בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית שונות התפקיד של המיקרוביוטה של המעי בתזונה ובבריאות, חלק ב`.
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  התפקיד של המיקרוביוטה של המעי בתזונה ובבריאות, חלק ב`.

  בריאות חלק ב` - מיקרוביוטה - בשנים האחרונות חלה עלייה דרמטית בהתעניינות ובמחקר של המיקרוביוטה והמיקרוביום, וכדאי שנגדיר 2 מושגים אלה לפני שנדון במשמעותם. ה-microbiota מתייחסת לכלל המיקרו-אורגניזמים במעי
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, 
  תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה,  פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

  לקריאת חלק א' לחץ כאן

  מגוון המיקרוביוטה (microbiota diversity) והבריאות:
  מגוון נמוך יותר של מיקרוביוטה חיידקית, נמצא באופן חוזר על עצמו באנשים הסובלים ממחלות דלקתיות במעי (
  Manichanh וחב' ב-Gut משנת 2006), מ-psoriatic arthritis (Scher וחב' בArthritis & Rheumatology משנת 2015), מסוכרת type-1 (de Goffau וחב' ב-Diabetes משנת 2013), מאקזמה אטופית Wang)   וחב' ב-Journal of Allergy & Clinical Immunology משנת 2013), ממחלת צליאק   Schippa) וחב' ב- BMC Microbiologyמשנת 2010), מהשמנת-יתר Tambaugh) וחב' ב-Nature  משנת 2009 ,מסוכרת type 2 (Lambeth  חב' ב Journal of Diabetes & Obesity-משנת 2015), ומקשיחות של כלי-דם Menni) וחב' ב- European Heart Journal משנת 2018), כל זאת בהשוואה לנבדקי ביקורת בריאים.
  מעשנים עם מחלת קרוהן הם בעלי מיקרוביוטיקה בעלת מגוון נמוך יותר
  Opstelten) וחב' ב Inflammatory Bowel Disease משנת 2016). הקשר בין מגוון מיקרוביוטי מופחת לבין תחלואה, מראה שככל שה-ecosystem של חיידקי המעי עשיר יותר, יש עוצמה חזקה יותר כנגד השפעות סביבתיות. לכן, עושר  או מגוון גדול יותר של חיידקי מעי הם בדרך כלל אינדיקטורים של" מעי בריא" (Sommer וחב' ב Gut משנת 2017).
  יחד עם זאת, נתוני המחקר האחרון משנת
  2018 של Zhao וחב' שהתפרסמו ב-,Science מצביעים על כך שהגזמה בצריכת סיבים תזונתיים עלולה באופן זמני להפחית את מגוון המיקרוביוטה, שכן אותם חיידקים המעכלים סיבים אלה מועשרים במעי, מה שגורם לצמצום מספרם של חיידקים אחרים ולהפחתת המגוון הבקטריאלי.

  התפקיד הפונקציונלי של מיקרוביום המעי בבני-אדם, הודגם על ידי "השתלת צואה" בין בני-אדם (DeFilipo וחב' ב-Blood Advances משנת 2018). פרוצדורה זו יעילה במצבים של הידבקות ב-Clostridium difficile  המגלים עמידות לאנטיביוטיקה, ומשתמשים בה היום באופן שגרתי ברחבי העולם (Schneider וחב' ב-Case Reports in Gastroenterology משנת 2018).
  במקרים של תחלואות אחרות של המעי, השתלות צואה עדיין לא מקובלות בשגרה הרפואית, אם כי יש כבר ניסויים ראשוניים בגישה זו (
  Cammarota וחב' ב-Gut משנת 2017). לדוגמה, השתלת צואה מתורמים רזים בריאים למקבלי תרומה זו עם תסמונת מטבולית הביאה לרגישות טובה יותר לאינסולין (Kootte וחב' ב-Cell Metabolism משנת 2017).

  ההשפעה של מזון ותרופות על מיקרוביוטה במעי:
  סוגי מזון מסוימים ומנהגי תזונה יכולים להשפיע על פרופיל החיידקים במעי, שיכולים לחלופין להשפיע על הבריאות. ממתיקים משמשים באופן מקובל כחלופה לסוכר, בהיותם הרבה יותר מתוקים מסוכר, ובעלי מספר קלוריות מינימלי. למרות היותם מקובלים בדרך כלל כ"בטוחים", מספר מחקרים בחיות מראים שממתיקים אלה עלולים להיות בעלי השפעות שליליות על המיקרוביוטה במעי (
  Nettleton וחב' ב-Physiological Behaviour משנת 2016).
  ממתיקים דוגמת
  sucraloseaspartame וסכרין, נמצאו פוגעים באיזון ובמגוון של המיקרוביוטה במעי. חולדות שטופלו ב-sucralose למשך 12 שבועות, הכילו אחוז גבוה יותר של בקטרולידים של קלוסטרידיה ושל חיידקים אירוביים במעיהם, וה-pH של צואתם היה יותר גבוה מאשר ה-pH בצואת חבריהם למחקר שלא טופלו ב-sucralose (Abou-Donia וחב' ב- Journal of Toxicology Environment & Health משנת 2008(. עכברים שהואכלו עם sucralose משך 6 חודשים, היו בעלי ביטוי מוגבר של חיידקי מעי תומכי-דלקת ועם מטבוליטים פגומים בצואה (Bian וחב' ב-Frontiers in Physiology משנת 2017).     

  תוספי מזון כגון תחליבים או emulsifiers מאוד שכיחים בסוגי מזון מעובד, נמצאו אף הם משפיעים על מיקרוביוטה בחיות (Chassaing וחב' ב-Nature משנת 2015). תחליבים הם קולואידים של שני נוזלים שאינם מתערבבים או נמסים זה בזה, למשל מים ושמן. תחליבים מתאפשרים הודות להמצאות חומר מתחלב, המאפשר להם ערבוב ללא היפרדות. מיונז הוא דוגמה לתחליב, שבו מים ושמן מעורבבים בחלמון ביצה, המהווה חומר מתחלב.
  עכברים שהואכלו עם ריכוזים נמוכים יחסית של 2 תחליבים פופולאריים,
  caboxymethylcellulose ו-polysorbate-80, הראו מגוון נמוך יותר של חיידקי מעי, בהשוואה לעכברים שהואכלו במזון נטול-תחליבים. אחוז חיידקי bacteriodales ו-Verrucomicrobia פחת, בעוד שעלה שיעור החיידקים מעודדי הדלקת מסוג Proteobacteria ברירית המעי.

  תחומים אחרים של דאגה, כוללים את תופעות הלוואי של דיאטות פופולאריות  על בריאות המעי. דיאטות אלו כוללות סוגי מזון המיועדים לטבעונים, דיאטות נטולות-גלוטן, דיאטת מזון גולמי (raw food), ודיאטות המיועדות לאלה עם IBS או תסמונת המעי הרגיז הדלות במונו- ובדו-סוכרים, באוליגוסוכרים העוברים תסיסה, וב-polyols.
  דיאטת מזון גולמי כרוכה באכילת מזון בלתי מעובד, צמחי או
  אורגני. לפחות שלושה רבעים מהתזונה אמורה להיות מורכבת ממזון בלתי מבושל, ובחלקה הגדול היא תזונה טבעונית, עם הימנעות מאכילת מוצרים מן החי.
  המוצרים השולטים בדיאטה זו כוללים: שעועית, פירות יבשים, פירות וירקות טריים, מיצי פירות וירקות, דגנים, קטניות, חלב קוקוס
  , אגוזים מזון אורגני או טבעי שלא עובד, מים מינרלים, אצות וזרעים. ניתן לאכול ביצים; דגים; בשר; חלב ומוצרי חלב גולמיים שאינם מפוסטרים. מזונות אלו יש לבשל בשיטה מיוחדת.

  רבים סבורים שטבעונים הם אנשים בריאים יותר מאשר אומניבורים (אוכלי-כל). מחקר בהיקף קטן שבחן 15 טבעונים ו-16 אוכלי-כל, מצא בנסיוב הבדלים מרשימים בהרכב המטבוליטים המיוצרים על ידי חיידקי המעי, אך רק הבדלים מאוד מתונים באוכלוסיות חיידקי המעי (Wu וחב' ב-Gut משנת 2016).
  ניסוי מבוקר של האכלת 10 אנשים אוכלי-כל שהוזנו או בדיאטה עתירת-שומן ודלת סיבים או בדיאטה דלת-שומן ועתירת סיבים למשך 10 ימים, מצא השפעות מאוד מתונות על הרכב מיקרוביום המעי, וללא הבדלים ביצירת חומצות שומן קצרות-שרשרת. יחדיו, נתונים אלה תומכים בתפקיד גדול יותר להרכב הדיאטה המשפיע על ה-
  metabolom הנובע מהחיידקי המעי.

  מחקרים בחיות שהתבצעו in vitro מצביעים על כך שלחם נטול-גלוטן, מפחית את תופעת הדיסביוזה של המיקרוביוטה שמוצאים באנשים רגישים לגלוטן או חולים במחלת צליאק (Mohan וחב' ב-Nutrients משנת 2016, ו-Bevilacqua וחב' ב-PLos One משנת 2016).
  אך רוב האנשים הנמנעים מגלוטן אינם סובלים ממחלת צליאק או מתופעות לוואי באכילת גלוטן, ומחקר עדכני תצפיתי גדול, הראה סיכון מוגבר למחלת לב באלה הנמנעים מגלוטן, כנראה בגלל הצריכה המופחתת של דגנים מלאים (
  Lebwohl וחב' ב-British Medical Journal משנת 2017). מחקר אחד הראה ש-21 אנשים בריאים הכילו פרופילים שונים של מיקרוביוטה במעי, לאחר שהוזנו במשך 4 שבועות בדיאטה נטולת-גלוטן, כאשר רובם הראו אחוז מופחת של מספר חיידקי מעי הידועים כמועילים (Bonder וחב' ב-Genome Medicine משנת 2016).

  דיאטה דלה ב-FODMAP (או במונו- ובדו-סוכרים, באוליגוסוכרים העוברים תסיסה, ו-polyols), נמצאה ב-6 ניסויים אקראיים ומבוקרים מפחיתה תסמינים של מעי רגיז (Halmos ב-Gastroenterology & Hepatology משנת 2017, ו-Gibson באותו כתב-עת מאותה שנה). ממצא זה קשור לאחוז המופחת של חיידקי Bifidobacterium באלה עם מעי רגיז, והתגובה לדיאטה זו יכולה להיות צפויה על ידי בחינת הפרופיל של חיידקים בצואה (Bennet וחב' ב-Gut משנת 2017).
  דיאטות דלות ב-
  FODMAP מובילות לשינויים משמעותיים במיקרוביוטה ובמטבולום, אם כי הרלוונטיות הקלינית של ממצא זה עדיין אינה ברורה (McIntosh וחב' ב-Gut משנת 2017, ו-Staudacher ו-Whelan באותו כתב-עת מאותה שנה). 

  בנוסף לדיאטה, גם תרופות יכולות לשנות באופן ניכר את הרכב המיקרוביוטה במעי. מחקר גדול של אוכלוסייה הולנדית-בלגית, הראה שתרופות כולל משלשלים אוסמוטיים, פרוגסטרון, מעכבי TNF-α ו-rupatadine (תרופת דור שני של אנטי-היסטמין המשמשת לטיפול באלרגיות), הן בעלות השפעה ניכרת על מבנה המיקרוביוטה.
  מחקרים אחרים הראו השפעות ניכרות של מעכבי משאבת פרוטונים (
  PPIs) שפעולתן העיקרית היא הפחתה ארוכת טווח של ייצור החומצה הגסטרית בקיבה, על הרכב חיידקי המעי, מה שעשוי להסביר שיעורים גדולים יותר של זיהומים גסטרואנטראליים בצורכי PPIs (Jackson וחב' ב-Gut משנת 2016).
  כצפוי, תכשירים אנטיביוטיים משפיעים על חיידקי המעי, וכמויות גדולות של אנטיביוטיקה משמשות במדינות רבות למטרות חקלאיות, בעיקר בגידול עופות ובקר (
  Blaser ב-Science משנת 2016).

  מספר מחקרים תצפיתיים כמו גם מחקרים רבים במכרסמים הצביעו על השפעה משמינה של אנטיביוטיקה באדם גם אם נמצאו במזונו רק כמויות זעירות של אנטיביוטיקה. יחד עם זאת, לאנשים יש תגובות שונות לאנטיביוטיקה באופן שלא ניתן להצביע על תוצאות מטבוליות עקביות (Reijnders וחב' ב-Cell Metabolism משנת 2016).
  מחקרים בבעלי-חיים מצאו השפעות מגינות של פיטו-אסטרוגנים מפני סרטן שד, התלויים בנוכחות של חיידקים כגון
  Clostridium saccharogumia, Eggerthella lenta, Blautia product ו-Lactonifactor longoviformis המסוגלים להפוך isoflavones לתרכובות בעלות פעילות ביולוגית (Spanogiannopoulos וחב' ב-Nature Reviews on Microbiology משנת 2010).

  נמשיך ונדון בנושא המיקרוביוטה והמיקרוביום במאמר ההמשך.

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  07/07/2018
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  מיקרוביוטה מקרוביוטיקה

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן