בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית תוספי מזון תוספי מזון כללי מה במקום סוכר?
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  מה במקום סוכר?

  מה במקום סוכר?
  בריאות מה במקום סוכר? על כל הממתיקים והתחליפים לסוכר
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית
  מה במקום סוכר?

  החומרים הטבעיים בעלי טעם מתוק הם סוכרים – פחממות פשוטות. כל הסוכרים הם מקור לקלוריות ובעיקר מקור של קלוריות ריקות.
  אורח חיים נכון אינו חייב לשלב סוכרים בתזונה. . אפשר לקבל מספיק סוכרים מפירות טריים, פירות יבשים ודגנים: אורז, חיטה, שיבולת שועל וכו`.
  סוכר פשוט הוא מעשה ידי אדם. סוכר פשוט אינו מצוי בטבע ולכן מנוגד לצורכי גופנו.
  לפני 150 שנה צריכת הסוכר במערב הייתה 2.5 ק"ג סוכר לשנה היום צריכת הסוכר לשנה לנפש עומדת על 50 ק"ג ויותר.
  חסרונות רבים יש לסוכר הפשוט שלא כאן המקום לפרטם אך החסרון שמפריע לרוב האוכלוסייה היא הערך הקלורי. זאת הסיבה שהמאה האחרונה הולידה תעשיית תחליפי סוכר שהם או נעדרי קלוריות לחלוטין או מספקים פחות קלוריות מאשר סוכר. מדובר בחומרים שיש להם טעם מתוק ופחות קלוריות.

  ישנם 2 קבוצות של ממתיקים מלאכותיים
  א. דיאבטיים – בעלי ערך קלורי מופחת. לא נעדרי קלוריות לחלוטין. הם מספקים אנרגיה (קלוריות) אבל בכמות קטנה מהסוכרים. לדוגמה: סורביטול, פרוקטוז.
  ב. מוצרים דיאטטיים – בעלי ערך קלורי נמוך וכמעט אפסי. אלו הם תחליפי סוכר כמו: סוכרזית, סוכרזית זהב, ועוד.

  מה אנחנו מצפים מתחליף סוכר?
  א. שיהיה מתוק
  ב. ללא טעם לוואי
  ג. דל קלוריות
  ד. נוח לשימוש
  ה. בטיחותי – שלא יהיה בו חומר בעל השפעות מזיקות
  ו. שיהיה זול להפקה

  בטיחות
  לחומר אין ערך תזונתי. המטרה מהחומר שימתיק את המזון. האידיאלי ביותר הוא שהחומר לא ייספג במערכת העיכול. כך שנרגיש את הטעם בפה ואח"כ יעזוב את הגוף. או במקרה שהחומר כן נספג שיעזוב את הגוף דרך הכיליה והמרה כמו שהוא בלי שיעבור בגוף מטבוליזם. ואם המוצר עובר מטבוליזם בגוף שהתוצרים יהיו טבעיים ולא מזיקים.
  לדוגמה יש הרבה תרופות שהן בעצמן לא מזיקות אבל תוצרי המטבוליזם שלהם רעילים. יש משמעות לאינטרקציה בין תרופות ומזון ובין תרופה אחת לשנייה. למשל אלכוהול מגיב גרוע עם הרבה תרופות.

  דיאבטיים
  רובם כוהלים – מולקולות אורגניות שמתקבלות מסוכרים בתעשייה.
  דוגמאות: קסיליטול, מניטול, איזומאלט, מלטיטול, סורביטול ועוד. במקור היו סוכרים בתעשייה הפכו אותם לכוהלים. חלקם נמצאים בטבע באופן טבעי.
  רוב הכוהלים מספקים 21/2 קלוריות לגר` ממתיק. פחות מתוקים מסוכר אם רוצים להשיג אותה מתיקות צריך להשתמש ביותר חומר.

  יתרונות
  1. לא מהווים מצע לניצול אנרגיה ע"י חיידקים לכן מונעים עששת.
  2. לא מעלים את רמת הסוכר בדם לאחר אכילה ולכן לא גורמים לעלייה מיידית ברמת אינסולין. (בהנחה שהכמות הנאכלת אינה גבוהה).
  3. לקבוצה זו אפקט לקסטיבי חלש. זה מאד אינדבידואלי אבל יכול לבוא לידי ביטוי. לכן למי שיש בעיית שלשולים לא מומלץ להשתמש בתחליפים אלו.
  סורביטול
  כוהל שנמצא באופן טבעי בפירות כמו אגסים, חבושים, דובדבנים, שזיפים, תירס. בתעשייה מוכן באופן סינתטי מסוכר ענבים. זהו חומר גבישי, חסר ריח. טעמו מתקתק, מרענן ומשאיר טעם נעים לאחר אכילתו. מתיקותו 60% מסוכר רגיל. שעור קליטתו בדם איטי מאד. חילוף החומרים שלו אינו צריך אינסולין לכן טוב לחולי סכרת עד גבול מסוים. לרוב משמש כתחליף לסוכר ולייצור מזונות דיאטטיים ומזונות המיועדים לחולי סכרת. היות והוא לא נעכל ע"י חיידקי הפה, מוסיפים אותו במקום סוכר או גלוקוז לגומי לעיסה ולמשחות שיניים כדי למנוע עששת. כשמוסיפים אותו למזונות הוא מקנה להם טעם ומרקם יותר טובים, רכות והארכת חיי מדף. בריכוזים מסוימים שומר סורביטול על ממתקים מקלקול.
  בכמות גדולה אינו נספג בשלמותו ע"י המעיים, הסורביטול העודף במעיים מושך אליו מים והתוצאה – שלשולים.
  השלשולים עלולים לקרות לאחר כמות של 50 גר`.

  יתרונות סורביטול לחולי סכרת
  1. ספיגתו איטית אינו מעלה הרבה את רמת הסוכר בדם.
  2. אינו מעמיס על משק הפחממות היות ואינו זקוק לאינסולין.
  3. חולי סכרת מסוגלים להטמיע עד 40 גר` סורביטול.

  חסרונות סורביטול
  ערכו האנרגטי שווה לסוכר 4 קלוריות לגר` לכן אינו יכול לשמש בתפריט הרזייה.

  קסיליטול
  תרכובת כוהלית הנגזרת מסוכר בעל חמישה פחמנים, המופק מתאית. הקסיליטול הוא 20- 30% מתוק יותר מסוכר. הוא נקלט בדם, אך בקושי ואינו עובר את חילוף החומרים בגוף בעזרת אינסולין. קסיליטול אינו מעלה את רמת הטריגליצרידים בדם ונסבל על ידי חולי סכרת. היות והקסיליטול לא נתקף ע"י חיידקי הפה הוא משמש כתחליף לסוכר וגלוקוז בייצור גומי לעיסה ובמשחת שיניים בלי לגרום עששת. בנוסף מתאים למסטיקים וסוכריות כי הוא סופג חום בזמן שמתמוסס כלומר יש לו אפקט קירור כמו מנטה לכן מתקבל אפקט רענון בפה.

  תחליפים סינטטיים
  כל הממתיקים האלה סינטטים ומתוקים פי עשרות ומאות מסוכר. כלומר כדי להשיג מתיקות שמתקבלת ע"י 1 ג` סוכר צריך לצרוך מהם בכמות אפסית.

  סכארין
  הממתיק הסינטטי הראשון שהוכנס לשימוש בשנת 1879. הסכארין נספג במערכת העיכול ומופרש בצורתו המקורית. הוא לא עובר מטבוליזם בגוף. בעבודות מחקר ראו שכיחות גבוהה של סרטן בשלפוחית שתן אצל חולדות. אך הכמויות שניתנו היו עצומות יחסית לגודלן.

  סקרים אפידמיולוגיים שעשו על בני אדם לא מצאו הבדלים מבחינת תחלואה בין אנשים שצרכו סכארין לבין אנשים שלא צרכו. הועלתה השערה שסכארין לא פועל כחומר קרצינוגני אבל יכול לעודד פעילות של חומרים קרצינוגנים אחרים. הקשר נמצא בסרטן שלפוחית שתן לכן הרמות המותרות לשימוש מוגבלות. לנשים בהריון לא מומלץ להשתמש בסכארין וגם לחולים באי ספיקת כליות. הסכארין עובר דרך השלייה והפינוי בגוף העובר איטי והוא נמצא בסכנת צבירה.
  כמות מקסימלית מומלצת 21/2 מ"ג לכל ק"ג משקל גוף.

  כשמדובר במזונות נוספים שמכילים תחליפי סוכר יש בעיה. רוב האנשים שנמצאים בדיאטות הרזייה קונבנציונליות המחשיבות את כמות הקלוריות לפני איכותו של המזון נמצאים בסכנת הצטברות חומרים כימיים בגוף. חומרים אלה מעמיסים על המטבוליזם של הגוף והוא מנסה לפנות אותם באפיקים שונים. לא כל הפסולת מפונה מהגוף והיא מוצאת את מקומה בתאי שומן. עודף פסולת כזו תעודד הצטברות שומן בגוף כדי לדלל אותה. ככלל גופנו אינו אוהב לתת לריכוז חומר רעיל לעלות בגוף מעבר למותר ולכן מעדיף לדללו בשומן. זאת הסיבה שמזונות הכוללים חומרים כימיים רבים כמו סוכרזית בסופו של דבר משמינים.
  לסכארין יש טעם מריר ומתכתי וזו סיבה נוספת שמשלבים אותו עם ממתיקים אחרים.
  הסכארין מבחינה כימית הוא תרכובת סולפימיד בנזואית. מתוק פי 500 מסוכר ואינו מספק קלוריות. בבישול מתפרק ויוצר חומרים בעלי טעם מריר.

  ציקלאמט
  סונתז לראשונה בשנת 1937 ואושר לשימוש בשנת 1950. אישור זה בוטל ע"י ארגון התרופות ומנהל המזון ב- 1969. התברר ש- 25% מהאנשים שצורכים ציקלמאט הופכים 10% במערת העיכול (לפני שנספג) ע"י חיידקי המעי למטבוליט שהוא בעל טוקסיות גבוהה. בחולדות מצאו שאותו מטבוליט גורם לעליה בשכיחות סרטן שלפוחית שתן, ניוון אשכים, עליה בלחץ דם (בגלל שחרור נוראדרנלין).
  בבני אדם מצאו שגורם לעליה בלחץ דם בלבד. ואז התעורר שוב הויכוח אם לאסור את השימוש בציקלמאט אצל כל האוכלוסייה. בטלו את האיסור אבל עדיין יש מדינות שהוא אסור. בארה"ב אסור בישראל מותר.
  כמות מקסימלית 10 מ"ג לק"ג משקל גוף.
  ערך קלורי 0.
  טעם לוואי פחות גרוע מסכארין.
  מגבירים אפקט זה של זה.

  אספרטיים
  משויך לקבוצת הסינתטיים למרות שזה חומר טבעי. מורכב מ- 40% חומצה אספרטית, 50% פניל אלנין ו- 10% מתנול.
  ממתיק זה התגלה לפני 30 שנה. נכנס לשימוש רק בעשור האחרון. זהו הממתיק הסינתטי היחיד שיש לו ערך קלורי. אבל מכיוון שהמתיקות גדולה פי 200 מסוכר השימוש בו בכמויות קטנות ואז הערך הקלורי לא משמעותי. אין לו טעם לוואי. טעמו דומה לסוכר לבן שזה הטעם העיקרי שמוכר כמתוק. לא גורם עששת. עובר מטבוליזם בגוף.

  החסרון העיקרי שהוא לא יציב בטמפרטורה גבוהה ו- PH גבוה. לא מתאים למזונות בסיסיים. מתפרק גם על המדף לכן יש תאריך תפוגה.
  כל משקאות הקלים הדיאטטים מומתקים ע"י אספרטיים. עבור הרבה בדיקות וברורים. בהתחלה חששו ש- 2 חומצות אמינו (חומצה אספרטית ופניל אלנין) עלולות לגרום נזקים בריאותיים. היום חוששים יותר מהמתנול שהוא כוהל רעיל וכנראה שהשחרור שלו בגוף מזיק.

  חומצה אספרטית דומה לחומצה גלוטמית (שנמצא באבקות מרק) ופחדו מאפקט שדומה ל"תסמונת מסעדה סינית".
  פניל אלנין אסור לחולי פנילקטונוריאה.
  המסקנות האחרונות שכמויות אספרטיים הנצרכות מאד קטנות ואז החומר אושר. למרות זאת יש אנשים המדווחים על כאבי ראש, קשיי עיכול, שינויים במצב רוח ועוד אחרי צריכה.
  כמות מרבית מותרת 40 מ"ג לק"ג משקל גוף.

  השם המסחרי של אספרטיים הוא נוטרסוויט.
  אספרטיים מתאים לסירופים, גלידות, מעדני חלב, אבקות שתייה וכו`.
  יש טבליות להמתקה של משקאות חמים כמו סוכרזית זהב.
  בקבוק דיאט קולה מכיל 750 מ"ג בפחית יש 165 מ"ג אספרטיים.
  הכמות המקסימלית 3000 מ"ג ליום.
  ממתיק זה נמצא בשימוש רחב אצל אנשים שמנים וחולי סכרת שצורכים הרבה מוצרים דיאטטים. צריך לחבר את כולם.

  בהריון אסור לצרוך מזונות מכילי אספרטיים בגלל חומצת אמינו פניל אלנין שעלולה לגרום נזק לעובר.
  0.55 גר` אספרטיים = 100 גר` סוכר.
  חברת סאן ריידר מדווחת, תופעות לוואי של אספרטיים: חרדה, נדודי שינה, חוסר תיאבון, שינויים דרסטיים במצב רוח, קושי בהשלמת משימות ונטייה להתאבדות. סמפטומים של מחלת נפש בגלל רמות לא נורמליות של דופמין במוח. יש גם דיווחים על גידולים בעור, סחרחורת, עקצוצים, התכווצויות שרירים, בחילות וכאבי בטן.

  אסולפים K
  ממתיק סינתטי שעליו המידע מצומצם. היתרונות שהוא עמיד בחום ולכן אפשר להשתמש בו לאפיה ושתייה חמה. לא עובר פירוק בגוף. מופרש בשלמותו.
  בדומה לקסיליטול לא מותקף על ידי חיידקי הפה ואפילו יכול לעכב חיידקים שגורמים לעששת. יש לו אפקט סינרגיסטי משתמשים בו עם תחליפים אחרים.

  סטיביוזיד
  ממתיק נוסף שאינו שייך לשום קבוצה. זהו חומר ממתיק שמופק ממיצוי הצמח סטיביה. בפרגוואי האוכלוסייה המקומית נוהגת למצוץ את העלים בגלל טעמם המתוק.
  העלים היבשים מכילים 7% סטיביוזיד. מתוק פי 300 מסוכר רגיל. אינו מתעכל במערכת העיכול. בלתי מזיק לבריאות. יכול לשמש לדיאטה לחולי סכרת.
  החסרון שהוא מאד יקר ותהליך הפקתו מוטלת בספק.
  עדיף לצרוך את העלים בצורתם השלמה.
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן