בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית מחלות אלצהיימר גישות חדשות להמעיט את הדעיכה הקוגניטיבית בגיל המתקדם, חלק ב`
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  גישות חדשות להמעיט את הדעיכה הקוגניטיבית בגיל המתקדם, חלק ב`

  גישות חדשות להמעיט את הדעיכה הקוגניטיבית בגיל המתקדם, חלק ב`
  בריאות חלק ב` - בשנת 2012 פרסמה קבוצת חוקרים בראשותו של David Bennett המנהל באוניברסיטת שיקאגו את מכון Rush לחקר אלצהיימר, שני מחקרים מאוד מפורטים על גורמי הסיכון ועוד נתונים אפידמיולוגים מאלפים שבבסיס מחלת אלצהיימר.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

  לקריאת חלק א' לחץ כאן

  נתון מבטיח נוסף מדגיש את החשיבות של הסטאטוס הקרדיו-וסקולארי בשמירה על תפקוד המוח לאורך החיים.

  בריאות קרדיו-וסקולארית ירודה, נכרכה בדעיכה קוגניטיבית  במספר מחקרים רחבי היקף כולל כמובן מחקר Framingham, שתחילתו ב-1948 ובמשך השנים שחלפו ממשיך להוות מקור לא אכזב של נתונים וגורמי סיכון לבריאות הלב וכלי הדם בשלושה דורות של נבדקים: סבים, בנים ונכדים. שמירה על בריאות טובה של הלב חשובה לא משום שהיא עשויה למנוע מחלת אלצהיימר, אלא כיוון שהיא מגינה על המוח מהנזק הנגרם משבץ מוחי או מהתקף-לב. המלצתו של Bennett היא שבני משפחה צעירים של אלה שאובחנו עם מחלת אלצהיימר, צריכים להקפיד במיוחד על לחץ-דם תקין, רמת כולסטרול, משקל גוף ופעילות גופנית סדירה כאמצעים להגן על המוח.  

   חלבון נוסף, VEGF או vascular endothelial growth factor, המעודד התפתחות המוח וצמיחתם של כלי-דם, עשוי גם כן לשחק תפקיד בהגנה שמקנה הלב למוח.

  Timothy Hohman נוירולוג מאוניברסיטת Vanderbilt וקבוצתו, בחנו את רמות החלבון VEGF בדם, את היכולת הקוגניטיבית וכן את נתוני הדמיה של MRI ב-300 מטופלים שכללו מבוגרים עם פגיעה קוגניטיבית מתונה, או עם מחלת אלצהיימר מאובחנת, וכן באלה במצב קוגניטיבי תקין. מחקרם העדכני התפרסם בשנת 2015 ב-JAMA Neurology.

  מחקר זה גייס משתתפים בגילים שבין 55-90 שנה, כאשר 90 מתוכם היו בעלי קוגניציה נורמאלית לחלוטין, ל-130 מתוכם היו הפרעות קוגניטיביות מתונות ואילו ל-59 מתוכם הייתה מחלת אלצהיימר מאובחנת. המחקר החל באוקטובר 2004 והמעקב אחר משתתפיו נמצא עדיין בעיצומו. במחקר זה נמדדה בנוזל השדרה הרמה של 3 מדדים: VEGF, חלבון tau ו-β-amyloid 42, כאשר הופעת שני המדדים האחרונים מזוהה עם מחלת אלצהיימר.

  מטרת המחקר הייתה לראות האם קיים מתאם בין רמתVEGF  לממצאים של הזדקנות המוח כמו נפח ההיפוקמפוס, זיכרון אפיזודי, ומה שידוע כ-executive function שהוא מושג גג הכולל בתוכו יכולת התנהלות, זיכרון, כושר הסקת מסקנות או הנמקה (reasoning), גמישות בתפקוד, יכולת פתרון בעיות ויכולת תכנון ובצוע.

  מסקנות המחקר היו ש-VEGF ברמות גבוהות בנוזל השדרה אכן היו מזוהות עם "הזדקנות בריאה" של המוח. מסקנה זו הייתה נכונה במיוחד באלה עם נוכחות של מדדים נוספים (חלבון tau ו-(β-amyloid 42 המשמשים סמנים מוקדמים של מחלת אלצהיימר.

  כיצד בדיוק מגןVEGF  על המוח לא ברור, אך Hohman משער שהרקמה הווסקולארית שמסביב לפלאקים של עמילואיד כנראה מתפוררת, מה שמרעיב את הנוירונים המקיפים אזור זה מקבלת החמצן לה הם נזקקים, ונגרם נמק של רקמה זו. רמות מוגברות שלVEGF  עשויות להגן כנגד אירועי נזק אלה, על ידי עידוד של יצירת כלי-דם חדשים. פעילות גופנית ידועה ביכולתה לעודד יצירת VEGF, מה שצריך אנשים לעודד למשטר חיים פעיל יותר. 

  שיטות ההגנה הטבעיות של המוח:

  לצורות הגנה אחרות ייתכן שיש מקורות קדומים. מחקרים אחדים מראים שייתכן שגמישות ויכולת התאוששות קוגניטיבית התפתחו במרוצת השנים ממנגנונים של חסינות טבעית (innate immunity) באופן שסיפק הגנה למוח מפני הדבקות על ידי פתוגנים ונזקים אחרים משך אלפי שנים.

  לדוגמה, ואריאנט של הגן המקודד לקולטן CD33 המופיע על פני תאים של חסינות טבעית כגון מונוציטים, נכרך עם הפתולוגיה של מחלת אלצהיימר והדעיכה הקוגניטיבית באדם. ואריאנט זה מגביר את מספר קולטני CD33 על פני מונוציטים בבני אדם צעירים וכן באלה בגיל המתקדם, ולאחרונה התברר הקשר בין מוּגבּרוּת זו של CD33 לפתולוגיה המוכרת במוחות של חולי אלצהיימר, שנתעכב עליה בקצרה בדברים הבאים, כדי לרענן את זיכרונם של קוראינו. 

  מחלת אלצהיימר היא מחלה נוירו-ניוונית מורכבת המושפעת ממספר גורמים, כאשר התופעה הבולטת ביותר במוחותיהם של הלוקים במחלה זו היא היצירה של רבדים (plaques) חוץ-תאיים במוח המכילים את הפפטיד amyloid-β (להלן ) בתוך הפּרֶנכימׇה של המוח (Hardy ו-Selkoe ב-Science משנת 2002).

  ראיות מצטברות מעידות על כך שהפגם במחלת אלצהיימר קשור לפגיעה בפינוי והרחקת ממוחותיהם של הלוקים במחלה, ולא בהכרח עליה בייצור של עמילואיד מזיק זה, כמשתמע ממאמר קלאסי של Bateman ואנשיו, שהופיע ב-Science משנת 2010.

  אך פריצת דרך של ממש ביכולת שלנו לכרוך שינוי או פגם במולקולה מסוימת עם התפתחותה של מחלה מסוימת כגון מחלת אלצהיימר, התאפשרה רק בסביבות שנת 2003 עם השלמת מיפוי הגֶנום האנושי.

  עד אז המחשבה שניתן לצוד במכלול הגנטי העצום של האדם, את אותן נקודות של שוֹנוּת גנטית בין שני פרטים שאחד מהם צפוי ללקות באלצהיימר והשני יסיים חייו בצלילות מלאה, נראתה הזויה.

  אך כאשר פרויקט הגֶנום האנושי הושלם, וכל 22 אלף הגנים שלנו נחשפו אחד לאחד, היה ברור שמהפכה של ממש בהבנת הקשר בין גנים ומחלות עומדת בפתח. כאן נולד המושג GWAS או genome-wide association study, העוסק בבחינת השוֹנוּת (variation) הגנטית על פני הגנום, שנועדה לזהות כיצד נכרכות מחלות או נטייה למחלה עם הנתונים הצרובים בגנום.

  הגישה הבסיסית היא לגייס שתי קבוצות של אנשים: אלה הלוקים במחלה מסוימת, וכנגדם אנשים בריאים. המחקר המכוון לבניית מאגר נתונים של כלל השונות הגנטית בין בני האדם, מתמקד באופן מיוחד בשוני הנובע מהבדלים בנוקליאוטידים בודדים של DNA, מה שידוע כ-SNP  או "פולימורפיזם של נוקליאוטיד בודד" או single nucleotide polymorphism.

  בגנום האנושי השלם יש כ-3 מיליארד נוקליאוטידים, ובממוצע בני האדם נבדלים אחד מרעהו באחד מכול 300 עד 1,000 נוקליאוטידים בגנום. לכן ההערכה היא שבגנום המלא שלנו יש בין שלושה לעשרה מיליוני SNPs.

  לאחר שלומדים את הפרופיל הגנטי של כל משתתף במחקר, מזינים את הסמנים כגון ה-SNPs למחשבי-על, ומשתמשים בכל המאגר הגנטי העצום הנכלל כיום במושג ביואינפורמטיקה, לבחון את השוֹנוּת הגנטית (SNP) בין משתתפי המחקר, החולים והבריאים.

  אם מוצאים שהשונות הגנטית גדולה יותר בקרב אלה עם מחלה מסוימת, כאשר שונות זאת לא מופיעה באנשים בריאים, מייחסים אותה לאותה מחלה.

  ואמנם הסנונית הראשונה שבישרה על סמן חלבוני חדש הקשור למחלת אלצהיימר הופיעה בשנת 2008 ב-American Journal of Human Genetics פרי מחקרם של Bertram וחב' שמצאו ש-CD33 קשור באופן מובהק עם מחלת אלצהיימר של הגיל המתקדם באוכלוסייה הלבנה.

  שלוש שנים לאחר מכן הופיעו ב-Nature Genetics שני מאמרים ברצף של Naj (ועוד למעלה מ-100 חוקרים שהשתתפו במחקר זה) ושל Hollingworth  (ועוד למעלה מ-150 חוקרים עמיתים), כאשר שתי קבוצות מחקר אלו הגיעו באופן בלתי תלוי לאותה מסקנה שפגם ב-CD33 קשור למחלת אלצהיימר.

  חיזוק חשוב למסקנה זו הגיע ממחקרם של Chung וחב' משנת 2012 ב-Alzheimer Disease Associated Disorders  שאישש מסקנה זו לגבי אוכלוסייה קוריאנית, וכן ממחקרם של Yuan וחב' משנת 2012 ב-Neurological Science לגבי סינים משבטי Han בצפון המדינה, כמו גם ממחקרם של Logue וחב' ב-JAMA משנת 2013, שמצאו שנתון זה נכון גם לגבי אפרו-אמריקנים.

  CD33 הוא סוג של קולטן טרנס-ממברנאלי שהוא בן משפחת חלבונים דמויי-אימונוגלובולינים הקושרים את הסוכר הידוע כחומצה סיאלית, ואשר תפקידם ביצירת קשרים בינתאיים וכן במניעת התפקוד התקין של תאי מערכת החיסון (Crocker וחב'  ב-Nature Reviews in Immunology משנת 2007).

  במוח, CD33 מתבטא בעיקר בתאי מיקרוגליה (microglia) שהם סוג של תאי גליה שאינם מתפתחים מתאי הגזע של המוח אלא מהמונוציטים של מערכת החיסון.

  במהלך ההתפתחות העוברית מונוציטים שמגיעים למוח הופכים לתאי מיקרוגליה, בעוד שמונוציטים שמגיעים לאזורי גוף אחרים הופכים למקרופאגים.

  תאי מיקרוגליה, מהווים את קו ההגנה הראשון בהגנה על המוח מפני פגיעות. הם קטנים יותר מתאי גליה רגילים, ומהווים כ-20% מתאי גליה במוח, ו-11% מכלל תאי המוח.

  ניתן למצוא תאי מיקרוגליה בכל חלקי המוח בהיותם במגע הדוק עם סינפסות ועם הנוירונים.  המורפולוגיה של תאי מיקרוגליה היא אמבּואידית: תפקידם מסתכם בסילוק שיירי תאי עצב מתים.

  במוח הבוגר המורפולוגיה של תאי מיקרוגלייה מתאפיינת בגוף תא קטן עם הרבה שלוחות מסועפות, המתפתלות בתנועה מתמדת על מנת לחוש את סביבתן.

  כאשר נוצר נזק למוח מתקבצות שלוחות מיקרוגליה תוך זמן קצר מאוד, על מנת לבודד את האזור הפגוע מהסביבה.

  כאמור, במוח CD33 מבוטא בעיקר על פני תאי מיקרוגליה, ומתרבות לאחרונה הראיות לכך ש-CD33 גם פוגע ביכולתם שלך תאי מיקרוגליה לפנות מהמוח את הנוצר ומצטבר בחולי אלצהיימר (Griciiuc וחב' ב-Neuron משנת 2013, וכן Bradshaw וחב' ב-Nature Neurosciences משנת 2013, כמו גם Malpass ב-Nature Reviews in Neurology משנת 2013).

  מעניין לציין ש-CD33 הוא חלבון ממברנאלי שהיה במוקד ההתעניינות המחקרית דווקא בתחום הפעילות החיסונית הכללית של גופנו אך רק החל משנת 2008 החל העניין בו להתמקד בהקשר של מחלת אלצהיימר.

  זהו כאמור אנטיגן טרנס-ממברנאלי שמשקלו המולקולארי 67,000 דלטון. חלקו החוץ-תאי של CD33 המשתרבב מחוץ לממברנה של תאי המיקרוגליה מסתיים בקצהו במקטע אימונוגלובוליני  (V-set) שאחראי ליכולת הקישור של חומצה סיאלית, שלב מאוד חיוני בזיקה של ה-amyloid plaque ל-CD33 באופן המונע את בליעת המרכיב העמילואידי הזה ממוחותיהם של חולי אלצהיימר כפי שמתואר בתרשים למטה:

  המבנה של CD33 והקשר שלו לפתולוגיה של במחלת אלצהיימר: בחלק a של התרשים מופיע הקולטן CD33 כשהוא מקובע בממברנה של תא מיקרוגליה.

  יש לציין בעיקר בקצה העליון (החוץ תאי) את מבנה הקצה בצבע וורוד בעל יכולת הקישור של חומצה סיאלית. בחלק b של התרשים מתואר התהליך הפתולוגי של אלצהיימר בו החלבון APP או Amyloid precursor protein , עובר ביקוע פרוטאוליטי ב-2 שלבים על ידי האנזימים β-secretase ולאחריו γ-secretase ליצירת β-amyloid או , שהוא המרכיב העיקרי של ה-amyloid plaques במוחות חולי אלצהיימר.

  ה- מתגבב עם גליקופרוטאינים וגליקוליפידים המכילים בקצה השרשרת הסוכרית שלהם חומצה סיאלית, המופיעה בתרשים כמשולש וורוד, מה שיוצר זיקה בין הרובד העמילואידי לבין CD33.

  תרחיש זה מסביר מדוע התבטאות-יתר של CD33 על פני תאי מיקרוגליה במוחותיהם של חולי אלצהיימר עלולה לסייע לפתולוגיה של מחלה זו: ככל שיהיו יותר מבנים של שייקשרו ל-CD33 המופיע בעודף גדול על פני תאי המיקרוגליה, כך יפחת מספרם של מבני שיעברו הפנמה וייקלטו על ידי תאי מיקרוגליה אלה בתהליך פגוציטי של החדרת מבנים אלה ופירוקם בתוך תאים אלה.

  נמשיך ונדון בהיבטים הפתולוגיים החדשים של מחלת אלצהיימר במאמר ההמשך.

   בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  02/01/2016
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  דעיכה הקוגניטיבית

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן