בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית מחלות קרוהן קרוהן - האם נזכה לראות תרופה יעילה לריפוי מחלת קרוהן עד שנת 2032?
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  קרוהן - האם נזכה לראות תרופה יעילה לריפוי מחלת קרוהן עד שנת 2032?

  קרוהן - האם נזכה לראות תרופה יעילה לריפוי מחלת קרוהן עד שנת 2032?
  בריאות קרוהן - מדי שנה מספר הולך וגדל של צעירים מצטרפים למעגל המתייסרים, ביותר מדינות. וכך כאבי בטן, שלשולים, איבוד משקל עד כדי רזון, עייפות כרונית, כמו גם נזק למעי ההולך ומתגבר.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

  כמו מחלות רבות "חדשות" אחרות שהתגלו או לפחות הוגדרו ככאלה בעשרות השנים האחרונות, גם מחלת Crohn כנראה הייתה ידועה כבר לפני מאות שנים.
  התיאור "הבלתי מדעי" הראשון שלה הולך אחורה עד שנת 850 לספירה, כאשר אלפרד "הגדול" מלך אנגליה סבל ממחלה מסתורית שגרמה לו כאבים ואי-נוחות בבני מעיו לאחר ארוחות דשנות, כמו גם לפיסטולות באזור החלחולת.
  באותה עת יוחסה מחלתו של המלך האנגלי "לתשוקתו לאכילה מרובה", אך בדיעבד נראה שמדובר היה בתסמיני מחלת קרוהן, , מה גם שנכדו המלך
  Eadger סבל אף הוא מתסמינים דומים. 
  תיאור רפואי יותר מדויק של מחלה זו שתאם מצב של
  regional ileitis (או דלקת אזורית של האילאום) ניתן על ידי האנטום והפתולוג האיטלקי Morgagni מהעיר Padova, כבר בשנת 1761.
  בשנת 1813 תיארו שני הפתולוגים האנגלים
  Coombe ו-Saunders מקרה של מחלת מעי שהתאפיינה בהיצרות והתעבות של דופן המעי הדק, והפתולוג הגרמני הגדול Virschow תאר בשנת 1853 כ-inflammatory fibrous colon tumour, מה שמוכיח שגם גדול הפתולוגים של המאה שעברה עלול היה לשגות מעט בתיאור המחלה.

  התיאור המדויק  של מחלת Crohn כפי שהיא מוכרת לנו היום, התפרסם בשנת 1913 ב- British Medical Journal על ידי Dalziel שתיאר 13 מקרים עם דלקת מעי כרונית המתאפיינת במשברים (relapses) ובהפוגות. אך המאמר הקלאסי שהגדיר את המחלה באופן המוחלט ביותר הוא זה שהתפרסם בשנת 1932 ב-JAMA על ידי CrohnGinzburg ו-Oppenheimer, שלושת הרופאים היהודים מ-Mount Sinai בניו-יורק.
  כמעט מאה שנה מאז המאמר האחרון של
  Crohn וחבריו, נעשו מאמצים רבים למצוא מזור למפגע מעי זה שתוקף כבר בגיל הנערוּת, אך אין בשורה של ממש.
  מדי שנה מספר הולך וגדל של צעירים מצטרפים למעגל המתייסרים, ביותר מדינות. וכך כאבי בטן, שלשולים, איבוד משקל עד כדי רזון, עייפות כרונית, כמו גם נזק למעי ההולך ומתגבר הם מנת חלקם של המאובחנים עם קרוהן (
  Hendy ו-Hart ב-European Medical Journal משנת 2013).

  בעוד שהמטרה העיקרית של תרפיה במחלה זו היא להשיג הפוגות (remissions) ממושכות יותר בין המשברים, הגישה האנדוסקופית למעקב וזיהוי נגעי מעי הולכת ותופסת חלק נכבד יותר בהתנהלות עם קרוהן (Peyrin-Biroulet וחב' ב-American Journal of Gastroenterology משנת 2015).
  תרומה ניכרת לטיפול ב-
  Crohn's נובעת מפיתוח נוגדנים חד-שבטיים כנגד הציטוקין המעודד דלקת Tumor necrosis factor-α, כגון infliximabadalimumab ו-cetolizumab pagol, כאשר בטיפולים משלבים נוגדנים אלה עם thiopurine ו-methotrexate
  אך התברר שלא כל המטופלים הגיבו היטב לנוגדנים התוקפים
  TNF-α, ואלה שכן מגיבים במהלך טיפול ממושך יהפכו ל"לא מגיבים" תוך פיתוח עמידות לתכשירים אלה. רק 10% מבין חולי קרוהן ישיגו הפוגה קלינית ממושכת, ואילו 50% מהלוקים במחלה יידרשו לעבור ניתוח המהלך 10 שנים מאבחונה (Peyrin-Biroulet וחב' ב-American Journal of Gastroenterology משנת 2010). לפיכך, הצורך לטיפולים חדשניים עם מנגנוני פעולה חלופיים שהם בטיחותיים ונסבלים הוא צו השעה. 

  וממש בימים אלה אנו מתבשרים על תרופה חדשה המייצגת גישה חדשה, וננסה לעמוד כאן על טיבה.
  לשם כך כדאי לדון בקצרה על המושג
  Janus kinase, המרמז לאל הרומי Janus המתואר כאל בעל שני פנים, אחת מביטה אחורה לעבר והשנייה קדימה לעתיד. בתיאורים מוקדמים נראה יאנוס כאשר אחד מפרצופיו מזוקן והשני מגולח למשעי, מה שככל הנראה ייצג את השמש והירח, או את הנעורים והזקנה, ובכל מקרה הפך סמל לדו-פרצופיות. השימוש הביולוגי של המושג יאנוס מתייחס לפעילויותיו הרבות והמגוונות שלעתים אחת סותרת את האחרת.

  ואכן, אנזימי טירוזין קינאזה בציטופלזמה שההתייחסות אליהם כאל חלבוני יאנוס, הם מרכיבים חיוניים של מסלולים רבי-צורות דרכם מתבצעים איתותים המפקחים על הישרדות תאים, שגשוגם, התמיינותם אך גם מותם המתוכנת בתהליך הידוע כ-apoptosis.
  יש ראיות לכך שקינאזות יאנוס הם אנזימים מזרחנים ציטופלזמטיים תוך-תאיים, המסייעים בהעברת איתותים המתווכים על ידי ציטוקינים לצורך שפעול של קולטנים על פני הממברנה, על ידי זרחון של מולקולות המסייעות לאיתותים תאיים ושפעול של איתותים אלה או מה שידוע כ-
  STATs או Signal Transducers and Activators of Transcription (על פי Schwartz וחב' ב-Rheumatology משנת 2016).

  עד כה זוהו 4 תת-סוגים של JAK, והם: JAK3 ,JAK2, JAK1 ו-TYK2. עיכוב של מסלול JAK-STAT ועל ידי כך עיכוב של האיתות על ידי ציטוקינים נראית חלופה תרפויטית מבטיחה במקרים של מחלות דלקתיות (Menet וחב' ב-Journal of Medical Chemistry משנת 2014).
  לכן לדוגמה הנוגדן החד-שבטי
  tofacitinib המעכב את JAK1 ואת JAK3, ובמידה פחותה יותר גם את JAK2, אושר לשימוש במקרים מתונים-עד-חמורים של rheumatoid arthritis (על פי Lundquist וחב' ב-World Journal of Orthopedics משנת 2014). נוגדן חד-שבטי זה נראה גם יעיל במצבים אחרים של מחלת מעי דלקתית כמו קוליטיס כיבית (Panes וחב' ב-BMC Gastroenterology משנת 2015). לעומת זאת, tofacitinib לא הראה כל שוני מטיפול בפלצבו מבחינת ההפוגות שהושגו במחלת קרוהן בשני ניסויי phase II (על פי Sandborn וחב' ב-Hepatology & Gastroenterology משנת 2014), מה שעורר בתחילה חשש שעיכוב JAK אינה חלופה תרפויטית במקרים מחלת קרוהן.

  אלא שהתברר עד מהרה שכישלון tofacitinib בטיפול במחלת קרוהן נובע מכך שנוגדן זה אינו סלקטיבי דיו והוא מעכב כשלושה סוגי JAK מה שהופך אותו ל-pan JAK inhibitor, ולכן הוא עלול לגרום לתופעות לוואי לא רצויות, שמשקלן יהיה גדול יותר מיתרונותיו.
  לכן הרציונל מאחורי הפיתוח של הנוגדן החד-שבטי
  filgotinib ברור, שכן נוגדן זה פועל באופן סלקטיבי רק כנגד JAK1. העברת איתותים של מספר גדול של ציטוקינים המעודדים דלקת תלוי ב-JAK1, ואילו העיכוב של JAK2 עלול להוביל לאנמיה, ולתרומבופניה (חסר תרומבוציטים) כתוצאה מהפרעה בייצור אריתרופויאטין ותרומבופויאטין, וכן עיכוב של granulocyte-macrophage colony-stimulating factor.
  לכן יש להעדיף מעכב יותר סלקטיבי של
  JAK1 כחלופה תרפויטית עיקרית. ואמנם, figlotinib מעכב את JAK1 פי-30 יותר מאשר את JAK2 (על פי Van Rompaey וחב' ב-Journal of Immunology משנת 2013), ופי-50 יותר מאשר את JAK3.

  הטיפול ב-figlotinib ניתן אחת ליום במינון של 200 מיליגרם באופן פומי, אך הוא עובר מטבוליזם והופך למטבוליט פעיל: 

  מסתבר שבעוד שתקופת מחצית החיים של figlotinib היא בת 6 שעות בלבד, המטבוליט הפעיל הוא בעל תקופת מחצית חיים של 21-27 שעות (Namour וחב' ב-Clinical Pharmacokinetics משנת 2015).

  הניסוי הקליני הידוע בשם FITZROY הוא ניסוי רב-לאומי שהתנהל בבלגיה, גרמניה, אנגליה, צרפת, צ'כיה, פולין, רומניה, בולגריה, הונגריה ורוסיה, והתפרסם בשנת 2016 ב-Lancet.
  ניסוי
  phase II זה בו השתתפו 52 מרכזים רפואיים היה ניסוי אקראי, כפול-סמיות ומבוקר כנגד פלצבו, ונכללו בו 174 מטופלים בני 18-75 שנה, המאובחנים כחולי קרוהן לפחות 3 חודשים לפני התחלת הניסוי, על ידי קולונוסקופיה ובחינה היסטולוגית, ואישור שמתרחשת בהם דלקת או התכייבות לפחות בסגמנט אחד באזור האילאו-קולוני של המעי, אשר חומרת המחלה אצלם במדרג CDAI או Crohn's Disease Activity Index היא בתחום שבין 220-450 נקודות. 
  משתתפי הניסוי חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות ביחס של 3:1: קבוצה של 130 שטופלו פומית מדי יום עם 200 מיליגרם
  figlotinib, וקבוצה של 44 משתתפים שטופלו עם פלצבו, כל אלה למשך 10 שבועות. נקודת היעד הראשונית של הניסוי הייתה השגת הפוגה במהלך הפעיל של המחלה לאחר 10 שבועות של טיפול, כאשר מדרג ה-CDAI של המחלה לא יעלה על 150 נקודות.

  תוצאות ניסוי זה העלו שבקבוצת נוטלי figlotinib הושגה הפוגה מקץ 10 שבועות של טיפול ב-ב-60 מתוך 130 המטופלים בתכשיר המהווים 47%, בעוד שבקרב המטופלים בפלצבו רק ב-10 מתוך 44 הנכללים בקבוצה זו הושגה הפוגה, דהיינו רק 23%, או כמחצית המגיבים באופן חיובי ל-figlotinib.
  כיוון שלאחר פרק זמן המשיכו בניסוי לפרק זמן של 10 שבועות נוספים, במהלכם מטופלי
  figlonimib או פלצבו המשיכו באותו הטיפול אותו קיבלו ב-10 השבועות הראשונים של הניסוי, ניתן היה לבחון את תופעות הלוואי לאחר פרק זמן של 20 שבועות.
  נמצא שבקבוצת התרופה במינון 200 מיליגרם ליום נרשמו כתום 20 שבועות זיהומים דוגמת זיהומים בדרכי השתן ב-4% מהמטופלים, זיהומי אף ולוע ב-1%, דלקת ריאות ב-1%, קנדידה של הפה ב-4% והרפס זוסטר ב-0%.
  הזיהומים בקבוצת הפלצבו נמצאו ב-9% מהמטופלים שלקו בזיהומים בדרכי השתן ועוד 9% של מטופלים עם
  nasophrigitis.

  שתי חברות פרמצבטיות, Galapagos ו-Gilead, חוברות יחד לניסוי קליני phase III גדול שיכלול 1,320 משתתפים עם מחלת קרוהן פעילה בדרגת חומרה מתונה-עד-חמורה, כולל מטופלים שכבר ניסו טיפולים עם תכשירים דוגמת remicade או entyvio ללא הצלחה.
  ב-10 השבועות הראשונים של הניסוי, יקבלו חלק ממשתתפיו
  figlotinib במינונים יומיים של 100 ו-200 מיליגרם או פלצבו. אותם מטופלים בתרופה שישיגו הפוגה בתסמינים מקץ 10 שבועות, ימשיכו בטיפול לפרק זמן נוסף של 58 שבועות. שתי החברות מקוות לסיים ניסוי זה בשלהי שנת 2019

  התקוות שתולים ב-figlotinib עם מנגנון הפעולה הייחודי שלו בעיכוב JAK1, הן מרובות. ואולי תוכיח עצמה תרופה זו למיליוני הסובלים ממחלת קרוהן, כבר מגיל כה צעיר.
  ואם לחזור לכותרת מאמר זה, המעלה את השאלה האם נזכה לתרופה של ממש למחלת קרוהן עד שנת 2032, יש בתאריך יעד זה תזכורת לכך שמאמרם המכונן של
  Crohn וחב' התפרסם בשנת 1932.
  במחקר הרפואי לדורותיו, אין פועלים תחת אולטימטום כרונולוגי, אך השאלה אם ב-15 השנים המפרידות בינינו לבין שנת 2032 תימצא התרופה למחלה זו, משקפת בהחלט משאלת לב. 

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע. 


  11/02/2017
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  קרוהן

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן