בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית שונות על תוחלת חיים ארוכה במיוחד, או כמה שנים יחלפו עד שנחיה בממוצע 120 שנה? חלק א`.
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  על תוחלת חיים ארוכה במיוחד, או כמה שנים יחלפו עד שנחיה בממוצע 120 שנה? חלק א`.

  בריאות אם להתייחס לאלה שהאריכו ימים מעל 100 שנה, יש לציין שבשנת 1995 ההיתכנות להגיע לגיל מופלג זה במהלך ההיסטוריה המתועדת, עלתה מ-1 ל-20 מיליון והגיעה ל-1 ל-50 בנשים המתגוררות במדינות עם רקע מובהק של חיים ארוכים כמו יפן ושוודיה.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, 
  תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה, הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

  עד לפני כמה עשרות שנים, כאשר ברכו איש את רעהו בברכה המסורתית "שתחיה עד 120", התקבלו הדברים בחיוך קל כמי שמתקשים להאמין שהדבר ייתכן. אגב, יש הסבורים שמקור הברכה בדברים שנאמרו בספר בראשית, כדלהלן: "וַיְהִי כִּי הֵחֵל הָאָדָם לָרֹב עַל פְּנֵי הָאֲדָמָה וּבָנוֹת יֻלְּדוּ לָהֶם. וַיִּרְאוּ בְנֵי הָאֱלֹהִים אֶת בְּנוֹת הָאָדָם כִּי טֹבֹת הֵנָּה, וַיִּקְחוּ לָהֶם נָשִׁים מִכֹּל אֲשֶׁר בָּחָרוּ. וַיֹּאמֶר ה', לֹא יָדוֹן רוּחִי בָאָדָם לְעֹלָם בְּשַׁגַּם הוּא בָשָׂר, וְהָיוּ יָמָיו מֵאָה וְעֶשְׂרִים שָׁנָה". (בראשית פרק ו' פסוקים (1-3.

  אך אם נתעלם לרגע מהפסיקה האלוהית, וננחת על קרקע המציאות, נראה שאנו הולכים וקרבים לגיל היעד האמור.
  מעניין לבחון את מסקנותיו של
  Pignolo בסוגיה זו המופיעות בסקירתו המתפרסמת בינואר 2019, בכתב Mayo Clinic Proceedings, המתבססות על נתונים אפידמיולוגיים מרחבי העולם בין השנים 1980-2018.
  העדות העדכנית ביותר לגבי חיים ארוכים במיוחד מניחה שאלה נקבעים משיקולים גנטיים, סביבתיים, תרבותיים או גאוגרפיים.

  אם להתייחס לאלה שהאריכו ימים מעל 100 שנה, יש לציין שבשנת 1995 ההיתכנות להגיע לגיל מופלג זה במהלך ההיסטוריה המתועדת, עלתה מ-1 ל-20 מיליון והגיעה ל-1 ל-50 בנשים המתגוררות במדינות עם רקע מובהק של חיים ארוכים כמו יפן ושוודיה. אנליזה מאוחרת יותר משנת 2009 של Christensen וחב' ב-Lancet של ההסתברות לחצות את גיל 100, הגיעה למסקנה המדהימה שאחת משתי נשים יפניות או שוודיות עשויות להגיע לגיל 100.
  בארה"ב המצב קצת עגום יותר, שכן רק אחת מתוך 5,000 נשים שם מגיעות לגיל מאה או אף לגיל מבוגר יותר (
  Meyer מתוך רשומות פדרליות משנת 2012), אך הסתברות זו גדלה באופן בלתי פוסק בארה"ב ובארצות מערביות מפותחות אחרות. קיימים כבר תקדימים לגבי אלה שחלפו על פני גיל 115 שנה, כמו הישישה הצרפתייה Jeanne Calment שנפטרה בשנת 1996 בגיל 122 שנה, או היפני Jiroemon Kimura שנפרד מאתנו בשנת 2013 בגיל 116 שנה.

  הצרפתייה Jeanine Calment חוגגת בשנת 2016 את יום הולדתה ה-121

  למרות שתוחלת החיים וממוצע שנות החיים עלו באופן דרמטי במאה ה-20, תוחלת החיים המרבית נשארה די קבועה בקירוב, אך ההנחה היא שבעתיד הלא רחוק רף תוחלת החיים "יזחל" כלפי מעלה (Gavrilov וחב' ב-Gerontology משנת 2017).
  נמצא שאצל בני 100 שנה ומעלה, מעבר להפרעה קוגניטיבית, אבחון של בעיה גופנית ממשית מתחת לגיל 80 שנה, נעשה ב-24% מבין הגברים, וב-43% מבין הנשים.
  באופן הראוי לציון, ב-15% מבין הנשים המגיעות לגיל 100, וב-30% מבין הגברים המגיעים לגיל 100, לא היה אבחון של כל מחלה משמעותית עד הגיעם לגיל זה!! (Evert וחב' ב-Journal of Gerontology Biology Science משנת 2003).

  נתון מרתק נוסף הוא ש-25% מכלל אלה המגיעים לגיל 100 אינם פגועים מבחינה קוגניטיבית, ובחלק גדול מאלה שהגיעו לגיל 100, לא נרשמה פגיעה קוגניטיבית אלא כאשר הגיעו לגיל ממוצע של 92 שנה (Perls ב-Experimental Gerontology משנת 2004).
  גם מחלת סרטן מתפתחת אצל בני 100 שנה ומעלה בגיל מאוחר יחסית (Andersen וחב' ב-Mechanism of Aging Development משנת 2005).

  הפיזור הגיאוגרפי של אלה החיים שנים ארוכות במיוחד:
  יפנים מאזור Okinawa המאריכים חיים, טוענים שהפילוסופיה המסייעת להם להרבות שנים היא "אכול עד שאתה חש 80% מלא"! בנוסף, אנשי Okinawa מקפידים על דיאטה עשירה בפירות וירקות, כאשר סויה מהווה מקור עיקרי לחלבון בדיאטה שלהם (Wilcox וחב' ב-Biogerontology משנת 2006).
  הצריכה הקלורית היומית של יפנים אלה, פחותה משמעותית בהשוואה לדיאטות אחרות, שאחראית למדד מסת הגוף ((BMI שלהם שהיא בערך 20 ק"ג/מ2, שיש לה חלק באריכות החיים שלהם.

  דוגמה נוספת: בהשוואה לגברים באזורים אחרים, גברים באזור Ovodda באי סרדיניה, נוטים להגיע לגיל גבוה יותר (Franceschi וחב' ב-Aging משנת 2000).
  כאשר בני סרדיניה אלה היגרו בשנות ילדותם, או בהיותם בגיל הביניים לארצות אחרות, ובעיקר לארה"ב, הם עדיין שמרו על תוחלת החיים הארוכה שלהם.
  הבסיס לתוחלת חיים ארוכה במיוחד בגברים אלה קשורה כנראה לגורמים גנטיים בלתי-מפוענחים (Koenig ב-Science משנת 2001).
  למרות שבמשפחת היפני Kimura היו עוד מספר אחאים שהאריכו חיים, כנראה גם כן על בסיס גנטי, Kimura עצמו המשיך לטעון שהסיבה לחייו הבריאים והארוכים נובעת מנטייתו לארוחות מצומצמות.

  ועוד דוגמה: נוצרים השייכים לזרם הכנסייה "האדוונטיסטית של היום השביעי" שמקדשים את יום השבת במקומו של יום ראשון, והמתגוררים באזור Loma Linda בקליפורניה, חיים 5-10 שנים יותר מאשר שכניהם המקומיים (Fraser וShavlik- ב-Archives of Internal Medicine משנת 2001).
  נוצרים אלה נמנעים מעישון טבק ושתיית אלכוהול וממליצה על דיאטה צמחונית ועל הקפדה על השתתפות בתפילות בכנסייה. מעניין לציין שבאנשי הזרם האדוונטיסטי הזה נמצאה רמה מופחתת של הורמוני עקה.
  אשכולות גיאוגרפיים נוספים של תושבים מאריכי-חיים מוצאים בחצי-אי Nicoya בקוסטה-ריקה, ותושבי Ikaria ביוון.
  מכל הדוגמאות שהוזכרו על אריכות-חיים באשכולות אוכלוסייה באזורים גיאוגרפיים מוגדרים ניתן להעריך גורמים מסייעים כאכילה מתונה, דיאטה עתירת ירקות, חיים מלאי משמעות עם פילוסופיה מתונה, נטייה להתנדבות, והתמסרות לעבודה, חוש הומור, מגוון גדול של ידידים וחיי חברה עשירים, פעילות גופנית כתרגילי התעמלות ועיסוק בגננות, שתיית יין אדום במתינות, העדפת חלב עזים, רוחניות מסוימת (ספיריטואליות) הקפדה על BMI בריא, שינה של 7-8 שעות, שתיית נוזלים והעדפה של מים וחשיפה לא מוגזמת לאור שמש. 

  הדמוגרפיה של אריכות ימים:
  יפן, ואחריה גרמניה, איטליה, יוון, פינלנד ושוודיה, הן המדינות עם אוכלוסיית הישישים הזקנים ביותר בשנת 2015, כאשר מתחילה להסתמן אריכות חיים גם באוכלוסיות אסיאתיות לקראת שנת 2050, הכוללת את יפן, דרום קוריאה, הונג-קונג וטאיוואן.
  בשנת 2015, מדינות עם תוחלת החיים הארוכה ביותר בגיל 65 שנה, היו יפן, מקאו, סינגפור, אוסטרליה ושוויץ, כאשר יפנים הובילו בהפרש ניכר של שנות חיים על פני האחרים.
  למעשה, בשנת 2002, תוחלת החיים של נשים יפניות עלתה בקצב של 3 חודשים מדי שנה, בהשוואה ל-160 השנים הקודמות (Oeppen ו-Vaupel ב-Science  משנת 2002).
  מבין המדינות עם תוחלת החיים הארוכה ביותר, שנות החיים הבריאות שמעל גיל 65 שנה נעות בין 25-75% משנות החיים הצפויות מעל גיל 65 שנה (He וחב' ב-Science משנת 2002). נורבגיה, שוודיה, ואיסלנד הם המדינות עם המספר הגדול ביותר של שנות-חיים בריאות לאחר גיל 65 שנה.

  מדוע אנשים מסוימים מאריכים חיים?  הניסיון להבין את המנגנון האחראי לאריכות חיים מצביע על השפעות גנטיות וסביבתיות, על הבדלי מגדר, ועל גְּמִישׁוּת במהלכי החיים. מחקרים בקרב תאומים היו חשובים בהבדלה בין התרומה הגנטית לבין התרומה הסביבתית לחיים ארוכים, ומספר תאוריות הועלו בניסיון להסביר את אריכות חייהן של נשים ביחס לגברים.
  התופעה הידועה כ-resiliency, או היכולת להגיב באופן הולם למצבי עקה, או להתגונן בפני שינויים פיזיולוגיים האופייניים לגיל המתקדם, הועלו בהקשר של יכולת להתגונן בפני מפגעים המשפיעים על הבריאות ועל תוחלת החיים. 

  השפעות גנטיות וסביבתיות:
  הבסיס הגנטי לאריכות חיים נתמך על ידי מספר ראיות: אורך חיים מרבי נשמר באופן בולט במספר זנים ספציפיים.
  אורך חיים ממושך מושג על ידי תאומים זהים באופן בולט, בהשוואה לאורך חיים שאינו זהה בתאומים לא זהים, או באחאים שאינם תאומים.
  תוחלת חיים ארוכה באופן יוצא דופן מופיעה לעתים בתוך משפחות, כמו גם הזדקנות בטרם-עת שגם לה אופי משפחתי על בסיס גנטי.
  נמצא שילדיהם של אלה שחלפו על פני גיל 100, הם עצמם בעלי סיכוי מוגבר להגיע לגיל זה, תוך שהם נהנים משכיחות מופחתת של תחלואה התלויה בגיל (Terry וחב' ב-Journal of American Geriatric Society משנת 2004).
  אם בוחנים את בני משפחתה של Jeanne Clement שחייתה 122 שנה, מוצאים קבוצה מרשימה של בני משפחה שהרחיקו לכת בחיים ארוכים בקרב הוריה וסביה 5 דורות לאחור, בעיקר מצד אביה, שחיו חיים ארוכים במיוחד מה שמחזק את הבסיס הגנטי לאריכות שנים. 

  פולימורפיזמים הקשורים לגן APOE, הנדרש בקטבוליזם של ליפופרוטאינים עתירי-טריגליצרידים, יכולים להשפיע על תוחלת החיים (Eggertsen וחב' ב-Clinical Chemistry משנת 1993).
  בנוסף, האלל ε4 של apolipoprotein E מופיע בשכיחות גבוהה יותר באנשים בגיל הביניים מאשר בבני-100 (Louhja וחב' ב-Arteriosclrosi & Thrmbosis משנת 1994).
  פולימורפיזמים בגנים אחרים שיכולים להיות קשורים לאריכות-חיים, כוללים אתinsulin-like growth factor 1  ( Bonafeוחב' ב-Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism), וכן פולימורפיזם בגן המקודד ל-cholesteryl ester transfer protein, בגנים המקודדים לציטוקינים נוגדי-דלקת כמו IL-10 (על פי Lio וחב' ב-Genes & Immunology משנת 2002), בגנים הקשורים לעריכת RNA (על פי Sebastiani וחב' ב-PLos One משנת 2009), ובגנים הקשורים לתגובת הורמוני-עקה, כמו הגנים המקודדים ל-heat-shock protein 70 (על פי Singh וחב' ב-Annals of NY Academy of Sciences משנת 2006).
  מחקרים עדכניים במה שידוע כ-Genome-wide association ממשיכים לזהות וריאנטים גנטיים חדשים התורמים לאריכות חיים (Pilling וחב' ב-Aging משנת 2017).

  נמשיך ונדון באריכות השנים במאמר ההמשך.

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  19/01/2019
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  תוחלת חיים ארוכה במיוחד,

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן