חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

עייפות וסוגי הטיפול ההוליסטים – הטבעיים השונים

עייפות וסוגי הטיפול ההוליסטים – הטבעיים השונים

מי עייף? {פיהוק גדולללללללל}

אני לא יודע מה אתכם אבל אני מסתכל סביבי והדבר הכי נפוץ שאני רואה (ושומע) זה אנשים עייפים. אולי זה פשוט המתח המתמיד לחץ כאן לקרוא על מתח והטיפול ההוליסטי אבל זה לא מכסה את כל התמונה ולכן בוודאי לא את כל הטיפול.

לפני שנכנס לעייפות כתופעה חשוב להזכיר שיש מספר רב של מחלות שלהן סימפטום של עייפות (כדוגמת תת פעילות של בלוטת התריס וכמובן CFS מחלת העייפות הכרונית) ויש לשלול או לטפל במחלות מסוג זה בכדי לאפשר לעייפות להעלם. גם כאן בעצם משחקת העייפות תפקיד יוצר אולם לא רצוי לטפל רק בעייפות בשעה שמערכת החיסון כבר נפגעה או המערכת ההורמונלית (למשל).

הדימוי הכי אהוב עלי בתחום העייפות הוא דלי עם כוח. כשאין כוח כנראה שאחד משניים קורה:

1. מילוי הדלי לא מספיק
2. הדלי מתרוקן מהר מדי

למה כוונתי? ובכן נניח שמישהו לא ישן בכלל בלילה שבוע. שינה מהווה מילוי נפלא לדלי, ואי-שינה ניתן לדמות לחור בדלי בגודל התחתית…

מילוי הדלי = הרגלים, ריקון הדלי = הרגלים. במלים אחרות רוב בעיית העייפות נובעת מהרגלים בעייתיים.
מכאן המסקנה המתבקשת – אם אתם עייפים בדקו את ההרגלים שלכם!

אז לאן לפנות לעזרה עם הרגלים?

נטורופתיה

הנטורופת מומחה בתחום ההרגלים ולכן מקומו כאן מרכזי.

האירידולוגיה משמשת כלי מופלא לזיהוי הקונסטיטוציה (חוקה) של האדם. לפי העיניים ניתן לדעת היכן נקודות התורפה שלנו ואיזה הרגלים חיוניים לנו במיוחד. יש כאלה שהרגלי הפחתת מתחים, יש שהאוכל הוא אצלם הציר העיקרי ויש כאלה שהרירים המתוחים עושים את החורים בדלי.

משזיהינו את הצירים המרכזיים ניגשים לתיקון ההרגלים ולשיקום (ניתן לתת לזמן לעשות את השלו אולם למי יש עודף של זמן?)

ראשית דבר נתחיל באורח החיים הבסיסי = ארוחות מסודרות (כולל ארוחת בוקר וארוחה אחרונה לא יאוחר משעתיים לפני השינה), פעילות גופנית (נרחיב בהמשך), מנוחה מספקת ובלילה! (שנת יום לא מתקרבת באיכותה לשנת לילה) ונוודה שעומס עבודה פרופורציונלי למנוחה.

בתחום התזונה יש לטפל גם אם אין זה הציר העיקרי היות והדלק שלנו קובע את העוצמה שלנו כך שהשיפור לא יאחר לבוא (וזירוז תהליך השיקום מובטח). מרכיבים רבים מהווים תשתית לייצור אנרגיה מעבר לפחמימות המוכרות לכל. בעצם לכל אבות המזון תפקיד כזה או אחר בייצור אנרגיה. מתפקידו של המטפל בתזונה הוליסטית (נטורופת או תזונאי הוליסטי כאחד) לזהות איזה מהמרכיבים הללו חסר ולהמליץ על תיסוף מותאם לצרכים האישיים ומאוזן בין המרכיבים.

צמחי מרפא מערביים – ישנם מרשמי “טוניק” רבים לחיזוק. בד”כ ערכה היותר ייחודי של תורה זו דווקא בהתאמת טיפול למערכת החלשה במקום טיפול חיזוק כללי.

טיפולי מגע (עיסוי מקצועי, רפלקסולוגיה ואחרים) – אם החזקתם אי פעם אגרוף קמוץ בחוזקה לאורך זמן (כמו למשל בהתקף זעם) וודאי שמתם לב עד כמה היד עייפה בסוף הדרך. אם גופכם מכווץ באופן כרוני – מה פלא שהוא עייף? שחרור שרירים משחרר כוחות רבים לטובת שאר הגוף. כאן גם העיסוי וגם השיאצו (מהתחום האוריינטלי) יכולים זה בתחום הפיסי והשני בתחום האנרגטי לשחרור מהתפוס לטובת העייף. הרפלקסולוגיה תוכל לתרום כאן ערך רב לטובת האיזון ההורמונאלי ולהמרצת המערכות העייפות.

צבירת רעלים מהווה סיבה טובה לעייפות. תהליכי ניקוי נטורופתיים רבים יכולים לעזור. יש להתאים ניקוי אישי ולכוון אותו לעונה או לטפל בעונה המתאימה (ניקוי אביב קלאסי יצליח הכי טוב באביב למשל)

לא פחות חשוב – אם אדם נוטל תרופות לאורך זמן עלולות אלה לגרום לחסרים מצטברים ולצבירת פסולת רעילה בכבד, בכליות וברקמות בכלל. זוהי סיבה טובה מאוד לעייפות. הידע על האיטנראציה (המפגש) בין תרופות הרופאים לבין מרכיבי תזונה, תוספי מזון וצמחי מרפא מצוי בידי הנטורופת. ניתן למנוע בעיות רבות ע”י הוספת חסרים מתאימים ומניעת התנגשויות בעייתו.

רפואה סינית

לרפואה הסינית הקלאסית יש את הכלי החזק ביותר לשיקום העייף: צמחי המרפא הסיניים! בעצם הרבה מן הצמחים המחזקים במערב הגיע ביבוא אישי מסין… הג`ינסנג מהווה דוגמא אחת בולטת אך איתו מצטרפים צמחים רבים ומוכרים כגון האנג`ליקה הסינית, האסטרגלוס ועוד.

הייחוד בגישה הסינית לצמחים מושרש בעקרונות מדויקים להפליא להרכבת המרשם. ניתן לכוון מרשם באופן מפליא לצורכי האדם הספציפי והתוצאות לא מאחרות לבוא!

הדיקור – במיוחד אם מתלווה אליו השימוש במוקסה (הבערת צמר לענה סינית מעל למחטים או נקודות דיקור) גם הוא כלי שיכול לחזק פלאות.

הטאי צ`י מהווה תרגול אסתטי, מהנה ובריא אך אין כמו צ`י קונג לחיזוק כללי. כלי זה כה חזק עד כי יש כפרים מיוחדים בסין שמשתמשים בצ`י קונג בלבד לריפוי מחלת הסרטן (הן בשורשו לפי התפיסה הסינית והן ע”י חיזוק משמעותי). עבודה יומיומית עם צ`י קונג (תנועה, נשימה והוצאת קולות מתאימים תוך כדי) בונה את הכוחות ע”י חיזוק האיברים החלשים ואיזון המערכות.

הומאופתיה

1. הומאופתים קלאסיים מחפשים תמונה אופיינית וייחודית אצל המטופל הדומה לתמונה קלינית של תקונה (תרופה הומאופתית). יש לא מעט תקונות הנוגעות בסימפטום העייפות. אדם הנוטה לעייפות חוזרת ראוי ליראה הומאופת בהקדם. עבודת שורש אנרגטית זו עשויה לפתור את בעיית העייפות החוזרת לטווח ארוך. לא הייתי מטפל במצב זה רק בהומאופתיה היות והומאופתיה לא מטפלת בברור מאליו (למשל – בעייפות מחוסר שינה…) הרגלים חייבים להשתנות.

לסיכום:

יש תקווה לעייפים. אך לעתים זו עבודה קשה! שכר מגיע בעיקר למתמידים.

בברכת שלום ובריאות טובה,

חן פרופסורסקי (נטורופת, רופא סיני מנהל מרפאה על אינטראקציות ופורומים רבים בטבע לייף)

נ.ב.
המאמרים הבאים יידונו בנושאים אחרים באופן דומה. אם מעניין אתכם נושא מסוים,
כתבו אלי באחד מהפורומים הבאים: אירידיולוגיה, ויטמינים או אלרגיות ואשמח להיענות.