בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית סקסולוגיה מין וביצועים : כמה מילות הערכה על הגלולה החדשה לחיזוק היצר המיני באישה, חלק א`.
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  : כמה מילות הערכה על הגלולה החדשה לחיזוק היצר המיני באישה, חלק א`.

  בריאות מסקנת הוועדה שהובילה לאישור התכשיר הייתה שיש בו אמנם כדי לעודד מעט "נשים כבויות" בדחף המיני שלהן, אם כי כשבוחנים את הממצאים אין בהם כדי להצביע על בשורה של ממש.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה; פקולטה לרפואה סאקלר, ואוניברסיטת תל-אביב.


  אם להתייחס בכבוד למקורותינו הרי שהחטא הקדמון ביותר של האנושות שגרר אחריו עונש, היה דווקא חטאה של חוה אמנו בנגיסה אחת קטנה מהתפוח שהגיש לה הנחש, ובמילותיה: .." הַנָּחָשׁ הִשִּׁיאַנִי וָﭏכֵל", או במלים מעט פחות מליציות:.."הנחש פיתני ואֶפּת"!

  כלומר חוה נכנעה כאן ליצר הסקרנות, ברצונה לדעת מה יש בו בפרי הירקרק הנאה למראה שנגיסה בו אמורה להסב לנוגס הנאה רבה?

  אך במהלך 5775 השנים שחלפו מאז הגירוש מגן עדן, התפתחו בנשים "יצרים" רבים מעבר ליצר הסקרנות, והח"מ מהכרתו נשים אחדות מעריך שרוב היצרים הללו חיוביים באופיים, זאת למרות שלמילה "יצר" יש קונוטציה שלילית במקצת, כפי שביטא רבי בתַּלְמוּד בָּבְלִי מַסֶּכֶת בְּרָכוֹת, דַּף סא, עַמּוּד א': "אוֹי לִי מִיּוֹצְרִי, וְאוֹי לִי מִיִּצְרִי"! או כפי שמשתמע מהביטוי "כבש את יצרו", לכאורה תכונה שיש לבלום לבל תתפרץ.

  ברשותכם אדלג כאן מפאת קוצר היריעה על מאות יצרים המניעים את חיי האישה, ואגיע בחופזה ליצר המיניות שלה, המעודד קיום יחסי מין, אך לעתים מדכא אותם. ולפני שניכנס לתיאור ה"בשורה" החדשה לעידוד היצר המיני באישה הכובשת את יצרה, כדאי להדגיש שקיים הבדל בין יצר מיני לבין דחף מיני שנהוג להגדיר כליבידו, כפי שעשה זאת לראשונה זיגמונד פרויד, בניסיונו להסביר את המושג אנרגיה מינית שהיא לדעתו אחד מ-2 הכוחות העיקריים המניעים את הנפש.

  אם כן, ליבידו איננו יצר המין כפשוטו, אלא מכלול גורמים המשפיעים על עיצוב האֶגוֹ, שמקורם בדחפים מיניים מולדים ונרכשים כאחד.

  בתאריך 4 ביוני 2015 כינס ה-FDA פגישה של ועדה מדעית מייעצת, להעריך את היעילות והבטיחות של fibanserin, כתכשיר לטיפול ב-HSDD או hypoactive sexual desire disorder בנשים בגיל הפריון. הייתה זו ההתכנסות השנייה של ועדה זו, לדון בתכשיר flibanserin (שם מותג Addyi) אשר בדיון קודם לא אושר בנימוק של יחס לא חיובי בין תועלת לסיכון. הפעם התארך הדיון כדי יום שלם, ובסופו הצביעה הוועדה ביחס של 18 כנגד 6 לאשר את התכשיר, בתנאי שתצורפנה לו מספר אזהרות בדבר סיכונים אפשריים. המלצות הוועדה אינן מחייבות את ה-FDA שהתחייב להחליט על אישור או דחיית התכשיר רק בסוף חודש אוגוסט, ואמנם ב-18 באוגוסט נתן

  ה-FDA באופן סופי את אישורו לתכשיר.  

  מסקנת הוועדה שהובילה לאישור התכשיר הייתה שיש בו אמנם כדי לעודד מעט "נשים כבויות" בדחף המיני שלהן, אם כי כשבוחנים את הממצאים אין בהם כדי להצביע על בשורה של ממש: התכשיר שנוסה כאמור על נשים בגיל הפריון, מעלה את מספר המפגשים המיניים המביאים לסיפוק מיני ב-0.5-1.0 מפגשים כאלה בחודש בהשוואה לפלצבו, זאת מנקודת פתיחה זה של 2 עד 3 מפגשים מיניים-מספקים ללא נטילת התכשיר (Borsini וחב' ב-CNS Drugs Review משנת 2002 ו-Jolly וחב' ב-Sexologies משנת 2008).

  מעל 30 שנה כונתה הישות הזו של ירידה ביצריות המינית של האישה HSDD, אך בשנת 2013 הוחלט לשנות את השם ל-FSIAD או female sexual interest/arousal disorder על ידי איגוד הפסיכיאטרים האמריקני.

  יעילות התכשיר:

  תוצאות סותרות בניסויים שונים התקבלו כאשר בחלקן נמצאה עלייה במספר המפגשים המיניים מעוררי הסיפוק, ובחלקם לא נמצאה עלייה כזו.

  בסך הכול השתתפו במחקרים אלה מעל 5,000 נשים בגיל הפריון עם תסמונת HSDD וממצאיהם היו כדלקמן: שני מחקרים בצפון אמריקה טיפלו במינון flibanserin של 100 מיליגרם אחת ליום לפני עליית המטופלת על יצועה, דווחו על הבדל משמעותי סטטיסטית בין מתן התכשיר או מתן פלצבו בהיבט של קיום יחסי מין מספקים, אך שני ניסויים אלה נכשלו להדגים הבדל דומה בשיפור הדחף המיני, וניתן על כן לקבוע שניסויים אלה לא היוו בשורה של ממש לאישה הפריג'ידית.

  הנשים בניסויים אלה שטופלו ב-flibanserin דיווחו שהמספר הממוצע של פעמים בהם הן חוו אירועים מיניים מספקים עלה מ-2.8 ל-4.5 פעמים בחודש, אלא שגם נשים שטופלו בפלצבו דיווחו על עליה באירועים מספקים אלה מ-2.7 ל-3.7 פעמים בחודש, הבדל שהוא על סף המשמעות הסטטיסטית (Jolly וחב' ב-כינוס ה-58 של ה- The American College of Obstetricians and Gynecologists, May 2010).

  על פי דיווחן של הנשים המטופלות ב-flibanserin השפעת התרופה החלה לאחר 4 שבועות של טיפול, ונותרה בעינה לאורך כל תקופת הטיפול (על פי Simon וחב' באותו כינוס).

  תופעות לוואי:

  נשים שצרכו flibanserin בניסויים האמורים דיווחו על מספר תופעות לוואי, אם כי רובן היו קלות עד מתונות, והתפוגגו במהלך הטיפולים. 

  רוב התלונות התייחסו לתחושת טשטוש, בחילות, עייפות, וקושי להירדם.

  ממצא נוסף היה ששתיית אלכוהול במקביל לנטילת flibanserin יכלה לגרום ללחץ-דם נמוך, תופעה שנצפתה לאחר שתיית 2 כוסיות יין ב-17% מהמטופלות.

  יש לציין ש-13% מהנשים המטופלות עם flibaserin נטשו את הניסוי במהלכו בגלל תופעות הלוואי.

  מנגנון הפעולה של התכשיר: במקור נועד פיתוח תכשיר זה לטיפול במצבי דיכאון, , אך ביצועיו לא הצדיקו המשך ניסיונות בכיוון זה ( D'Aquila וחב' ב-European Journal of Pharmacology  משנת 1997, ו-  Invernizzi וחב' ב-British Journal of Pharmacology משנת 2003).

  נמצא ש-flibanserin פועל כאגוניסט של הקולטן 5HT1A (עם קבוע קישור של Ki=1nM), ומהווה אנטגוניסט של הקולטן 5HT2A אם כי בזיקת קישור נמוכה יותר (Ki=49 nM), וכן אנטגוניסט או אגוניסט חלקי מאוד חלש של הקולטן D4 (עם קבוע קישור Ki=4-24 nM) (על פי Invernizzi וחב' ב-British Journal of Pharmacology משנת 2003, וכן Borsini וחב' ב-Naunyn Schmiedebergs Archives Pharmacology משנת 2010, ו-Stahl וחב' ב-The Journal of Sexual Medicine משנת 2011).  


  למרות שיש ל-flibanserin זיקה גדולה בהרבה לקולטן A15HT, מסיבה לא ברורה נקשר תכשיר זה in vivo לשני הקולטנים HT5A1 ו-HT5A2  באחוזים דומים (Borsini וחב' ב-CNS Drug Rev משנת 2002, ו-Scandroglio וחב' ב-Pharmacological Reviews משנת 2001).

  ל-flibanserin יש גם זיקה נמוכה לקולטן HT5B2  עם קבוע קישור של =89.3 nM Ki,  וכן לקולטן C25HT עם קבוע קישור של=88.3 nM  Ki, ולשני קולטנים אלה מתנהג flibanserin כאנטגוניסט. 

  מסתבר ש-flibanserin משפעל באופן מועדף את קולטני A15HT בקליפת המוח הקדמית, והוא נמצא מגביר את רמות דופאמין ונוראפינפרין, בעוד שהוא מפחית את רמות סרוטונין בקליפת המוח הקדמית בחולדות.  

  מנגנון הפעולה המוצע של flibanserin מתייחס לתיאוריה של הסקסולוג האמריקני הנודע אלפרד קינסי או ה"מודל הדואלי של התגובה המינית" (Janssen משנת 2006 ב-The Psychophysiology of Sex).

  לפי מודל זה, לנוירוטרנסמיטורים שונים, לסטרואידי מין, ולהורמונים אחדים  יש השפעות מגרות או מעכבות על התגובה המינית.

  בין הנוירוטרנסמיטורים פעילות מגרה מודרכת על ידי דופאמין, ונוראפינפרין, בעוד שפעילות מדכאת מודרכת על ידי סרוטונין. המאזן בין מערכות אלה משמעותי לתגובה המינית התקינה.

  על ידי מודולציה של סרוטונין ודופאמין בחלקי המוח השונים, flibanserin עשוי לשפר מאזן זה בין מערכות הנוירוטרנסמיטורים השונים ברגולציה של התגובה המינית  (Pfaus וחב' ב- Journal of Sex Medicine  משנת 2009 ו-Allers וחב' באותו כתב עת משנת 2010).

  תהליכי האישור של flibanserin:

  בתאריך 18 ביוני 2010 הוועדה המייעצת של ה-FDA הצביעה פה אחד נגד המלצה לאישור flibanserin תוך הדגשה שהתועלת המופקת ממנו קטנה, לעומת הסיכונים העלולים לנבוע מצריכתו לאורך זמן. לפני קיום ההצבעה יזמה חברת Boehringer Ingelheim הגרמנית, מסע יחסי ציבור מתוקשר היטב לסייע להעלות במודעות הציבור את התסמין השנוי במחלוקת שהיה ידוע אז כ-"hypoactive sexual desire".

  ב-8 באוקטובר 2010 הודיעה Boehringer שהיא מפסיקה את פיתוח התכשיר לאור החלטת ה-FDA. אך ב-27 ביוני 2013 הודיעה חברת Sprout Pharmaceuticals שקבלה מ-Boehringer את זכויות ייצור התכשיר, שהם הגישו שוב את התכשיר לאישור ה-FDA, אך בדצמבר של אותה שנה יצא ה-FDA במסמך בו נדרשה החברה לבצע ניסויים נוספים עם התכשיר.

  בין השאר נדרשו מפתחי התכשיר לבחון אם אין השימוש בו עלול להפריע בנהיגה, והאם אין בו להפריע למספר מסלולים ביוכימיים בגוף. 

  גם חברת Sprout נקטה בדרך של מסע תקשורתי תחת הכותרת Even the Score כדי ללחוץ על ה-FDA לאשר את flibanserin לשימוש. מסע זה הדגיש את אי הצדק או השוויון בין נשים וגברים, שהרי בעוד שלא פחות מ-26 תכשירים פותחו ואושרו לטיפול באי-תפקוד מיני בגבר, שום תכשיר מקביל לא קיים לטיפול בבעייתם זו של נשים.

  לעומתם טען נציג של PharmedOut ש"אישור תכשיר זה ייצור את התקדים הגרוע ביותר, לפיו חברות תרופות עשירות מסוגלות להוציא כספים רבים על מסע פרסומת שנועד ללחוץ על אנשי ה-FDA לאשר תרופות מסוכנות".

  חוקר אחד, Alan Cassels, אף קבע שאנשי הוועדה המייעצת של FDA נסחטו רגשית על ידי המסע המתוקשר של Even the Score, שנועד לבטל אפליה כביכול נגד הנשים שהייתה נהוגה עד כה. גם המנכ"לית של ה-National Women's Health Network התבטאה במאמר שכותרתו הייתה  "What Big Pharma Doesn't Want You To Know About :'Female Viagra' וקובעת שפרויקט זה רצוף שקרים, מה גם שהמסע התקשורתי של Even the Score התנהל על משרד יחסי ציבור כאשר המימון הגיע במלואו מחברת Sprout יצרנית התכשיר.

  נמשיך ונדון בתכשיר לשיפור התפקוד המיני של נשים במאמר ההמשך.

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  26/09/2015
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  גלולות להגברת החשק המיני

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן