבועות, או כחלופה טיפול עם sofosbuvir משולב עםPEG IFN/Ribavirin   למשך 12 שבועות.

  נשאי גנוטיפ 4:

  טיפול משולב של sofosbuvir (מינון יומי של 400 מיליגרם) עם ribavirin (על בסיס משקל במינון יומי של 1,000 מיליגרם מתחת משקל 75 ק"ג או במינון 1,200 מיליגרם במשקל מעל 75 מיליגרם), פלוס טיפול חד שבועי עם peg-interferon, כל זאת למשך 12 שבועות.

  חלופה לטיפול זה, הוא הטיפול הבא: טיפול יומי עם simeprevir במינון 150 מיליגרם למשך 12 שבועות, בשילוב עם ribavirin (על בסיס משקל במינון יומי של 1,000 מיליגרם מתחת משקל 75 ק"ג או במינון 1,200 מיליגרם במשקל מעל 75 מיליגרם) פלוס טיפול חד שבועי עם peg-interferon, כל זאת ל-24 עד 48 שבועות. לאלה שאינם סובלים טיפול באינטרפרון: טיפול יומי ב-sofosbuvir (400 מיליגרם) פלוס ribavirin (על בסיס משקל במינון יומי של 1,000 מיליגרם מתחת משקל 75 ק"ג או במינון 1,200 מיליגרם במשקל מעל 75 מיליגרם), כל זאת ל-24 שבועות.  

  נשאי גנוטיפ 5 או 6:

  טיפול משולב של sofosbuvir (מינון יומי של 400 מיליגרם) עם ribavirin (על בסיס משקל במינון יומי של 1,000 מיליגרם מתחת משקל 75 ק"ג או במינון 1,200 מיליגרם במשקל מעל 75 מיליגרם), פלוס טיפול חד שבועי עם peg-interferon, כל זאת למשך 12 שבועות. כחלופה, טיפול יומי עם ribavirin (על בסיס משקל במינון יומי של 1,000 מיליגרם מתחת משקל 75 ק"ג או במינון 1,200 מיליגרם במשקל מעל 75 מיליגרם), פלוס טיפול שבועי עם peg-interferon ל-48 שבועות.

  טיפול בחולים עם כישלון של טיפול קודם עם peg-interferon  פלוס ribavirin:

  נשאי גנוטיפ 1: טיפול יומי עם sofosbuvir במינון 400 מיליגרם, משולב עם מינון יומי של 150    מיליגרם simeprevir ו-ribavirin (1,000 עד 1,200 מיליגרם ליום) למשך 12 שבועות. כחלופה, ניתן לטפל 12 שבועות ב-sofosbuvir במשולב עם טיפול למשך 12-24 שבועות עם peg-interferon/ribavirin, או עם מינון יומי של simeprevir (150 מיליגרם) ו-peg-interferon/ribavirin ל-48 שבועות.

  נשאי גנוטיפ 2:

  טיפול משולב של sofosbuvir (מינון יומי של 400 מיליגרם) עם ribavirin (על בסיס משקל במינון יומי של 1,000 מיליגרם מתחת משקל 75 ק"ג או במינון 1,200 מיליגרם במשקל מעל 75 מיליגרם). כחלופה, טיפול יומי עם 400 מיליגרם sofosbuvir פלוס טיפול יומי עם /ribavirin peg-interferon (1,000 עד 1,200 מיליגרם), כל זאת למשך 12 שבועות.

  נשאי גנוטיפ 3:

  טיפול משולב של sofosbuvir (מינון יומי של 400 מיליגרם) עם ribavirin (על בסיס משקל במינון יומי של 1,000 מיליגרם מתחת משקל 75 ק"ג או במינון 1,200 מיליגרם במשקל מעל 75 מיליגרם) כל זאת למשך 24 שבועות, או כחלופה טיפול יומי עם sofosbuvir (400 מיליגרם) בשילוב עם טיפול יומי עם /ribavirin peg-interferon (1,000 עד 1,200 מיליגרם), כל זאת למשך 12 שבועות.

  נשאי גנוטיפ 4, 5 ו-6:

  טיפול יומי עם sofosbuvir (400 מיליגרם) בשילוב עם טיפול יומי עם /ribavirin peg-interferon (1,000 עד 1,200 מיליגרם), כל זאת למשך 12 שבועות.

  נשאי גנוטיפ 1 עם כשלון של טיפולים קודמים עם מעכבי פרוטאזה telaprevir או boceprevir:

  טיפול משך 12 שבועות עם sofosbuvir בשילוב עםpeginterferon/ribavirin  למשך 12-24 שבועות.

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע


  30/05/2015
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  הפטיטיס C

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן