בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית דלקות ופטריות דלקת ומחלת כבד הפאטיטיס B: סריקה, מניעה, אבחון וטיפול,חלק ב`
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  הפאטיטיס B: סריקה, מניעה, אבחון וטיפול,חלק ב`

  הפאטיטיס B: סריקה, מניעה, אבחון וטיפול,חלק ב`
  בריאות חלק ב` - המרכז לבקרה ומניעת מחלות (CDC) באטלנטה מעריך שבשנת 2015 נרשמו בארה"ב 21,900 מקרים של הפטיטיס B חריפה. בנוסף, ישנם בארה"ב 850 אלף עד 2.2 מיליון פרטים הסובלים מהפטיטיס B כרונית.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, 
  תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה (בדימוס), הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

   

  לקריאת חלק א' לחץ כאן

  חשיפה תעסוקתית ל-HBV:
  CDC מספק הנחיות מפורטות על ההתנהלות של אנשי צוותי רפואה, כאשר הם נחשפים באופן פוטנציאלי לנגיף בעת טיפול בחולה עם הפטיטיס B. לאחר חשיפה בלתי מכוונת לדמו או לנוזלי גוף אחרים יש לברר מיד את סטאטוס החיסון להפטיטיס B של המטופל, על מנת לבחון האם הוא או היא, הגיבו לחיסון כאשר רמת הנוגדנים כנגד HBs גדולה מ-0 mIU/ml1.
  גם אם המטופל עם רקע של הפטיטיס מתנגד לתרום מדמו כדי לבצע בו את הבדיקות הרלוונטיות, איש סגל הרפואה המטפל בו ונחשף לדמו, חייב להיחשב כאילו מקור החשיפה אכן חיובי ל-
  HBsAg, ולקבל את הטיפול הפרופילקטי.

   

  להלן הנחיות לאנשי סגל רפואי הנחשפים לדם של מטופלים עם רקע של הפטיטיס.

   

  א)  אם המטופל שדמו נחשף הוא בעל רמת נוגדנים כנגד HBs ברמה שמעל 10 mIU/ml לאחר סדרה של מעל מחזורי חיסון אין צורך בנקיטת אמצעים או טיפולים לאנשי הרפואה שנחשפו לדם זה.

  ב)  אם המטופל שדמו נחשף נחשב ל-non-responder במובן שרמת הנוגדנים כנגד HBs בדמו נמוכה מ- mIU/ml 10 גם לאחר מחזורי חיסון, איש הסגל הרפואי שנחשף לדם זה צריך להיות מטופל על ידי שתי מנות של  תרכיב בהפרש של חודש.

  ג)   אם המדובר במטופל שדמו נחשף לאיש סגל רפואי, ותגובת מטופל זה אינה ידועה גם לאחר שלושה מחזורי חיסון, כאשר נמצא שה"מזהם" חיובי או בלתי ידוע בהקשר של  ,HBsAgורמת הנוגדנים כנגד HBs בדמו נמוכה מ-10 mIU/ml, איש הסגל הרפואי שנחשף לדם המזוהם צריך להיות מטופל פרופילקטית במנה אחת של hepatitis B immune globulin, ובחיסון אנטי-נגיפי, אשר לאחריו נדרשת בדיקה סרולוגית חודש עד חודשיים לאחר החיסון. אם לעומת זאת נמצא שהמטופל שדמו נחשף לאיש הסגל הרפואי, שלילי לאנטיגן HBsAg , ורמת הנוגדנים כנגד HBs בדמו נמוכה מ-10 mIU/ml, עדיין מומלץ לחסן כנגד HBV, ולנטר את הסטאטוס הסרולוגי של איש הסגל לאחר חודש-חודשיים.

  ד)   אם המטופל שדמו נחשף לא חוסן מעולם או שחוסן רק חלקית, יש 2 אפשרויות: אם הוא מתברר כחיובי בבדיקת HBsAg, ושלילי בבדיקת נוכחות נוגדנים כנגד HBs, יש צורך לטפל באיש הסגל הנחשף במנה אחת של hepatitis B immune globulin, בחיסון מלא כנגד הנגיף, ובבדיקה סרולוגית לאחר 1-2 חודשים. אם לעומת זאת המטופל נמצא שלילי ל-HBsAg ושלילי לנוגדנים כנגד HBs, אין צורך בטיפול עם hepatitis B immune globulin, אך צריך לחסן כנגד הנגיף ולבצע בדיקה סרולוגית לאחר חודש-חודשיים.

   

   

  חשיפה יילוד לנגיף במהלך הלידה: :
  מדי שנה, בארה"ב, מדי שנה מתרחשים כ-1,000 מקרים של יילודים הנדבקים במהלך לידה ב-
  HBV, וכ-90% מהמקרים של הפטיטיס B כרונית מתחילים בשנת החיים הראשונה. כל התינוקות הנולדים לאימהות שהן חיוביות ל-HBsAg, אמורים לקבל תוך 24 שעות חייהם הראשונות hepatitis B immune globulin.
  בתינוקות אלה המחוסנים בסדרת חיסונים מלאה, חייבים לעבור בגיל 9-12 חודשים בדיקות סרולוגיות כדי להעריך את התגובה לחיסון. סדרה נוספת של מינוני חיסון אמורה להיתן לתינוקות המוגדרים כ-"בלתי מגיבים" (
  Schillie וחב' ב-Morbidity & Mortality Weekly Report משנת 2015).  

   

  הטיפול: ריפוי אימונולוגי מוגדר כהיעלמות של HBsAg עם דיכוי מתמשך של HBV DNA, ניתן להשגה כיום עם תרפיה תרופתית. אך כיוון שהטיפולים העכשוויים אינם יכולים להכחיד את הנגיף, כולל הרס של ה-DNA הצירקולרי שלו, עלולה להתרחש רה-אקטיבציה של הנגיף.
  לכן מטרת הטיפולים היא דיכוי
  HBV DNA, איבוד HBeAg, נורמליזציה של האנזים ALT ואיבוד HBsAg

  ההוריות לטיפול: רמות ALT ו-HBV DNA בנסיוב, והחומרה של מחלת הכבד, הם הקריטריונים האובייקטיביים להערכת הצורך בטיפול (Ghany ב-Best Practice Research & Clinical Gastroenterology משנת 2017).
  הרופא המטפל חייב להתייחס לנתונים האינדיבידואליים של המטופל, תוך התבססות על בדיקות המעבדה והסיכונים לפתח שחמת הכבד וקרצינומה של הכבד.
  ניטור המטופל למשך כל חייו נדרש עבור מטופלים עם הפטיטיס
  B כרונית, ובהם רמת ALT צריכה להימדד אחת ל-3 חודשים בשנה הראשונה לאחר האבחון, , ואחת ל-6-12 חודשים בשנים שלאחר מכך. אם רמות האנזימים ALT ו-AST נמצאות בקו עלייה, יש לבדוק רמת HBV DNA, ובדיקה למדידת רמת ALT צריכה להתבצע לעתים יותר תכופות. 

   

  להלן המלצות לטיפול באלה עם הפטיטיס B כרונית: 

   

  חלופות טיפוליות:
  ישנם 8 טיפולים בהפטיטיס
  B כרונית המאושרים על ידי הסמכויות הרפואיות בארה"ב. טיפולים אנטי-נגיפיים אלה נכללים בשתי קטגוריות: תכשירים מסוג peginterferon alga-2a, ואנלוגים של נוקלאוזידים/נוקלאוטידים (Kim וחב' ב-Journal of Viral Hepatology משנת 2016, Arends וחב' ב-Infectious Disease Therapy משנת 2017, Marcellin וחב' ב-Gastroenterology משנת 2009, Lau וחב' ב-New England Journal of Medicine משנת 2005, Li וחב' ב-BMC Infectious Diseases משנת 2011, ו-Ligano וחב' ב-Liver International משנת 2018).

   

  Pegylated interferon α-2a (שם מותג Pegasys), מentecavir (שם מותג Baraclude) ו-tenofovir הם שלושה תכשירי קו-ראשון של חלופות טיפול בהפטיטיס B כרונית.
  ישנם יתרונות וחסרונות לכל אחת משתי הגישות. מטה-אנליזה כללה 14 מחקרים בהם שותפו במקובץ 2,829 מטופלים, מצאה אמנם שיש יתרונות לטיפול משולב עם
  peg-interferon α-2a ואנלוגים של נוקלאוזידים/נוקלאוטידים, אך בגלל ההטרוגניות בממצאי מחקרים אלה וחסר של ראיות עקביות, ההנחיות כיום ממליצות על מונותרפיה. 

   

  הזרקה תת-עורית של peg-interferon α-2a  ניתנת למשך תקופה של 48 שבועות, והיא מומלצת בעיקר לאלה עם רמה נמוכה של HBV DNA ורמה גבוהה של ALT לפני הטיפול, לאלה עם גנוטיפים A או B של HBV, לנשים צעירות שמתכננות הריון בעתיד הקרוב, לאנשים צעירים, ולאלה עם הדבקה סימולטנית עם הפטיטיס C.
  המחדל העיקרי של הטיפול ב-
  peginterferon α-2a, קשור לסבילות שמגלים המטופלים לתכשיר זה הגורם לעתים קרובות תופעות לוואי כגון תסמינים דמויי-שפעת, עייפות, הפרעות במצבי רוח, ציטופניות שונות, מפגעים אוטו-אימוניים במבוגרים, ותופעות של אנורקסיה ואיבוד משקל בילדים. יחד עם זאת, הבטיחות והיעילות של peginterferon α-2a הודגמה במספר מחקרים שהתבצעו במטופלים עם הפטיטיס B כרונית חיוביים או שליליים ל-HBeAg.

   

  תכשירים אנטי-נגיפיים פומיים:
  האנלוגים של נוקלאוזידים/נוקלאוטידים שאושרו לשימוש בארה"ב לטיפול בהפטיטיס
  B כרונית, הם adefovir (שם מותג Hepsera), וכן entecavir ו-lamivudine (שם מותג Epivir HBV), ו- tenofovir disoproxil fumarate (שם מותג Viread), וכן tenofovir alafenamide (שם מותג Vemlidy).
  תכשירים אלה, הפוגעים ב-
  HBV על ידי עיכוב פעילות האנזים פולימראזה הנגיפי,  הם התכשירים השכיחים ביותר לטיפול בהפטיטיס B כרונית. יש להם פרופיל בטיחותי וסובלני מצוין, אם כי משך השימוש בהם אינו מוסכם כיוון שיש נטייה לרה-אקטיבציה של הנגיף ולהישנות הפטיטיס B לאחר הפסקת הטיפול.
  שלושת התכשירים המומלצים ביותר הם
  tenofovir, entecavir ו-tenofovir alafenamide, בגלל פוטנציאל הפעילות האנטי-נגיפית שלהם, ושיעורי העמידות הנמוכים יותר המתפתחים כנגדם.  

   

  ההנחיות משנת 2018 של הרשות האמריקנית למניעת מחלות כבד, ממליצות על tenofovir alafenamide כתכשיר התחלתי במבוגרים עם הפטיטיס B כרונית עם מערכת חיסונית פעילה.
  תכשיר זה יכול להילקח בחשבון גם במטופלים עם תפקוד כליות לקוי או עם סיכון לתפקוד כליות לקוי, או לאלה עם מחלת עצם. עם זאת, תכשיר זה אינו מומלץ למטופלים עם פינוי קראטינין הנמוך מ-0.25 מ"ל לשנייה למ2, או לאלה המטופלים על ידי דיאליזה (
  Terrault וחב' ב-Hepatology משנת 2018).
  מחקרים מבוקרים אקראיים אחדים הראו סבילות ויעילות מצוינים כאשר נעשתה השוואה בין
  tenofovir, entecavir ו-tenofovir alafenamide עם תכשירים אנלוגים לנוקלאוזידים/נוקלאוטידים (Buti וחב' ב-Lancet Gastroenterology Hepatology משנת 2018, Chan וחב' באותו כתב-עת מאותה שנה, Chang וחב' ב-New England Journal of Medicine משנת 2006, Lai וחב' באותו כתב-עת מאותה שנה, ו-Marcellin וחב' באותו כתב-עת משנת 2008). 

   

  הריון:
  טיפול בנשים הרות שהן חיוביות ל-
  HBsAg מפחית משמעותית לידת תינוקות שנחשפו לנגיף במהלך הלידה. Tenofovir הוא התכשיר המועדף בנשים הרות בגלל בטיחותו המתועדת הגבוהה יותר.
  ה-
  CDC ממליץ לבדוק נשים הרות חיוביות ל-HBsAg לקביעת HBV DNA כדי לזהות יילודים בסיכון גבוה יותר להדבקות ב-HBV במהלך הלידה.  

   

  מקרים של שחמת הכבד/השתלת כבד:
  מטופלים עם צירוזיס בשלב מתקדם והפטיטיס
  B כרונית, אמורים להיות מטופלים עם אנלוגים לנוקלאוזידים/נוקלאוטידים, תוך הערכה להתאמתם להשתלת כבד. יש ראיות חזקות לכך שטיפול אנטי-נגיפי משפר את תפקוד הכבד, מגביר הישרדות, תוך האפשרות להימנע משתלת כבד אם הטיפול אנטי HBV מתחיל מוקדם יחסית במקרי צירוזיס.
  אם השתלת כבד בוצעה, וכדי למנוע הישנות של הפאטיטיס
  B, המושתלים יכלים להמשיך בטיפול עם אנלוגים לנוקלאוזידים/נוקלאוטידים כטיפול יחידני, עם או ללא טיפול ב-hepatitis B immune globulin.

   

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  17/08/2019
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  הפאטיטיס B

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן