בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית מחלות סוכרת סוכרת type 2 בילדים - השכיחות של סוכרת type 2 בילדים ובנערים נמצאת בקו עלייה
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  סוכרת type 2 בילדים - השכיחות של סוכרת type 2 בילדים ובנערים נמצאת בקו עלייה

  בריאות סוכרת type 2 בילדים - בניגוד לסוכרת type 1, התפקוד הלקוי של תאי β בלבלב אינו נגרם על ידי תהליך אוטואימוני ויצירת נוגדנים עצמיים הפוגעים בתאים אלה. השכיחות של סוכרת type 2 בילדים ובנערים נמצאת בקו עלייה בעולם בשלושת העשורים האחרונים
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

  סוכרת type 2 מאופיינת על ידי היפר-גליקמיה עם עמידות לאינסולין והפרשה לקויה של אינסולין  מבלוטת הלבלב.
  בניגוד לסוכרת
  type 1, התפקוד הלקוי של תאי β בלבלב אינו נגרם על ידי תהליך אוטואימוני ויצירת נוגדנים עצמיים הפוגעים בתאים אלה. השכיחות של סוכרת type 2 בילדים ובנערים נמצאת בקו עלייה בעולם בשלושת העשורים האחרונים (Mayer-Davis וחב' ב- New England Journal of Medicine משנת 2017).
  סוכרת
  type 2 מהווה כיום אחד מכל שלושה מקרי סוכרת בילדים ונערים בארה"ב (Copeland וחב' ב-Pediatrics משנת 2013). עלייה זו מקבילה להתרחבות מגפת ההשמנה, וקבוצות מיעוטים באוכלוסייה מושפעות ממגמה זו בכל קבוצות הגיל (Mayer-Davis וחב' ב-Diabetes Care משנת 2009).
  כמו כן נמצא שילדים שנולדו לנשים עם סוכרת הריון נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח בעצמם סוכרת [דו"ח של איגוד הסוכרת האמריקני (
  ADA) משנת 2018]. בדברים הבאים נביא את המלצות ה-ADA בהתנהלות עם סוכרת type 2 בילדים.

  ההתבטאות הקלינית והאבחון: :
  ילדים עם סוכרת
  type 2 יכולים להופיע לראשונה כתסמיניים או כא-תסמיניים. כמו בסוכרת type 1 התסמינים של היפר-גליקמיה כוללים גם השתנה מרובה (polyuria), צימאון ושתיית-יתר (polydipsia) ואיבוד משקל.
  ההתבטאות הראשונית של המחלה יכולה לכלול גם
  diabetic ketoacidosis שהיא חמצת קֶטוטית סוכרתית מאופיינת ברמות סוכר גבוהות בדם, בחמצת וברמות גבוהות של גופי קטון. הפתוגנזה של חמצת קטוֹטית סוכרתית היא בעיקר עקב החמצת, במצב בו רמות עודפות של גופי קטון מורידות את רמת החומציות בדם, כאשר רמת pH הנמוכה מ-6.7 עלולה להיות קטלנית.
  ב-40% מהמקרים הילדים הם א-תסמיניים בתחילת המחלה, והם מתגלים בבדיקות סקר בגלל נוכחות גורמי-סיכון לסוכרת

  קיימת חפיפה משמעותית בין 2 סוגי הסוכרת בילדים, עם תסמינים משותפים. למרות שמשקל-יתר ו-Obesity קשורה להופעת סוכרת type 2, גם 24% מהילדים עם סוכרת type 1 הם שמנים בשעת אבחונם כחולי סוכרת. נוגדנים עצמיים כנגד אינסולין, כנגד הציטופלזמה של תאי islet, כנגד האנזים   glutamic acid decarboxylase (להלן GAD), כנגד tyrosine phosphatase, או כנגד תעלות המשופעלות על ידי אבץ, מופיעים ב85-98% מהילדים עם סוכרת type 1, ויכולים לשמש לאישוש האבחון (Dabelea וחב' ב-Diabetes Care משנת 2011).
  יחד עם זאת, נוגדנים כנגד
  GAD, או כנגד islet antigen-2, יכולים להימצא גם ב-7-10% של ילדים המאובחנים עם סוכרת type 2 (Klingensmith וחב' ב-Diabetic Care משנת 2010). דיווחים מצביעים על כך ש-25% מהילדים והנערים המאובחנים עם קטו-אצידוזיס מתבררים כלוקים בסוכרת type 2 (Pinhas-Amiel ו-Zeitler ב-Lancet משנת 2007).

  ה-ADA ממליץ שבדיקות סריקה לגילוי סוכרת type 2 יתחילו בגיל 10 או מעט לפני גיל ההבשלה המינית בילדים שמנים, ויש להם 2 גורמי-סיכון נוספים שיפורטו להלן:
  סיפור משפחתי של סוכרת
  type 2 בקרוב מדרגה ראשונה או שנייה; השתייכות למוצא אתני בסיכון מוגבר כגון אסייתי, שחור, היספאני, אינדיאני, או בן איי האוקיינוס השקט; היסטוריה של סוכרת באם או סוכרת הריונית באם; סימנים של עמידות לאינסולין או מצבים הכרוכים בעמידות זו כגון יתר לחץ-דם, דיסליפידמיה, תסמונת פוליציסטית שחלתית, לידה במשקל נמוך, ו-acanthosis nigricans שהוא ביטוי עורי לעמידות לאינסולין, המופיע בהשמנה, סוכרת, תסמונת מטבולית, כאשר בזמן הריון הוא לרוב ביטוי לסוכרת הריונית (Dileepan ו-Feldt ב-Pediatric Review משנת 2013).

  הקריטריונים האבחוניים של סוכרת type 2 בילדים הם אותם קריטריונים המשמשים לאבחון מפגע זה במבוגרים: רמת גלוקוזה בדם בצום של לפחות 126 מיליגרם/דציליטר, רמת גלוקוזה בפלזמה של לפחות 200 מיליגרם/דציליטר שעתיים לאחר מבחן העמסת גלוקוזה (1.75 גרם סוכר/ק"ג משקל גוף אך לא למעלה מ-75 גרם), רמת המוגלובין A1C של לפחות 6.5%, או רמת גלוקוזה בדגימת דם אקראית (שלא בצום) של לפחות 200 מיליגרם/דציליטר זאת במקביל לתסמינים של השתנה מרובה, שתייה מרובה, או איבוד משקל לא רצוני.
  יש לציין שהמשמעות של תוצאת המוגלובין
  A1C לאבחון סוכרת type 2 בילדים שנויה במחלוקת בגלל אי דיוקים בקרב מגזרים אתניים אחדים והשפעת תחלואות מקבילות כגון בתסמונת תאים חרמשיים (Buse וחב' ב-Diabetes Care משנת 2013).
  יחד עם זאת, ה-
  ADA ממשיך לתמוך בבדיקת המוגלובין A1C.

  התנהלות הלא-פרמקולוגית בסוכרת type 2 בילדים:
  א) ייעוץ תזונתי-הקלינאים צריכים להתמקד בייעוץ תזונתי לילדים עם סוכרת
  type 2, החל מאבחון המפגע וכחלק מהתנהלות שוטפת. יעוץ זה חייב להינתן על ידי דיאטנים קליניים עם ניסיון בתחום זה.
  יש לעודד מאכלים בריאותיים, דלי-קלוריות, , כאשר מדד מסת הגוף (
  BMI) המומלץ לילדים עם סוכרת type 2 צריך להיות נמוך מהאחוזון ה-85th של ילדים באותו גיל ומגדר.

  ב) ייעוץ לפעילות גופנית-קלינאים אמורים לעודד ילדים סוכרתיים ליטול חלק פעיל בפעילות גופנית מתונה-עד נמרצת של עד 60 דקות ליום (משחקי כדור וכו'). פעילות גופנית זו לא חייבת להיות רצופה, וניתן לחלקה למספר קטעים של פעילות זו במשך היום.
  קלינאים אמורים להקפיד שפעילות גופנית זו תהיה תחת שליטתם, שכן היא יכולה להשפיע על מצבים לא-רצויים של היפו-גליקמיה בנטילת תרופות מסוימות ובעיקר בילדים המטופלים באינסולין (
  Smart וחב' ב-Pediatric Diabetes משנת 2014).

  ג) מעורבות משפחתית: השינויים באורח חיים יעילים יותר כאשר הם נתמכים על ידי משפחת הילד כולה (Venditti וחב' ב-Diabetes Research & Clinical Practice. מעורבות של בני המשפחה גם מסייעות להיענות מלאה לנטילת תרופות.
  ההשפעות הפסיכולוגיות של סוכרת בגיל הצעיר חיבות להיות מטופלות תוך תמיכה חינוכית והסברתית כדי לסייע לילד/נער הסוכרתי להתמודד עם המגבלות ותופעות הלוואי של סוכרת (
  Peterson וחב' ב-American Family Physician משנת 2007).

  התנהלות הפרמקולוגית בסוכרת type 2 בילדים:
  מטפורמין ואינסולין הם 2 התכשירים היחידים המאושרים על ידי ה-
  FDA לטיפול בילדים ונערים  עם סוכרת type 2 (Nadeau וחב' ב-Diabetes Care משנת 2016). מטפורמין בשילוב עם דיאטה מתאימה ופעילות גופנית סדירה, הוא טיפול קו-ראשון בילדים מעל גיל 10 שנים (Garber וחב' ב-American Journal of Medicine משנת 1997).
  הטיפול במטפורמין צריך להתחיל במינון של 500 מיליגרם ליום, בלי קשר למשקל הילד/נער, וצריך לעבור טיטרציה במנות של 500 מיליגרם למשך 4 שבועות עד למינון מרבי של 2,000 מיליגרם ליום (
  Zeitler וחב' ב-Pediatric Diabetes משנת 2007).

  למרות שסוכרת type 2 שאובחנה ממש לאחרונה עשויה להגיב היטב לטיפול במטפורמין ולשינויים באורח החיים, יהיה צורך להתחיל טיפול באינסולין אם הילד/נער מראה סימנים של קטוזיס או קטו-אצידוזיס.
  טיפול באינסולין מומלץ גם למטופלים ללא סימנים של קטוזיס או של קטו-אצידוזיס, אך רמת גלוקוזה האקראית בדמם מגיעה ל-250 מיליגרם/דציליטר או למעלה מכך, או שרמת המוגלובין
  A1C שלהם גבוהה מ-9%. הטיפול באינסולין במטופלים אלה עשוי להיות יעיל אף בטיפול לפרק זמן קצר, כאשר לאחר הפסקת טיפול זה חוזרים לטפל במטפורמין ובשינויים באורח חיים (Gungor וחב' ב-Pediatric Clinical North America משנת 2005).
  ה-
  AAP או האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים, ממליצה שהקלינאי יינטר את הבקרה הגליקמית על מדידת המוגלובין A1C אחת ל-3 חודשים בילדים ונערים עם סוכרת type 2. רצוי לשמור על רמה זו מתחת ל-7%.
  אם רמה מומלצת זו אינה נשמרת, יש להקפיד על ביקורי רופא לעתים יותר תכופות, וכן להתאמה יותר מוקפדת של התרופות, כמו גם שינויים בדיאטה ובאורח חיים. ילדים המטופלים על יד אינסולין חייבים לעבור מדידה עצמית של רמת סוכר בדם (דקירת אצבע) לפחות 3 פעמים ביום.

  תחלואות נלוות: תרחישים של יתר לחץ-דם, היפר-ליפידמיה, נפרופתיה ורטינופתיה, עלולים כבר להתקיים בילדים בעת אבחון סוכרת type 2 אצלם (Rodriguez וחב' ב-Journal of Pediatrics משנת 2010). לכן יש לבצע באופן תקופתי בדיקות של פנל ליפידים, תפקודי כבד, מיקרו-אלבומינוריה בשתן, רטינופתיה והפסקות נשימה בשינה (Donaghue וחב' ב-Pediatric Diabetes משנת 2014).
  ה-
  ADA ממליץ בנוסף מדידות שגרה של לחץ-דם בילדים/ נערים עם סוכרת type 2. ילדים עם לחץ-דם מוגבר במידה קלה המתקבל בשלוש מדידות בלתי תלויות צריכים להיות מטופלים להפחתת לחץ הדם. אלה עם לחץ-דם מוגבר משמעותית אמורים להיות מטופלים עם מעכב האנזים angiotensin converting enzyme.

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  01/12/2018
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  סוכרתtype 2 בילדים

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן