בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית אלרגיה ואסטמה אלרגיה לבוטנים - תכשיר פומי למניעת הרגישות האלרגית לבוטנים (peanuts).
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  אלרגיה לבוטנים - תכשיר פומי למניעת הרגישות האלרגית לבוטנים (peanuts).

  בריאות אלרגיה לבוטנים עלולה להתבטא בתסמינים כגון גרד, סרפדת עורית (urticaria), נפיחות, אקזמה, אסתמה, כאבי בטן, נפילה של לחץ-דם, שלשול ואף דום לב ומאפיינים של אנפילקסיס. תגובה אלרגית זו יכולה להופיע מיד לאחר האכילה של בוטנים, אך יכולה גם להתעכב מספר שעות.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, 
  תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה,  פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

  אלרגיה לבוטנים עלולה להתבטא בתסמינים כגון גרד, סרפדת עורית (urticaria), נפיחות, אקזמה, אסתמה, כאבי בטן, נפילה של לחץ-דם, שלשול ואף דום לב ומאפיינים של אנפילקסיס (Losa ו-Brostoff ב-Clinical & Experimental Allergy משנת 1995).
  תגובה אלרגית זו יכולה להופיע מיד לאחר האכילה של בוטנים, אך יכולה גם להתעכב מספר שעות.
  מדובר ברגישות-יתר שמפתחת מערכת החיסון כנגד בוטנים, והיא נחשבת לאחת האלרגיות המשמעותיות ביותר לפריט מזון מסוים, הן כיוון שהיא שכיחה יחסית ובשל תוצאותיה שעלולות להיות חמורות ביותר עד כדי סכנת חיים (
  Al-Muhsen וחב' ב-Canadian Medical Association Journal משנת 2003).
  נתונים אפידמיולוגיים קובעים שמעל 3 מיליוני אנשים בעולם אלרגיים לבוטנים, כאשר בחלק מהם מתפוגגת האלרגיה במרוצת השנים, אך ברוב האנשים עם אלרגיה זו, היא תקפה כל החיים, כאשר עד כה לא נמצא לה מזור, ומסתפקים במאמץ להפחתת הרגישות.
  על פי נתוני המכון הלאומי לאלרגיה ומחלות מדבקות בארה"ב משנת 2012, כ-0.6% מתושבי מדינה זו הם אלרגיים לבוטנים, המהווים כ-2 מיליון מכלל האמריקאים, מספר ממש דמיוני. מחקר משנת 2008 העלה ש-1.4% מהאמריקאים מדווחים באופן עצמי על אלרגיה לבוטנים, אם כי בדיקת העור לקביעת אלרגיה, העלתה שכ-40% ממקרים אלה אינם אלרגיים לבוטנים, אלא מגלים אי-סבילות לפריט מזון זה, שאין בה כל סכנה. מחקרים של
  Lack וחב' ושל Katz וחב' בישראל משנת 2009 העלו כי שכיחות האלרגיה לבוטנים בישראל נמוכה משמעותית מזו שמוצאים באנגליה.

  תסמיני האלרגיה לבוטנים נובעים מפעילות נוגדנים מסוג IgE הספציפיים לחלבונים מסוימים המצויים בבוטנים. כאשר IgE נקשר לחלבונים אלה, יש שחרור של היסטמין ותווכים אחרים מתוך תאי פיטום (mast cells) לאחר תהליך של דה-גרנולציה, או בקיעה של גופיפים בתוך תאי הפיטום המכילים היסטמין, הגורם להרחבת כלי-דם, וכיווץ דרכי הנשימה.
  איברי המטרה העיקריים של תהליך האלרגיה לבוטנים הם חלל הפה והלשון, העור, מערכת הנשימה, מערכת העיכול (הקאות תכופות וכאבי בטן) והמערכת הקרדיו-וסקולארית.
  פגיעה חמורה במערכת הנשימה העליונה גוורמת ל-
  stridor או להתקפי אסתמה, אך ההשפעה החמורה ביותר של תגובה אלרגית עלולה להביא לירידה ניכרת בלחץ הדם, תסמינים לבביים, תרדמת ומוות. כלומר, גופו של אדם אלרגי לבוטנים מתייחס לחלבוני הבוטנים כפתוגן זר שצריך לנטרל.
  בוטנים אחראים ל-59 מתוך 63 מקרי מוות מאלרגיה למזון ב
  ארה"ב, לעומת 14.3% אחוז ממקרי המוות מאלרגיה למזון באנגליה.

  קיימות ראיות לכך שאכילת בוטנים בשלב חיים מוקדם עשויה להקטין אלרגיות לבוטנים גיל מתקדם יותר (Frazier וחב' ב-JAMA Pediatrics משנת 2014). 
  בנוסף, האקדמיה הפדיאטרית האמריקנית לא ממליצה להימנע מבוטנים במהלך ההיריון או בזמן הנקה.
  מחקר משנת 2014 קבע שצריכת בוטנים על ידי נשים בהיריון שאינן סובלות מאלרגיה לבוטנים כרוכה בהפחתת הסבירות שילדיהן יפתחו אלרגיה לבוטנים. 
  האינדיקציה המוקדמת ביותר בארצות המערב, לכך שהילד אלרגי לבוטנים מופיעה בגיל של 18-24 חודש, כאשר פעוטות אלה מתחילים לאכול לחם מרוח בחמאת בוטנים (
  peanut butter). 

  מעניין לציין שאלרגיות לבוטנים ולמזון בכלל שכיחות פחות בארצות פחות מפותחות, מה שאפשר לייחס להבדלים גנטיים וסביבתיים, אך יש המייחסים זאת ל"היפותזת ההיגיינה", הטוענת שהשכיחות נמוכה יחסית לזיהומים בילדוּת במדינות מפותחות, דווקא עלולה להגביר את שכיחות האלרגיה (Palmer ו-Burks ב- Current opinion in allergy and clinical immunology משנת 2006). כמו כן, האופן בו מטפלים בבוטנים יכולה להסביר את ההבדל בשכיחות של אלרגיה לבוטנים בין מדינות מפותחות בהו משתמשים בבוטנים קלויים, בעוד שבמדינות מתפתחות נוטים לבשל או לטגן את הבוטנים.

  הטיפול לתגובה האלרגית או לאנפילקסיס הוא עם תרופות אנטיהיסטמיניות או הזרקה של אפינפרין. כיום אין עדיין טיפול מקובל לאלרגיה לבוטנים, והגישות המחקריות מנסות לפחות לפתח עמידות חלקית על ידי גישה אימונותרפית. 

  כאשר מתפתחת אלרגיה לבוטנים, העצה ההיסטורית הייתה פשוטה: הימנעות מוחלטת מטעימת בוטנים לאורך כל החיים.
  אך בעשור החולף, סדרה של דיווחים קליניים הראתה שהחדרה סיסטמתית של כמויות זעירות של האלרגן בבוטנים המהווה את הבעיה, ולאחריה הגדלתה הדרגתית בהחדרת אלרגן זה, עשוי היה לגרום למניעת או להחלשת התגובה האלרגית הסיסטמית המסוכנת (
  Mansfield ב-Annals in Allergy & Asthma Immunology משנת 2006, Patriarca וחב' ב-מ Digestive Diseases Scienceמשנת 2006, Jones וחב' ב-Journal of Allergy & Clinical Immunology משנת 2009, ו-Clark וחב' ב-Allergy  משנת 2009).  
  הרעיון החדשני הזה משך תשומת לב בעיקר לאחר שקבוצה בקיימברידג' מצאה שאבקה של בוטנים שעברה תהליך של 12% מיצוי שומן (
  defatting) השרתה הפחתת רגישות בילדים אלרגיים לבוטנים (Anagnostou וחב' ב-Lancet משנת 2014).

  בחודש נובמבר 2018 התפרסם ב-New England Journal of Medicine מחקרם המבוקר והאקראי של Vickery וחב', בו השתתפו 550 משתתפים גילאי 4-17 שנה עם אלרגיה לבוטנים. בתהליך יצרו אבקת בוטנים שעברה מיצוי שומנים עד כדי 12% מרמת השומנים המקורית, כאשר פרפרט זה מכונה AR101 נבחן לגבי תכונותיו האלרגניות.  AR101מכיל רק כמויות זעירות של חלבוני הבוטנים.

  בוטנים שונים ביניהם בגודלם ולפיכך גם בתכולת החלבון שלהם, ולכן קשה לדעת מראש באיזה כמות של AR101 יש לטפל על מנת להפחית את האלרגיה לבוטנים. Vickery וחב' העריכו שחַרְצָן אחד של בוטנים מכיל 300 מיליגרם של חלבון (בניגוד לחוקרים מקיימברידג' שהעריכו שמדובר ב-160 מיליגרם).
  באנליזה ראשונית של תוצאות הניסוי בילדים/נערים בני 4 עד 17 שנה, נמצא שהטיפול ב-
  AR101 למשך שנה בצעירים אלה שלפני הטיפול יכלו לאכול פחות מחצי בוטן כדי להימנע מתגובה אלרגית, גרם לכך שאחרי הטיפול האמור שני שליש מהם היו מסוגלים לאכול 4 בוטנים ללא תופעות לוואי, בעוד שרק אחד מתוך 25 מטופלים בפלצבו יכול היה לצרוך כמות זו ללא תופעות אלרגיה. ב-56 משתתפים בניסוי הקליני הזה מעל גיל 17 שנה, לא הייתה ל-AR101 כל השפעה מיטיבה.    

  צריך לציין יחד עם זאת שתהליך מניעת הריגוש לבוטנים (דה-סנסיטיזציה) אינו קל עבור המטופלים. תופעות לוואי בשלב הפחתת הריגוש שגרמו לכך ש-11.6% מהמטופלים ב-AR101 נטשו את הניסוי, בעוד שרק 2.4% מקבוצת הביקורת עשו זאת. ואמנם, 14.0% מהמטופלים עם AR101 טופלו באפינפרין כדי להקל על תופעות לוואי אלו. הדאגה העיקרית בהקשר של אימונותרפיה, היא בכך שהעמידות המושרית כנגד האלרגן בבוטנים, עלולה להיות זמנית בלבד, ולהיעלם עם הפסקת הטיפול ב-AR101.
  קבוצת המחקר בקיימברידג' כמו גם
  Vickery וחב' לא התייחסו למשך השפעת הטיפול ב-AR101, אך Tang וחב' במחקרם שפורסם ב-Journal of Allergy & Clinical Immunilogy משנת 2015, השתמשו אף הם באבקת בוטנים תוך שילוב עם תכשיר פרוביוטי, אך חציון משך הצריכה של התכשיר המשולב היה רק 2.3 שבועות, משך טיפול קצר מדי כדי להסיק ממנו על יעילות הדה-סנסיטיזציה. הרבה מאוד מההורים יעדיפו לשכנע את ילדיהם האלרגיים להימנע באופן מוחלט מאכילת בוטנים צעד המהווה קורבן שולי אם משווים אותו לצורך להיות מטופל כל חייו עם טיפול אימונותרפי בסגנון של AR101

  סיבה לאלרגיה לבוטנים אינה ברורה לחלוטין ותוארו לפחות 11 אלרגנים שונים  Medscape) משנת 2012).
  האלרגיה נכרכה עם מספר חלבונים ספציפיים כגון
  cupin  או  Ara h1), וכן prolamin  או Ara h2, 6, 7, 9 וכן profilim  או Ara h5 , כמו גם Bet v-1  אוAra h8  על פי  Mueller וחב' ב-Current Allergy and Asthma Reports משנת 2014).
  בין אלרגנים אלה של הבוטן,
  Ara h1 Ara   ,Ara h2  ,Ara h3ו- Ara h6 נחשבים לאלרגנים העיקריים המגרים את התגובה האימונולוגית בלמעלה מ-50% מבין האנשים האלרגיים לבוטנים. אלרגנים אלה מתווכים בתגובה החיסונית על ידי שחרור של IgE.

  אחדים מהאלרגנים בבוטנים יכולים לעבור מודיפיקציה אנזימטית או לא-אנזימטית, שמגבירה את הסבירות של קשירתם לליגנדים על פני תאים מציגי-אנטיגנים.Ara h1  לדוגמה האלרגן יכול לעבור מודיפיקציה על ידי שהוא עובר גליקוזילציה ובכך הוא משרה תגובות אימונו-מודולטוריות: הוא מגרה את הקולטנים  MR ו-DC-SIGN ללקטין, המופיעים על פני תאים דנדריטים, וכך משתחררים ציטוקינים המשרים תגובת תאיTh2  של מערכת החיסון .

  חלבוני בוטנים העוברים שינויים לא-אנזימטיים, על ידי מה שידועה כריאקציות Maillard,  אם הבוטנים עוברים תהליך בישול. שינויים אלה נמצאו מגרים את קולטני RAGE  ו-SR-AI/II -על פני תאים דנדריטים, מה שמגביר את השחרור של הציטוקינים  IL-4 ו IL-5 -מתאי .Th2בימים אלה בוחנים חוקרי קיימברידג' תכשיר אחר,CA002, באותו הקשר של הפחתת רגישות לבוטנים באלה עם אלרגיה לחטיף זה.

  תחום זה של אלרגיות לפריטי מזון שונים כבוטנים, חלב שוקולד ועוד, נמצא לאחרונה בתנופת מחקר רבה. בין אלה האלרגיה לבוטנים היא מהמסוכנות והקטלניות ביותר.
  ממש כאשר דברים אלה נכתבים, אנו מתבשרים על ילדה בת 12 מאזור השפלה שטעמה מבלי דעת גולת שוקולד, לקתה בשוק אנפילקטי קשה ואבדה את הכרתה. באופן מקרי נמצא בחדר אחות בית הספר מזרק אפיפן, שהזרקתו לילדה או לפני הגעת צוותי הרפואה, שימש כ
  -antidot להפרשת ההיסטמין. היא הועברה מורדמת ומונשמת לבית החולים  אסף הרופא, ומאושפזת ביחידת טיפול נמרץ ילדים.
  אירועים כאלה מעטים במספר אך עלולים לעלות בחיי ילדים, ואך היו תיעודים של מבוגרים שלא שרדו אלרגיה לפריטי מזון אלה ואחרים.
   

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע. 


  23/12/2018
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  אלרגיה לבוטנים

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן