25.05.2020    יום שני
כרגע 301 גולשים באתר
טבעלייף
חיפוש תנאי שימוש צור קשר קניות לוחות הודעות כל הכתבות מא' עד ת' דף הבית
הדפס
שלח לחבר
החשיבות הבריאותית של אימוני כוח
החשיבות הבריאותית של אימוני כוח

לאימון לשיפור כוח השרירים, ישנה חשיבות רבה בשיפור היכולת התפקודית ולשיפור איכות החיים. מחקרים רבים הראו בצורה חד משמעית שבאימון התנגדות (אימון משקולות) לא קיימת כל סכנה בריאותית גם באוכלוסיות שבעבר נאסר עליהם לבצע אימון מסוג זה כגון: אנשים שסובלים מלחץ דם גבוה, חולים באי ספיקת לב, חולים במחלות מטבליות שונות וכו`.

אם בגיל צעיר עיקר הסיבה לאימון הינה שמירה על מראה חטוב והנאה שמפיקים מהאימון עצמו הרי שבגיל מבוגר החשיבות הבריאותית של אימון מסוג זה היא רבה. וזאת מכמה סיבות: בסביבות גיל 50 אנו מתחילים לאבד מהמסה השרירית שבגופנו תהליך זה מואץ יותר בגילאים מאוחרים יותר 75- 80 . ירידה זו מלווה בירידה איטית ביכולת התפקודית החל מהירידה ביכולת לסחוב משאות כבדים, כאבי גב , דלקות בשרירי השלד או במפרקים. ולאורך זמן ירידה ביכולת ההליכה ובכושר האירובי.

אימון כוח פעמיים בשבוע למשך 30 דקות תוך מתן דגש על הפעלת קבוצות שרירים גדולות עשוי למנוע את הירידה במסה השרירית, להגביר את קצב חילוף החומרים, למנוע כאבי גב ובעיות נוספות בשרירי השלד ועשוי לשמור לאורך זמן על יכולת תפקודית גבוהה.

לאחרונה חלה עליה בפופולריות בתחום הרפואה כנגד זיקנה ((anti aging על ידי טיפול בהורמון הגדילה. ההשפעות של הזרקת הורמון זה דומות מאוד להשפעה הפזיולוגית של אימון לחיזוק שרירים כפי ציינתי קודם.

עם זאת יש לזכור שקימת חשיבות רבה להדרכה בביצוע אימון מסוג זה בעיקר אצל אנשים מבוגרים או אנשים הסובלים מבעיות רפואיות כל שהן. אימון לא נכון שלא תחת הדרכה עשוי לגרום נזק בעיקר למערכת השלד כאבי גב והופעת דלקות במקומות שונים. ולכן המקום הטוב ביותר לשיפור לאימון מסוג זה הינו חדר הכושר, מעקב ההדרכה, והמכשור הטוב הנמצא במקום.
מי שרוצה להתחיל לתרגל בצורה עצמאית בעזרת משקולות יד או גומיות כוח עליו לדעת: שאימון מסוג זה דורש הדרכה לרוב צמודה, היעילות של אימון זה הינה פחותה בהשוואה לאימון בחדר הכושר.

קיים מגוון רב של תוכניות ושיטות אימון אך יש לזכור שצריך להקפיד על עיקרון של מהקל אל הכבד (תרתי משמע) יש להתחיל בתוכנית אימון קלה לביצוע שלא תגרום להרגשת אי נוחות או כאבים בזמן או לאחר האימון ורק לאחר כחודשיים או שלושה יש להגביר את העומס האימון.

לסיכום, לאימון לשיפור הכוח ישנה חשיבות בריאותית רבה, כל אחד למעט מקרים חריגים יכול לבצע אימון זה. להדרכה לפחות בשלבים הראשונים יש חלק מכריע בהצלחת והתמדה באימון.

מאת: שי גרינברג - פיזיולוג MSc

שי גרינברג - פיזיולוג MSc      אודות שי גרינברג
 הוסף וקרא תגובות לכתבה
: כתבות נוספות באותו הנושא
חשיבות והמלצות לביצוע פעילות גופנית
נטילת חלבון מיד לאחר אימון כח משפרת את גדילת השריר
: כתבות נוספות מאת המחבר
חשיבות והמלצות לביצוע פעילות גופנית
לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר
כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
הצטרף לטבעלייף וקבל מידע
הצטרף לטבעלייף וקבל מידע בנושאים
המעניינים אותך ובנוסף מבצעים

לחיפוש מתקדם לחץ כאן
כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר,
ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו.

אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים,
הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.

כל הזכויות שמורות. האתר עוצב נבנה ומתוחזק ע" G.I.E.C.S www.giecs.com