בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית סרטן סרטן הקיבה סרטן הקיבה: תובנות חדשות על ההתנהלות עם סוג סרטן זה, חלק ג`.
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  סרטן הקיבה: תובנות חדשות על ההתנהלות עם סוג סרטן זה, חלק ג`.

  בריאות חלק ג` - חלק ב` - סרטן הקיבה מדורג במקום הרביעי מבין סוגי סרטן שונים מבחינת שכיחותו, ובמקום השני בין סוגי סרטן שונים מבחינת התמותה לה הוא גורם ברחבי העולם.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

  לקריאת חלק ב' לחץ כאן      לקריאת חלק א' לחץ כאן

  מספר ניסויים קליניים אקראיים בחנו את הסוגיה של הגישה הניתוחית הידועה כ-HIPEC או ניתוח המלווה בכימותרפיה וטיפול היפר-תרמי של הפריטונאום למניעה של קרצינומה פריטונאלית שמקורה בסרטן הקיבה.
  סקירה סיסטמתית ומטה-אנליזה של 20 ניסויים קליניים אקראיים שכללו במקובץ 2,145 מטופלים, הגיעה למסקנה שהגישה של
  HIPEC שיפרה את ההישרדות עד 3 שנים, אך לא עד 5 שנים Coccolini וחב' ב-European Journal of Surgical Oncology משנת 2014).

  במהלך העשור האחרון הגישה הלפרוסקופית החודרנית המלעורית זכתה לקבלת פנים אוהדת בכירורגיה האונקולוגית. גישה זו מתאימה בעיקר במקרים של סרטן קיבה  בשלביו המוקדמים.
  מטה-אנליזה של מחקרים בהשתתפות 3,411 מטופלים הראתה שבהשוואה לניתוחים "פתוחים" תקופת ההישרדות לטווח זמן ממושך נמצאה דומה, עם פחות איבוד דם במהלך הפרוצדורה, פחות סיבוכים שלאחר הניתוח, צריכה פחותה של חומרי הרדמה, ושהייה קצרה יותר בבית החולים (
  Zeng וחב' ב-Annals of Surgery משנת 2002). מטה-אנליזה נוספת של נתונים מ-1,819 מטופלים ב-10 מחקרים ברמה גבוהה הראתה תוצאות דומות מבחינת הישרדות-חופשית-ממחלה בין גישה לפרוסקופית לבין ניתוחים פתוחים (Choi וחב' ב-Journal of Surgical Oncology משנת 2013).

  ההתנהלות במחלה מתקדמת מקומית:
  טיפולים כימותרפיים אחרי ולפני טיפולים כירורגיים (הידועים כטיפולים adjuvant ו-(neoadjuvant, מקובלים בדרך כלל לשפר את משך ההישרדות במטופלים שעברו כריתה נרחבת או מלאה של הקיבה, ומדובר על תוספת של 10-15% עם הנהגת טיפולים כימותרפיים אלה, אם כי אין קונצנזוס גלובאלי בכל הנוגע לאסטרטגיה האופטימלית של טיפולים אלה.
  לדוגמה, באירופה נהוג להתחיל בכימותרפיה בד בבד עם הפרוצדורה הכירורגית, ואילו בארה"ב ובאסיה טיפולים כימו- ורדיותרפיים מקובלים לאחר ההתאוששות מהניתוח. טיפולים כימותרפיים אלה מומלצים באופן כללי עבור מטופלים עם גידולים בדרוג
  T3 ו-T4 או בגידולים עם מעורבות של בלוטות הלימפה.

  שני מחקרים אירופיים הצביעו על תוצאות משופרות עם כימותרפיה סב-ניתוחית (perioperative), הכוללת כימותרפיה פלואורו-פירימידינית אן מבוססת-פלטינום. בניסוי MAGIC שפרסמו Cunningham וחב' ב-New England Journal of Medicine משנת 2006, טיפול של 3 מחזורים עם epirubicin, cisplatin ו-fluorouracil לפני ואחרי הניתוח הושווה עם ניתוח בלבד במטופלים עם סרטן קיבה בשלבים II ו-III שעברו ניתוח כריתה.
  באלה בקבוצת המטופלים בכימותרפיה ההישרדות למשך 5 שנים הייתה מנת חלקם של 36% מהמקרים, לעומת  23% מאלה בקבוצת המנותחים בלבד ללא כימותרפיה. מחקר בצרפת של טיפולים סב-ניתוחיים ב-
  fluorouracil ו-cisplatin הגיעו לתוצאות דומות (Ychou וחב' ב-Journal of Clinical Oncology משנת 2011). כתוצאה מנתוני מספר ניסויים, יש נטייה לטפל ב-capecitabine במקום fluorouracil.

  באופן כללי, ההוספה של רדיו-תרפיה לכימותרפיה לא האריכה משמעותית את משך ההישרדות הנקי ממחלה או את משך ההישרדות בכללותו, אם כי במטופלים עם בלוטות לימפה נגועות משך ההישרדות הנקייה ממחלה היה מעט ארוך יותר באלה שטופלו באופן משולב על ידי כימותרפיה ורדיותרפיה, מאשר באלו שטופלו על ידי כימותרפיה בלבד (הישרדות של נקייה ממחלה של 3 שנים ב-77.5% מהמטופלים באופן משולב לעומת 72.3% במטופלים רק על ידי כימותרפיה).

  בימים אלה מתנהלים באירופה שני ניסויים קליניים גדולים, ARTIST-II ו-CRITICS, המשווים את הטיפול המשולב כימו- ורדיותרפיה לעומת כימותרפיה בלבד באלה עם סרטן הקיבה.

  ניסויים קליניים באסיה, הראו באופן מסורתי תוצאות קליניות טובות יותר כאשר המטופלים מקבלים כימותרפיה לאחר פרוצדורות כירורגיות בהשוואה לממצאים המתקבלים בארצות המערב בסיטואציות דומות.
  ניסוי
  ACTS-GC שנערך ביפן, הראה שטיפול פומי עם תכשיר הנגזרת של פלואורו-פירימידין הידוע כ-S1 לאחר ניתוח כריתה D2 היה בעל יתרון בהארכת משך ההישרדות (Sasako וחב' ב-Journal of Clinical Oncology משנת 2011). הניסוי CLASSIC שנערך בדרום-קוריאה, הראה שיפור בסך תקופת ההישרדות, כמו גם במשך ההישרדות הנקייה ממחלה, כאשר לאחר הניתוח טופלו החולים במשולב על ידי capecitabine ו-oxaliplatin (על פי Bang וחב' ב-Lancet משנת 2012).
  יתרה מכך, למרות שרוב הניסויים האקראיים לא הראו יתרון משמעותי בסך תקופת ההישרדות לאחר טיפול כימותרפי לאחר ניתוחי כריתה של גידולים בקיבה, מטה-אנליזה נרחבת אישרה שקיים יתרון של 6% של טיפולים בתכשירים המבוססים על
  fluorouracil אלה בהישרדות המוחלטת, בהשוואה לאלה שלא טופלו כימותרפית (Paoletti וחב' ב-JAMA משנת 2010). 

  טיפול משולב כימו-רדיותרפי מתבצע לעתים קרובות לפני הפרוצדורה הכירורגית, בעיקר במטופלים עם גידולים הצומת קיבה-ושט.
  לטיפול כימו-רדיותרפי לפני הניתוח יש יתרונות מובְנים שכן קל יותר למקם את הגידול, מה שמצריך כמות קרינה נמוכה יותר וממילא לנזק טוקסי מועט יותר לרקמות המקיפות הבריאות. יתרה מכך, טיפול כימו-רדיותרפי שלפני הניתוח מקטין את ממדי הגידול מה שמגביר את הסיכוי לפרוצדורת כריתה הידועה כ-
  R0, דהיינו כריתה שעשויה להביא לריפוי או לרמיסיה מלאה. בתיאוריה, המצע של הגידול הסרטני עשיר יותר בכלי-דם לפני הניתוח, מה שמגביר את החשיפה לתרופה הכימותרפית ואת הרגישות לרדיו-תרפיה.

  ההתנהלות במקרים של מחלה גרורתית:
  התחזית במקרים של סרטן קיבה גרורתי בלתי מעודדת עד מאוד, עם חציון זמן הישרדות שנע בין 4 חודשים כאשר הטיפול הוא בעיקרו תומך, לבין 12 חודשים כאשר הטיפול כולל כימותרפיה משולבת (Wagner וחב' ב-Cochrane Database Systemi Review משנת 2010).
  המחקרים הראו גם שטיפול כימותרפי סיסטמי שיפר את איכות החיים של המטופלים, לצד הארכת משך ההישרדות. מספר תכשירים ציטו-טוקסיים פעילים כנגד סרטן קיבה: תכשירים ממשפחת הפלואורו-פירימידינים דוגמת
  fluorouracil, capecitabine ו-S-1, תכשירים ממשפחת הפלטינום דוגמת cisplatin ו-oxaliplatin, תכשירים ממשפחת הטקסֵנים דוגמת paclitaxel ו-docetaxel, האנתרציקלין epirubicin ו-irinotecan שהוא מעכב האנזים topoisomerase.

  כאשר משתמשים בתכשירים אלה לבדם הם מניבים תגובות צנועות, כאשר את התגובה הגדולה ביותר של 20-40% ניתן להשיג עם הפלואורו-פירימידינים (ממה שניתן ללמוד מניסויים מוקדמים יחסית (Hong וחב' ב-Annals in Oncology משנת 2004), תגובה של 20% בטיפול עם taxanes (על פי Mavroudis וחב' ב-American Journal of Clinical Oncology משנת 2000, ו-Soulkes וחב' ב-British Journal of Cancer משנת 1994), ותגובה של 20% בטיפול עם irinotecan (על פי Kohne וחב' ב-British Journal of Cancer משנת 2003).
  רק במספר קטן של ניסויים אקראיים נעשתה השוואה בין יעילותן של התרופות האחרונות בטיפול יחידני (בעיקר
  fluorouracil), לבין טיפול משולב של מספר תכשירים. שוב ראויה לציון העובדה שבניסויים קליניים מבודדים לא נמצאו הבדלים, או שנמצאו הבדלים קטנים מאוד במשך ההישרדות בהשוואה בין טיפולים יחידניים או משולבים (Koizumi וחב' ב-Lancet Oncology משנת 2008, ו-Ohtsu וחב' ב-Journal of Clinical Oncology משנת 2003).
  אך לעומת זאת מטה-אנליזה של
  Cochrane הצביעה דווקא על יתרון במשך ההישרדות של טיפול משולב במספר תכשירים על פני טיפול בתכשיר יחידני (8.3 לעומת 6.7 חודשים).

  נביא כאן מספר ניסויים מכוננים שזכו לפרסום והשפיעו על קו הפעולה הטיפולית בכימותרפיה משולבת במקרים של סרטן קיבה גרורתי.
  בשנות ה-80 המוקדמות הקוקטייל הטיפולי המשולב הסטנדרטי כלל
  fluorouracil, doxorubicin ו-mitomycin (על פי MacDonald וחב' ב-Annals in Internal Medicine משנת 1980). בניסוי האחרון בו השתתפו 62 מטופלים גרם הטיפול המשולש הזה לתגובה של 42% ולהארכת משך ההישרדות ב-5.5 חודשים.

  בשנת 1991 פרסמו Wils וחב' ב-Journal of Clinical Oncology את תוצאות ניסוי phase III בו נמצאה הישרדות משופרת בטיפול משולב שכלל fluorouracil, doxorubicin ו-methotrexate בהשוואה לטיפול משולב שכלל fluorouracil, doxorubicin ו-mitomycin (בו נקבעו 10.5 חודשי הישרדות לעומת 7.3 חודשים). הקוקטייל fluorouracil , doxorubicin  ו-methrotrexate הפך להיות קוקטייל reference, עד שהתפרסם בשנת 1997 מחקרם של Webb וחב' ב-Journal of Clinical Oncology, בו הושווה הטיפול המשולשepirubicin ,cisplatin  ו-fluorouracil לקוקטטיל המוביל הקודם,fluorouracil doxorubicin ו-methrotrexate
  בניסוי זה 111 חולים טופלו בקוקטייל "החדש" לעומת 108 שטופלו בטיפול המשולש המוביל הקודם: התגובה בטיפול החדש הייתה של 42% לעומת 21% עם הקוקטייל הקודם, ומשך ההישרדות הממוצע היה 9.9 חודשים לעומת 5.7, בהשוואת הקוקטייל החדש לעומת הוותיק יותר.

  התכשיר epirubicin עדיין נכלל בקוקטיילים טיפוליים במספר מדינות, למרות שהכללתו עדיין שנויה במחלוקת בהקשר של יעילותו כפי שמשתמע גם מניסוי GASTRIC של Oba וחב' שהתפרסם בשנת 2013 ב-Eurpean Journal of Cancer.
  בשנת 2006 התפרסם ב-
  Journal of Clinical Oncology מאמרם של Van Cutsem וחב' ובו נתוני מחקרם בו הושוותה השפעת הטיפול ב-cisplatin ו-fluorouracil עם זו של docetaxel, cisplatin ו-fluorouracil ומסקנתם הייתה שהטיפול המשולש היה עדיף על הטיפול הכפול (משך הישרדות של 9.6 חודשים לעומת 8.2 חודשים). ואמנם מספר צירופים המינונים שונים של docetaxel, cisplatin ו-fluorouracil הוצעו לטיפולים בסרטני ריאה גרורתיים או למקרים של הישנות המחלה (Van Custen וחב' ב-Annals in Oncology משנת 2015).

  נמשיך ונדון בסרטן הקיבה במאמר ההמשך.

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  18/12/2016
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  סרטן קיבה

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן