בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית מחלות לב וכלי דם מחלות לב וכלי דם כללי מסקנות מחקר EPIC-Oxford שעקב משך 18 שנה אחר התרחשות אי ספיקת לב ושבץ-מוחי בקרב אוכלי בשר, אוכלי דגים וצמחונים.
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  מסקנות מחקר EPIC-Oxford שעקב משך 18 שנה אחר התרחשות אי ספיקת לב ושבץ-מוחי בקרב אוכלי בשר, אוכלי דגים וצמחונים.

  בריאות דיאטות צמחוניות וטבעוניות, הפכו בשנים האחרונות פופולאריות באופן הולך וגובר, וזאת בגלל התחושה שתזונה זו יתרונותיה לבריאות מובהקות, אך יש ראיות לכך שהצמחונים הם בעלי סיכון למחלות שונות בהשוואה לאלה שאינם צמחונים אך הראיות מוגבלות בהיעדר מחקרים פרוספקטיביים בהיקף נרחב.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, 
  תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה (בדימוס), פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

  על פי הערכות, פורסמו עד כה מעל 50 אלף מאמרים בספרות הרפואית על הקשר בין תזונה ותחלואת לב וכלי-דם, אך עד היום לא השתרש בציבור הרחב קונצנזוס מוחלט של "כיצד ניטיב עם הלב בתחום האכילה הנכונה".

  דיאטות צמחוניות וטבעוניות, הפכו בשנים האחרונות פופולאריות באופן הולך וגובר, וזאת בגלל התחושה שתזונה זו יתרונותיה לבריאות מובהקות, אך גם כתוצאה מהתחושה הטהרנית של "צער בעלי חיים"  והחרדה להתרחבות החור באוזון מהמתאן המשתחרר מנפיחותיהם של עדרי בקר המשמש ברובו למאכל אדם (Leahy וחב' בדו"ח מפורט על סוגי התזונה בעולם משנת 2010).
  בבריטניה לדוגמה, חיים כיום כ-1.7 מיליון צמחונים וטבעונים כמשתמע מדו"חות של
  Bates וחב' במסגרת של ה-National Diet & Nutrition Survey מהשנים 2008-12.
  יש ראיות לכך שהצמחונים הם בעלי סיכון למחלות שונות בהשוואה לאלה שאינם צמחונים (
  Appleby ו-Key ב-American Journal of Clinical Nutrition משנת 1999), אך הראיות מוגבלות בהיעדר מחקרים פרוספקטיביים בהיקף נרחב. 

  באשר למחלת לב איסכמית, חלק מהמחקרים הקודמים, אם כי לא כולם, דיווחו על הפחתה משמעותית בסיכוני התמותה ממחלת-לב איסכמית בהשוואה ללא-צמחונים (Key וחב' ב-American Journal of Clinical Nutrition משנת 1999, ו-Orlich וחב' ב-JAMA Internal Medicine משנת 2013).
  במושגים של התרחשות מפגעי-לב, פורסם בשנת 2013 מחקר
  EPIC-Oxford של Crowe וחב' ב- American Journal of Clinical Nutrition שדיווח על כך שצמחונים לקו פחות במחלת לב איסכמית מאשר לא צמחונים, אך מחקר זה לקה בתקופת מעקב קצרה יחסית, שלא אפשרה להשוות את הנתונים עם אלה של אוכלי דגים או של טבעונים. 
  בכל הקשור לשבץ-מוחי, שני מחקרים קודמים לא מצאו הבדלים משמעותיים בסיכון לתמותה מאירוע מוחי בין צמחונים ושאינם צמחונים, אך לא פורסמו מחקרים שבחנו את עצם ההתרחשות של שבץ מוחי בקרב צמחונים ולא-צמחונים, או מחקרים שהשוו את סוגי השבץ בשתי האוכלוסיות הללו.
  המחקר שנתייחס אליו בדברים הבאים התפרסם על ידי
  Tong וחב' בשנת 2019 ב-British Medical Journal, והוא נרחב יותר בהיקפו ממחקר EPIC-Oxford הקודם משנת 2013, ומשמעותי יותר בגין 18 שנות מעקב אחר המשתתפים במחקר, בהחלט מבצע נדיר. 

  להלן ממצאי המחקר ומסקנותיו:
  שותפו בו 48,188 איש ואשה כולם תושבי אנגליה, סקוטלנד וויילס. משתתפי המחקר לא סבלו מאי-ספיקת לב משבץ מוחי או מתעוקת החזה קודם הצטרפותם למחקר.
  משתתפי המחקר גויסו ברחבי בריטניה בין השנים 1993-2001. משתתפי המחקר חולקו ל-3 קבוצות תזונה: 24,428 אוכלי בשר בלי קשר לעובדה שהם צרכו גם דגים, מוצרי חלב, או ביצים; 7,506 אוכלי דגים אך נמנעים מבשר; 16,254 צמחונים וטבעונים.
  הנתונים נאגרו ונותחו עד שנת 2016. תוצאות המחקר היו כדלקמן:  במשך 18.1 שנה של מעקב, נרשמו 2,820 מקרים של מחלת לב איסכמית, ו-1,072 מקרי שבץ כללי, מתוכם 519 מקרי שבץ איסכמי, ו-300 מקרי שבץ על רקע דימום מוחי.
  לאחר התאמה למערפלים (
  confounders) של אורח חיים ושל סטאטוס סוציו-דמוגראפי, אוכלי דגים וצמחונים נמצאו בעלי שיעורי מחלת לב איסכמית הנמוכים ב-13% וב-22% בהתאמה, בהשוואה לאוכלי בשר, עם מובהקות סטטיסטית גבוהה (0.001p<). נתונים אלה באים לביטוי c-10 מקרים פחות של מחלת לב איסכמית, בקרב צמחונים בהשוואה לאוכלי בשר לכל 1,000 איש באוכלוסייה בתקופה של 10 שנים.  

  הקשר בין צמחונות ואכילת דגים לבין מחלת לב איסכמית מופחתת, נחלש מעט מ- 13% ל-10%, לאחר ההתאמה לדיווח עצמי של משתתפי המחקר על רמת כולסטרול מוגברת בדם, על לחץ-דם מוגבר, על סוכרת, , ועל BMI.
  לעומת זאת, יש נתון מפתיע בתוצאות המחקר המתואר, לפיו נרשמה עלייה של 20% בשיעורי השבץ המוחי (בעיקר על רקע של דימום מוחי) דווקא בקרב צמחונים, זאת בהשוואה לאוכלי בשר, מה שמתורגם ל-3 מקרי שבץ נוספים בקרב 1,000 צמחונים בתקופה של 10 שנים, בהשוואה לאוכלי בשר. יש לציין, שנתוני שבץ מוחי אלה לא נחלשו כאשר בוצעה התאמה נוספת לגורמי סיכון וסקולריים.  

  השוואת תוצאות מחקר זה למחקרים אחרים:
  מטה-אנליזה של 5 מחקרים פרוספקטיביים בהם גויסו משתתפים משנת 1960 עד 1980, כדלקמן:
  Health Food Shoppers Study, Adventist Mortality Study, Adventist Health Study, Heidelberg Study, ו-Oxford Vegeterian Study, הגיעה למסקנה שטבעונים נהנים מתמותה ממחלת לב כלילית הנמוכה ב-24% מהתמותה ממחלת-לב זו בקרב אלה האוכלים בשר. אך משתמע מהמחקר בבריטניה שתמותה מאי-ספיקת לב קטנה רק ב-1% בקרב צמחונים בהשוואה ללא צמחונים, פער שהוא חסר כל משמעות סטטיסטית (מסקנת המחקר של Appleby משנת 2016), אם כי מחקרים אחרים הצביעו על תמותה ממחלת לב הנמוכה משמעותית בקרב צמחונים: מדובר במחקר הצמחונים הגרמני של Chang-Claude וחב' משנת 2005 ב-Cancer Epidemiology & Biomarkes Preview שהצביע על ירידה של 30% בתמותה בקרב צמחונים, וירידה של 19% בתמותה זו פרי מחקר Adventist Health Study של Orlich וחב' משנת 2013. מטה-אנליזה עדכנית של מחקרים פרוספקטיביים אלה, מצאה ירידה של 25% בתמותה ממחלת לב איסכמית בקרב צמחונים בהשוואה ללא-צמחונים (Dinu וחב' ב-Critical Review in Food Science Nutrition משנת 2017). 

  אינטרפרטציה ומשמעות של הממצאים:
  תוצאות המחקר הנוכחי של
  Tong וחב' משנת 2019, הראו שאוכלי דגים וצמחונים הם בעלי סיכון מופחת של מחלת לב איסכמית מאשר אוכלי בשר.
  לאחר לקיחה בחשבון של גורמי סיכון נוספים אחוז ההפחתה במחלת לב זו ובתמותה ממנה אמנם פחת, והוא פחות מרשים, אך הוא עדיין קיים.
  יש המייחסים את הירידה בתחלואת הלב בקרב צמחונים לרמה הנמוכה יותר של כולסטרול-
  LDL שמוצאים אצל צמחונים (Collins וחב' ב-Lancet משנת 2016, Ference וחב' ב- Journal of the American College of Cardiology משנת 2012, ו-Hindy וחב' ב-Stroke משנת 2018).

  מחקרים פרוספקטיביים קודמים ומטה-אנליזות שלהם, הראו שרמות נמוכות יותר של LDL, כרוכות בסכנה מופחתת למחלת לב איסכמית (Lewington וחב' ב-Lancet משנת 2007, ו-Di Angelantonio וחב' ב-JAMA משנת 2009).
  יתרה מכך, ניסויים אקראיים של טיפולים בסטאטינים (
  Baigent וחב' ב-Lancet משנת 2010), איששו קשר מנגנוני בין LDL מוגבר לבין מחלת לב איסכמית. לפיכך, אוכלי דגים וצמחונים להם רמת LDL נמוכה יותר מזו של אוכלי בשר (Bradbury וחב' ב-European Journal of Clinical Nutrition משנת 2015, ו-Thorogood וחב' ב-British Medical Journal משנת 1987), הם בעלי סיכון מופחת למחלת לב איסכמית.
  יחד עם זאת, לא ניתן להתעלם מדיאטות "בריאות" יותר המיוחסות בדרך כלל לצמחונים כגון דיאטות עתירות בפירות וירקות (
  Aune וחב' ב-International Journal of Epidemiology משנת 2015), בקטניות (Afshin וחב' ב-American Journal of Clinical Nutrition משנת 2014), ובסיבים (Crowe וחב' ב- European Journal of Clinical Nutritio משנת 2012). 

  באשר לממצאי שבץ מוחי התוצאות המשולבות של שני ניסוים אקראיים עם סטאטינים, דווחו על עלייה של 21% בסיכון לשבץ מוחי על רקע דימום לכל עליה של 40 מיליגרם/דציליטר ברמת LDL-כולסטרול (Amarenco וחב' ב-New England Journal of Medicine משנת 2006), ממצאים התואמים את התוצאות של מחקרים תצפיתיים על ריכוזי כולסטרול בדם ושבץ מוחי על רקע דימום (Iso וחב' ב- New England Journal of Medicine משנת 1989, ו-Yano וחב' ב-Stroke משנת 1989, ו-Wang וחב' ב-Stroke משנת 2013).
  מחקר עדכני בסין שכלל נתונים תצפיתיים וראיות גנטיות, בנוסף לנתונים מארצות המערב מצביעים על כל שהמתאם ההופכי בין רמות
  LDL כולסטרול לבין שבץ מוחי על רקע דימום, יכול להיות על בסיס מנגנוני (Sun וחב' ב-Nature Medicine משנת 2019). 
  מחקרים קודמים אלה תומכים במחקר
  EPIC-Oxford הנוכחי, תוך שהם קובעים שצמחונים עם רמות נמוכות יותר של LDL, היו בעלי סיכון מופחת של שבץ על רקע דמום מוחי. באשר לשבץ איסכמי, מחקרים פרוספקטיבים קודמים  וניסויים אקראיים הראו באופן עקבי רק קשר חיובי חלש בין רמות LDL לבין הסיכון לסוג שבץ זה. 

  תוצאות מספר מחקרים ביפן, הראו שאנשים עם צריכה מאוד מצומצמת של בשר מהחי, היו בעלי שכיחות ותמותה מוגברות כתוצאה משבץ בכלל, משבץ על רקע דימום בפרט וייתכן שאף על רקע שבץ איסכמי, מה שמדגיש את החשיבות של רכיבים מסוימים במאכלי בשר שעשויים להגן על המוח מאירועי שבץ (Kinjo וחב' ב-Journal of Epidemiology משת 1999, Sauvaget וחב' ב-Inter Journal of Epidemiology משנת 2003,  Takeya וחב' ב-Stroke משנת 1984).
  צמחונים וטבעונים במחקר
  EPIC-Oxford שהוא נשוא מאמר זה, מכילים בדמם רמות נמוכות יותר של מרכיבים תזונתיים חיוניים כגון ויטמין B12 (על פי  Gilsing וחב' ב-European Journal of Clinical Nutrition משנת 2010), ויטמין D (על פי Crowe וחב' ב-Public Health Nutrition משנת 2011), חומצות אמינו חיוניות (Schmidt וחב' ב-European Journal of Clinical Nutrition משנת 2016) וחומצות שומן ארוכות שרשרת n-3 רב בלתי רוויות (Rosell וחב' ב-American Journal of Clinical Nutrition משנת 2005).
  חסר בחלק מהמרכיבים התזונתיים האחרונים עלול להגביר את סיכוני השבץ (
  Dong וחב' ב-PLos One משנת 2015, Iso וחב' ב-Circulation משנת 2001, Sacks וחב' ב-Circulation משנת 2017, ו-McGreevy וחב' ב-Annals in Internal medicine משנת 2011).

  לחץ-דם מוגבר הוא גורם סיכון מקובל בכל הקשור לאי-ספיקת לב ולשבץ מוחי (Rosendorff וחב' ב-Circulation משנת 2015), וראיות עדכניות מאששות נתון זה בעיקר לגבי שבץ על רקע דימום תוך-מוחי (Lacey וחב' ב-Lancet Global Health משנת 2018).
  יחד עם זאת,  אם נתייחס לעובדה שצמחונים במחקר
  EPIC-Oxford היו בעלי לחץ-דם יותר נמוך מאשר אוכלי בשר, לא נראה שגורם לחץ הדם הוא פקטור עיקרי המשפיע על הסיכון לשבץ על רקע דימום מוחי, או על סך אירועי השבץ שנצפו בקרב צמחונים במחקר האמור.
  יתרה מכך, לא נראה שנטילת תרופות שהיא באופן בולט נמוכה יותר בקרב צמחונים, היא הגורם המשפיע להופעת שבץ מוחי בקרב לא צמחונים, העושים שימוש רב יותר בתרופות למיניהן (
  Tong וחב' ב-British Meedical Journal Open משנת 2017). 

  לסיכום, הממצא המעניין והחשוב ביותר פרי מחקר EPIC-Oxford המורחב, הוא שצמחונות וטבעונות מיטיבים יותר עם הלב, אך פחות טובים למוח. ותמיד יש לזכור שאירועי לב ומוח ניתן להפחית בפעילות גופנית סדירה, בהשלכת סיגריות לפח, בהקפדה על משקל הגוף, בהקפדה על רמת הסוכר בדם, ולא פחות מאלה בניהול state of mind אופטימי. 

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  21/12/2019
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  אי ספיקת לב

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן