בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית אלרגיה ואסטמה בדיקות לקביעת אלרגיה: שאלות נפוצות ותשובות, חלק א`
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  בדיקות לקביעת אלרגיה: שאלות נפוצות ותשובות, חלק א`

  בדיקות לקביעת אלרגיה: שאלות נפוצות ותשובות, חלק א`
  בריאות יש הערכה ש-10-30% מאוכלוסיית העולם סובלת ממחלה אלרגית כלשהי. הסיבות העיקריות המביאות רופאים לבקש בירור של אפשרות אלרגיה, הם תסמינם חוזרים או עיקשים נשימתיים, פריחה עורית, זיהומים חוזרים, או תגובות לסוגי מזון מסוימים, לסוגי תרופות מסוימים, או לעקיצות חרקים.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

  יש הערכה ש-10-30% מאוכלוסיית העולם סובלת ממחלה אלרגית כלשהי (Pawankar ב-World Allergy Organ J משנת 2014). הסיבות העיקריות המביאות רופאים לבקש בירור של אפשרות אלרגיה, , הם תסמינם חוזרים או עיקשים נשימתיים, פריחה עורית, זיהומים חוזרים, או תגובות לסוגי מזון מסוימים, לסוגי תרופות מסוימים, או לעקיצות חרקים (Eigenmann ב-Allergy משנת 2005).

  מתי יש לשקול בחינת אפשרות של תגובה אלרגית?
  ההתבטאות הקלינית של מחלות אלרגיות, של זיהומים בדרכי הנשימה ושל מצבים אוטו-אימוניים יכולה להיות דומה. כאשר התדירות, משך האירוע של זיהומים של דרכי הנשימה העליונים, עולים על נתוני הנורמה, או כאשר תסמיני אסתמה או דלקת גתות האף (
  rhino-sinusitis) מתמשכים למרות הטיפול, בדיקות להערכה של אפשרות אלרגיה, או לסיבות אנטומיות או אימונולוגיות צריכות להילקח בחשבון (Chow וחב' ב-Clinical Infectious Diseases משנת 2012).
  ההערכה של אפשרות אלרגיה צריכה להתבצע כאשר חיוני לקבוע את הגורם לדרמטיטיס אטופית (אקזמה), ל-
  contact dermatitis, לחרלת (urticaria), לאנגיו-אדמה, או תגובות שליליות לסוגי מזון שונים (Greaves ב-Journal of Allergy & Clinical  Immunology משנת 2000(, ו-Kaplan ב- New England Journal of Medicine משנת 2002).

  תסמינים חוזרים או עיקשים של דרכי הנשימה העליונים:
  מחלות אלרגיות ו-
  rhinosinusitis הם תרחישים שכיחים באוכלוסייה הכללית. סקר לאומי בארה"ב בשנת 2008 הראה ש-13.4% מהמבוגרים סבלו מ-rhinosinusitis בשנה הקודמת (Pleis וחב' ב-Vital Health Statistics משנת 2009).
  מבוגרים סובלים בממוצע משניים או שלושה זיהומים נגיפיים של דרכי הנשימה העליונים מדי שנה, בעוד שילדים סובלים בממוצע מששה אירועים כאלה (
  Revai וחב' ב-Pediatrics משנת 2007, ו-Fokkens וחב' ב-Rhinology Supplements מאותה שנה.
  זיהומים אלה נמשכים בדרך כלל 7-10 ימים, ונוטים להתפוגג תוך שבועיים. כאשר התסמינים נמשכים למשך תקופות ארוכות מאלה שהוזכרו לעיל, יש לבצע הערכה לאפשרות של אלרגיות. יש לשלול קודם אפשרות של חסר-חיסוני (
  immune-defiency), מצב ראשוני כזה יכול להופיע ב-1 מכל 1,200 אנשים (Boyle ו-Buckley ב-Journal of Clinical Immunology משנת 2007), כאשר ההתרחשות חסר-חיסוני נרכש הוא אף גבוה יותר (Moyer ב-Annals of Internal Medicine משנת 2007).

  מצבים דרמטולוגיים:
  התבטאות עורית של מפגעים אלרגיים כוללת דרמטיטיס אטופית (אקזמה),
  contact dermatitis, חרלת (urticaria) ו-angioedema). אלרגיות למזון גורמות ל-30-40% מהאקזמות באנשים צעירים (Sampson וחב' ב-Journal of Allergy & Clinical Immunology משנת 2014).
  דלקת עור ממגע (
  contact dermatitis) נגרמת באופן פתאומי מתגובה אלרגית לחומרים אחדים איתם בא העור במגע, זאת על אף שבעבר אותו נפגע בא במגע עם חומרים אלו באופן קבוע. החומר העיקרי שגורם ל-CONTCT DERMATITIS הוא ניקל. חומרים נוספים ידועים שגורמים לתגובה העורית הם גומי או latex (כפפות גומי וכד'), poison ivy או מגע עם צמח הקיסוס, צבעי שיער ותכשירי קוסמטיקה.
  התגובה השכיחה ביותר במקרה של
  contact dermatitis הינה פגיעה קשה בעור כפות הידיים והאצבעות אשר מתבטאת בחתכים עמוקים של העור (לעיתים מדממים) קילוף של העור באצבעות, יובש קשה וכד'. כמו כן, במקרים מסוימים קיימת גם רגישות בעיניים ובעור הפנים (Zug וחב' ב-Dermatitis משנת 2009).

  דרמטיטיס ממגע היא דוגמה קלאסית של תגובה חיסונית הידועה כ- delayed-T mediated response או בכינויה האחר type 4 delayed  hypersensitivity. הבדיקה נעשית על הצמדה לגב של הנבדק דיסקית (patch) ספוגה בחומר החשוד כאלרגן למשך 48 שעות, ולאחר מכן מודדים את קוטר ה-erythema  הנוצרת באזור הדיסקית.
  ככל שעוצמת ה-
  erythema גדולה יותר כך גם גדל הדיוק של בדיקה זו לגילוי דרמטיטיס ממגע. עמותת ה-contact dermatitis בארה"ב, בדקה 4,454 מטופלים עם דרמטיטיס ממגע בשנים 2005-6. בערך 19% נמצאו אלרגיים לניקל, לפורמאלדהיד, ל-neomycin, ל-bacitracin, ל-quaternium-15 (שהוא מלח אמוניום רביעוני שעושים בו שימוש כחומר פעיל-שטח -surfactant- וכחומר משמר (preservative) בתכשירים קוסמטיים רבים.
  לחומר זה יש גם תכונות אנטי-מיקרוביאליות כיוון שהוא מפריש פורמאלדהיד). במחקר האמור נמצא ש-
  quaternium מהווה הגורם הרביעי במעלה בין גורמים לדרמטיטיס ממגע, והוא מהווה 10.3% מכלל המקרים למפגע עורי זה. חומר אחר שגרם לדרמטיטיס ממגע הוא balsam of Peru, רכיב צמחי ריחני הנמצא בתכשירים קוסמטיים ורפואיים ובמזונות שונים. אנשים האלרגיים אליו עלולים לפתח Systemic Contact Dermatitis. כיום ממעטים להשתמש בחומר זה, אך הוא עדיין ישנו במוצרים שונים.

  תגובות אלרגיות לחומרים נשאפים, למזון, לעקיצות חרקים או לתרופות שונות, יכולות לגרות תגובה של IgE שהיא באופן אופייני מהירה ולכן מכוּנה immediate type hypersensitivity (Fatteh וחב' ב-Allergy Asthma Clinical Immunology משנת 2014, ו-Salo וחב' ב-Journal of Allergy & Clinical Immunology משנת 2014). התגובה של היצירה של IgE כתגובה לאלרגן יכול להימדד או בעור או בנסיוב. בטבלה למטה נפרט את היתרונות והחסרונות של קביעת אלרגיה על ידי מדידת רמת IgE בעזרת נוגדן ספציפי ל-IgE.

    משתנה                בדיקה בעזרת נוגדן ספצפי ל-IgE              בדיקת עור    __________________________________________________________     

  אלרגיה כתוצאה
  מאנטי-היסטמינים                           לא                                        כן٭ 

  אלרגיה מסטרואידים סיסטמיים          לא                                        לא

  דרמטיטיס                                                     אין מגבלה                               סכנה של תוצאה שהיא

                                                                                                                   false-positive

  סכנה של אנאפילקסיס                                     לא קיימת                                         מינימאלית

  פרק הזמן עד קבלת תוצאה                                 מעוכב                                                מיידי  __________________________________________________________

  למדידת נוגדנים ספציפיים מסוג IgE אין כל מגבלות במטופלים עם דרמטיטיס, והיא אינה נחסמת על ידי אנטי-היסטמינים. מדידה זו מועדפת בנבדקים בסיכון אנפילקסיס חמורה. מדידת נוגדני IgE מתבצעת על ידי שימוש בשיטת radioallergosorbent אך באופן שכיח יותר על ידי ELISA, או על ידי chemiluminescent immunoassay.

  חרלת חריפה עלולה להיגרם על ידי חשיפה לאלרגן, על ידי זיהומים ברובם נגיפיים, מחלה אוטו-אימונית או מסיבה פיזיקאלית, אך היא יכולה להיות גם אידיופּטית. חרלת כרונית גם היא לרוב יכולה לנבוע מהגורמים האחרונים. גורמים פוטנציאליים של אנגיו-אדמה ללא חרלת כוללים צריכת מעכב ACE (או angiotensin-converting enzyme), או כתוצאה מחסר מולד או נרכש של חסר ב-C1 inhibitor. אנגיו-אדמה היא תופעה אידיופּטית בערך ב-10% מהמקרים (Zuraw וחב' ב-Asthtma Proceedings משנת 2012).   

  איזה בדיקות זמינות לזיהוי של אלרגנים המגיעים לגוף בשאיפה (inhalants): כדי לזהות אלרגנים נשאפים ניתן להשתמש או בשיטת דיקור העור עם אלרגנים חשודים, או על ידי מדידת רמת נוגדנים ספציפיים מסוג IgE. הבדיקה העורית מועדפת משיקולי עלות-יעילות, והיא מאפשרת סריקה של יותר אלרגנים. כדי לצמצם את האפשרויות בכיסוי מספר גדול של אלרגנים פוטנציאליים, חיוני לקבוע לאיזה מאלרגנים אלה הנבדק נחשף יותר בשגרת יומו. אבקה (Pollen) המתייחסת לגרגרים המיוצרים בתוך שקי האבקה של צמחים עילאיים, היא אלרגן שכיח והיא משתנה באזורים גיאוגרפיים שונים. בטבלה למטה מפורטים סוגי האבקות השכיחות ביותר בארה"ב.

  _____________________________________________________

  אלרגן                                                      אחוז הרגישים לאלרגן ______________________________________________________

     קַרְדִּית האבק, אֲקָרִית                                27.5

    שיפון רב-שנתי (perennial rye)                  26.9

    אמברוסיה נמוכה (short ragweed)             26.2

    תִּיקָן (מקק, German cockroach)               26.1 

    יבלית (Bermuda grass)                           18.1

    חתול (cat)                                                17.0

    קוץ (Russian thistle                                 15.2

    אלון לבן (white oak)                                  13.2

    פתוגן פטרייתי (Altenaria alternata)           12.9

  ____________________________________________________

  (לקוח מ-Salo וחב' ב-Journal of Allergy & Clinical Immunology משנת 2014).

  פרט לאלרגנים נשאפים אלה, יש עוד מספר ניכר של אלרגנים המרחפים באוויר הנשאף כגון אלה שמקורם בעצי-הדר, ובעשרות עצים ושיחים שאנו נתקלים בשכמותם על בסיס יומי. האינטרפרטציה של תוצאות שאיפת אלרגנים אלה תלויה בהיסטוריה הקלינית של הנבדק (Cox וחב' ב-Annals of Allergy & Clinical Immunology משנת 2008).

  נמשיך ונדון בנושאי אלרגיה במאמר ההמשך.

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  08/09/2018
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  בדיקות לקביעת אלרגיה

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן