בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית מחלות מחלות כללי מדוע מחירי התרופות לטיפול בסרטן כה גבוהים ומה ניתן לעשות כדי להפחיתם? חלק ב`
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  מדוע מחירי התרופות לטיפול בסרטן כה גבוהים ומה ניתן לעשות כדי להפחיתם? חלק ב`

  מדוע מחירי התרופות לטיפול בסרטן כה גבוהים ומה ניתן לעשות כדי להפחיתם? חלק ב`
  בריאות חלק ב` - בשנים האחרונות אנו משופעים במגוון גדול של תרופות חדשות לטיפול בסוגי סרטן שונים. מדובר במאות תכשירים שהם פירות מחקר ופיתוח של חברות פרמצבטיות בעולם כולו, וחלקם אף הוכיחו עצמם בהארכת תוחלת החיים של חולים בסרטן.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה,  פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

  לקריאת חלק א' לחץ כאן

  חברות התרופות מצדיקות לעתים קרובות את העלויות הגבוהות-באופן-לא-סביר של תרופות הדור החדש נגד סרטן בהשקעה העצומה הכרוכה בפיתוח תרופות אלה, ואת דרך החתחתים והניסויים הקדם-קליניים המייגעים ש-FDA כופה עליהן עד לקבלת האישור לשיווקן.
  יש אף נוקבים בסכומים של 500 מיליון עד מיליארד דולר כהשקעה בפיתוח תרופה חדשה נגד סרטן. יחד עם זאת צריך להזכיר שרוב סוגי הסרטן אינם בהכרח נמנים על המחלות היתומות (
  orphan diseases), ובכל רגע נתון מתייסרים בהם עשרות מיליוני אנשים ברחבי העולם.
  משמעות הדבר, שרבות מתרופות אלה, ברגע שהוכיחו עצמן קלינית, "מחזירות" לחברות הפארמה את מחיר ההשקעה בהן, ומאזניהם הכספיים של חברות אלו, מעידים על כך.  

  הבה נאמין שנתונים אלה יחלחלו לתודעה של בעלי ומנהלי ה-Big Pharma.
  בעולם הקפיטליסטי שלנו ההצלחה הכלכלית היא קנה מידה לכשרונם של האחרונים, ולמידת האמון שבעלי המניות נותנים בהם. אך מה שלא הייתי דורש מהעומדים בראש חברות סיגריות שעושים רווחים על חשבון בריאות המעשנים, אני בהחלט דורש מהעומדים בראש תעשיית התרופות האמונים על שמירת החיים.

  הוויכוח העכשווי על עלותן של תרופות נגד סרטן, שהוא תכוף וקולני יותר ממה שהיה מקובל בעבר, זכה לתנופה כתוצאה מפרסומם של 2 מאמרים מרשימים ומהדהדים שהתפרסמו על ידי רופאים ומומחים בתחומי הסרטן, שהתייחסו לעלותם הבלתי-סבירה של תרופות אנטי-סרטניות.
  המאמר הראשון מבין השניים היה מאמר מערכת (
  Editorial) של אונקולוגים מהמרכז הסרטן רב המוניטין בניו-יורק, Memorial Sloan Kettering, מאמר שהשווה את מחיריהן של 2 תרופות אנטי-סרטניות ידועות: bevacizumab תוצרת חברת Genentech הידועה בשם המותג   Avastin, ו-aflibercept תוצרת חברת Sanofi-Aventis עם שם המותג Zaltrap. מאמר זה המליץ להשתמש בתרופה Avastin כיוון שהיא הייתה יעילה באותה מידה כמו aflibercept אך זולה יותר מבין השתיים (Bach וחב' ב-NY Times מ-15 באוקטובר 2015).

  בתחתית המאמר השני, אף הוא מאמר מערכת שהופיע בכתב העת Blood בשנת 2013, מופיעים שמותיהם של 120 מומחים בתחום של CML או chronic myeloid leukemia, כאשר כולם מביעים את דאגתם בדבר העלות הגבוהה של תרופות הסרטן החדשות, ומגמת עליית המחירים המתמשכת של התרופות הוותיקות יותר.
  בעוד שהעלות השנתית של טיפול בתרופה אנטי-סרטנית זינק מ-5,000-10,000 דולר לפני שנת 2000 עד ל-100,000 דולר בשנת 2012 (על פי
  Light ו-Kantarjian ב-Cancer משנת 2013), , פחתה ההכנסה למשפחה בתקופה זו בממוצע ב-8%. 

  האם מחירי תרופות נגד סרטן צריכות להיקבע על פי "כוחות השוק" או על עיקרון של "מחיר הוגן".

  המגמה של מחירים בלתי ניתנים להשגה של תרופות אנטי-סרטניות, מעלים את הסתירה המתמשכת בין "מחיר הוגן" לבין "מה שהשוק מוכן לקבל" שהועלתה במלוא העוצמה דווקא על ידי אונקולוגים בעלי שם ב-2 מאמרים מאוד מצוטטים: האחד של Hagop Kantarjian מנהל המחלקה לטיפול בלויקמיה במרכז הרפואי MD Anderson ביוסטון ב-Journal of Clinical Oncology משנת 2011, והאחר של Siddiqui ו-Pajkumar ב-Mayo Clinic Proceedings משנת 2012. 

  אך אולי אחד המאמרים ה"חזקים" ביותר בסוגיה הזו, הוא פרי עטו של אחד הכלכלנים הבכירים כיום, Paul Krugman, פרופסור באוניברסיטת ניו-יורק, ומי שזכה בשנת 2008 בפרס נובל לכלכלה על מחקריו בתחום "כוחות השוק". Krugman במאמר מערכת ב-NY Times, שהופיע ב-18 באוקטובר 2014, מתייחס לסיפור של מסעי הצלב של ימי הביניים לכיבוש הארץ הקדושה, שההתייחסות אליהם הייתה כאל "Deus vult" או God wills it, ובתרגום חופשי "זהו רצון האל"!

  כיום, "השוק החופשי" שהוא "האלוהים המודרני" על פי Krugman, יציע על בסיס כוחותיו, את הפתרון הכלכלי הטוב ביותר שניתן לכנותו "Mercatus vult" או "זהו רצון השוק". אך בהשאלה, כשאנו יודעים בדיעבד את התוצאות של אותם מסעי צלב
  בהיבט של חיים שאבדו וערים שהושמדו, אנו שואלים את עצמנו האם "רצון השוק" הוא אמנם "רצונם של חולי הסרטן"?
  תעשיית מוצרי הבריאות בארה"ב מכוונת ומונהגת בפירוש על ידי עשיית רווחים כספיים, בניגוד למצב באירופה ובמדינות מתקדמות אחרות, ובהתאם  הוצאות הבריאות בארה"ב מהוות 18% מהתוצר הגולמי המקומי (
  GDP), בהשוואה ל-5-9% במדינות מתועשות אחרות. 

  בכלכלת שוק חופשי נרכשים מצרכים מתוך ברירה (שעונים, מכוניות, פרטי לבוש או אכילה במסעדות), כאשר מגוון המחירים של פריטים אלה גדול יותר שהרי המבחר גדול, הבחירה חופשית ואין מגבלות של מונופול.
  אך למרבה הצער, בחירה רחבה זו אינה קיימת כשמדובר במצרכי בריאות, במצבים של מחלה, סבל ומוות. בתרחישים אלה, בניגוד לדוקטרינה של  
  mercatus vult, צריכה לשלוט הדוקטרינה של "מחיר הוגן" שהיא יותר אנושית ומוסרית:
  מחיר התרופות צריך לבטא רווחים סבירים ליצרני התרופות שיהיו סבירים לחולה הזקוק להם.

  המחויבות המוסרית והחברתית של החברות הפרמצבטיות בקביעת מחירי תרופות לסרטן:
  George Merck
  , הנשיא לשעבר של חברת התרופות "MercK & Co. " והבן של מייסדי חברה זו בארה"ב, התבטא פעם: "רפואה היא בשביל האנשים הזקוקים לה, ואינה מיועדת לעשיית רווחים"!
  יש לייחס אולי אמירה כל כך לא אמריקנית זו לעובדה שחברת התרופות
  Merck נוסדה בגרמניה בשנת 1668 (!!), ושורשיה האירופיים היו טבועים בהלך מחשבתו של George Merck. גם הכלכלן Rashi Fein הפרופסור לכלכלת בריאות בבית הספר לרפואה Harvard, המכונה "אבי ה-Medicare", התבטא פעם: "אנו נעלבים כאנשים הגונים, מעצם המחשבה שיש אנשים הסובלים ייסורים מיותרים ממחלות שניתן לטפל בהן".

  שתי אמירות "מוּסריות" אלו משקפות היסטורית את המטרה והחזון של חברות התרופות, שמטרתן צריכה להיות מוקדשת לפיתוח תרופות לסייע לנזקקים להן, עם "רווחים סבירים והחזרי הוצאות" שעמדו בשנות ה-70 על כ-10% ממחירי התרופות דאז.
  המגמה השוררת כיום במחירים המופרזים של תרופות אנטי-סרטניות, מבטאת סטייה מהרעיונות הנשגבים של
  Merck ו-Fein בדבר המחויבות החברתית של חברות התרופות, לטובת המוטו של רווחים מקסימאליים לחברת התרופות, בלי קשר לתוצאות הרפואיות שעלולות לפגוע בצרכן התרופות שאינו מסוגל לרכשן. 
  כיצד ניתן לנחם קשיש אמריקני עם הכנסה שנתית ממוצעת של 23,500 דולר, הנאלץ להקריב את כל הסכום הזה, ואף למעלה מכך, לרכישת תרופה לטיפול במחלת הסרטן התוקפת אותו בגילו המתקדם פי 3-4 יותר מאשר היא תפקוד אנשים צעירים יותר?  ואם מדובר על מוסריות ומחויבות, האם אונקולוגים הרואים יום-יום את סבלם ומצוקתם של חולי סרטן, אמנם משמיעים באופן נחרץ ורועם את דעתם על מחירי התרופות, כפי שהיה מצופה מהם על פי עקרונות שבועת היפוקראטס?  

  האם מוצדקים הנימוקים המסבירים מדוע מחירי תרופות הסרטן כה גבוהים ?
  חברות התרופות ויחצניהן מנסים לנמק את מחירי התרופות הגבוהים תוך שהם משתמשים ב-4 טיעונים:
  א) עלויות גבוהות במחקר ובפיתוח התרופות;
  ב) יתרונות טיפוליים וריפויים למשתמש בתרופות אלה;
  ג) כוחות השוק הם שמווסתים ומצדיקים בסופו של דבר את מחירי התרופות;
  ד) פיקוח והפחתת מחיר התרופות יפגעו בחדשנות וביוזמה לפיתוח תרופות מתקדמות עוד יותר.
  נראה שבניתוח פרטני אף לא אחד מארבעת ה"הצדקות" האחרונות למחירי התרופות, משכנע:

  ראשית, הערכה אובייקטיבית של עלויות המחקר ופיתוח התרופות מראה שלמעשה הוצאות אלו מהוות רק כ-10 מהעלויות המוצהרות המגיעות עד למיליארד דולר (Light ו-Warburton ב-Biosocieties משנת 2014, ו-Huff ב-Natural News Website משנת 2011).
  אפילו
  Andrew Witty, ה-CEO של ענקית התרופות GlaxoSmithKlein הצהיר בשנת 2013 שהעלות לפיתוח תרופה המצוטטת כ-"מיליארד דולר", היא אחד המיתוסים של תעשיית התרופות (Hirschler ב-Reuters website).

  שנית, ניתוח של "עלות-יתרון רפואי" מגלה שאין כל מתאם בין מחיר התרופה והיתרונות הרפואיים להם זוכה המטופל, כאשר דברים נמדדים על פי קריטריונים אובייקטיביים כמשך הישרדות ואיכות חיים (Hilner ו-Smith ב-Journal of Clinical Oncology משנת 2009). 

  תרופה אחת יכולה להאריך חיים בשנים ותרופה אחרת שמחירה דומה, תאריך את החיים בימים ספורים בלבד.

  שלישית, בשוק עם מספר שחקנים קטן (חברות התרופות) נוצר מטבע הדברים מצב של אוליגופול שהוא מצב מעט "רך" יותר ממונופול. דהיינו מספר קטן של ענקי תרופות מעלות במקביל את מחירי התרופות, באופן המייצר מתח מחירים גבוה.
  מצב זה של "אוליגופוליה" נותח בפרוטרוט על ידי 2 מומחי כלכלה בעלי-שם,
  Joseph Stiglitz חתן פרס נובל לכלכלה משנת 2001 בספרו שהתפרסם בשנת 2012 תחת הכותרת "The price of inequality" או המחיר של אי שוויון (חברתי), ו-Scherer משנת 2013 ב-Harvard Kennedy School website. הדגש הוא על העובדה, שבמקרים רבים חולי סרטן צריכים להיות מטופלים על ידי תרופות אחדות ברצף כיוון שסוגי סרטן רבים אינם ניתנים לריפוי בטיפול יחידני עם תרופה אחת, מה גם שכל תרופה מפסיקה להשפיע אחרי פרק זמן מסוים.

  רביעית, החדשנות והיוזמה או מה שמכנים innovation, בתחום פיתוח תרופות אנטי-סרטניות, אינן קשורות כלל למחירים שניתן להשיג עם תרופות אלה או לרווחי החברות. מדובר במוחות יצירתיים של רופאים, מדענים וחוקרים המונחים על ידי ההיבטים החברתיים והאנושיים של משימה "קדושה" לסייע לחולים בסבלם.
  רווחים גדולים במיוחד ממכירות של תרופות הידועות כ-
  Blockbusters מתועלים כמשכורות עתק ובונוסים ל-CEOs ולשכבה דקה של צמרת חברות התרופות, ואינם מוזרמים בהכרח להשקעה בחקר הסרטן. במאמר מערכת מטלטל שהתפרסם ב-Forbes, כתב Peter Bach הרופא ואיש המוסר הרפואי מ-Sloan-Kettering, שמחירים גבוהים של תרופות עלולים למעשה לדכא ולחנוק את היצירתיות של המפתחים אותן.  

  כדאי להביא את סיפורה של Sovaldi, התרופה החדשה להפאטיטיס C שפותחה על ידי חברת Pharmasset Inc.
  מתוך הערכה שעלות תרופה זו למהלך מלא של טיפולים הוא 34,000 דולר. זה היה מחיר היצירתיות בפיתוח תרופה זו. בהמשך הגיעה חברת
  Gilead Sciences, ורכשה את חברת Pharmasset בהנחה שהם יוכלו לקצור את פירות ההצלחה הטיפולית ב-Sovaldi, ללא כל קשר למשמעות התייקרות התרופה לצורכים אותה. 
  כיום, בסוף שנת 2015, דורשת חברת
  Gilead עבור סדרת טיפולים של 3-6 חודשים ב-Sovaldi, סכום של 80,000 עד 160,000 דולר.
  לנוכח סכומי עתק אלה, נציין שהעלות האמיתית לייצור תרופה זו עבור סדרת טיפולים היא 138 דולר בלבד! אגב, מחוץ לגבולות ארה"ב (מצרים, הודו, ספרד) עלות סדרת טיפולים זו ב-
  Sovaldi עומדת על 900 דולר בלבד.

  נמשיך ונדון במחירי תרופות הסרטן המופרזים במאמר ההמשך.

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  05/03/2016
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  תרופות לטיפול בסרטן

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן