בריאות שמלות ערב
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית עור ומחלות עור אטופיק דרמטיטיס - חידושים ועדכונים באבחון וטיפול ב-atopic dermatitis (אקזמה) חלק א`
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  אטופיק דרמטיטיס - חידושים ועדכונים באבחון וטיפול ב-atopic dermatitis (אקזמה) חלק א`

  אטופיק דרמטיטיס - חידושים ועדכונים באבחון וטיפול ב-atopic dermatitis (אקזמה) חלק א`
  בריאות המפגע מאופיין בעיקר על ידי נגעים מגרדים, אדמומיים וקַשְׂקַשִּׂיים הממוקמים בשטחי עור עם כִּיפוּף אך גם באזורים שטוחים. Atopic dermatitis (להלן AD), פוגע ב-12% מהילדים, וב-7.2% מהמבוגרים, המחייב טיפול ממושך ולא תמיד יעיל.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' (אמריטוס) בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; 
  החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה (בדימוס), הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

  Atopic dermatitis הידועה גם כ-atopic eczema, היא מחלת עור דלקתית כרונית עם החמרות ורמיסיות מחזוריות, והסתברות הופעה של 10% במהלך החיים (Abuabara וחב' ב-Annals of Internal Medicine משנת 2019).

  המפגע מאופיין בעיקר על ידי נגעים מגרדים, אדמומיים וקַשְׂקַשִּׂיים הממוקמים בשטחי עור עם כִּיפוּף אך גם באזורים שטוחים. Atopic dermatitis (להלן AD), פוגע ב-12% מהילדים, וב-7.2% מהמבוגרים, המחייב טיפול ממושך ולא תמיד יעיל. 

  בדרך כלל AD מתחיל להציק בשנות הילדות, כאשר 60% מאלה הלוקים ב-AD סובלים מתרחיש זה כבר מתחת לגיל שנה אחת, ו-90% מהנפגעים חווים AD מתחת גיל 5 שנים (Eichenfield וחב' ב-Journal of American Academy of Dermatology משנת 2014).
  בהשוואה לילדים שאינם סובלים מ-
  AD, הילדים הסובלים מ-AD הם בסיכון מוגבר לפתח אלרגיות למזון ולגורמים סביבתיים (15% לעומת 4%), לסבול מאסתמה (25% לעומת 12%), ןכן לסבול מנזלת אלרגית (34% לעומת 14%) (Silverberg ו-Simpson ב-Pediatric Allergy & Immunology משנת 2013).
  מטופלים עם
  AD הם גם בסיכון גבוה יותר לפתח דלקות אוזניים (27% לעומת 22%), לפתח דלקת גרון סטרפטוקוקלית (8% לעומת 3%), וכן זיהומים בדרכי השתן (8% לעומת 3%) (Serrano וחב' ב-Journal of American Academy of Dermatology משנת 2019).

  פתופיזיולוגיה: 

  הפתוגנזה של AD קשורה בגורמים אחדים, הכורכת גורמים גנטיים, אימונולוגיים וסביבתיים, הפוגעים באפידרמיס (Boguniewicz ו-Leung ב-Immunological Reviews משנת 2011).
  שני גורמי הסיכון להם מייחסים משמעות רבה ביותר בהתפתחות
  AD, הם סיפור משפחתי של AD, וכן מוטציות בגן FLG של filaggrin (Al-Naqeeb וחב' ב-Journal of American Board of Family Medicine משנת 2019).
  גן זה מאפשר את יצירת
  proflaggrin, המבוקע למונומרים של filaggrin. חסר של מונומרים אלה פוגע במחסום האפידרמלי, ומאפשר לאלרגנים, לחומרים גריינים, וכן לחיידקים לגרות הופעת תגובה היפר-אימונית. גם ביטוי מוגבר של שני הציטוקינים IL-4 ו-IL-13 מגביר את התגובה החיסונית של תאי T-helper 2, מה שמביא לפגיעה במחסום העורי (Brandt ו-Sivaprasad ב-Journal of Clinical & Cellular Immunology משנת 2011).

  ממצאים קליניים ואבחון מבדיל: 

  גרד, הוא התסמין השכיח והמציק ביותר של AD, והוא מלווה בדרך כלל עם נגעים קשקשיים ואדמומיים בצורות שונות. הנטייה לגירוד מגביר את המחזור המעגלי של גרד וגירוד, שיש לו השפעה משמעותית על איכות החיים. התסמינים של AD מושפעים מהגיל בו מתחיל ה-AD בנבדק (Thomsen ב-ISRN Allergy משנת 2014).

  כאמור AD בדרך כלל מתחיל כבר בשנת החיים הראשונה, בהופעת פפולות (שהן נגעים דלקתיים, בקוטר קטן מ-5 מ"מ, המתפתחות בדרך-כלל ממיקרו-ציסטות והן אדומות, מוצקות ולעיתים מכאיבות, בהופעת כתמים או רבדים (plaques) בעיקר בלחיים, בגולגולת, בגֶּזַע הגוף ובגפיים. כיוון שהתסמינים של AD הם מגוונים, ההבדלה המבדלת שלו היא תהליך נרחב:

  1) דלקת עור הקשורה במגע עם חומרים, היא דלקת העור האלרגית עקב מגע (Contact Dermatitis). היא מתבטאת כבועיות אדמדמות בכל גיל, נגרמת מראקציה של רגישות-יתר, כאשר הפריחה בעור מוגבלת לאזור המגע.

  2) לימפומה של תאי T עוריים מופיעה ככתמי עור אדמומיים יבשים, נדירה בילדים, עם אטיולוגיה לא ידועה, ופריחה המתפתחת לאט.

  3) Dermatitis herpetiformis מחלת עור עם הופעת שלפוחיות ופריחה אדמדמה, מגרדת מאוד וסימטרית בצורת כתמים שטוחים ועגולים בעיקר בגב, בכתפיים, בעכוזים, ובצידם החיצוני של הברך והמרפק, בפנים, ובחלק התחתון האחורי של הקרקפת, וכן ברירת הפה והמבושים. 

  מחלת עור זו מופיעה בעיקר בחולי צליאק, ונדירה בקרב ילדים. אין למלה זו קשר לנגיף herpes. שיא הופעת המחלה בעשור הרביעי של החיים, אינה חולפת לעולם, אם כי יש לה גם תקופות רגיעה. מנגנון הופעת המחלה הוא אוטו-אימוני, עם יצירת נוגדנים מסוג IgA המגיבים כנגד שכבות העור. יש מחלה זו נטייה גנטית אך היא מושפעת גם ממרכיבים במזון. 

  4) Impetigo היא מחלת עור מאוד מדבקת ושכיחה הנגרמת עקב חיידקים משני סוגים: סטרפטוקוקים וסטאפילוקוקים (בעיקר על ידי Staph aureus המופיע על העור ועל הריריות של הרבה מאוד אנשים). המחלה מתבטאת בצורה של גלדים (crusts) דביקים בצבע דבשה מופיעים לרוב על עור הפנים ובעיקר סביב פתחי הנחיריים והפה. 

  המחלה שכיחה בילדים אך עלולה להופיע בבני משפחה בוגרים בהדבקה. 

  ברוב המקרים מדובר במחלה קלה יחסית שחולפת תוך זמן קצר יחסית בעזרת טיפול מתאים. 
  האימפטיגו מתחילה במרבית המקרים על בסיס שריטות בעור, עקיצות יתוש, או אבעבועות רוח. תוך גירוד אזור מזוהם בחיידקים מעבירות את המחלה לאזורי גוף אחרים ולילדים אחרים. אם המחלה לא מטופלת בזמן היא יכולה להחמיר ולהתבטא גם בחום, חולשה ובהגדלה של בלוטות לימפה. בחלק מהמקרים
  impetigo עלול לגרום לפגיעה באיברים פנימיים כמו הכליות.

  ישנם 2 מצבים שכיחים של אימפטיגו:

  1. אימפטיגו ללא שלפוחיות - שהוא הזיהום השכיח ביותר. אימפטיגו מתבטא בפצעים אדומים, שמתפוצצים והופכים לגלדים (קליפות קשות וקרומיות) בצבע דבש. במרבית האנשים מדובר בנגעים בודדים, אבל במקרים נדירים המחלה עלולה להתפשט לחלקים רבים בגוף. 

  2. אימפטיגו עם שלפוחיות (Bullous Impetigo) - שכיח בעיקר אצל בני שנתיים ומטה, ומתאפיין בדרך כלל בהופעה של שלפוחיות על פני העור.
  אימפטיגו ללא שלפוחיות חולף תוך כשבועיים. אימפטיגו עם שלפוחיות חולף תוך 6-3 שבועות. מעל 10% מהילדים יסבלו לפחות פעם אחת מאימפטיגו במהלך הילדות.
  גורמי הסיכון לאימפטיגו הם גיל (בין 2-6 שנים), מזג אוויר חם ולח, תנאי חיים צפופים, או מחלת עור קיימת (למשל דלקת עור אטופית, גרדת - סקביאס), פגיעה בשלמות העור (למשל, עקב עקיצות חרקים, אבעבועות רוח).

  5) Lichen simplex chronicus הוא תרחיש בו נוצר עיבוי של העור כתוצאה משפשוף וגרד ממושכים. העור המעובה נמצא בעיקר בשפתיים הגדולות, בשפתיים הקטנות, באזור עור הפרינאום וסביב פי הטבעת.
  פרינאום או חֵיץ הנקָבַיִם שהוא חלקו התחתון של הגו, בין הירכיים. חיץ הנקביים ממוקם בהמשך למוצא האגן ונמצאים בו החלקים הסופיים של מעברים של מערכת העיכול, של מערכת השתן ושל מערכת המין וכן איברי המין החיצוניים. 

  תרחיש זה נדיר בילדים נגרם בעקבות גרד ושפשוף ממושכים.
  הסיבה הראשונית לגרד משתנה בין אישה לאישה: לעתים מדובר במחלת עור מגרדת כגון
  lichen sclerosis, זיהום פטרייתי חוזר, נטייה לדלקת עור ממגע, אלרגיה או גרד מתוך הרגל. במהלך הזמן נוצר מעגל המכונה "מעגל הגרד- שפשוף"-  המביא להחמרת תחושת הגרד, לגירוד וחוזר חלילה. יש המייחסים תרחיש זה לעקה נפשית ולדאגנות. 

  6) Molluscum  contgiosum מחלת עור וריריות מדבקת הנגרמת על ידי נגיף בשם זה, הגורם להופעת בליטת בצורת שלפוחיות המכילות נוזל צמיג לבנבן. לוקים במחלה בני כל הגילים מתינוקות ועד מבוגרים, כאשר זה מועברת על ידי מגע, ובעיקר מגע מיני. המחלה שכיחה בעיקר באזורים טרופיים, כאשר מחצית החולים הם ילדים.

  הנגע הבודד עשוי לחלוף תוך מספר חודשים, אך המחלה עלולה להמשך אפילו מספר שנים. במהלך המחלה הנגעים מתרבים על פני העור, ומהווים מקור להדבקה, בעיקר אם מגרדים וגורמים לפיצוצם.
  בילדים השלפוחיות מופיעות בפנים, בבתי השחי, בבטן, בחזה ובגפיים. במבוגרים השלפוחיות  מופיעות בעיקר במפשעה, בירך הפנימי וסביב אברי המין.
  עלולות להופיע מאות שלפוחיות כאלה אך לרוב מדובר בעשרות בודדות. 
  הנגע הוא כיפתי, חלק וגובהו 5-10 מילימטר וקוטרו 2-7 מילימטר. הנגעים נוטים להתרכז יחדיו בצברים אם כי לעתים הם מופיעים באופן בודד.

  7) Nummular eczema או דַּלֶּקֶת עוֹר דְּמוּיַת מַטְבֵּעַ מתאפיינת על ידי נגעים מגרדים עגולים דמויי-מטבעות בגוון אדמדם, בעלי מהלך כרוני תנודתי, המופיעים בקדמת הגוף, בגפיים, ובפנים. גריינים רבים ידועים כגורמים למפגע, כניקל, קובלט, כרום וניחוחות שונים. יובש או דה-הידרציה של העור נחשבים גם כן לגורמים למפגע. זיהומים עם Staph aureus או עם Candida albicans עלולים גם כן לשחק תפקיד. 
  הנגעים יכולים להתמיד למשך שבועות או חודשים. 

  נמשיך ונדון ב-atopic dermatitis במאמר ההמשך.

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  30/05/2020
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  אטופיק דרמטיטיס

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן