בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית סרטן סרטן כללי סרטן - תמונת מצב עגומה לגבי התחלואה בסרטן לשנת 2018, חלק א`
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  סרטן - תמונת מצב עגומה לגבי התחלואה בסרטן לשנת 2018, חלק א`

  בריאות שכיחות הסרטן בעולם נמצאת בקו-עלייה, מה שמוסבר בעלייה בתוחלת החיים, אך בעיקר מאורח חיים לא בריא. נכון להיום, אחד מכל חמישה גברים ואחת מכל שש נשים יאובחנו במהלך חייהם עם סרטן.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

  ב-12 בספטמבר 2018, פרסמה הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן (IARC) ממקום מושבה בג'נבה את המסמך GLOBOCAN-2018, המספק הערכה על תחלואה ותמותה מ-36 סוגי סרטן בשנה זו.
  נתוני סוכנות זו מבוססים על רשומות על תחלואת הסרטן שמקורן ב-185 מדינות המסכמות את פירוט סוגי הסרטן שיאובחנו ב-18.1 מיליון איש ואשה ברחבי העולם במהלך שנת 2018, ויביאו למותם של 9.6 מיליוני אדם מהמחלה.

  נתחיל אולי דווקא מהשורה התחתונה של דו"ח זה הקובעת ששכיחות הסרטן בעולם נמצאת בקו-עלייה, מה שמוסבר בעלייה בתוחלת החיים, אך בעיקר מאורח חיים "לא בריא". נכון להיום, אחד מכל חמישה גברים ואחת מכל שש נשים יאובחנו במהלך חייהם עם סרטן, כאשר אחד מכל שמונה גברים ואחת מכל שש נשים ימותו במחלה. ההערכה היא שעד שנת 2030, 30 מיליון אנשים בעולם ימותו מסרטן מדי שנה. 

  שלושה רבעים מכלל הפטירות מסרטן יתרחשו במדינות עם הכנסה נמוכה או ממוצעת, נתון השורר זה שנים ואין בו כדי להפתיע: מדינות עניות שוות ערך לרמת רפואה נמוכה יותר, טיפול תרופתי או אחר דלים יותר, ומעל לכל ההבנה הלקויה של התושבים במדינות אלה בצורך בבדיקות ומעקב תקופתי, והיד שאינה משגת לכיסוי טיפול רפואי כאשר ביטוח רפואי מדינתי אינו בנמצא.
  מהלומה נוספת שמנחית הדו"ח האמור, היא שסרטן לסוגיו, חזר וטיפס למקום הראשון בסולם הסיבות לתמותה טרם-עת, ובכל נישל את המחלות הקרדיו-וסקולריות ממעמדן הלא-נכבד בראש רשימה זו.
  המשימה שהוצגה בראשית העשור הנוכחי להפחית בשליש את התמותה ממחלות "מטבוליות" או כאלו שאינן נגרמות מזיהומים והדבקות בפתוגנים שונים, נראית כיום מתרחקת מיישום. לכן החליטה עצרת האו"ם להקדיש בתאריך 27 בספטמבר העומד לפתחנו, דיון מעמיק כיצד נלחמים במחלות שאינן נגרמות על ידי מיקרואורגניזמים ומרעין בּישין סביבתיים.

  סוגי הסרטן ושכיחותם שונים בין המדינות. למרות שסרטן השד הוא השכיח ביותר בקרב נשים ברוב המדינות, סרטן צוואר הרחם מחזיק בבכורה במדינות התת-סהרה באפריקה ובמדינות דרום מזרח אסיה.
  זו אחת השאלות הפתוחות והמסקרנות ביותר, מדוע דווקא סרטן צוואר הרחם כה דומיננטי במדינות אפריקה התת-משוונית ובדרום מזרח אסיה?  אך זו לא הדוגמה היחידה לסוג סרטן ה"כובש" מדינה מסוימת מסיבות מקומיות: הדבקה כרונית בהפטיטיס
  B והרעלן aflatoxin קובעים משמעותי את התחלואה בסרטן הכבד; מקרה בולט הוא של Malawi באפריקה עם תחלואה ניכרת בסרטן הוושט דווקא, שאין לה כל הסבר מידי.

  תוצאות דו"ח GLOBOCAN הקודם משנת 2012, כבר הראו מגמה מסתמנת של סוגי סרטן הנמצאים בנסיקה במדינות פחות מפותחות, שיוחסו אז לשינויים כלכליים המשפיעים על אורח החיים. לדוגמה, שכיחות מוגברת של סרטן המעי הגס והחלחולת, יוחסה לשינויים בדיאטה. . אך שינויי מגמה אלה בולטים יותר בשנת 2018, והם מושפעים בחוזקה על ידי מגפת הטבק.
  סרטן הריאות  הוא הסרטן השכיח ביותר בעולם כולו, עם 2.1 מיליון אנשים המאובחנים עם סרטן זה בשנת 2018, שיביא למותם של 1.8 מיליון אנשים.  

  השיעורים הגבוהים ביותר של סרטן נמצאו באוסטרליה ובני-זילנד: 571 מקרים בקרב 100,000 גברים, ו-362 מקרים בקרב 100,000 נשים. גם נתון זה יש בו כדי להפתיע שהרי מדובר בשתי מדינות שיכולות להיחשב "מערביות" באיכות החיים הגבוהה בהן, וברמת הרפואה הגבוהה.
  עוד שאלה פתוחה ומרתקת. ככלל, יש לפרש את שיעורי התמותה בעולם במידה רבה של זהירות, שכן נתוני
  IACR מתבססים כאמור על נתונים ורשומות שמספקות המדינות השונות, ומתברר שרק 15% מאוכלוסיית העולם מכוסה על ידי נתוני תחלואה ודיווח נתונים אלה ברמה גבוהה. וכך ביבשת אסיה, בה מתגוררים כ-60% מכל האנשים בעולם, יבשת בה נמנו כ-50% מכלל המקרים המאובחנים עם סרטן בעולם בשנת 2018, רק 6.5% מאזרחי אסיה מכוסים רפואית על ידי מרכזים רפואיים מקובלים ועומדים באמות המידה המקובלות במערב.
  היעדר רישומי תחלואה ברמה נאותה באסיה ואולי אף יותר באפריקה בה רק 1% מהאוכלוסייה נמצאת בפיקוח רפואי, הופכים  את רוב האנשים באזורים גאוגרפיים אלה ל"בלתי נראים" למספקי הטיפול הרפואי המקומיים, ונתוניהם אינם זמינים לסטטיסטיקאים של
  IARC.

  מטבע הדברים, נתונים מספריים יבשים על תחלואת הסרטן בעולם, מסתירים את חוסר השוויון החברתי והרפואי, שהשפעתם כה גדולה על שכיחות המלה ועל פוטנציאל ההישרדות של הלוקים בה. אי השוויון בהיחשפות לקרצינוגנים שונים, החסר תסמיני המחלה, הניכר בהבנת תסמיני המחלה, הזמינות המוגבלת של מאבחני המחלה ומספקי טיפול איכותי, מפחיתים את סיכויי אסיה ואפריקה לשרוד את המחלה. 

  אך הנתונים הנכללים ב-GLOBOCAN 2018 בעיקר מבליטים עובדה עצובה שלא ניתן להכחיש: רבים מסוגי הסרטן הנסקרים בדו"ח זה, ניתן היה למנוע על ידי פעילות נחרצת יותר של האחראיים על בריאות הציבור: אכיפה נוקשה יותר של מניעת צריכת טבק הייתה מפחיתה מאוד את סרטן הריאות והגרון, איסורים נוקשים יותר של אלכוהוליזם היו מיטיבים עם סרטן מערכת הנשימה, הכבד ומערכת העיכול, חיסונים כנגד הפטיטיס B היו ממזערים את סרטן הכבד, הקפדה על תזונה טובה יותר ומניעת obesity הייתה ממעיטה את סרטן המעי הגס, חיסון מוקפד של נערות כנגד נגיף הפפילומה האנושי היה פוגע בסרטן צוואר הרחם, והימנעות מחשיפת-יתר לקרני השמש הצורבות הייתה מונעת מלנומה וסרטני עור אחרים. אמנם לא כל סוגי הסרטן ניתנים למניעה בשינויי אורח חיים, שהרי הגנטיקה עושה את שלה באופן שלא ניתן לשנות. 

  בעובדה שמדי שנה הולכים וגדלים המספרים העגומים לגבי הפטירה מרוב סוגי הסרטן, יש אף הרואים את כישלונה של העשייה הרפואית. יש להשביח את הטיפול הרפואי בפרט המאובחן עם המחלה, הן על ידי אבחון מוקדם שלה בבדיקות תקופתיות, וכמובן על ידי הענקת טיפול זמין בתחום התרופתי והכירורגי. אין מדינה או קהילה בעולם שנתוני התחלואה והתמותה מסרטן מחמיאים לה. אך חמור מכל מצבן של המדינות העניות, או של האנשים העניים במדינות עשירות שמחלתם מתחמקת מעיניה הפקוחות אך למחצה של שלטונות הבריאות. התפקיד הכה חיוני של דו"ח GLOBOCAN המתעדכן מדי שנה, או להביא את הנתונים הקשים של מכת הסרטן למודעות הציבורית והרפואית. ככל שהמחלה מכה בנו יותר, יותר מוחות חכמים ואכפתיים צריכים לטקס עצה כיצד לוחמים ברעה החולה הזו? 

  את הדברים הבאים נקדיש לנתונים חשובים שמפרסם GLOBOCAN 2018 לגבי שלושה סוגי סרטן עיקריים, סרטן הריאות, השד והערמונית. 

  סרטן הריאות:
  ברחבי העולם נותר סרטן ריאות כסיבה המובילה לתחלואה ולמוות מסרטן, עם 2.1 מיליון מקרים חדשים מדי שנה ו-1.8 פטירות צפויות בשנת 2018. המייצגות 18.4% מכל הפטירות מסרטן בשנה זו. בין הגברים, סרטן הריאות הוא גורם התמותה העיקרי ברוב מדינות מזרח אירופה, מערב אסיה (ובעיקר בברית המועצות לשעבר), בצפון אפריקה, במדינות ספציפיות במזרח אסיה דוגמת סין, ודרום-מזרח אסיה דוגמת מינאמר, פיליפינים ואינדונזיה. 

  השיעור הגבוה ביותר של סרטן ריאות בין גברים נמצא באיי מיקרונזיה/פולינזיה, במזרח אסיה (עם למעלה מ-40 מקרים לכל 100,000 בסין, יפן, וקוריאה הדרומית), ובחלקים גדולים של אירופה, בעיקר מזרח אירופה, כאשר שיא התחלואה נמצא בהונגריה (77.4 מקרים לכל 100,000 גברים).
  שיעור המקרים בקרב גברים נותר בדרך כלל נמוך באפריקה, אך גבוה בצפון היבשת (עם 31.9 מקרים לכל 100,000 במרוקו, ובדרום אפריקה עם 28.2 מקרים לכל 100,000). בין נשים, סרטן ריאות הוא הגורם העיקרי למוות מסרטן ב-28 מדינות כאשר השיעור הגבוה ביותר התגלה בצפון אמריקה, וצפון ומערב אירופה (בעיקר בדנמרק ובהולנד), וכן באוסטרליה וניו-זילנד, כאשר גם כאן הונגריה ניצבת בראש הרשימה.
  יש לציין ששיעור המעשנות בקרב הנשים הסיניות (22.8 לכל 100,000) דומה לזה שמוצאים בקרב נשים במספר מדינות במערב אירופה (22.5 לכל 100,000 בצרפת), למרות הבדל משמעותי ברמת העישון הכללית בשתי האוכלוסיות.
  נראה שהשיעור הגבוה של סרטן הריאות בקרב הנשים הסיניות למרות האחוז הנמוך יחסית של מעשנות במדינה זו, משקף חשיפה מוגברת לעשן משריפת פחם לחימום הדירות ולבישול שם.

  ברור שההשוואה בין מדינות שונות באשר לתמותה מסרטן ריאות הנגרמת מעישון, משקפת את רמת העישון במדינות אלו, שעברה שינויים מופלגים בעשרות השנים האחרונות, מה גם שסרטן ריאות עלול להופיע כמה עשרות שנים מאז שהמעשן ה"מכור" לסיגריה אף הפסיק לעשן. מדובר גם בהבדלים בכמות הסיגריות הנצרכת ביום, סוג הסיגריות (עם או ללא פילטר), ודרגת השאיפה של העשן. 

  בין גברים, הפחתה בשיעורי העישון היא הסיבה לירידה בתמותה מסרטן הריאות, נמצאה בעיקר במדינות המערב בהן דווקא החלה מגפת העישון לפני מעט יותר מ-100 שנה, כולל בריטניה, ארה"ב, פינלנד, אוסטרליה, ניו-זילנד, הולנד, סינגפור, ולאחרונה גם גרמניה, אורוגואי, ומדינות סקנדינביה (Parkin וחב' ב-Cancer משנת 2001, ו-Alonso וחב' ב-Cancer Epidemiology משנת 2018).
  אנליזה עדכנית של מגמות עישון ב-26 מדינות אירופיות גילתה ירידה מעודדת בעישון בשנים האחרונות בקרב גברים בני 35-64 שנה, כולל מדינות במזרח אירופה, אם כי שיעורי העישון עדיין בקן עלייה בבולגריה (
  Lortet‐Tieulent ב-European Journal of Cancer משנת 2015).

  באופן כללי, הנטייה של נשים לעשן עדיין נמצאת בקו-עלייה , והדבר בולט בארה"ב ובמידה מתונה יותר בבריטניה (Thun חב' ב-Cancer Epidemiology and Prevention משנת 2018). אכן בארה"ב ההתרחשות של סרטן ריאות גבוהה יותר בקרב נשים צעירות מאשר בקרב גברים צעירים, דווקא בנשים לבנות לא-היספניות (Jemal וחב' ב-New England Journal of medicine משנת 2018).

  במדינות כסין ואינדונזיה העישון ממשיך בקו עלייה (Jha וחב' ב-Nature Reviw on Cancer משנת 2009), וגם במספר מדינות באפריקה שיעור סרטן הריאות ימשיך כנראה לעלות עוד מספר עשרות שנים (Parkin וחב' ב- Cancer Epidemiology and Biomarkers Prevention משנת 2014). 
  במדינת ענק כהודו, עישון של סיגריות
  bidi מתוצרת עצמית, הוא גורם סכנה הדומה לזו הנשקפת מעישון סיגריות רגילות, לגברים או לנשים (Ferlay וחב' בדו"ח של IARC משנת 2018).

  עם למעלה מ-80% ממקרי סרטן ריאות הנגרמים כתוצאה מעישון בחברות מערביות, המחלה עשויה להימנע בחלקה הגדול על ידי וויסות ומניעת עישון. הדרך היעילה ביותר להשגת מטרה זו היא על ידי העלאה משמעות של מיסוי מוצרי טבק, ומחירי הסיגריות, אכיפה שדל חוקים למניעת עישון במקומות ציבור, ואיסור נוקשה של הפרסומת של מוצרי טבק בעיתונות הכתובה, האלקטרונית או בכל דרך אחרת. כל האמצעים הללו מופיעים במסמך של ארגון הבריאות העולמי הידוע כ-WHO Framework Convention on Tobacco Control, שאומץ בשנת 2003, ואושרר על ידי 168 מדינות כולל ישראל. אך כפי שמתבטא מנכ"ל IARC, ד"ר Christopher Wild, רוב המדינות שאשררו אמנה זו, אינן עושות די כדי לממש את עקרונותיה, וכותב דברים אלה מצטער על כל כך שגם ישראל נמנית על המדינות האחרונות.  

  נמשיך ונדון במגמות הסרטן בעולם בשנת 2018 במאמר ההמשך.

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  21/10/2018
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  סרטן

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן