בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית שונות לא רק ענין של חזירוּת: אולי גם סיפור שנוגע לנו, בני-האדם!
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  לא רק ענין של חזירוּת: אולי גם סיפור שנוגע לנו, בני-האדם!

  לא רק ענין של חזירוּת: אולי גם סיפור שנוגע לנו, בני-האדם!
  בריאות הנגיף הידוע כגורם לקדחת החזירים האפריקנית (African swine fever) גורם למחלה אנושה באוכלוסיית החזירים בסין. ההערכה כיום היא שעד סוף שנת 2019 הנגיף ישמיד כמחצית מהחזירים בסין. כ-900 מיליון חזירים גדלים כיום בחוות חקלאיות ברחבי העולם, ולמעלה מ-400 מיליון מתוכם מטופחים בסין.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, 
  תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה (בדימוס), פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

  הנגיף הידוע כגורם לקדחת החזירים האפריקנית (African swine fever) גורם למחלה אנושה באוכלוסיית החזירים בסין.
  ההערכה כיום היא שעד סוף שנת 2019 הנגיף ישמיד כמחצית מהחזירים בסין. כ-900 מיליון חזירים גדלים כיום בחוות חקלאיות ברחבי העולם, ולמעלה מ-400 מיליון מתוכם מטופחים  בסין.
  חזירים מהווים כיום חלק מרכזי בדיאטה הסינית במיוחד בשנים של הפריחה הכלכלית שם. כמות בשר החזיר הנצרכת מדי שנה בסין גדולה מכל סוגי הבשר הנאכלים כיום בארה"ב.
  הסכנה התזונתית לסינים נעוצה בהכחדה הגדולה של החזירים בסין שנגרמת על ידי הגורם לקדחת החזירים האפריקאית.  "מעולם לא נתקלתי במחלה המשמידה בעלי חיים ביעילות כזו" מעיד
  Edgar Johnson, הווטרינר האמריקאי השוהה תקופה ממושכת בבייג'ין כיועץ לחקלאים ומגדלי חזירים ומנהל מעבדה אבחונית לגלות התפרצויות של הנגיף.
  החברה הפיננסית ההולנדית
  Rabobank מעריכה שכ-200 מיליון חזירים ימותו בסין כתוצאה מהמחלה או ממאמצי המיון וההשמדה של חזירים נגועים ומוחלשים למניעת העברת המחלה. דו"חות וטרינריים מצביעות על כך ש-22% מהחזירות הנקביות, מתו בהתפרצות האחרונה, אם כי מספר וטרינרים כולל Johnson פוסקים שמדובר באחוז גבוה יותר.
  חוקר זה מעיד על עצמו שהוא היה נוכח בחווה בה 7,000 שכללה חזירים, שכולם חלו במחלה וכבר מתו ממנה או שנפטרו מעט לאחר מכן. כיוון שחזירות חולות נפלטות ממעגל הילודה, הדבר גורם לדלדול הילודה עד שמספר החזירים בעדר שואף לאפס. 

  בשלב זה אין ראיות להדבקת אדם עם נגיף זה, אך התחלואה של החזירים עלולה לשנות הרגלי האכילה בעולם. כאשר אספקת בשר החזיר תרד,  נראה ש-1.4 מיליארד הסינים צורכי החזיר יחפשו מקור חלבון אחר מה שיעלה דרמטית את מחירי בשר החזיר, על פי הערכת כלכלנים ב70% עד סוף שנת 2019.
  המחלה עלולה לפגוע גם בתעשייה הפרמצבטית. אחת ממדללי הדם הפופולריים ביותר, הפארין, מיוצר ממעי חזיר. סין היא הספק העיקרי של הפארין עבור השוק בארה"ב, וחברי הקונגרס בוושינגטון כבר מתחקרים את ה-
  FDA כיצד יפתרו את הבעיה באספקת הפארין הממשמשת ובאה. 

  מחלת קדחת החזירים האפריקנית זוהתה לראשונה בשנת 1921, היא מחלה ברוטלית, ההורסת את מערכת החיסון בחזירים, ומובילה למספר תסמינים חמורים שהבולטים בהם הקאות ממושכות ושלשולים דמיים.
  היא עלולה לגרום גם לעיוותים ודפורמציות בעוברי חזירים. המחלה לא הייתה ידועה מחוץ לגבולות אפריקה עד שנות ה-50, שאז היא התגלתה לראשונה באירופה. ב-1971 הייתה התפרצות המחלה בקובה, ואז הומתו שם 500 אלף חזירים לרסן את התפשטות המגיפה.
  אך רמת התחלואה באירופה ובאמריקה התיכונה, היא כאפס וכאין לעומת האסון התרחש כיום בסין לאוכלוסיית החזירים. מחלה זו שהיא חסרת מרפא כרגע, מתפשטת במדינות אחרות של דרום-מזרח אסיה אך גם בחלקים של אירופה, בדנמרק לדוגמה, נבנית גדר באורך של 60 קילומטר על מנת למנוע את התפשטות המחלה, על ידי מניעה של מעבר של חזירי בר מגרמניה השכנה.
  השלטונות הבריטיים אוסרים הכנסת נקניקי סלמי מחופשות החג שלהם באירופה מחשש להתפשטות ההדבקה (ואני מקווה שבוריס ג'והנסון אינו משתמש בנימוק זה לקדם את הברקזיט). שלטונות הבריאות בארה"ב מעבירות קורסים לווטרינרים להכין אותם לקראת התפרצות ראשונה גדולה במדינה זו. 

  למרות שבעבר נרשמו כבר מספר התפרצויות אזוריות של מגיפה זו, הן נשמרו תחת בקרה על ידי פעולות דחופות ומרסנות. הבעיה הנוכחית בסין הוחמרה כיוון שהממסד הווטרינרי שם לא עשה צעדים נחושים לבלום אותה.
  Scott Dee הממונה על השירותים הווטרינריים במינסוטה, מעיד על חוסר הנחישות של הסינים בהשמדת עדרי חזירים חולים כגורם עיקרי לאסון המתרחש שם כעת.
  גם אם יימצא תכשיר יעיל לחיסון החזירים כנגד הנגיף, אין ספק שתהליך ייצור התרכיב הוא עניין של שנים, ובפרק זמן זה אוכלוסיות החזירים בסין תדלדל ותלך. על פי
  Dirk Pfeiffer מאוניברסיטת הונג-קונג, יש בסין אלפי עדרים קטנים של חזירים באין-ספור מחוזות, שאינם חשופים לסכנה ואינם נוקטים אמצעים להגביל אותה.

  כאשר חזיר נדבק בנגיף החזירים האפריקני, תאי חיסון בפיו, בלועו ובאפו, מגיבים באופן אגרסיבי, אך הנגיף תוקף תאים אלה ומוחק למעשה את כל מערכת החיסון של החיה. כמו כן נפגעת מערכת הצירקולציה של החזיר המודבק, יש האטה בזרימת הדם ויצירה של קרישי דם. פירוש הדבר הוא שפחות חמצן מגיע לאברי קצה, כמו לדוגמה האוזניים, המשנים לעתים צבעם לכחול.
  התמותה של החזיר הפגוע מתרחשת תוך 7-10 ימים, והתמותה בקרב החזירים המודבקים בנגיף, עלולה להגיע ל-100%. למרות שנגיף זה אינו מזיק לבריאות האדם, חדירת בשר חזיר נגוע לשרשרת המזון במסעדות ובמרכולים, עלולה להגביר את התפשטות הנגיף הידוע בעמידותו למשך פרקי זמן ארוכים בבשר משומר. נגיף זה עלול להתפשט גם דרך הבגדים או כלי הרכב של החקלאים במכלאות חזירים.

  הניסיונות לפתח תרכיב יעיל כנד הנגיף נכשלו עד כה. הגישה האופיינית של פיתוח תרכיבים על ידי שימוש בנגיף מת או מוחלש המוזרק לחזירים בגישה  מניעתית, אך גישה זו אינה יעילה עם נגיף החזירים המדובר.
  נגיף זה מכיל כמות כה גדולה של חומר גנטי, מ שפוגע בהשגת חיסון יעיל על ידי גירוי מערכת החיסון של החיה המחוסנת.
  ניסויים קודמים בחיסון חזירים, הותירו אותם עם הצורה הכרונית של המחלה.
  Chris Netherton וקבוצתו במכון Birbright בבריטניה, מנסים גישה חלופית.
  הם ממצים מספר חלבונים עיקריים ממעטפת הנגיף, ומחדירים אותם לחזירים. החוקרים הללו מאמינים שמערכת החיסון של החזירים המחוסנים עם חלבוני מעטפת אלה "ייחנכו" את החזירים באופן שיגיבו להדבקה בנגיף השלם במועד מאוחר יותר. אך נראה שעד כה גם גישה זו נכשלת, וגם אם החזירים המחוסנים מגיבים מעט יותר טוב במניע המחלה, הם מתים בסופו של דבר.

  אנליסטים של תעשיית המזון מקווים שהדרישה הגוברת לבשר עוף, בקר, מזון-ים וכבשים, תלך ותגדל בסין ובמדינות נוספות הנגועות בנגיף האמור, ואכילת בשר חזיר תלך ותפחת בהתאם. Tim Ryan, אנליסט שווקי מזון בכיר במכון ,Meat and Livestock Australia, צופה ירידה משמעותית בצריכת בשר חזיר בסין בשנים הקרובות.
  לעומתו, מומחים בתחום התזונה ובריאות הציבור מודאגים מכך שבסין אין די כמויות של מקורות חלבון חלופיים שיכולים לפצות את הסיני המוצע ולמלא את החסר החלבוני במדינת ענק זו, כך שאחוז החלבון בדיאטה הסינית צפוי לדעוך.

  מגדלי חזירים בארה"ב המייצאים בערך רבע מבשר החזיר שהם מייצרים, ייהנו כנראה ממשבר החזירים בסין, בכך הם ייצאו יותר בשר חזיר למדינה זו. אך גם פתרון זה עלול להיתקל בקשיים בגלל מלחמות חומות המכס והסחר הניטשות לאחרונה בין שתי המדינות. וכך מגפת נגיף החזירים האפריקני, מהווה תזכורת עד כמה נעשה העולם כפר גלובלי במובן הכלכלי וה"נגיפי". זו גם המחשה נוספת לכך שסין הפכה למעצמה הגדולה בעולם באופן שכל מה שמתרחש בה, משפיע מיד על העולם כולו. כך יש להתייחס לאמרת השפר של  Edgar Johnsonבו פגשנו בראשית הדברים: “If China gets a cold, the rest of the world sneezes.”

  אך היבט קריטי נוסף שכדאי להזכיר לסיכום הדברים. בשלב זה ההתייחסות לנגיף החזירים האפריקאי היא שאין הוא גורם מחלה באדם, גם אם הוא אוכל בשר חזיר נגוע.
  אך האם לעולם חוסן? כולנו מכירים את תכונתם המגונה של פתוגנים שונים כחיידקים ונגיפים, לעבור אינספור מוטציות. כולנו זוכרים עדיין את שפעת העופות שהחלה להכות באדם, איך לא, גם כן בהונג-קונג, באופן שהנגיף מחולל המחלה בעופות שהתגלה לראשונה ב-1961 בדרום אפריקה עבר במרוצת השנים מוטציה שהפכה את הזן הבלתי אלים
  H9N2, לזן אלים H5N1.
  התסמינים הקליניים של בני אדם שחלו בשפעת העופות (
  H5N1) דומים מאוד לאלו של בני האדם שחולים בשפעת האנושית הרגילה (H3N2).
  מתברר, כי הנגיף
  H5N1 הקטלני מעביר מטען גנטי בינו ובין אחד ממיני נגיף השפעת הרגילה, ויוצר מוטציה קטלנית הגורמת למוות מהיר בהדבקתו את האדם. במחקרים שבוצעו לאחרונה על עכברים, גילו החוקרים שזנים חדשים של שפעת העופות שהוזרקו לעכברים הפכו לקטלניים יותר.

  מכיוון שהמערכת החיסונית של העופות מכירה שפעת זו, אלו מתמודדים עם המחלה בקלות יחסית, אך כאשר מקטע שפעת זו עובר לבני אדם, המערכת החיסונית האנושית לא מכירה את הנגיף ולכן קשה לה להתמודד עם המחלה.
  הפעם הראשונה שבה אובחנה הדבקה של בני אדם על ידי מוטציה של נגיף שפעת העופות הייתה ב
  הונג קונג ב-1997, כ-18 בני אדם נדבקו במחלה ושישה מהם מתו. בהמשך, התגלתה המחלה בבני אדם ברחבי אסיה כאשר 60 מתוך 120 בני אדם שחלו במחלה, מתו.
  לכן, תמיד מקנן החשש שמה שהיכה בתחילה בחזירים עלול ביום מהימים להפוך סכנה בריאותית של ממש באדם.

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  19/10/2019
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן