בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית מחלות מיגרנה וכאבי ראש מיגרנה שאבחונה מוחמץ בקלות: מיגרנה וסטיבולרית, חלק א`
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  מיגרנה שאבחונה מוחמץ בקלות: מיגרנה וסטיבולרית, חלק א`

  בריאות דאגנות ודיכאון כרוכים באופן משמעותי עם מיגרנה וסטיבולרית, והיעדר אבחון בעיתו לא רק מגביר את המצוקה הפסיכולוגית של התרחיש, אלא גם תורם להתפתחות של תסמינים וסטיבולריים כרוניים.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא,  תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה (בדימוס), הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

  נתחיל בפרשת המקרה:
  אישה בת 63, מתלוננת בפני רופא המשפחה שלה, על אפיזודות של תחושת טשטוש חמורה, בחילה והקאות הכרוכות בבעת-אור (
  photophobia).
  זכור לה שבהתקף הראשון התסמינים היו כה חמורים עד כי הגיעה לאשפוז ועברה בדיקות הדמיה נוירולוגיות לשלילה של שבץ מוחי, שנשלל.
  מאז עברה מספר אפיזודות דומות ו"זכתה" למספר אבחונים לא אחידים כגון מחלת
  Meniérè, שהיא הפרעה במערכת שיווי המשקל הנגרמת ממחלת האוזן הפנימית, ורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי הידוע כ-Benign Paroxysmal Positional Vertigo הנגרם כתוצאה מפתולוגיה של האוזן הפנימית, עם אירועים חוזרים של ורטיגו פוזיציונלי או תחושת סחרחורת הנגרמת כשיש שינויים בתזוזת הראש.
   לאשה זו הייתה היסטוריה של אפיזודות מזדמנות של כאבי ראש עם תחושת טשטוש. בדיעבד, הושג אבחון של מיגרנה וסטיבולרית, והוחל טיפול ה-
  topiramate, שגאל אותה מהתקפים דומים.  

  מיגרנה וסטיבולרית היא בעיה של מערכת העצבים, הגורמת לתופעות חוזרות של טשטוש, ורטיגו או הפרעות שיווי משקל באנשים עם עבר של תסמיני מיגרנה, אך בניגוד לתרחיש המסורתי האחרון, לא סובלים תמיד ובהכרח מכאבי ראש.
  מיגרנה וסטיבולרית היא ישות חדשה יחסית מבחינת אבחונה. בשנת 2012 חברת
  Barany והחברה הבינלאומית של כאבי-ראש, פרסמה מסמך קונצנזוס, באשר לקריטריונים לאבחון תרחיש זה, המפורטים להלן:

  א) לפחות 5 אפיזודות המקיימות את התנאים המפורטים בסעיפים ג) וד) בהמשך.

  ב) היסטוריה בהווה או בעבר של מיגרנה עם או בלי aura.

  ג) תסמינים וסטיבולריים (המתייחסים לאוזן הפנימית השולטת על השמיעה ועל שיווי המשקל), בעוצמה מתונה או חמורה, הנמשכים בין 5 דקות עד 72 שעות.

  ד) לפחות 50% מהאפיזודות כרוכות עם לפחות אחד משלושת המאפיינים המיגרניים: 1) כאב ראש עם לפחות שתיים מתוך ארבע התופעות הבאות:
  א) מיקום חד צדדי (
  unilateral);
  ב) בעל אופי פעימתי;
  ג) עוצמה מתונה או חמורה;
  ד) החמרה לאחר פעילות גופנית שגרתית.
  2) בעת מפני אור (פוטופביה) ומפני קולות וצלילים (פונופוביה).
  3) הפרעות ראייה מקדימות (אאורה ויזואלית). 

  מהי השכיחות של מיגרנה וסטיבולרית?
  תרחיש זה מופיע על פי אומדן ב-0.9% באוכלוסייה הכללית על בסיס מדגם של 5,000 סובלים מטשטוש וורטיגו על פי סקר טלפוני גרמני משנת 2003. השאלות שהוצגו בסקר טלפוני זה, נועדו להבדיל בין ורטיגו וסטיבולרי לבין תחושת טשטוש לא וסטיבולרית. הגיל החציוני של משתתפי הסקר היה 23 שנים, ונמצא שמיגרנה וסטיבולרית הייתה נחלתם של כ-14% מכלל המשתתפים עם תסמינים וסטיבולריים (
  Neuhauser וחב' ב-Neurology משנת 2006). 

  מחקר-משאל בארה"ב שכלל למעלה מ-20 אלף מגיבים מצא שכיחות של מיגרנה וסטיבולרית ב-2.7% מהנשאלים, כאשר 75.8% מהמאובחנים עם מיגרנה זו היו נשים בגיל ממוצע של 40.9 שנה.
  ממצא אפידמיולוגי זה, קובע שמיגרנה וסטיבולרית היא הסיבה השכיחה ביותר לתרחיש של טשטוש אפיזודי בארה"ב, יותר מאשר השכיחות של 1.6% של ורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי, או שכיחות של 0.2-0.5% של מחלת
  meniere (על פי Formeister וחב' ב-Otol Neurotol משנת 2018).
  בין 403 חולי מיגרנה, במרפאת כאבי ראש בסין, 67 נבדקים (המהווים 16.6%) אובחנו עם מיגרנה וסטיבולרית על פי עקרונות
  ICHD-3 (או International Classifcation of Headache Disorders) על פי Zhang וחב' ב-Cephalalgia משנת 2016.
  בהתבסס על סך המטופלים, בבריטניה הצפי הוא שרופא משפחה ממוצע ייתקל במהלך הקריירה שלו ב-12 מקרים של מיגרנה וסטיבולרית (
  NHS Digital משנת 2018).  

  מיגרנה וסטיבולרית היא יותר מאשר התרחשות סימולטנית של מיגרנה ושל ורטיגו. יש לשקול אפשרות של מיגרנה זו כאשר חשים בתסמינים וסטיבולריים נשנים, היסטוריה של מיגרנה, כאשר יש מעורבות של הרקה בין התסמינים הווסטיבולרים והמיגרנים בחלק מההתקפים, כאשר נשללות סיבות אחרות. נעבור שוב על התסמינים של מיגרנה וסטיבולרית:
  לא תמיד סובלים מכאבי ראש; התסמין העיקרי היא תחושת טשטוש שיכולה להימשך יותר ממספר דקות המופיעה לסירוגין; בחילה והקאות; בעיות שיווי משקל; רגישות קיצונית לתנועות בהנעת הראש, העיניים או הגוף; תחושת בלבול וחוסר התמצאות; תחושת אי-יציבות; רגישות לקולות.

  מדוע מוחמץ לעתים קרובות האבחון של מיגרנה וסטיבולרית?
  במשאל טלפוני של משרד הבריאות בגרמניה, הסתבר שרק 21% מאלה שאובחנו עם מיגרנה וסטיבולרית התבררו בדיעבד כלוקים באמת בתסמונת זו.
  כאבי ראש אינם בהכרח חלק מסוג מיגרנה זה, ובנוסף תחילת התסמונות של מיגרנה רגילה מתחילים מוקדם משמעותית בהשוואה לתסמונות של מיגרנה וסטיבולרית ב-74% מהמקרים. הסיבה לקושי באבחון של מיגרנה וסטיבולרית, נובעת מההפרדה הלא מוחלטת בין תופעות של ורטיגו, כאבי ראש ודומיהם.
  מאפיין הראוי לציון היא העובדה שכאבי ראש אינם מופיעים בהכרח במקביל להופעת תסמינים וסטיבולריים (
  File ב-Continuum משנת 2017), כאשר במחקר אחד נמצא שמיגרנה מקדימה תסמינים וסטיבולריים ב-74% מהמטופלים.
  כאמור, המגוון הניכר של התסמינים המלווים, משך ההתקפים, והחפיפה בתסמינים עם סיבות אחרות לאפיזודות של ורטיגו, הופכים את אבחון מיגרנה וסטיבולרית למורכב.
  למרות שתסמינים שמיעתיים כולל טינטון ואיבוד שמיעה, אינם נכללים בקריטריונים של
  ICHD-3, הם עלולים להתרחש במספר לוקים במיגרנה וסטיבולרית, מה שעלול לגרום לאבחון שגוי של מחלת Meniere (על פי Teggi וחב' ב-Headache משנת 2018). יש עדויות אחדות לאבחון שגוי של בעיות פסיכוגניות  גרידא במקרים מוכחים בדיעבד של מיגרנה וסטיבולרית.

  מדוע חיוני במיוחד האבחון הנכון של מיגרנה וסטיבולרית?
  אלה הסובלים מתסמונת זו הם במודע בעלי איכות חיים רפואית ירודה יותר מאשר אנשים באוכלוסייה הכללית:
  40-60% מתוכם החמיצו ימי עבודה או לימודים בגלל התסמינים, 34-46% מתלוננים על השפעה מתונה של התסמינים על שגרת חייהם, 33% מתוכם מתלוננים על השפעה חריפה יותר על שגרת החיים, 52% מהם דווחו על אירועי מעידות או נפילות ב-5 השנים האחרונות, ו-23% מתוכם מדווחים על הזדקקות גבוהה יותר לביקורים אצל רופאי המשפחה, או אף בצורך להתאשפז או אפילו להגיע ליחידות טיפול נמרץ בשל התסמינים.  

  כאשר האבחון של מיגרנה וסטיבולרית מוחמץ, רופא המטפל ירשום תכשירים המדכאים את המערכת הווסטיבולרית, תוך דחיית מתן טיפול הספציפי למיגרנה.
  בדומה לצורות מיגרנה אחרות, אבחון מוקדם ונכון וטיפול מונע, יביאו לשיפור מהיר יותר של התסמינים (
  Obermann ו-Strupp ב-Frontiers in Neurology משנת 2014).
  במחקר אחד בהשתתפות 101 מאובחנים עם מיגרנה וסטיבולרית, המטופלים במרפאת כאב ראש, נמצא ש-83% מתוכם צרכו תכשירי דיכוי וסטיבולרי, אך יעילותם של תכשירים אלה הוכחה רק ב-12.9% מהמטופלים.
  בהשוואה, 86% מהמטופלים שצרכו תכשירים פרופילקטיים כנגד מיגרנה, נהנו מירידה של למעלה מ-50% בתסמינים וסטיבולריים לאחר 2 חודשי טיפול (
  Vuralli וחב' ב-Pain Medicine משנת 2018). 

  דאגנות ודיכאון כרוכים באופן משמעותי עם מיגרנה וסטיבולרית, והיעדר אבחון בעיתו לא רק מגביר את המצוקה הפסיכולוגית של התרחיש, אלא גם תורם להתפתחות של תסמינים וסטיבולריים כרוניים.
  במחקר פרוספקטיבי של מטופלים עם מפגעים וסטיבולריים שונים, נמצא שאלה מתוכם עם מיגרנה וסטיבולרית (אך לא אלה עם
  vestibular neuronitis או אלה עם ורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי) היו אלה עם עלייה משמעותית (פי-26.6) באירועים של דאגנות ובעת (phobia), שלא היו קשורים לדרגת אי-התפקוד הווסטיבולרי, בבדיקות נוירו-פיזיולוגיות. מטופלים עם מיגרנה וסטיבולרית, לוקים לעתים דאגנות עד כדי פאניקה במהלך אפיזודות של התסמונת, שאף היא עלולה לתרום לאבחון שגוי של התקפי פאניקה שאינם קשורים לכאורה למיגרנה וסטיבולרית (Eckhardt-Henn וחב' ב-British Medical journal משנת 2018). 

  כיצד נעשה האבחון של מיגרנה וסטיבולרית?
  האבחון הוא ביסודו קליני. במהלך התקפים המטופלים יכולים לתאר תסמינים תחושה סיבובית, שהיא אשליה של תחושת תנועה עצמית או סביבתית, או תחושה של הראש מסתחרר בתוך הגולגולת, או גם תחושה של אי-סובלנות לתנועות הראש. שאלות שימושיות שניתן להציג למטופל, נוגעות לאפשרות של התרחשות מאפיינים מיגרניים, כגון פוטופוביה ופונופביה, היסטוריה של מחלת-ים (הידועה גם כ"מחלת תנועה", המתבטאת בחולשה, ב
  בחילות ובהקאות בעת הפלגה בים ולעתים גם בנסיעה בכלי תחבורה שונים. 
  בשאלות אלה ניתן לשלול תסמינים של מפגעים אחרים כגון איבוד שמיעה משמעותי. 
  מטופלים עם מיגרנה הם בעלי רגישות מוגברת למחלת ים, שהוא מדד אבחוני חיוני, אם כי לא מקובל באופן אוניברסלי. במחקר של 131 חולי מיגרנה וקבוצת ביקורת של 50 אנשים בריאים, חולי המיגרנה היו יותר מועדים לסבול ממחלת-ים, לאחר גירוי וסטיבולרי (89%), מאשר אלה בקבוצת הביקורת (45%). נתונים אלה היו בולטים ביותר עם מיגרנה וסטיבולרית, פחות בולטים באלה עם מיגרנה רגילה, והכי פחות בולטים באנשים בריאים (
  Jeong וחב' ב-Journal of Neurology משנת 2010). 

  יכולה להיות היסטוריה של תסמונת מַחְזוֹרִית בגיל הילדות, הכוללת כאבי-בטן, הקאות מחזוריות, ורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי שפיר, ו-torticollis paroxysmal שפירה, כאשר כל אלה נחשבים וריאנטים של מיגרנה (Angus-Leppan וחב' ב-British Medical Journal משנת 2018).
  לשם פירוט והבהרה,
  torticollis paroxysmal שפירה הוא תרחיש נדיר, בו התינוק/ילד לוקה בנטיית הראש לפרקי זמן שונים במהלך התרחיש, כאשר גם פלג הגוף העליון נטוי לאותו כיוון של הראש הנטוי, מה שמקנה לילד צורת גוף מְעֻקָּם.
  בנוסף, הילד עלול לסבול אם כי לא בכל המקרים מחיוורון, שיגשון (אטקסיה), רעד, מיגרנה של הילדות, הליכה לא יציבה, חולשה כללית וניסטגמוס (או ריצוד אישון העין).

  ממצאים פיזיים נחשבים פחות רגישים וספציפיים. בחינת המטופל בתקופות הביניים שבין אירועים התקבלה תקינה. מעקב ארוך-טווח של 75 מאובחנים עם מיגרנה וסטיבולרית שנמשך בממוצע 12.7 שנים, גילה לפחות אנומליה עינית אחת, שברוב המקרים התבטאה בניסטגמוס, אפילו ב-41.5% מהמקרים האחרונים בשלב מחלה בו הם היו א-תסמיניים (Redike וחב' ב-Neurology משנת 2012).
  במהלך אפיזודות חריפות, , מחקר אחד מצא תופעה של ניסטגמוס ספונטני ב-70% מהמטופלים, כאשר תופעה זו התפוגגה לאחר ההתקף. בעיות של שיווי משקל שבאו לביטוי בבדיקת
  Romberg חיובית, נמצאו אף הן ב-70% מהנבדקים במהלך התקף חריף, וכן נמצאו בעיות שיווי משקל ב-15% מקרים במהלך תקופת המעקב (von Brevern ב-Neurology משנת 2005).

  מומלץ שבחינה פיזית קצרה תכלול את יציבות ההליכה, מבחן Romberg, הערכת תפקוד עצבי הגולגולת, תוך התמקדות בתנועות העין בהקשר של ניסטגמוס, וכן בדיקת שמיעה כמו גם מבחן Dix Hallpike שבו מזיזים את המטופל באופן מסוים כדי לנסות ולאפיין את הניסטגמוס הקיים ואת משך הזמן שנמשך ניסטגמוס זה.
  אחד מהמאפיינים של ורטיגו מסוג
  benign paroxysmal positional vertigo הוא, שתחילת הניסטגמוס מושהית, כלומר מתחילה כמה שניות לאחר התנוחה הגורמת לגירוי הורטיגו. בנוסף, הניסטגמוס והוורטיגו חולפים לאחר שניות עד דקות, ובביצוע מבחן זה פעמים נוספות, התגובה הולכת ונחלשת (זאת לעומת ורטיגו ממקור מרכזי, שאיננו BPPV, ובו לא חייב להופיע ניסטגמוס, ואם הוא מופיע הרי שהופעתו היא מיידית ואין התעייפות של ההופעה כאשר חוזרים על המבחן).

  ביצוע סקר על ידי הפצת שאלונים הוכיח יעילותו על מנת להבדיל בין הסיבות להופעת ורטיגו. Zhao וחב' דיווחו ב- Oto Neurotolמשנת 2011 על כך שהם מצאו דיוק של 92% ניבויי של מיגרנה וסטיבולרית בקרב 619 מטופלים המתלוננים על תחושת טשטוש.
  חוקרים אלה מצאו שפוטופוביה (סיכון מוגבר פי-41.8), הקשר עם המחזור החודשי (סיכון מוגבר פי מוגבר פי-6.9), וכאבי ראש חמורים או נשנים (סיכון מוגבר פי-5.5), היו שלושת המדדים עם הקשר המובהק ביותר למיגרנה וסטיבולרית.
  מבדקי הדמיה של מערכת העצבים נמצאים נורמליים במיגרנה וסטיבולרית, והשימוש בהם נעשה כדי לשלול סיבות אחרות לוורטיגו מרכזי, כגון שבץ בצירולציה הקדמית או תהליך של דה-מיאלינציה.
  אם המאפיינים הקליניים עקביים, אין צורך לבצע בדיקות דם או הדמיה נוירלית לצורך אבחוני. יש לשקול ביצוע הדמיה נוירלית אם קיימים גורמי סיכון וסקולריים.

  כשלים אבחוניים ו"דגלים אדומים":
  כאשר מטופל מגיע לרופא עם תסמינים וסטיבולריים, תרחיש של שבץ בצירקולציה הפרונטלית הוא המצב חשוב ביותר שיש לשלול מבחינה דיפרנציאלית ולפיכך מחייבת בדיקת הדמיה של מערכת העצבים. "דגלים אדומים" כוללים הימצאות של סימנים מרכזיים כגון אלה: ניסטגמוס אנכי, חרשות חד צדדית חריפה, קשיי דיבור (
  dysarthria), חולשת גפיים, נימול, איבוד קואורדינציה, הליכה לא יציבה, עד כדי אי היכולת ללכת (Banerjee וחב' ב-מבדק British Medical Journal משנת 2018). גיל מתקדם ונוכחות גורמי-סיכון וסקולריים מגבירים את ההסתברות של שבץ וסקולרי פרונטלי.

  מיגרנה וסטיבולרית ומחלת Meniere הם בעלי מאפיינים זהים, ואף יכולים להופיע בו-זמנית.
  בערך 45% מהמטופלים עם מחלת
  Meniere מראים לפחות תסמין מיגרני אחד בעת התקף, והם גם סובלים משכיחות מוגברת של מיגרנה במהלך חייהם. בה בשעה שהפרעות שמיעה מתונות, תחושת aura, או טינטון יכולים להופיע במיגרנה וסטיבולרית, הרי שגלים בולטים של ירידה בשמיעה וההתאוששות ממנה, איבוד שמיעה חד צדדי ושינויים בעוצמה ובגובה הצליל (pitch) בטינטון אופייניים יותר למחלת Meniere.
  איבוד שמיעה בתדר נמוך נכלל כעת בהגדרות האבחוניות של מחלת
  Meniere.

  התרחיש של benign paroxysmal positional vertigo הוא סיבה שכיחה לוורטיגו נשנית, אך הו צריך להיות מובדל ממיגרנה וסטיבולרית לפחות על הרקע של ורטיגו קצר במיוחד (בדרך כלל 10-30 שניות) ב-BPPV שיכולים להופיע לעתים כתוצאה מתמונת ראש ספציפית.
  מבחן
  Dix-Hallpike מתקבל חיובי ב-85% מהמקרים של תסמונת התבקעות התעלה העליונה שהיא מחלת אוזניים נדירה וקשה לאבחון, המתבטאת בהפרעות בשמיעה ובשיווי משקל, ומאופיינת בסחרחורת המושרית על ידי קול או לחץ. יש לחשוד באפשרות של מיגרנה וסטיבולרית במטופלים צעירים אם הם מתלוננים על בחילות והקאות בולטות.

  כיצד מתנהלים במקרים של מיגרנה וסטיבולרית?
  ההתנהלות כוללת הימנעות של גריינים לתרחיש זה, כגון תנועות מסוימות, פרמאקו-תרפיה, ורהביליטצה וסטיבולרית. טיפול עם
  zolmitriptan ו-rizatriptan  מקל במידה מסוימת על התסמינים הווסטיבולריים, כפי שנמצא במספר ניסויים קטנים (Furman וחב' ב-Journal of Headache Pain משנת  2011, ו-Neuhauser וחב' ב-Neurobiol משנת 2003). אם יש בחילה, תכשירים אנטי-מימטיים כמו prochlorperazine יכולים לשמש בטיפול במינונים נמוכים כדי למנוע דיכוי וסטיבולרי ארוך-טווח.

  כטיפול פרופילקטי, אנו בעיצומו של ניסוי אקראי-מבוקר, המשווה metoprolol כנגד פלצבו.
  חלופות טיפוליות הם נוגדי-דיכאון טרי-ציקליים, כמו
  amitriptyline, nortriptyline, venlafaxine (הפחיתו את מספר התקפי ורטיגו מ-מפחיתי לחץ-דם כמו 12.2 עד 2.6, לאחר 4 חודשי טיפול ב-31 מטופלים, מפחיתי לחץ-דם כגון propranolol הפחית את המספר הממוצע של התקפי ורטיגו מ-12.6 ל-1.9 לאחר 4 חודשי טיפול ב-33 מטופלים.
  גם נוגדי פרכוסים דוגמת
  topiramate מספר התקפי ורטיגו, ואת התקפי כאב-ראש בחודש מ-4 ל-1 לאחר 6 חודשי טיפול ב-30 מטופלים.

  נמשיך ונדון במיגרנה וסטיבולרית במאמר ההמשך.

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  03/08/2019
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  מיגרנה

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן