בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית מחלות מחלות כללי כיצד מפרשים תוצאה של המוגלובין-A1C במקרה פרטני: שיקולים בהבנת מדד חשוב זה בסוכרת, חלק א`
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  כיצד מפרשים תוצאה של המוגלובין-A1C במקרה פרטני: שיקולים בהבנת מדד חשוב זה בסוכרת, חלק א`

  כיצד מפרשים תוצאה של המוגלובין-A1C במקרה פרטני: שיקולים בהבנת מדד חשוב זה בסוכרת, חלק א`
  בריאות המוגלובין מסוכרר (להלן A1C), היא צורת המוגלובין הנמדדת בנסיוב בעיקר לזהות את רמת הסוכר גלוקוזה בפלזמה לאורך תקופת זמן ממושכת של כ-2-3 חודשים. A1C נוצר על ידי גליקציה לא-אנזימטית של המוגלובין הנחשף לגלוקוזה.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית


  פרופ' בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

  מדדי מעבדה במקרים של מאושפזים, אך לא פחות מכך במקרים של בדיקות שגרה אלקטיביות, משיגים את המטרה רק כאשר ההתייחסות והבחינה שלהם, היא מעמיקה, מושכלת ולוקחת בחשבון גורמים שונים שיכולים להשפיע על מדדים אלה. וכך גם פני הדברים כשמדובר בבדיקה המודרנית יחסית של המוגלובין-מסוכרר או glycated hemoglobin הידועה בציבור כ-המוגלובין A1C.

  המוגלובין מסוכרר (להלן A1C), היא צורת המוגלובין הנמדדת בנסיוב בעיקר לזהות את רמת הסוכר גלוקוזה בפלזמה לאורך תקופת זמן ממושכת של כ-2-3 חודשים. A1C נוצר על ידי גליקציה לא-אנזימטית של המוגלובין הנחשף לגלוקוזה.
  ריכוזים תקינים של סוכר זה בדם, מייצרים כמות תקינה של
  A1C, אך כאשר ריכוזי גלוקוזה בפלזמה עולים, כן גם עולה אחוז ההמוגלובין המסוכרר ביחס לסך ההמוגלובין. מדידת אחוז זה של A1C משמשת מדד לרמת גלוקוזה ממוצעת בדם בתקופה של כשלושה חודשים טרם ביצוע הבדיקה.

  ההיסטוריה של הבדיקה:
  המוגלובין
  A1C הופרד לראשונה מצורות אחרות של המוגלובין על ידי Huisman ו-Meyering בשנת 1958. הצורה של A1C אופיינה לראשונה כגליקופרוטאין על ידי Bookchin ו- Gallop ב-1968, ושנה לאחר מכן תיארו Rahbar וחב' את העלייה באחוז של A1C בחולי סוכרת. . אך רק בשנת 1975 פִענח Bunn את המנגנון המוביל ליצירת A1C ובשנת 1976 כבר הוצע להשתמש ב-A1C לניטור דרגת הפיקוח על המטבוליזם של גלוקוזה בחולי סוכרת, על ידי Anthony Cerami ו-Ronald Koenig וחב', באוניברסיטת רוקפלר.

  עיקרון הגליקציה:
  סכרור (
  glycation) של חלבונים הוא תהליך שכיח, ובמקרה של המוגלובין מתרחשת ריאקציה לא-אנזימטית בין גלוקוזה לבין הקצה ה-N טרמינאלי של שרשרת β של המוגלובין..כאשר רמות גלוקוזה בדם גבוהות, נקשרות מולקולות הסוכר להמוגלובין התוך-תאי, באופן שאחוז החלבון המסוכרר גבוה מהאחוז המקובל ברמות סוכר תקינות. באופן טבעי לאחר ארוחה עתירת פחמימות, רמת הגליקציה של המוגולבין גדֵלה.

  כאשר מולקולת החלבון המוגלובין עוברת גליקציה, הסוכר נותר קשור אליה באופן בלתי הפיך. הצטברות של מולקולות מסוכררות של המוגלובין בתוך כדוריות הדם האדומות, משקפת את רמתו הממוצעת של הסוכר בפלזמה, לה נחשפת כדורית הדם האדומה במהלך מחזור חייה שאורכו הממוצע כ-120 יום.
  לכן מדידת
  A1C מאששת את יעילות הטיפול וההקפדה של חולי סוכרת על רמת גלוקוזה בדמם, על ידי ניטור רמת גלוקוזה לתקופות ממושכות יותר, בהשוואה לרמות הסוכר הנמדדות באופן ישיר פעמים אחדות מדי יום.

  יש גרסאות שונות באשר לפרק הזמן האמיתי שרמת הסוכר הממוצעת לאורכו מיוצגת על ידי תוצאת מדידה של A1C.
  הנחה רווחת היא שרמת
  A1C פרופורציונית לרמת הסוכר הממוצעת בדם לאורך תקופה של 4 שבועות עד 3 חודשים. חוקרים אחדים קובעים שרמת A1C משקפת למעשה רק את רמת גלוקוזה בדם ב-2-4 השבועות האחרונים טרם ביצוע הבדיקה.
  הנחה זו מבוססת גם על נתונים מהעשייה הטיפולית המראים שרמת
  A1C השתפרה באופן משמעותי כבר לאחר 20 יום מרגע שהחל טיפול תרופתי אינטנסיבי להפחתת רמת גלוקוזה בחולי סוכרת.

  שינויים גדולים ברמות גלוקוזה בפלזמה בחודש האחרון לפני מדידת A1C יבואו לביטוי באחוז הנמדד של A1C, אם כי מדד זה לא יבטא שינויים זמניים בולטים ברמות הסוכר. למרות שתוצאת A1C מייצגת שינויים ארוכי טווח ברמת גלוקוזה, יש לרמות סוכר זה ב-30 הימים האחרונים טרם הבדיקה, השפעה ניכרת יותר על תוצאת A1C, מאשר רמות הסוכר בטווחי זמן קודמים יותר, דהיינו 2-3 חודשים לפני הבדיקה.
  מומלץ שחולי סוכרת יבצעו את הבדיקה אחת ל-3 חודשים, כדי לקבוע אם רמות גלוקוזה בדם אכן השיגו את יעד רמת הסוכר המומלץ. לאלה מהם עם רמה מאוזנת של סוכר, מומלץ לבצע את הבדיקה לפחות פעמיים מדי שנה. אחד היתרונות של מדידת
  A1C על פני מדידת רמת גלוקוזה בדם, הוא בכך שאין צורך שהבדיקה תתבצע בצום, ולכן דם יכול להילקח בכל שעה משך היום.

   טבלת המרה של ערכי המוגלובין A1C לערכי רמות גלוקוזה בנסיוב

  מקור: איגוד הסוכרת האמריקני (ADA), ב- Diabetes care משנת 2100.

  eAG (estimated average glucose) (mg/dL)

   

  HbA1c (%)

  97 (76–120)

   

  5

  126 (100–152)

   

  6

  154 (123–185)

   

  7

  183 (147–217)

   

  8

  212 (170–249)

   

  9

  240 (193–282)

   

  10

  269 (217–314)

   

  11

  298 (240–347)

   

  12

  326 (260–380)

   

  13

  355 (290–410)

   

  14

  384 (310–440)

   

  15

  413 (330–480)

   

  16

  441 (460–510)

   

  17

  470 (380–540)

   

  18

  499 (410-570)

   

  19

  פענוח תוצאות הבדיקה:
  ברוב המעבדות התחום הנורמאלי של
  A1C הוא 4.5-5.9%, אם כי יש מעבדות המציבות את תחום הנורמה בין 4.0-5.6%.
  על פי המעבדות הנוקטות בגישה היותר שמרנית, רמת
  A1C שמתחת 5.7% נחשבת תקינה, ולאילו רמת A1C בתחום שבין 5.7-6.4% מזהירה מפני סיכון מוגבר של סוכרת, ולפיהן רמת A1C שמעל ל 6.5% כבר מעידה על סוכרת.
  בעבר בדיקת
  A1C לא הומלצה לאבחון של קדם-סוכרת ושל סוכרת type 2, בגלל ערכות המדידה המסחריות הרבות שהציפו את השוק, והפיקו תוצאות עם שוֹנוּת רחבה. אך מאמצע שנות ה-90 חל שיפור ניכר בדיוק של ערכות אלה.

  בחולי סוכרת עם הקפדה לקויה על רמות הסוכר, רמת A1C יכולה להגיע לרמה שמעל 8.0%, כאשר בחולי סוכרת עם הקפדה טובה על רמת הסוכר, ניתן לשמור את A1C מתחת ל-7%. ה-ADA ממליץ כעת לחולי סוכרת על שמירת A1C מתחת ל-7.0%, בה בשעה שאיגודים רפואיים אחרים כמו ה- American Association of Clinical Endocrinologists וה-International Diabetes Federation ממליצים על יעד שמתחת ל-6.5%. מחקרים מראים שירידה של 1% ברמת A1C, מפחיתה ב-10% את הסיכון לסיבוכים מיקרו-וסקולאריים.

  סקירה של הניסויים הקליניים רחבי ההיקף הידועים כ-UKPDS, ,ACCORD ADVANCE ו-VADT, הביאה להערכה שהסיכונים להתרחשות הסיבוכים העיקריים של סוכרת כגון רטינופתיה, נוירופתיה היקפית, נפרופתיה ומחלה מאקרו-וסקולארית, פוחתים ב-3% עם כל ירידה של 0.16% ב-A1C. יחד עם זאת, מחקרים עדכניים מצביעים על כך שבמקרים מסוימים של חולי סוכרת, ירידה מאולצת לערכי A1C שמתחת ל-7.0%, יתרונותיהה המצופים קטנים יחסית, והניסיון האינטנסיבי להישאר בתחום A1C שמתחת ל-7.0%, עלול לגרום לשיעור מוגבר של תרחישי היפוגליקמיה.

  תוצאות מדידת רמת A1C יכולות להשתנות בתלות בשיטה האנליטית, בגיל הנבדק, ובשוֹנוּת הביולוגית בין נבדקים. שני נבדקים עם אותה רמה ממוצעת של גלוקוזה בדמם, יכולים לתת תוצאות A1C השונות זו מזו ב- 3 אחוזי A1C, כאשר התוצאות עלולות להיות מושפעות במצבי איבוד דם מסיבות שונות, כמו לאחר פעולה כירורגית, כתוצאה מעירויי דם, כתוצאה מאנמיה, או כתוצאה מהרס מוגבר של אריתרוציטים לדוגמה במקרים של חסר האנזים G6PD. גם מחלות כבד או כליה כרוניות, רמה גבוהה של כולסטרול, צריכה של ויטמינים C ו-E במינון גבוה, או טיפול באריתרופויטין ישפיעו על תוצאת A1C.

  משמעות בדיקת A1C בתקופת הריון: :
  בדיקת
  A1C יכולה להתבצע בביקור הראשון אצל רופא עם תחילת ההיריון, כדי להיווכח האם האישה ההרה עם גורמי סיכון ידועים, לא סבלה מסוכרת בלתי מאובחנת טרם התחלת ההיריון. לאחר מכן, מומלצות הבדיקות הסטנדרטיות לרמת גלוקוזה לאבחון קדם-סוכרת או סוכרת type 2, כגון מדידת סוכר בצום  והעמסת סוכר לאבחון סוכרת הריון. לאחר הלידה, , נשים בהם אובחנה סוכרת הריון אמורות להיבדק לאפשרות של סוכרת עיקשת, ולצורך כך יש לבצע בדיקות של רמת סוכר בצום משך 12 שבועות לאחר הלידה, ולא בדיקות לרמת A1C. זאת כיוון שבדיקת A1C עלולה להיות בלתי אמינה לאבחון סוכרת או לניטור שלה במצבים כמו הריון.

  מגבלות לבדיקת A1C:
  כאשר תוצאת בדיקת
  A1C אינה תואמת באופן בולט את תוצאת מדידת רמת גלוקוזה בדם בצום, יש להניח שקיימת השפעה של גורמים ערפילניים שונים. מדידת רמת A1C אינה ראויה במקרים בהם יש שינוי משמעותי בדיאטה או בטיפול התרופתי של חולי סוכרת במהלך 6 השבועות קודם לבדיקה.
  בנוסף, נבדקים שעברו לאחרונה אירוע בו היה איבוד דם ניכר, אלה עם אנמיה המוליטית, או עם וריאנט גנטי של המוגלובין (המוגלובינופתיה) דוגמת אנמיה חרמשית (
  sickle cell disease), תלסמיה או אחרת, או אלה שתרמו דם במהלך השבועות האחרונים או קבלו עירוי דם, אינם מתאימים למדידת A1C.

  במקרים של אנמיה המוליטית על רקע אוטו-אימוני, יש קושי בביצוע בדיקת A1C, אם כי ניתן להתגבר על הבעיה על ידי מתן פרדניסולון. במקרים אלה ניתן לבצע את בדיקת פרוקטוזאמין (fructosamine) המשקפת למעשה את הגליקציה של החלבון אלבומין על ידי גלוקוזה, אלא שבדיקת פרוטוזאמין משקפת רק את הממוצע של רמות גלוקוזה בדם לקופה של 2-3 שבועות קודם הבדיקה, כיוון שתקופת מחצית החיים של אלבומין בדם היא רק 19 יום.
  מעניין לציין שדווקא באלה הסובלים מאנמיה על רקע של רמת ברזל נמוכה, תתקבל תוצאה מוגברת-כזובה של
  A1C, כפי שמראה מחקרם של Ford וחב' שהתפרסם בשנת 2011 ב J. Diabetes.

  נמשיך ונדון במאמר ההמשך בנושא של אמינות ומשמעות הבדיקה של המוגלובין-A1C.

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע. 

   


  19/03/2016
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  המוגלובין-A1C

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן