בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית התמכרויות מדוע צריכה מוגזמת של אלכוהול אינה זוכה לקיטונות של גינוי כאלו המופנות כלפי עישון.
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  מדוע צריכה מוגזמת של אלכוהול אינה זוכה לקיטונות של גינוי כאלו המופנות כלפי עישון.

  מדוע צריכה מוגזמת של אלכוהול אינה זוכה לקיטונות של גינוי כאלו המופנות כלפי עישון.
  בריאות אלכוהול - כאשר משווים את הנזקים הנגרמים לבריאות משתייה לא-מידתית של אלכוהול, לאלה שגורם עישון מוצרי טבק, נראה שזו נבלה וזו טרפה. כי זאת יש לזכור: אלכוהול הוא סם ממכר, שהנלכד ברשתו ישתה את עצמו לדעת, לרוב מבלי דעת.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

  כאשר משווים את הנזקים הנגרמים לבריאות משתייה לא-מידתית של אלכוהול, לאלה שגורם עישון  מוצרי טבק, נראה שזו נבלה וזו טרפה. כי זאת יש לזכור: אלכוהול הוא סם ממכר, שהנלכד ברשתו ישתה את עצמו לדעת, לרוב מבלי דעת.

  ואף על פי כן מתקבל הרושם, שהמלחמה הנחושה שאנו מנהלים כנגד עישון, נמרצת לאין-ערוך מהמערכה שאנו מנהלים כנגד התמכרות לטיפה המרה.

  יש המציגים זאת במלים הבאות: להפרזה בשתיית אלכוהול יש השפעה מזיקה על בריאותנו, שהיא ברת-השוואה לנזקים של עישון, אך משום מה אלכוהול לא "זכה" עדיין לתווית Pariah (כת המנודים ההודית) שנטבעה במעשנים המוקצים בעיני מי שאינם מעשנים.

  אכן הנתונים על עליה בכמות הגלובאלית של שתיינים הפוכים למגמת הדעיכה המתונה ברמת המעשנים בעולם.

  צריכת אלכוהול ברחבי העולם בשנת 2010 עמדה על כמות שנתית השווה ל-6.2 ליטר של אלכוהול טהור לאדם בגיל 15 שנה ומעלה, מה שמתורגם ל-13.5 גרם של  אלכוהול טהור מדי יום. מסך האלכוהול הנצרך בעולם, 50.1% נצרך כמשקה כוהלי (spirit), כאשר 38.3% מכלל הבוגרים מעל גיל 15 ברחבי העולם לגמו משקה אלכוהולי במהלך 2010, ובאופן צפוי לחלוטין-יותר גברים מאשר נשים.  

  דו"ח על סטאטוס צריכת אלכוהול ובריאות בשנת 2014 בעולם כולו, מצביע על כך ש-16% מבין השתיינים בני 15 שנה ומעלה, נוהגים להתמכר מדי פעם לשתייה אפיזודית כבדה ופרועה (bing drinking).

  ככלל, ככל שהעוצמה הכלכלית של מדינה גדולה יותר, כן גם צריכת האלכוהול לאדם.   וכמידת השתייה הלא מרוסנת כן גם תוצאותיה: בשנת 2012, כ-3.3 מיליון בני-אדם מתו בעולם באופן ישיר או עקיף מנזקי אלכוהול, מספר המהווה 5.9% מכלל הפטירות בעולם באותה שנה, שהיוו 7.6% מהפטירות בקרב גברים אך לא פחות מ-4.0% מכלל הפטירות בקרב נשים. 

  אך הפגיעה של אלכוהול אינה מסתכמת רק במקרי מוות: בשנת 2012 יוחסו לאלכוהול 139 מיליון שנות חיים של סבל ותחלואה, מה שמוגדר בטרמינולוגיה הרפואית כ-DALYs או disability-adjusted life years, המהווים 5.1% מכלל ימי תחלואה והפגיעה הנגרמות מכלל הסיבות.

  מנתוני ה-WHO מעניין לציין שדווקא ביבשת אירופה, אחוז התחלואה והתמותה מאלכוהול הוא הגבוה ביותר מכל היבשות. ניתן אולי להעריך מתוך חיוך קל ומריר, שהשתלטות האיסלאם על אירופה, תפחית במרוצת השנים את הנתונים הסטטיסטיים הקשים של אלכוהול ונזקיו ביבשת זו. 

  הבה נתייחס בדברים הבאים דווקא לתעשיית הבירה, זו התורמת את חלקה לנזקי האלכוהול בעולם בצנעה מסוימת. 

  בימים אלה התבשרנו ששני יצרני הבירה הגדולים ביותר בעולם, חברות Anheuser-Busch InBev (ובקצרה AB InBev) ו-SABMiller, החליטו עקרונית להתאחד.

  חברת AB InBev, יצרנית הבירה הבלגית, המשווקת את מותגי הבירה הידועים Budweiser ,Corona ו-Stella-Arotis, החליטה לרכוש את חברת הבירה הלונדונית SABMiller מבשלת מותגי השיכר הידועיםPeroni ,  Miller ו-Grolsch.

  הסכום הנקוב עבור רכישה זו של החברה הבריטית נקבע כ-106 מיליארד דולר (!) הנחשבת כרכישה השלישית בעלותה בהיסטוריה של תאגידים בעולם, מה שיציב את יצרנית הבירה הבלגית כחברה הדומיננטית בעולם בשוק הבירה. חשיבות מיזוג זה של 2 יצרניות הבירה הענקיות, היא במה שהיא מסמלת עבור עתיד תעשיות אלכוהול ככלל, וכדאי להקדיש דברים אחדים למגיפה הגדלה של צריכת אלכוהול דווקא במדינות בהן ההכנסות לנפש נחשבת בינונית או נמוכה.

  מיזוג חברות הבירה ליצירת חברת ענק ללא-תחרות, יביא ליצירה משוערת של כשליש מכלל הבירה המיוצרת בעולם, כאשר החברה המתמזגת הופכת לשולטת בשוק זה ב-24 מתוך 30 שווקי הבירה הגדולים בעולם.

  אך המשמעות של מיזוג זה ל"בריאות הגלובאלית", היא החשיבות שמייחסת חברת הענק החדשה להתפשטות ולהרחבת שווקיה במדינות מתפתחות.

  אכן, במסמך ההצהרות שהוצג על ידי AB InBev לבעלי המניות שלה ולמשקיעים הפוטנציאליים, הודגשו הסיכוי והעוצמה של "כיבוש שווקים חדשים של צרכני בירה באזורים גיאוגרפיים מתעצמים וגדלים, הכוללים את אפריקה, אסיה ומרכז ודרום אמריקה".

  דגש ניתן דווקא ליבשת אפריקה כשוק קריטי בצריכת הבירה, זאת על פי ניתוחי האנליסטים הרואים ביבשת השחורה את האזור עם העלייה המהירה ביותר בצריכת בירה  בטווח הקצר של עד שנת 2018.

  יש לזכור שחברת SABMiller הנרכשת, החלה דרכה בשנת 1895 דווקא ביוהנסבורג שבדרום אפריקה, ועד היום היא חברת הבירה השולטת באזור זה של אפריקה, ואין ספק שהסיבות לרכישתה נובעות מהמזימה להגדלה ניכרת בשיווק בירה למדינות תת-הסהרה של היבשת השחורה.

  יש מידה לא מבוטלת של ציניות וראייה כלכלית גרידא של תעשיית הבירה להשתלט דווקא על אזור דל אמצעים ורדוף-תחלואה זה, כדי להגביר צריכת אלכוהול בקרב קהל יעד מוכה כדי שירבה לשתות אלכוהול "להטביע באלכוהול יגונו ולהשכיח מעט את צרות היום-יום".  

  מסלול כלכלי יקר זה של השקעת תקציב עתק בהגדלת עוצמתה של תעשיית הבירה, מזכיר במידה רבה את התנהלות תעשיית הטבק, בחזון העתידי שלה להשתלט ביתר שאת על שווקים רדומים עם פוטנציאל גבוה (Collin ב-Tobacco Control משנת 2012).

  ועוד נזכיר שכאשר מדובר באינטרסים של צמיחה כלכלית ועשיית ממון רב, לא ניתן לשלול שיתוף פעולה בין חברות בירה וטבק, שהרי business is business ולעזאזל הבריאות.

  כאן המקום לציין ש-27% מהמניות של חברת SABMiller מוחזקות על ידי לא אחר מחברת הטבק הענקית Altria, האחראית לייצור כמה ממותגי הסיגריות הגדולים כולל Marlboro. בתור שכזו חברת Altria משגרת שלושה חברים לדירקטוריון של SABMiller, ועל כך יש להוסיף שהיו"ר הנוכחי של דירקטוריון זה הוא לא אחר מאשר היו"ר הקודם של חברת הטבק מהגדולות בעולם BAT או British American Tobacco, איש העסקים יליד דרום אפריקה Jan Petrus du Plessis

  ניתן לומר שתעשיית הבירה בעולם, הצליחה עד כה לשמור על פרופיל נמוך יחסית בכל הקשור לתדמית הציבורית שלה כ"מזיקה לבריאות", זאת בהשוואה לתעשיית הטבק העולמית ש"זכתה" בצדק להגדרה הלא מחמיאה של "האויב היעיל יותר לבריאות הציבור".

  לא זאת בלבד, אלא שחברת SABMiller אף השתתפה בכינוס רב משתתפים שנערך על ידי האו"ם על התחלואה העולמית שהתכנס בשנת 2013 לדון בדרכים להפחתת תחלואה זו.

  Collin וחב' דיווחו בשנת 2014 ב-British Medical Journal על כינוס זה, בו התחייבה SABMiller לסייע "כמידת יכולתה להשתתף בהתנדבות בניסוח שיטות להפחתת הנזק שגורם אלכוהול לבריאות". 

  אני לא יכול להימנע מאזכור הסיפור של אותו פירומן המצית בחשאי את הדליקה, וממהר לסייע לכוחות לוחמי האש בכיבויה.  

  המחויבות הנוגעת ללב של SABMiller לבריאות הציבור, השתקפה גם בהשתתפות חברה זו בהתייעצויות בדרג גבוה עם ארגון הבריאות העולמי, על מנת להגביר יוזמות להגברת הבריאות, ולשם כך אף קיבלה SABMiller מענק כספי נכבד ממשלת בריטניה (Matzopoulos וחב' ב-Bulletin of WHO  משנת 2012).

  אך אנו, בפינתנו הצנועה, לא מתרגשים יתר על המידה מהבעת המחויבות של SABMiller לבריאות הציבור.

  המיזוג של חברה זו עם AB InBev מייצג על פי כל קנה מידה סכנה מוחשית לבריאות הגלובאלית, שהרי ככל שתעשיית הבירה מתחזקת, מתגברת גם הדאגה מהתוצאות הצפויות לבריאותם של מאות מיליוני אפריקנים ואסייתים שיתחילו מכאן ואילך לצרוך מותג אלכוהולי שעד כה לא היה מוכר או מקובל אצלם.

  כאן ניתן לשלוח אצבע מאשימה כלפי ה-WHO שנחישותו למלחמה בסכנה הנשקפת מעודף אלכוהול, קטנה באופן מובהק מהאמצעים שארגון זה מעמיד לצורך המלחמה בטבק.

  כדאי להביא כאן מספר נתונים לא מעודדים על הקשר בין צריכת אלכוהול לבין תחלואה סרטן, , מחלות קרדיו-וסקולאריות, פציעות בתאונות דרכים ובתרחישים אחרים, אשפוז בבתי חולים ותמותה.

  נתונים אלה מתפרסמים בנובמבר 2015 ב-Lancet על ידי Smyth וחבורה נכבדה של 24 חוקרים בתחומי בריאות הציבור והאפידמיולוגיה ממרכזים רפואיים בקנדה, אירלנד, שוודיה, דרום-אפריקה, קולומביה, טורקיה, זימבבואה, ארגנטינה, ברזיל, הודו, פולין, סין ובריטניה.  

  חוקרים אלה בחנו נתונים שהגיעו מ-12 מדינות תחת הכותרת של מחקר PURE או Prospective Urban Rural Epidemiological study בו נבחנו 114,970 משתתפי המחקר בני 35-70 שנה, והמעקב אחר משתתפיו נמשך בממוצע 4.3 שנים. 

  תוצאות סקר זה הם כדלקמן: שתייה ממוצעת של אלכוהול כרוכה בהפחתה של התקפי-לב ב-26%, בהגברת התחלואה בסרטן ב-51%, ובהגברת פציעות פיזיות ב-29%. לעומת זאת, שתייה מוגזמת של אלכוהול, הייתה כרוכה בהגברת התמותה באופן כללי ב-31%. 

  כמו כן מוצא סקר זה שהפגיעה הבריאותית מצריכת אלכוהול מוגזמת גדולה באופן משמעותי במדינות עניות או מתפתחות, בהשוואה למדינות מפותחות. כאשר אנו זוכרים את מטרת תעשיית הבירה להגביר את מכירותיה דווקא בפלח השוק של המדינות החלשות באסיה ובאפריקה, נראה שהדבר יגביר תחלואה ותמותה במדינות אלה.    

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  28/11/2015
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  אלכוהול

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן